پنجشنبه 26 تير 1399 - 5:50
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

گزارشي از مراسم اختتاميه نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم

 

به‌گزارش روايط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در ابتداي اين مراسم پس از پخش سرود ملي جمهوري اسلامي ايران و تلاوت آياتي از قرآن كريم توسط سعيد طوسي، قاري بين‌المللي كشورمان، يراق‌بافان مجري برنامه ضمن خوشامدگويي به مسئولان و مهمانان در اين مراسم از حجت‌الاسلام و المسلمين حميد محمدي، رئيس نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن براي سخنراني دعوت كرد.
وي طي سخناني با تأكيد بر اين كه بزر‌گ‌ترين عمل به قرآن، تأسيس جمهوري اسلامي ايران است، گفت: ايران با تأسيس جمهوري اسلامي ايران نقش عملي به قرآن كريم بخشيد و اميدواريم كه براي بخش‌هاي باقي‌مانده نيز اين اقدام را انجام دهد.
رئيس نمايشگاه قرآن در اين مراسم با اشاره به حضور رئيس جمهور در مراسم افتتاحيه نمايشگاه قرآن، افزود: در مجالي كوتاه اختتاميه نمايشگاه را برگزار مي‌كنيم و اين در حالي است كه رويدادهاي خوشايندي در ايام برپايي نمايشگاه قرآن روي داده است.
حجت‌الاسلام محمدي، در ادامه سخنانش افزود: در اين دوره از نمايشگاه قرآن، حضور مشاوران و معاونان رياست جمهوري، معاونان وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به نمايشگاه رونقي ديگر بخشيد. همچنين روزانه 250 روحاني براي ارائه خدمات مشاوره‌اي به مخاطبان حضور پيدا كردند.
وي ادامه داد: دو ميليون و 250 هزار بازديدكننده در اين دوره كه قابل مقايسه با هيچ دوره ديگري نيست از نمايشگاه ديدن كردند كه اين ميزان ركورد جديدي براي توجه به ساحت قرآن و دين در ماه مبارك رمضان به شمار مي‌آيد.
قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور قرآني با اشاره به اين كه بر اساس طراحي 30 بخش نمايشگاه، سه ضلع مورد نظر تحقق پيدا كرد، افزود: برخي بخش‌ها دو ضلع و برخي ديگر سه ضلع را با هم محقق كردند كه از آن جمله مي‌توان به بخش حجاب و عفاف اشاره كرد.
وي از اين بخش به عنوان بخش جديد و فاخر نمايشگاه قرآن ياد كرد و گفت: اين بخش توانست ارزش حجاب را به خوبي تبيين و تحليل كند و با ارائه مدل‌هاي جديد، ايمان بازديدكنندگان را عمق ببخشد.

حجت‌الاسلام و المسلمين محمدي، افزود: اين بخش با ارائه 30 مدل جديد و خدمات رايگان و نيمه رايگان، فرهنگ حجاب را توسعه ببخشد و هر ضلع مصوبات قرآني را محقق كند.
وي به ماموريت ويژه‌اي كه براي همه بخش‌هاي قرآني در نظر گرفته شده است اشاره كرد و گفت: اين نمايشگاه براي كودك چهار ساله تا صاحب‌نظران برنامه مختص به خود را داشت و امروز كه روز پاياني است، آخرين نظريات قرآني در نمايشگاه در قالب 26 نشست ارائه شده است.
حجت‌الاسلام و المسلمين محمدي همچنين اظهار كرد: بيش از 70 نشست ضبط شده تلويزيوني در بخش تحقق علوم قرآن‌بنيان علوم انساني برگزار شد كه نخستين تجربه خود را كسب كرد و بي‌نظير بود. همچنين بخش دانشگاهي و حوزوي با حضور برترين اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌ها و استادان حوزه علميه، زيباترين نشست‌ها را برگزار كرد.
حجت‌الاسلام محمدي از هفت بخش جديد در نوزدهمين نمايشگاه قرآن ياد كرد و گفت: كرسي‌هاي نظريه‌پردازي، بخش دشمن‌شناخت، هنر مفهومي كه مقايسه اسلام آمريكايي و ناب محمدي(ص) را برعهده داشت و به بررسي جريان انحرافي و التقاطي قبل و بعد از انقلاب پرداخت، از اين جمله بودند.
وي از بخش پوشش اسلامي كه به دليل عرضه ارزان ملزومات حجاب مورد توجه مخاطبان قرار گرفته بود، به عنوان بخش جديد ديگر نمايشگاه نوزدهم اشاره كرد كه با همكاري وزارت بازرگاني، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، شوراي عالي انقلاب فرهنگي كه براي نخستين بار در نمايشگاه حضور يافته بود.
رئيس نمايشگاه قرآن همچنين از بخش عترت و ولايت به عنوان بخش ديگري كه اول بار بود برگزار مي‌شد ياد كرد و گفت: اين بخش به بررسي و تبيين صحيفه سجاديه، نهج‌البلاغه و فرهنگ رضوي پرداخت.
وي از برپايي بالغ بر 550 نشست در نمايشگاه قرآن خبر داد و گفت: اين نشست‌ها در 10 هزار صفحه علوم قرآني منعكس و در قالب 20 جلد كتاب به زودي منتشر مي‌شود.
حجت‌الاسلام و المسلمين محمدي از راه‌اندازي سايت نمايشگاه قرآن به 20 زبان خارجي و ارائه سه نشريه قرآني خبر داد و گفت: نمايشگاه قرآن پايان مي‌يابد در حالي كه گامي اساسي در راستاي انس مردم با قرآن كريم برداشته شده است و اگر اين اتفاق نمي‌افتاد، موفق نبوديم.
وي راه‌اندازي نمايشگاه مجازي به سه زبان فارسي، عربي و انگليسي را زمينه‌اي براي ارتباط با مردم جهان توصيف كرد و افزود: نمايشگاه توانست با حركت همه جانبه، ظرفيت عمده سازمان‌ها را به كار گيرد و سبب ارتقاء قرآن به صورت همه جانبه شود.
وي افزود: ملت ايران پيرو اهل بيت(ع) است توانست در كنار ثقل اصغر، ثقل اكبر را نيز قابل رقابت با ديگر كشورها كند و برترين‌هاي جهان را در حوزه ترجمه، تفسير، تاليف و ... قرآن كريم در خود جاي داده و به منصه ظهور برساند.
حجت‌الاسلام و المسلمين محمدي اظهار اميدواري كرد كه نمايشگاه قرآن در سال آينده الگوي ممتازي براي سراسر جهان باشد و از اين رو مسئولان نمايشگاه هم‌اكنون آمادگي خود را براي برپايي نمايشگاه قرآن در همه كشورهاي جهان اعلام مي‌كنند.
در ادامه برنامه پس از پخش تيزر مجري برنامه از سيد‌محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي براي سخنراني دعوت كرد، وي طي سخناني با تشكر و قدرداني از دست‌اندركاران برگزاري اين نمايشگاه گفت: نمايشگاه‌هاي متعددي در كشور ما برگزار مي‌شود، اما هيچ‌يك از آنان نمايشگاه قرآن نيست، همان‌گونه كه هيچ كلامي، قرآن نخواهد شد.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: نمايشگاه نوزدهم با شعار «قرآن، كتاب بيداري» كار خود را آغاز كرد و امروز هم‌زمان با روز قدس آيين اختتاميه خود را برگزار مي‌كند. روز قدس توسط امام راحل(ره) نامگذاري شد، اما ما در ادامه شاهد نتايج اين نامگذاري، در سراسر جهان هستيم.
حسيني در بخش ديگري از سخنان خود تصريح كرد: اگر تعابير و مفاهيم قرآن در زندگي روزمره مسلمانان نمود پيدا كند، شاهد سعادتمندي جهان اسلام خواهيم بود، البته در زمان حال شاهد هستيم به بركت قرآن كريم، بيداري اسلامي در بسياري از كشورهاي اسلامي ايجاد شده است.
وي يادآور شد: در ضمن در اين دوره، رئيس جمهور به چهارده نفر از قاريان و فعالان قرآني نشان دولتي فرهنگ و هنر اهدا كرد. اقدامي كه در سال‌هاي بعد شكل گسترده‌تري به خود خواهد گرفت.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پايان خاطرنشان كرد: كتاب‌هاي مختلف قرآني از كشورهاي اسلامي خريداري شده است كه به زودي در قالب يك كتابخانه مستقل در اختيار كساني كه علاقمند به تحقيق در علوم قرآني هستند، قرار خواهد گرفت.**رونمايي از دو اثر قرآني
در ادامه اين آئين، پس از اجراي تواشيح توسط گروه طاها، از دو اثر قرآني رونمايي شد. در ابتدا جلد بيست و سوم تفسير تسنيم آيت‌الله‌العظمي جوادي آملي به عنوان يكي از اين كتاب‌ها معرفي شد كه حجت‌الاسلام والمسلمين اسلامي، معاون پژوهشي پژوهشگاه علوم وحياني معارج بنياد اسراء در معرفي از تفسير تسنيم اظهار كرد: تاكنون بيست و سه جلد از اين تفسير منتشر شده و 22 جلد ديگر آن نيز آماده بازبيني استاد علامه جوادي است و طبق برنامه‌ريزي انجام شده تعداد مجلدات اين تفسير به 80 جلد خواهد رسيد.
وي افزود: اين تفسير از سال 1361 در حوزه علميه قم آغاز شد و روئيد و بالنده شد و امروز داراي سايه‌سار بزرگي است، برخي از شاگردان استاد از سال 72 تا 75 به انتشار اين تفسير اقدام كردند و اكنون تا آيه 100 سوره مائده تفسير و منتشر شده است.
در ادامه برنامه كتاب از ملك سليمان تا ملك مهدي(عج) به عنوان دومين اثر قرآني معرفي و كارگردان فيلم ملك سليمان در معرفي اجمالي اين اثر گفت: اين اثر نتيجه بيش از 60 نشست تخصصي نقد و بررسي فيلم ملك سليمان است كه در مراكز و دانشگاه‌هاي مختلف برگزار شده است.
وي گفت: ولايت، تبعيت از ولايت، صالحيت، دو اصل بنيادي قرآني تقوا و اطاعت از ولي به عنوان راهكارهاي خروج از بحران و فتنه و رفتار صحيح و درست پيامبران به عنوان الگو و ... از مفاهيم قرآني بودند كه توط كارشناسان به ما منتقل و سعي شد در فيلم به تصوير در آيد.
در ادامه برنامه مراسم اختتاميه با حضور سيد‌محمد حسيني، حجت‌الاسلام حميد محمدي، حجت‌الاسلام قرائتي، شاه‌آبادي، خواجه‌سروي، بحراني و حجت‌الاسلام اسلامي از دو اثر ياد شده رونمايي شد. در ادامه مراسم قرار بود كه حجت‌الاسلام قرائتي به ارائه سخن بپردازد كه وي با تشكر از مسئولان و مردم و برگزاركنندگان اين نمايشگاه با بيان اين‌كه وقت كم است و فرصت نيست از ارائه سخنراني خودداري كرد.
اهداي لوح تقدير به برگزيدگان نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم در بخش‌هاي مختلف و تجليل از برگزيدگان دهمين جشنواره‌ پايان‌نامه‌هاي برتر قرآني پايان‌بخش مراسم اختتاميه بود كه با حضور مسئولان برگزار شد.
اين مراسم با حضور سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، حجت‌الاسلام و المسلمين حميد محمدي، رئيس نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن، حجت‌الاسلام و المسلمين ارباب سليماني، دبير ستاد عالي كانون‌هاي مساجد، محمدحسين محمدزاده، مدير راديو قرآن، حجت‌الاسلام و المسلمين قرائتي، مفسر و پژوهشگر قرآني و حجت‌الاسلام و المسلمين تقوي، مديرعامل خبرگزاري ايكنا، لاله افتخاري، رئيس فراكسيون قرآن و عترت(ع) مجلس شوراي اسلامي، خواجه سروي و ديگر مسئولان و كارشناسان و علاقه‌مندان به علوم و معارف قرآني به كار خود پايان داد.

 

شنبه 5 شهريور 1390 - 10:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر