شنبه 21 تير 1399 - 12:10
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

مونا ناصرپور

 

نوزدهمين نمايشگاه قرآن کريم "به روايت تبيان"

 

 

قرآن کتاب نور است ، کتاب معرفت ، نجات ، سلامت ، رشد و تعالي و

کتاب قرب به خداست . 

بايد در قرآن تدبر کرد ، خود قرآن در موارد متعدد از ما مي خواهد که تدبر کنيم ، اگر ما ياد گرفتيم که با قرآن به صورت تدبر انس پيدا کنيم ، همه خصوصياتي که گفتيم حاصل خواهد شد . ما هنوز خيلي فاصله داريم پس بايد پيش برويم .

مقام معظم رهبري

 

قرار گرفتن جلوه هاي زيباي بصري از هنر آميخته به مضامين قرآني در کنار محتوا محوري و پرداختن به امر آموزش در اين نمايشگاه باعث تمايز بيشتر با دوره هاي پيشين شده است.

نوزدهمين نمايشگاه بين الملل قرآن کريم در حالي به کار خود پايان داد که روز به روز به تعداد بازديد کنندگان افزوده شده و اغلب اين بازديد کنندگان را جوانان و نوجوانان تشکيل مي دهند.

قبل از ورود به شبستان و بازديد از نمايشگاه با خواندن حداقل يک برگ از مصحف شريف در ثواب هزاران ختم قرآن سهيم مي شويم که براي بازديد کنندگان بسيار جالب و حائز اهميت مي باشد.

در نمايشگاه امسال غرفه هاي متعددي به چشم مي خورد که بسياري از آنها مورد توجه خاص بازديد کنندگان قرار مي گيرد که از آن جمله مي توان به غرفه هاي تابلو فرش اشاره کرد، اين غرفه ها که از تابلو فرش هاي مزين به آيات و احاديث و مکان هاي متبرکه و اسماء ائمه شده اند جلوه و نماي بسيار زيبايي دارد، اين تابلو فرش ها از ابريشم و کرک و هنر دست هموطنان عزيز آذري ما مي باشد، قاب هاي اين تابلو فرش ها از چوب و گل اطراف آن از فلز مي باشد.

يکي ديگر غرفه هايي که در ميان کثرت غرفه ها به خوبي خود نمايي مي کند و نظر و توجه هر بازديد کننده اي را به خود جلب مي کند غرفه اي است که در آن انواع انگشتر هاي دست ساز و سياه قلم با نگين هاي مختلف زمرد، ياقوت، الماس و... مي باشد اين انگشتر ها از نقره درجه يک بوده و فقط مردانه مي باشد.

در بخش ديگري از نمايشگاه قسمت نشر مکتوب به غرفه مراجع تقليد بر مي خوريم که در آنها حال و هواي ديگري حاکم است، کتبي که از مراجع تقليد است مانند انواع ترجمه هاي قرآن کريم، نهج البلاغه، تفاسير متعدد، کتبي درموردجوانان، بانوان، مشکلات ديني و.... به سمع و نظر بازديد کنندگان مي رسد

در اين غرفه ها به مشکلات و سوالات ديني و شرعي نيز پاسخ مي دهند.

در بخش بين المللي نمايشگاه قرآن کريم بخشي است که در آن قرآن کريم به زبانهاي خارجي ترجمه شده است موسسه فرهنگي ترجمان وحي هدف اين بخش ترجمه قرآن کريم به زبانهاي خارجي به دور از فرقه ها و مذاهب است در طي مدتي که فعاليت کرده است (17 سال ) 6 ترجمه به زبان هاي انگليسي، ترکي استانبولي، فرانسه، چيني، اسپانيايي مي باشد و ترجمه به زبانهاي رواندايي، پشتو، بنگالي، ژاپني، روسي در دست اقدام است که انشاا.... در سال آينده ارائه خواهد شد. بخش بين المللي از مراجعه بازديد کنندگان بسيار راضي هستند با توجه به اين نکته که در اين بخش اساتيد دانشگاهي کشور هايي مانند آلمان، سودان، هندوستان و... مراجعه کرده وبا نظرات خود باعث بهتر شدن اين بخش مي شوند. در اين ميان محمد نقدي مدير بخش ترجمه و موسس مجله ترجمان وحي افزود روز هاي اوليه نمايشگاه با کندي شروع به کار کرد و همچنين در بخش قرآن محدود تر شده است از نظر مکاني و به دليل تعطيلي مدارس از شور و شوق هر ساله نمايشگاه کاسته شده است.

در بخش رسانه هاي ديجيتال که قدم مي گذاريم غرفه هاي متعددي از نرم افزار هاي خاص و متنوع به چشم مي خورد که از آن جمله مي توان نرم افزارهاي قرآني ويژه کودکان ( آموزش قرآن به چهار زبان عربي فارسي انگليسي ترکي همراه با پيک آموزش نماز احکام تکليف به زبان ساده و به صورت فيلم و پويا نمايي، مجموعه داستان هاي قراني حيوانات و پيامبران به صورت فيلم و کارتون، بازي هاي سرگرم کننده و آموزشي کودکان به همراه مجموعه شعر هاي قرآني، معما هاي قرآني با حق انتخاب زبان دلخواه و.... ) و بزرگسالان ( نرم افزار هاي آموزش حفظ، قرائت، ترتيل قرآن کريم، نرم افزار هاي تخصصي مانند درختواره فقه، فقه اهل بيت، کتابخانه حکمت اسلامي، کتابخانه جامع حج، مجموعه آثار بزرگان، حماسه عاشورا، نرم افزار هاي قرآني که در آن قرآن کريم به زبان انگليسي و عربي، مي باشد، نرم افزار هايي که امکان نمايش متون در قالب هاي مختلف را مي دهد، کتب مذهبي و آشنايي با تعدادي پايگاههاي اينتر نتي و..... مي باشد.

ولي در بين اين همه آثار و نرم افزار هاي متعدد و بين المللي که هر کدام داراي لوح هاي متعدد تقدير، کارآفريني، افتخار و... مي باشند غرفه تبيان از جلوه و جايگاه برخوردار است و به نوعي خاص مي درخشد.

به گزارش حسن زاده مسئول روابط عمومي موسسه تبيان برنامه هاي امسال اين غرفه متنوع تر و جذاب تر از سالهاي گذشته مي باشد که از آن جمله برگزاري مسابقات روزانه، عضو گيري در شبکه اجتماعي تبيان، عرضه نرم افزار هاي تلفن همراه از طريق بلوتوث، معرفي شبکه قرآني و....دانست.

وي افزود اهداف اصلي حضور تبيان در نمايشگاه بين المللي قرآن کريم، هدفمند کردن و ايجاد فضاي معنوي و امن همراه با آموزش هاي متنوع براي کاربران و بازديد کنندگان مي باشد.

اعظمي نماينده تبيان در خصوص شبکه قرآني تبيان افزود: شبکه قرآني سايت فرهنگي اطلاع رساني تبيان از اولين روز ماه مبارک رمضان افتتاح شد، اين بخش با زير ساخت هاي ملي فعاليت مي کند وي در ادامه افزود اين شبکه در چارچوب هاي اطلاع رساني، پژوهشي، وبلاگ نويسي، آموزش، کتابخانه و.... مي باشد که در اين ميان منوي کاربران شبکه قرآني و دانشنامه قرآن کريم يکي از پر مخاطب ترين بخش هاي اين سامانه مي باشد در اين بخش کاربر مي تواند بدون دانستن ترجمه عربي يک کلمه آن را جستجو کرده و آيات مرتب با آن را به 11 زبان و 6 تفسير بيابد.

از اتفاقات جالب که در طول نمايشگاه رخ داده است مي توان به اين مورد اشاره کرد که غرفه تبيان در اين نمايشگاه ميزبان بازديد کنندگان بسياري قرار گرفت با توجه به اين موضوع محل برگزاري مسابقه طرح بزرگ قرآني ( که شامل روخواني قرآن کريم در تمامي سنين مي باشد ) به نزديکي غرفه تبيان منتقل شده است.

شايد بتوان استقبال پر شور بازديد کنندگان را از اين غرفه طراحي بسيار زيبا و منحصر به فرد آن دانست، طراحي که هيچ کدام از غرفه هاي موجود در نمايشگاه ندارند، رنگ قرمز اطراف اين غرفه باعث جلب توجه خاصي مي گردد.

دليل ديگري که مي توان بازگو کرد اين مطلب است که سايت تبيان به عنوان بزرگترين و مهمترين سايت فرهنگي ديني کشور وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در بين مردم به خصوص جوانان شناخته شده همين موضوع باعث شد ويژه نامه الکترونيکي ( آيه اي از کوثر ) که در محيط فلش طراحي شده همزمان با ميلاد با سعادت امام حسن مجتبي (ع) منتشر گردد.

دليل ديگر توجه بازديد کنندگان از اين غرفه را مي توان برگزيده شدن بازي کوهنورد در بين بازي هاي رايانه اي و کسب مقام اول سال دانست.

در اين ميان غرفه داران با مشکلاتي نظير عدم هواي مطلوب داخل سالن ( تهويه نامناسب ) عدم نظافت در برخي مواقع، نداشتن اينترنت در بخش رسانه هاي ديجيتال، عدم رسيدگي و سرکشي از طرف مسئولين نمايشگاه، عدم رسيدگي به حجاب بازديد کنندگان ( غرفه داران از حجاب نامناسب بانوان رضايت نداشته و معتقد هستند بايد يا از ورود اين افراد جلو گيري شود يا در داخل نمايشگاه گروهي مخصوص حضور داشته باشند که به اين افراد تذکر دهند )، از موارد ديگر مي توان به نداشتن آب سرد کن، نرسيدن افطاري و.... اشاره کرد.

اکثر غرفه داران با وجود مشکلات و کمبود هاي موجود اوضاع امسال نمايشگاه بهتر از سالهاي قبل توصيف کردند.

 

سه‌شنبه 8 شهريور 1390 - 13:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری