دوشنبه 29 دی 1399 - 20:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

فاطمه كمايي

 

آخرين خنياگر

 


آخرين خنياگر

هوشنگ جاويد

حوزۀ هنري استان خراسان رضوي

چاپ اول/ 1388ش/ 2000نسخه

قطع رقعي/ 72ص/ جلد شُميز

شابک: 8ـ30ـ5065ـ964ـ978

قيمت: 2000تومان

فاطمه کمايي

دغدغۀ فرهنگ و هويت پنهان، هميشه در ميان مردم ما وجود داشته است و هجوم فرهنگ مدرنيته، نمايش مختلف هويتي ما يعني آنچه در نغمه­هاي ما ـ آواها ـ داستان­ها و نواهاي ما بوده را به مبارزه طلبيده است. اگرچه مردم ما به خوبي سره را از ناسره تشخيص مي­دهند و تا کنون از هنرمندان و ميراث گذشتگان خود قدرشناسي و تجليل به عمل آورده­اند امّا به عنوان يک وظيفۀ ملّي و ديني، بايد گام­هاي اساسي­تري در جهت شناخت و بزرگداشت قلندران طريقت و بزرگ­مردان اين عرصه برداشته شود.

آنچه در موسيقي خراسان به نام بخشي­گري ديده مي­شود، فنّ حکايت­گري و روايت­گري موسيقيايي است که مربوط به پيشينيان ماست يعني آنچه ناشي از نگرش پاک و هوشمندانۀ ايرانيان در سده­هاي پيشين اين سرزمين است چه پيش از اسلام، در زمان ماني که او براي گسترش و نشر پيام خود از روايت­گري بهره مي­جسته و چه بعد از اسلام که اين روايت­گري با کلام آهنگين و با زمزمه­هاي مناجات همراه است و به شدّت مذهبي است.

آنچه بايد مورد توجّه قرار گيرد، تغييرات و افزوده­هاي روايات است چون روايت­گران کوشش داشتند حکايات را با روحيات و معتقدات خود منطبق کنند، گاهي به مددخواهي از مولا علي (عليه السلام) پرداختند و گاه به صحابه متوسّل شده­اند.

به هر حال بخشي به روايت­گري متبحّر اطلاق مي­شود که بتواند به سياق گذشتگان، هر حماسه­اي را به نظم در آورده، بنوازد و بخواند. بخشي­ها رسانۀ معارف زمان خود به شمار مي­آمدند و مهم­ترين کارشان، تحريک اذهان و تأثيرگذاري بر مخاطب بوده است.

آخرين خنياگر اطلاعات جامعي در مورد بخشي­گري و جنبه­هاي مختلف آن به ما مي­دهد و همراه با آن به توصيف و توضيح زندگي و آثار ماندگار استاد حاج قربان سليماني مي­پردازد. در اين کتاب، حاج قربان به واسطۀ ويژگي­هايش و شأني که در سير و سلوک و بندگي پيدا کرده، مورد مداقه قرار مي­گيرد.

حاج قربان ما را با نواي ساز ايراني آشنا مي­کند يعني آنچه که به هيچ وجه در سازهاي غربي يافت نمي­شود؛ ميراث معنويي که انسان را به گريه مي­اندازد.

کتاب آخرين خنياگر شامل: بخشي کيست؟؛ خاطره­­اي از تبار آنان که تکرار نمي­شوند؛ دم نفس؛ حرف­هاي بخشي پير؛ آخرين ديدار؛ از کجا مي­آيد اين آواي دوست؛ بيوگرافي هنري؛ تصاوير مي­باشد.

 

 

 

يكشنبه 13 شهريور 1390 - 9:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری