چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 11:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

فاطمه كمايي

 

آه و ماه

 

 

آه و ماه

به کوشش سعيد تشکري

حوزۀ هنري خراسان رضوي

چاپ اول/ 1387ش/ 3000نسخه

قطع رقعي/120ص/ جلد شُميز

شابک: 1ـ85ـ5064ـ964ـ978

قيمت: 1500تومان

 

نمايشنامه و نمايشنامه­نويسي از جمله مقولاتي مي­باشد که در حوزۀ نشر مهجور مانده است.

علي­رغم اشتياق متوّليان فرهنگي و هنر، فقر نمايشنامه­نويسي حرفه­اي، کاملاً به چشم مي­خورد. آنچه که اکنون بيشتر ديده مي­شود، نه اجراي نمايشنامه­هاي نوشته­شده، که اجراي هم­زمان نمايشنامه­هايي است که خود کارگردانان مي­نويسند و خود در اجراي صحنه، اشکالات اساسي آن را پنهان مي­کنند.

قدمت نمايشنامه­نويسي حدود 25 قرن است و البته نمايشنامه­نويسي است که منشاء وجود تئاتر است. يعني مي­توان به انتشار نمايشنامه پرداخت بدون آن که آن را در صحنه تماشا کرد، که البته چنانکه گفتيم تئاتر از نمايشنامه­نويسي زاده مي­شود. طرح کارگاه نمايشنامه­نويسي چندي است که به ثمر نشسته و جمعي از نويسندگان با حمايت­هاي مادّي و معنوي حوزۀ هنري خراسان رضوي اولين کارگاه خلّاقانۀ خود را شروع کرده­اند. نتيجۀ اين همّت جمعي براي برقراري کارگاه منجر به تولّد آثاري شد که بعدها چاپ و منتشر گشت.

در دفتر اول اين کارگاه، آثار چند نويسنده منتشر شده که اگر چه شبيه هم نيستند اما گام نخستيني هستند براي يک ماي باشکوه يعني تبديل شدن به يک ماي جمعي و چاپ. يک کتاب از نمايشنامه­هايي تازه با حفظ استقلال نويسندگان آنها.

نمايشنامۀ «آه و ماه» به عنوان نخستين اثر مکتوب روايت زيبايي از آستان­بوسي حرم علي ابن موسي الرضا (عليه السلام) به شيوه­اي کاملاً بديع و زيباست؛ حکايت شفاي دردهاي ظاهر و باطن زائران حرم رضوي است؛ حکايت توسّل و شفاي يک پريزاد براي مداواي مرض برص و نجات يک مرد کوردل که به واسطۀ سال­ها سفره­خواري حرم رضوي از پرتگاه هلاکت مي­رهد. کسي که دل غصّه­دار زائران را با صدايش مي­لرزاند اما خود رازي در دل دارد که با خواندن نمايشنامه به زيبايي به راز سر به مُهر او پي خواهيد برد.

در قسمت دوم، هفت عصر مختلف زندگي مورد نظر است؛ هفت عصر مختلفي که به علّت هبوط بشر بر او رُخ مي­نمايد و به علّت دور ماندن از خورشيد حقيقت، ماجراها و فراز و فرود­هايي در مورد هنرپيشگان اتّفاق مي­افتد. در پايان، آنچه هويدا است، آرامش و خورشيدي است که هرکس در نهاد خود داراست، آرامشي که خريدني نيست و جايي هم پنهان نيست تا به جست­وجو درآيد.

نمايشنامۀ بعدي، داستان زن و شوهري است که دلدادگي­ها و زمزمه­هاي بسياري با هم دارند ولي ناگهان درگير يک بيماري شک­برانگيز مي­شوند که سايۀ ترديد و شک بر رابطۀ اين دو سنگيني مي­کند ولي دوباره...

 

شنبه 12 شهريور 1390 - 11:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری