دوشنبه 5 خرداد 1399 - 12:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

فانوسهاي اشك ( مجموعه نوحه‌هاي عاشورايي )

 

فانوسهاي اشك ( مجموعه نوحه‌هاي عاشورايي )

گزينش : حافظ ايماني

چاپ و شمارگان : پاييز 89 / 5000 نسخه

ناشر : دفتر هنر و ادبيات هلال

 

طلوع ماه محرم ، حضرت مسلم بن عقيل ( ع ) ، ورود به كربلا ، اصحاب با وفا ،‌ حضرت قاسم ( ع ) ، حضرت علي‌اصغر(ع ) ، حضرت علي‌اكبر ( ع) ،‌ حضرت ابوالفضل ( ع ) ، زمزمه‌هاي حسيني ( ع ) و همچنين عاشورا عناوين مختلف كتاب حاضر را تشكيل مي‌دهد . حافظ ايماني در مقدمه كتاب خود بيان مي‌كند كه : " پس اين همه خوانديم و گفتيم و نوشتيم چه شد ؟ هنوز نمي‌دانيم كه اگر در آنروز و در آن واقعه حضور داشتيم در سپاه اسلام ايمان بوديم يا در سپاه اسلام كفر ؟‌ گفتند : عاشورا روزي است كه هر روز دوباره در آنيم و كربلا زميني است كه هر كجا پاي گذاريم همان جاست . اين سخن به چه معناست ؟ پس ما از كدام عاشورا و از كدام كربلا سخن مي‌رانيم ؟ از واقعه‌اي كه در سال 61 هجري به وقوع پيوست و تمام شد ؟ و همين ؟‌  همين كه چند قطره اشك مي‌ريزيم و چند خط عرض حاجت و چند بيت ابراز محبت مي‌كنيم ،‌ دلمان كه سبك شد مي‌رويم دوباره دنبال كارمان . همين ؟‌

ايماني ادامه مي‌دهد كه اگر وجود مبارك حسين بن علي (ع ) چند دقيقه در دكان ما حضور پيدا مي‌كردند و مي‌نشستند تا اجناسي را خريداري كنند ،‌ آيا باز هم كم‌فروشي و يا گران‌فروشي مي‌كرديم ؟؟ و براي فروختن هر چيزي متوسل به قسم دروغ و غيره مي‌شديم ؟؟ و آيا از آن وجود مبارك شرم نمي‌كرديم ؟؟ ... چطور مي‌شود با همان چشماني كه براي حسين شهيد ( ع ) و فرزندان و اصحابش ( ع ) در محرم و صفر گريه مي‌كند چشم به مظاهر دنياي دني دوخت و اين مطاع قليل را حتي به چشم و هم‌‌‌چشمي كشاند ؟؟

حافظ ايماني در پايان مقدمه كتاب بيان مي‌كند كه دم زدن از محبت و پيروي آل الله ( ع ) آيا ترازو و ميزاني نبايد باشد براي ما كه با آن سخن بگوييم ،‌ رفتار كنيم ، به علوممان عامل شويم و راه سعادت و نيك‌بختي و طريق شهادت و شاكري را براي خود و ديگرانمان بخواهيم و رهرو صادقش باشيم .

در ذيل عنوان« اصحاب باوفا » نوحه اول از رحمت‌الله صادقي با اين مضمون بيان مي‌شود :

من بي‌پناهم ، غرق گناهم

اشك ندامت ،‌ باشد گواهم

بگذر ز جرمم ،‌ اي شاه خوبان

مولا حسين جان ،‌  مولا حسين جان

آمد به سويت ،‌ حر گنهكار

با قلب خسته ،‌ با چشم خونبار

بنما حلالم ، هستم پشيمان

مولا حسين جان ،‌  مولا حسين جان

از عشق رويت ،‌ من مست مستم

پيمانه‌دار عهد الستم

از جام وصلت ،‌ ما را بنوشان

مولا حسين جان ،‌  مولا حسين جان

ساقي لبالب ،‌كن ساغرم را

سوزانده عصيان بال و پرم را

هستم ز خجلت سر در گريبان

مولا حسين جان ،‌  مولا حسين جان

اي يادگار زهراي اطهر ( س )

چشم و چراغ آل پيمبر

غرق غمم اي درياي غفران

مولا حسين جان ،‌  مولا حسين جان

فانوسهاي اشك (2 ) به گزينش حافظ ايماني در چاپ اول خود در پاييز 89 با تيراژ 5000 نسخه و به همراه سي دي به قيمت 33000 ريال توسط دفتر هنر و ادبيات هلال منتش شده است .

 

 

 

سه‌شنبه 8 شهريور 1390 - 10:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری