دوشنبه 23 تير 1399 - 6:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ميلاد بهاري

 

چهره ها چه نقشي دارند؟

 

ترويج کتابخواني با بهره گرفتن از نفوذ اجتماعي

 

جامعه همواره نسبت به نظر و نگاه شخصيت هايي که داراي شهرت بوده اند حساس بوده و هست. براي فوتبال دوستان، نظرات يک فوتباليست مهم است و براي دوستداران سياست نظرات سياستمدارن مهم به نظر مي رسد. بازيگران سينما، با توجه به حوزه کاري خود (فرهنگ) بيشتر از ساير چهره هاي مشهور در جامعه نفوذ دارند. به ويژه اگر اين بازيگران از وجهه اجتماعي مناسبي برخوردار باشند و عنوان بازيگر گيشه اي براي آنها استفاده نشود، هرچند اگر گيشه را هم همراه خود داشته باشند. در ادامه موضوع بازاريابي اجتماعي که هدف آن ترويج فرهنگ کتابخواني است، گفتار و رفتار چهره هايي که داراي نفوذ اجتماعي هستند مي تواند تاثير گذار باشد. مثالي بزنيم، چندي پيش يکي از بازيکنان فوتبال، هنگام انجام مسابقه، زماني که روي نيمکت ذخيره نشسته بود، کتابي در دست گرفت و شورع به مطالعه آن کرد. دوربين ها بارها و بارها او را نشان دادند، رسانه ها مدت ها درباره رفتار اين بازيکن نوشتند و خبرنگاران درباره چرايي اين کار از او سوالات زيادي پرسيدند، نتيجه همه اين ها به نفع کتاب بود، چرا که کتابخواني يک فوتباليست، آن هم در هنگام انجام مسابقه، به عنوان يک الگوي رفتاري مناسب مطرح شد.

استقبال هنرمندان مختلف از کتاب «دا»، اگرچه به زعم بعضي منتقدان تبليغات براي اين کتاب بود و تنها با هدف کسب سود انجام شد اما اين همه ماجرا نبود، آنچه اصل بود و باقي ماند و به عنوان يک وظيفه فرهنگي مطرح شد، نقش پذيري همه افراد داراي نفوذ اجتماعي در بحث ترويج کتابخواني بود. تا آنجا که امروز مي بينيم برنامه هاي تلويزيوني با موضوع کتاب هم از اين مسئله غافل نيستند.

پرويز پرستويي يکي از همين چهره هاي داراي نفوذ اجتماعي بالاست، اين بازيگر سينما که در کنار ستاره بودن از جايگاه اجتماعي و مقبوليت رفتاري بالايي هم برخوردار است اولين بار به طور برجسته، با صحبت کردن درباره کتاب «بابانظر» به عنوان يک شخصيت داراي نفوذ اجتماعي نقش خود در ترويج کتابخواني را بازي کرد و الحق هم که خيلي خوب بازي کرد.( منظور از اين بازي بازيگري نيست.)  او در زمان انتشار کتاب «بابانظر» با تمجيد از اين کتاب آمادگي خود را براي بازي در فيلم يا سريالي بر اساس زندگي شهيد محمد حسن نظرنژاد اعلام کرد و در کنار تبليغ کتاب «بابانظر» مطالعه کتاب هاي با موضوع دفاع مقدس را هم ترويج کرد.

او به تازگي بارديگر مطالعه اين کتاب را توصيه کرده و  گفته است: اين کتاب بسيار تاثيرگذار و يك جور كلاس است. اين کتاب را به من دادند بخوانم تا براي رونمايي‌ا‌ش حضور داشته باشم و تا تمام نشد تنوانستم آنرا زمين بگذارم. پرداختن به شخصيت بابانظر به نظر من خيلي اتفاق بزرگي است. قصه آدمي كه بدنش با تركش ستون بندي شده و كارهايي را كرده كه دور از ذهن است . اي كاش بشود کتاب «بابانظر» را به تصوير كشيد. الان كه معضل فيلمنامه داريم همين «بابانظر»ها مدت زمان زيادي ما را تامين مي‌كند و مطمئنا براي تماشاگر هم جذاب خواهد بود.

رضا کيانيان يکي ديگر از چهره هايي است که با حضور در برنامه هاي مختلف حوزه کتاب، نقشي در ترويج فرهنگ کتابخواني کشورمان برعهده گرفته است. او اگرچه هميشه نگاه و نظر انتقادي داشته و هيچگاه درصدد تمجيد از يک کتاب برنيامده است اما نفس توجه او به عنوان يک بازيگر شناخته شده و داراي محبوبيت در جامعه به کتاب، خود مي تواند به عنوان يک برگ برنده محسوب شود.

بر اين اساس بايد توجه داشت استقبال يک چهره (فرقي نمي کند چهره هنري، ورزشي، علمي يا سياسي. همينکه داراي نفوذ اجتماعي بوده و از مقبوليت برخوردار باشد کفايت مي کند) از يک کتاب، پيش از آنکه تبليغ براي آن کتاب باشد، ترويج فرهنگ کتابخواني است و نبايد اين نوع رفتار را به حساب فعاليت هاي تبليغي صرف گذاشت و آن را به عنوان بهره گيري از نام آن چهره براي فروش بيشتر آن کتاب مشخص ارزيابي کرد.)

کاش ديگر چهره هاي داراي نفوذ اجتماعي هم همچون پرويز پرستويي نسبت به موضوع کتابخواني احساس وظيفه کنند و مروج اين فرهنگ باشند.

 

دوشنبه 7 شهريور 1390 - 9:39


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری