جمعه 13 تير 1399 - 14:14
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

شهرستان ها دچار غفلتند

 

گفت و گو با ساسان ناطق؛ سرپرست حوزه هنري استان اردبيل


 

ساسان ناطق را همواره به عنوان نويسنده حوزه دفاع مقدس مي‌شناخته اي‌ام. نويسنده جواني که کتاب‌هايي همچون «پشت ميدان نبرد»، « آوازهاي ناخوانده»، «اروند ما را با خود مي‌برد»، «سربازان چكمه پوش»، «وقتي جنگ تمام شود» و ... را در کارنامه نويسندگي‌اش دارد. او اما چند وقتي است به عنوان سرپرست حوزه هنري استان اردبيل انتخاب  شده است. بر اين اساس با او، اين بار نه درباره کتابي از کتاب‌هايش، بلکه درباره چند چون توليد کتاب در حوزه هنري تحت مديريتش، گفت و گو کرده‌ايم.

 

حوزه هنري استان اردبيل براي تدوين کتاب چه برنامه‌هايي دارد و چه کارهايي مدنظر شما براي انتشار است؟

ما براي امسال چندين کتاب را مدنظر داريم که برخي از اين کتاب در خود استان منتشر خواهند شد از جمله اين کتاب‌ها مي‌توان به کتاب «پلاکاردهاي خالي گردان»؛ خاطرات يکي از جانبازان اردبيلي به نام مهدي آقاز زاده اشاره کرد که قرار است تا هفته دفاع مقدس منتشر شود و در همان هفته دفاع مقدس رونمايي شود.کتاب بعدي هم درباره 5 نفر از مبارزان و فعالين اردبيلي در زمان انقلاب اسلامي است که کارهاي تدوين و صفحه آرايي اين کتاب انجام شده و تا پايان سال منتشر خواهد شد. برخي از اين کتاب‌ها هم به حوزه هنري مرکز فرستاده خواهند شد.از جمله «روزي به طول تاريخ» است که يک کار پژوهشي درباره روز عاشوراست که اين کتاب براي ويراستاري نهايي به آقاي سنگري سپرده شده که احتمالاً در انتشارات سوره مهر منتشر خواهد شد.کتاب بعدي که از خودم است خاطرات علي لطفي در کتاب «خاکريزهاي دوره گرد» است که اين کتاب هم مراحل آماده سازي  خود را در سوره مهر طي مي‌کند.کتاب «حسن مهر»  باز هم يک کار تحقيقي پژوهشي از مرحوم سيد امين موسوي است درباره سيره عملي و تطبيقي حضرت رسول اکرم (ص) و امام خميني (ره) که اين کتاب هم از آثار خوب حوزه هنري اردبيل است که براي کارشناسي تحويل امور استان‌هاي حوزه هنري شده است.کتاب «کشاورز و سفره جادو» درباره ادبيات فولکلور استان آذربايجان شرقي هم در دست نگارش دارم که به دو زبان ترکي و فارسي منتشر خواهد شد.ديوان اشعار شاعر اردبيلي عسگر شاهي زاده هم ماحصل 50 سال فعاليت ادبي اين شاعر پر آوازه اردبيلي است که اين کار هم به احتمال زياد توسط حوزه هنري مرکز منتشر خواهد شد.

کتاب‌هايي هم در دست تدوين و مصاحبه هستند؟

بله چندين کار هم در اين مرحله قرار دارند از جمله  آلان دوستان نويسنده در حال مصاحبه و تدوين خاطرات دو تن از دوستان آزاده هستند که يکي از اين خاطرات در مرحله تدوين و نگارش قرار دارد و دومي هم هنوز مصاحبه‌ها تمام نشده است.بنابراين آلان وضعيت تدوين خاطرات در استان خوب است.متأسفانه در سال‌هاي گذشته از سوي نهادهاي استاني کمتر از 30 عنوان کتاب در زمينه ادبيات پايداري منتشر شده است، در حال يکه در اين چند سال حوزه هنري استان اين آمار را کلي ارتقا داده است.با توجه به موقعيت خوبي که حوزه هنري اردبيل دارد موقعيت خوبي در زمينه انتشار در حوزه ادبيات پايداري به وجود آمده  و فعاليت چشم گيري صورت گرفته است.

به عنوان يک نويسنده، فکر مي‌کنيد دليل اينکه تدوين و ثبت خاطرات در شهرستان‌ها کمتر مورد توجه هست چه باشد؟

يک چيزي که هست اين است که ما نه تنها کم کار هستيم بلکه غفلت هم مي‌کنيم. به قول آقاي سرهنگي زمان دزد خاطرات است.همه ما در شهرستان‌ها انگار دچار فراموشي هستيم.تا تشيع شهيدي مي‌شود تازه افسوس مي‌خوريم که اي کاش خاطراتش را ثبت مي‌کرديم.آلان در  استان آذربايجان غربي با توجه به اينکه مقر لشکر عاشورا بود، رزمندگان زيادي سکونت دارند که هنوز خاطراتشان تدوين نشده و کسي هم به فکر اين کار نيست. ما بايد با همکاري ساير نهادها ضمن برگزاري  جلسات نقد و بررسي آثار حوزه ادبيات پايداري،تلاش بيشتري در ثبت و ضبط خاطرات رزمندگان داشته باشيم. الان وضعيت در استان اردبيل بهتر شده و چندين نهاد پاي کار آمده‌اند، مثلاً حوزه علميه اردبيل در حال تدوين خاطرات شهداي روحاني است. حتي بعد از رونمايي از کتاب «ساعت 1:25 دقيقه شب به وقت بغداد» چند نفري از دوستان رزمنده مراجعه کرده‌اند  و درخواست ثبت خاطراتشان را دارند.

با توجه به اينکه خيلي از استان‌ها آلان صاحب فروشگاه اختصاصي شده‌اند، بنا نداريد که فروشگاه انتشارات سوره مهر را ايجاد کنيد ؟

ما از سال‌ها قبل به فکر ايجاد يک فروشگاه براي عرضه کتاب‌هاي سوره مهر در سطح استان داشتيم.از سال 83 کلنگ ايجاد يک مجتمع بزرگ فرهنگي هنري ديني به زمين زده شد که قرار بود اين مجتمع تا سال 85 تمام شود. مالکيت اين مجتمع متعلق به حوزه هنري استان است و ما در همين فضا ايجاد يک فروشگاه بزرگ را پيش بيني کرده بوديم که اميدواريم هر چه زودتر اين مجتمع با پيگيري‌هايمان تمام شود و ما بتوانيم توليدات سوره مهر را در اختيار مخاطبان استان قرار دهيم.

براي آموزش نويسندگان در اين حوزه هم اقدامي صورت داده‌ايد؟

ما اولين بار در سال 88 اولين کارگاه خاطره نويسي را برگزار کرديم که در اين کارگاه 15 نفر از دوستان نويسنده در اين کارگاه آموزش‌هاي لازم را ديدند که الآن همين نويسندگان کتاب‌هايي همچون «ساعت 1:25 دقيقه شب به وقت بغداد»  را تدوين مي‌کنند که مورد استقبال خوب قرار مي‌گيرد.

براي اطلاع رساني از کتاب‌هاي منتشر شده‌تان چه برنامه‌هايي در نظر داريد؟

همان طور که گفتم قرار است در هفته دفاع مقدس از کتاب «پلاکاردهاي خالي گردان» رونمايي کنيم. البته طبق صحبتي که با آقاي سرهنگي داشتيم قرار شد که اگر تا شهريور کتاب «آسمان مال من بود»؛خاطرات سرهنگ صمد بالا زاده  اين کتاب هم منتشر شود در روزهاي اول هفته دفاع مقدس از اين کتاب هم رونمايي خواهيم کرد.

چرا برخي کتاب‌هايي که در حوزه ادبيات پايداري منتشر مي‌شوند خيلي ضعيف هستند و توليدات ناشران مختلف يکسان نيست؟

و الله اين مسئله هميشه دغدغه من بوده و من حتي چند سال پيش هم به آقاي سرهنگي پيشنهاد دادم که بيايم با دوستان ديگر که در زمينه ادبيات دفاع مقدس فعاليت داريم روندي را در پيش بگيريم که به سمت يکسان سازي آثار برويم. آلان خيلي از نهادهايي که متولي تدوين کتاب‌ها حوزه دفاع مقدس هستند تنها هدفشان انتشار است و به دنبال بالا بردن آمار هستند. ولي اصلاً مسئله جذابيت کتاب براي مخاطبان توجهي ندارند. ما بايد در کنار انتشار به ذائقه مخاطب هم توجه داشته باشيم.متأسفانه فراموش کرده‌ايم که يک زبان سرباز علاوه بر جبهه، توپ و تانک عاطفه هم دارد و در وهله اول اين فرد انسان است و با عواطف عميق انساني نسبت به همسر، فرزندانش و ... ولي در بيشتر اين کتاب‌ها اين مسائل ناديده گرفته مي‌شوند. مصاحبه گر بايد به مسائل توجه زيادي داشته باشد وگرنه روايت کردن اينکه در جبهه چه گذشت که جذابيتي براي مخاطب ندارد.

در پايان چقدر به آينده ادبيات دفاع مقدس خوش بين هستيد؟

من به يقين مي‌گويم ما اگر بعداً حرفي براي گفتن داشته باشيم مطمئناً در حوزه ادبيات پايداري خواهد بود و جهانيان ما را با اين ادبيات خواهند شناخت. بنابراين بهتر است که در اين حوزه فعاليت بهتري داشته باشيم.

 

 

دوشنبه 7 شهريور 1390 - 12:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری