جمعه 9 خرداد 1399 - 10:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

دورخيز مجيدي براي ساخت پروژه اي عظيم

 

گزارشي از همکاري طراح سرشناس و بين المللي جلوه‌هاي ويژه با فيلم محمد(ص)

 

 اسکات اندرسون طراح سرشناس جلوه‌هاي ويژه در هاليوود که سابقه همکاري با فيلمسازاني چون  جيمز کامرون، پيتر جکسون، رومن پولانسکي، پل ورهوفن و... و يک جايزه اسکار در کارنامه دارد، معتقد است فيلمي مانند «محمد (ص)» مي‌تواند صنعت سينماي ايران را تغيير ‌دهد. مرحله پيش توليد پروژه سينمايي «محمد(ص)» همچنان ادامه دارد و قرار است به زودي فيلمبرداري آن نيز آغاز شود.

طبق اعلام روابط عمومي فيلم و سايت سينماي ما، اواخر مرداد ماه سرپرست‌هاي گروه‌هاي مختلف فني و هنري به ‌همراه مجيد مجيدي کارگردان فيلم، در آخرين سفر مرحله‌ پيش‌توليد از لوکيشن‌هاي درنظرگرفته‌شده در حوالي بندرلنگه، عسلويه و کرمان بازديد کردند و در هر لوکيشن به ارزيابي نهايي محل و ثبت تصويري موقعيت پرداختند.

در پايان اين مجموعه سفرها، جلسه‌‌‌اي با حضور متصديان دپارتمان‌هاي مختلف فيلم برگزار شد. در اين جلسه که نزديک به شش ساعت به‌ طول انجاميد، گروه تهيه و توليد، گروه کارگرداني، گروه فيلمبرداري، گروه طراحي صحنه و گروه جلوه‌هاي ويژه حضور داشتند.

بخش عمده‌اي از مباحث اين جلسه مربوط به ايجاد هماهنگي‌ بين اسکات اندرسون طراح جلوه‌هاي تصويري با ديگر دپارتمان‌هاي فيلم بود که بر اساس بازديد مجدد از لوکيشن‌ها بايد در مشاوره با کارگردان فيلم به تصميم‌گيري نهايي در مورد شکل قطعي سکانس‌هاي مورد نظر و کيفيت اجراي جلوه‌هاي ويژه در آنها دست مي‌يافتند.

اندرسون درمورد طراحي سکانس‌هاي فيلم، گفت: «در ميان حوادث اصلي فيلم، بخش مربوط به حرکت لشکر ابرهه و جمع‌شدن آدم‌ها پيش از حمله‌ به مکه و حمله‌ي پرنده‌ها [ابابيل] خيلي عظيم است. همچنين کار دهکده‌ ماهي‌گيرها براي ما خيلي خيلي بزرگ است، چون کار با آب در هر نوع طراحي جلوه‌هاي ويژه‌ دشوار است. هردوي اين سکانس‌ها کار تکنيکي و کار خلاقانه‌ي زيادي مي‌خواهد. درحال حاضر، اين دو سکانس کارهاي اصلي ما هستند.»

او در ادامه درمورد باورپذير شدن فيلم گفت: «به مجيدي گفتم، به همه‌ کارگردان‌هايي که تاکنون با آنها کار کرده‌ام هم گفته‌ام؛ بايد با جلوه‌هاي ويژه همان‌طور کار کرد که با بخش‌هاي ديگر فيلم، يعني کارگردان‌ها همان جور که يک بازيگر را کارگرداني مي‌کنند، همان‌جور که از فيلمبردار يک حرکت دوربين را مي‌خواهند، يا براي نورپردازي فکر مي‌کنند، همان‌طور هم بايد به ما بگويند چه مي‌خواهند و بگذارند خودمان نگران اجراي آن باشم.»

اندرسون درباره قابليت‌هاي سينماي ايران براي رسيدن به کيفيت تکنيکي هاليوود، گفت: «سؤال اصلي اين است که چه‌جور داستاني مي‌خواهيد تعريف کنيد؟ من تعداد محدودي فيلم ايراني ديده‌ام؛ بيشتر آنها روي آدم‌ها تمرکز دارد و روابط‌شان و سبک روايي عاطفي ظريفي در آنها وجود دارد. آيا صنعت سينماي ايران، صنعتي است که به‌طور معمول «ترانسفورمرز» بسازد؟ منظورم اين است که اصلاً دليلي دارد؟ اولين چيزي که بايد از خودتان بپرسيد اين است که واقعاً به چه هدفي مي‌خواهيد برسيد.»

او توضيح داد: «اگر مسئله اين است که مي‌خواهيد توانايي ساختن فيلم‌هاي عظيم‌‌تري را پيدا کنيد که داستان‌هاي پيچيده‌تري با آدم‌هاي بيشتري تعريف کنند، فکر مي‌کنم چيزهايي هست که مي‌توانيد ياد بگيريد. اما اين فقط در مورد سي.‌جي.‌آي. نيست؛ سي.‌جي.‌آي. فقط يک ابزار ديگر است، چون اگر کارهاي ديگر را درست انجام دهيد، سي.‌جي.‌آي. هم جاي متناسب خودش را پيدا مي‌کند. من معتقدم فيلمي مثل «محمد (ص)» صنعت سينماي يک کشور را تغيير مي‌دهد.»

اسکات اي. اندرسن متولد سال 1964 در نيويورک است و تاکنون در بيش 20 فيلم به عنوان انيماتور و سوپروايزر تصاوير کامپيوتري همين طور طراح يا سوپروايزر جلوه‌هاي تصويري همکاري داشته است.

او سال 1996 براي فيلم «بيب» برنده جايزه اسکار بهترين جلوه‌هاي تصويري شد و براي فيلم‌هاي «سربازان سفينه‌ ستاره‌پيما» (1997) و «مرد نامرئي» (2000) هم نامزد اسکار بوده است.

«ورطه»، «شکار اکتبر سرخ»، «ترميناتور 2: روز داوري»، «جان‌سخت: انتقامجو»، «دروازه نهم»، «من، روبات»، «کاپيتان اسکاي و دنياي فردا»، «کينگ کونگ»، «سوپرمن بازمي‌گردد»، «استخوان‌هاي دوست داشتني» و «ماجراهاي تن تن» از ديگر فيلم‌هاي اوست.

از سوي ديگر، ويتوريو استورارو فيلمبردار سرشناس ايتاليايي و برنده سه جايزه اسکار مدير فيلمبرداري پروژه «محمد (ص)» است.

قرار است «محمد (ص)» به صورت سه‌گانه‌اي سينمايي و مستقل از هم توليد شود که به مقاطع مختلف حيات پيامبر اسلام (ص) بپردازد. در اولين فيلم، قصه از دوران جاهليت و شرايط اجتماعي زمان تولد حضرت آغاز مي‌شود و در 12 سالگي ايشان به‌پايان مي‌رسد.

 

يكشنبه 13 شهريور 1390 - 8:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری