جمعه 9 خرداد 1399 - 21:39
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان اصفهان

 

30 روز 30 پيام

 


پيام بيست و سوم:  " لغزش و خطا"

دعاى روز بيست و سوم ماه مبارک رمضان

اللهمّ اغسِلْني فيهِ من الذُّنوبِ وطَهِّرْني فيهِ من العُيوبِ وامْتَحِنْ قَلْبي فيهِ بِتَقْوَى القُلوبِ يا مُقيلَ عَثَراتِ المُذْنِبين .

" خدايا بشوى مرا در اين ماه از گناه و پاکم نما در آن از عيب ها و آزمايش کن دلم را در آن به پرهيزکارى دل ها اى چشم پوش لغزش هاى گناهکاران ."

قال الكاظم (عليه السلام) : دعوة الصائم تستجاب عند افطاره   بحار الانوار ج 92 ص 255 ح 33.

امام كاظم (عليه السلام) فرمود:  دعاى شخص روزه‏دار هنگام افطار مستجاب مى‏شود.

انسان، حريص و ضعيف خلق شده است و شيطان نيز همواره به دسيسه‏چيني و وسوسه‏گري او مشغول است، بنابراين هيچ كس از لغزش و خطا در امان نيست. قدم اول در مبارزه با اين لغزش‏ها، دوري از آن‏هاست.

حضرت يوسف عليه‏السلام با آن همه عظمت و مقام معنوي كه داشتند، چنين مي‏فرمايند:  "من نفس خودم را تبرئه نمي‏كنم، زيرا پيوسته مرا به بدي فرمان مي‏دهد، مگر اين كه خداوند رحم كند".

آري، گرچه خداوند خطاپوش است، ولي خود ما مي‏دانيم كه چه لغزش‏ها و خطاهايي از ما سر زده است و خود را در مقابل خدا شرمنده و رسوا مي‏بينيم.

امام صادق عليه‏السلام درباره‏ي اثر گناهان مي‏فرمايند: رگي زده نمي‏شود و نكبت و بدبختي براي كسي نمي‏آيد، و سردردي عارض نمي‏شود و مرضي بر آدمي مسلّط نمي‏گردد، مگر اين‏كه همه‏ي اين‏ها از طريق گناه به انسان مي‏رسد و اين است گفتار خداوند كه مي‏فرمايد: آن‏چه بر سر شما مي‏آيد، از دست خود شماست و تازه پروردگار بسياري از جرايم شما را عفو مي‏كند.5

در اين فراز، دور ماندن از خطاها تنها به كمك و لطف پروردگار ميسّر است. امام سجاد عليه‏السلام در هر روز ماه رمضان، دعايي داشتند كه اهميت جايگاه ماه رمضان را در پيشگاه خداوند نشان مي‏دهد. در قسمتي از دعاي آن حضرت چنين آمده است:

پروردگارا! در اين ماه، چرت و كسالت، دلگيري و دلتنگي، سستي و سخت دلي و غفلت و غرور را از من بردار؛ زيرا اين امور مانع رشد و تكامل و سدّ راه بندگي و اطاعت است.

خداوندا! مرا در اين ماه از رنج‏ها، بيماري‏ها، غصه‏ها، حزن‏ها، پيشامدهاي بد، دردها، خطاها و گناهان حفظ كن. مرا از بدي و فحشا، خستگي و بلا و تعب و سختي نگهدار كه تو شنونده‏ي هر دعايي. ايزدا! در اين ماه مرا از شيطان رانده شده و عيب‏جويي و هرزه‏زباني او و سحر و دم خطرناكش، و وسواس و كيد و مكرش و حيله و آرزوهايش و خدعه و غرور و فتنه‏اش و گروه و قوم و دام و اعوانش و اتباع و اخوانش و احزاب و پيروانش و اعوان و يارانش و شركا و همه‏ي نيرنگ‏هايش محافظت فرما.

تهيه و تنظيم:

حجت الاسلام شيخ حسن بابايي

مسئول تشکلهاي ديني تبليغات اسلامي اصفهان

 

چهارشنبه 2 شهريور 1390 - 11:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری