پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 13:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

فاطمه كمايي

 

باغ ملکوت

 

 

باغ ملکوت

نوشتۀ عبدالمجيد نجفي

به کوشش سيدقاسم ناظمي

انتشارات سوره­مهر

چاپ دوم/ 1388ش/ 2500نسخه

قطع وزيري/ 279ص/ جلد شُميز

شابک: 9ـ702ـ506ـ964ـ978

قيمت: 4600تومان

 

براي جوانان و نسل امروز شايد تصويرهايي که به مناسبت­هاي مختلف از رزمندگان جنگ تحميلي به نمايش گذاشته مي­شود، چهره­هايي ناآشنا يا بعضاً نيمه­آشنا باشد. شايد هر از چند گاهي يادي از جبهه و بيان شرايط آن روزگار، به عنوان يک وظيفه و يک رسالت اجتماعي ـ ديني مطرح باشد اما آنچه بايد از جنگ ديده شود، يک تصوير نه چندان واضح است که گاهي به دلخواه يک فيلمساز، چهره­اي کمديک به خود مي­گيرد و بنا به دلخواه فيلمساز ديگر، چهره­اي تراژيک و سراسر غم و اندوه.

اين يک حقيقت تلخ و البته واقعي است که قسمتي از دريافت­هاي فرهنگي نسل جوان ما را، رسانه­هاي خارجي تشکيل مي­دهند و آنچه که شبکه­هاي ماهواره­اي غربي در ميان جوانان ما اشاعه مي­دهند، جلوه­اي از هجوم فرهنگي است که ساليان پيش مقام معظّم رهبري آن را گوشزد فرموده بودند. چه دلمان بخواهد يا نخواهد، در جرياني از اطلاع­سازي گرفتار آمده­ايم که اگر جليقه­هاي نجاتمان را نبسته باشيم، حتماً غرق در سردرگمي­هايي خواهيم شد که برايمان تدارک ديده شده است.

جليقه­هاي نجاتي که محتواي آنها بايد سراسر تلاش و کوشش براي شفّاف­سازي و روايت­گري فرهنگ ايثار و شهادت و فداکاري و جانبازي باشد.

روايت ديروز پُرافتخار و البته سخت، که با رشادت­ها و جوانمردي­هاي بي­شائبه و مخلصانۀ پير و نوجوان دفاع مقدّس همراه بوده است.

گفته­ها و ناگفته­هاي دفاع مقدّس آن­قدر اصيل و رساست که بيان آنها بدون نيازمندي به زوايد و اضافات، اقناع­کننده و جذّاب است.

از جمله کتاب­هايي که اين خصوصيت يعني، بيان شفّاف و صميمانه و آشنايي از جنگ را ارائه مي­دهد، کتاب باغ ملکوت مي­باشد.

کتاب نقل خاطرات يک اسير آزادشدۀ جنگ، بنام "مهدي لندرودي" است.

نويسندۀ کتاب همراه اين آزاده وارد عمليات مي­شود، زخمي مي­شود، گرسنه مي­ماند، غوّاصي مي­کند، تا دمِ مرگ پيش مي­رود؛ اسير مي­شود، کتک مي­خورد، شکنجه مي­شود، درد مي­کشد.

تصويري که نويسنده از بدن عفونت­کرده، شکستن استخوان­هايش و حتّي انتظار براي کتک خوردن ارائه مي­دهد، کاملاً ملموس و تأثيرگذار است. با مطالعۀ اين کتاب، حال و هواي آن ايّام برايمان زنده مي­شود و تصويري واقعي از جان­فشاني­هاي جوانان اين مرز و بوم پيدا مي­کنيم.

باغ ملکوت روايتي است از يک مقطع پُر فراز و نشيب که مي­تواند دستمايۀ بسيار خوبي براي توليد سينماي دفاع مقدّس باشد. کاري که کمتر به آن همّت گماشته شده و البته مسئوليت سنگيني را بر شانه­هاي دست­اندرکاران حوزۀ هنر بر جاي گذاشته است.

 

 

شنبه 12 شهريور 1390 - 11:29


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری