پنجشنبه 12 تير 1399 - 19:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

گزارشي از حضور فعال دارالقرآن در نمايشگاه نوزدهم

 

حضور مؤسسات و مراكز وابسته به سازمان تبليغات اسلامي همچون سازمان دارالقران الكريم در بخش «غرفه‌هاي فروش كتاب» در نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم با رويكرد پويايي فرهنگ قرآني، مؤسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان در بخش «غرفه‌هاي فروش نرم‌افزار و محصولات ديجيتال»، مؤسسه آموزش عالي سوره در بخش «دانشگاهي» با شعار «قرآن؛ کتاب بيداري»، مشهود است.

 به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم با شعار «قرآن؛ کتاب بيداري» ششم مردادماه، با حضور رئيس جمهور و تني چند از مسئولين و خادمان و فعالان قرآني كشور بر مبناي اصل توجه به منشور توسعه فرهنگ قرآني در سه حوزه آموزش عمومي، آموزش تخصصي و پژوهش و تبليغ و ترويج و با حضور موسسات وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در مصلاي امام خميني(ره) تهران در حال برگزاري است.

يكي از سازمان‌هاي فعال در عرصه علوم قرآني و وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، سازمان دار‌القرآن الكريم است كه همانند سال گذشته كه پس از يک دوره غيبت موفق به شركت در اين نمايشگاه شده بود، در نمايشگاه نوزدهم نيز حضور يافت.

در اين گزارش مي‌خواهيم به بررسي حضور سازمان دارالقرآن الكريم و معرفي محصولات عرضه شده در غرفه اين سازمان در نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن بپردازيم: «سازمان تبليغات اسلامي» در راستاي وظايف اساسي خود، ابتدا بخش «دارالقرآن الکريم» را در سال «1361» با حضور جمعي از خبره ترين و مبرزترين چهره هاي قرآني کشور، در ساختمان مرکزي تأسيس، و به تبع آن کانونهاي قرآن را در دفاتر استاني خود راه اندازي كرد، که پس از چندي به علت رشد و گسترده تر شدن سريع فعاليتهاي قرآني بخش مذکور، رده تشکيلاتي آن به «اداره‌کلّ» ارتقاء يافت.

با توجه به ضرورت ارتقاء سطح کمّي و کيفي فعاليتهاي قرآني کشور در حوزه‌هاي مختلف «آموزشي»، «پژوهشي»، «تبليغي»، «مديريتي»، «نظارتي» و ...، و با عنايت به سابقه و پيشينيه دو دهه فعاليتهاي قرآني «اداره‌کلّ دارالقرآن الکريم سازمان تبليغات اسلامي»، در سال «1381» بنا به پيشنهاد رياست محترم سازمان تبليغات اسلامي حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر سيد مهدي خاموشي و سپس دعوت از جمعي از اساتيد و پيش‌کسوتان قرآني کشور به عنوان «هيئت امناء»، اين اداره‌کل با تغيير ساختار تشکيلاتي به يکي از مؤسسات وابسته به سازمان تبليغات اسلامي با نام «سازمان دارالقرآن الکريم» تبديل شد.

در غرفه اين مجموعه، معرفي فعاليت‌هاي دارالقرآن در قالب تابلو و نمايش اسلايدهاي نرم افزاري، شناساندن ساختار تشکيلاتي و اهم برنامه‌ها، حضور مديران در فعاليت‌ها و نشست‌هاي تخصصي از زمينه هاي فعاليت و همکاري سازمان دارالقرآن الکريم در طول برپايي نمايشگاه بين المللي قرآن تا كنون انجام شده است.

همچنين برگزاري مسابقه تصحيح اغلاط قرآني بدون محدوديت سني و در معرض نمايش گذاردن قرآن‌هاي داراي مجوز سازمان از ديگر فعاليت هاي دارالقرآن در نوزدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم است. مسابقه تصحيح يك صفحه از قرآن در ايام برگزاري نمايشگاه در غرفه سازمان دارالقرآن الكريم بخش نهادها و مؤسسات اين نمايشگاه برگزار و به برترين‌ها جوايزي از سوي مسئولان غرفه اهدا مي‌شود.

در اين مسابقه صفحاتي از قرآن كريم داراي اشتباه در اختيار بازديدكنندگان قرار مي‌گيرد كه آنان بايد اين صفحه را تصحيح كرده و به مسئولان غرفه سازمان دارالقرآن تحويل دهند. برگزاري آزمون طرح ارزيابي و اعطاي مدرك تخصصي به حافظان قرآن و مسابقه مفاهيم از ديگر برنامه‌هاي غرفه سازمان دارالقرآن كريم در نمايشگاه نوزدهم قرآن است.

همچنين، بازديدكنندگان از نمايشگاه قرآن با حضور در غرفه سازمان دارالقرآن كريم مي‌توانند با نحوه اعطاي مدرك به حافظان قرآن و مراحل و نحوه صدور مجوز چاپ و نشر قرآن آشنا شوند. براساس اين گزارش، بخشي از غرفه سازمان دارالقرآن به معرفي مترجمان قرآن با نمونه‌هايي از ترجمه آنان و فراخوان چهارمين دوره مسابقات تفسير قرآن «نورالهدي» اختصاص يافته است.

در همين راستا گفتگوي كوتاهي را با مسئول غرفه سازمان دارالقرآن انجام داده‌ايم كه در ادامه مي‌خوانيم: سعيد تواضعي در خصوص برگزاري نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم گفت: اين چنين نمايشگاه‌ها تاثير بسيار خوبي در ميان مردم دارد.

حداقل اينكه سالي يكبار مردم با نجواهاي قرآني و نوع فعاليت‌هاي قرآني آشنا مي‌شوند، بخصوص كه در ماه مبارك رمضان است و در واقع دل‌ها آماده شده و مردم از طنين و معنويت اين ماه برخوردار شدند و آمادگي لازم را براي پذيرش اين فضا دارند.

وي با تشريح برخي از فعاليت‌هاي سازمان دارالقرآن ادامه داد: يكي از وظايف دارالقرآن نظارت بر نشر و چاپ قرآن كريم و ناشراني است كه مي‌خواهند اين كتاب آسماني را چاپ يا منتشر كنند.

بنابر‌اين بايد در ابتدا مجوز بگيرند و براي صدور اين مجوز، بايستي قرآن مورد نظر توسط مصححين سازمان كه متخصص نيز هستند تصحيح و باز‌خواني شود.

مسئول غرفه دارالقرآن افزود: از اين رو، براي آشتايي بيشتر مردم با فعاليت اين بخش از سازمان دارالقرآن مسابقه‌اي برگزار كرده‌ايم كه تصحيح قرآن نام دارد.

در اين مسابقه صفحاتي از قرآن كريم داراي اشتباه در اختيار بازديدكنندگان قرار مي‌گيرد كه آنان بايد اين صفحه را تصحيح كرده و به مسئولان غرفه سازمان دارالقرآن تحويل دهند. وي اشاره كرد: در ازاي برنده شدن در مسابقه تصحيح جوايزي براي شركت‌كنندگان در نظر گرفته شده است.

در اين زمينه سعي شده است تا جوايز نفيس قرآني باشند، مثلا يك قرآن كريم كوچك جيبي كه در راه مدرسه يا اماكني كه فرصت مطالعه پيدا مي‌شود از آن استفاده كنند.

تواضعي در پاسخ به نحوه استقبال مخاطبين در بازديد از غرفه دارالقران گفت: بازديد كنندگان از اين غرفه و به طور كلي از نمايشگاه از باب اين كه دقت زيادي بر قرآن كريم دارند و با صحت بيشتر و دقت بالا‌تري نسبت به ديگران اين كتاب الهي را مرور ‌مي‌كنند، از فعاليت‌هاي سازمان دارالقران ابراز رضايت مي‌كنند.

وي تصريح كرد: هدف ما ترويج فعاليت‌هاي قرآني و ارتقاء آن است كه توسط نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران به اجرا در مي‌‌آيد. يكي از فعاليت‌ها نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم است كه اجرا مي‌شود و در اين زمينه به نتيجه‌هاي خوبي رسيده ايم.

گفتني است، سازمان دارالقرآن الكريم در سال جاري حدود 30 طرح و برنامه جديد دارد كه بخشي از آن در ماه مبارك رمضان و همزمان با نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن اجرا شده است. يكي از آنها، نخستين جشنواره قرآني با نام "نغمه‌هاي آسماني" ويژه افراد زير 18 سال است.

در اين جشنواره، تلاوت‌هايي كوتاه از برترين قراء را به عنوان مبنا انتخاب مي‌كنيم و نوجوانان مي‌توانند، تلاوت‌هاي تقليدي خود را به صورت فايل صوتي و ارسال آن به پايگاه اطلاع‌رساني سازمان دارالقرآن و يا به صورت لوح فشرده ارسال كنند كه علاوه بر اهداي جوايز به نفرات برتر، برترين‌ها به مراكز نخبه‌پروري مراكز استان‌ها معرفي خواهند شد.

با همكاري ادارات‌كل تبليغات اسلامي در 31 استان مراكز استعداد‌يابي و نخبه‌پروري تشكيل مي‌شود، البته از ابتداي سال جاري تأسيس اين مراكز در دست اقدام است و برترين‌هاي جشنواره نغمه‌هاي آسماني، قرآن ‌آموزان اين مراكز خواهند شد و با ورود به اين مراكز در رشته‌هاي مفاهيم، حفظ و قرائت متخصص خواهند شد.

دوره آموزش قرآن كريم به صورت غيرحضوري و مجازي از ابتداي ماه رمضان با قرار گرفتن متن دروس روخواني، روان‌خواني و تجويد مقدماتي از طريق پايگاه اطلاع‌رساني سازمان دارالقرآن الكريم (تلاوت) آغاز شده است.

طرح تفسير قرآن "نورالرحمن" نيز از سال گذشته اجراي آن در مساجد جامع مراكز استان‌ها برگزار شده است كه ورود براي همگان در اين طرح بدون پيش‌نياز آزاد است و تفسير قرآن به صورت ترتيبي از ابتداي قرآن آغاز شده و تا پايان جزء 30 ادامه مي‌يابد كه 26 دوره هم‌اكنون در كشور برپا شده است.

از ديگر برنامه‌هاي سازمان دارالقرآن كه به مناسبت ماه رمضان و همزمان با آغاز نوزدهمين نمايشگاه قرآن به اجرا در آمد، ثبت نام چهارمين دوره آزمون تفسير قرآن نورالهدي از طريق پايگاه اطلاع‌‌رساني دارالقرآن بود كه با ثبت نام از تمامي گروه‌هاي سني تا پايان مهرماه سال جاري ادامه خواهد داشت.

اين طرح هر ساله اجرا مي‌شود كه در اولين دوره آن پنج جزء اول قرآن انتخاب شده و در دوره‌هاي بعد به سه جزء كاهش پيدا مي‌كند و از سومين دوره نيز اين آزمون در دو بخش اجرا مي‌شود كه در اين دوره نيز علاقه‌مندان مي‌توانند يا در بخش تفسير جزء 12 و يا تفسير اجزاء 12، 13 و 14 قرآن كريم اقدام به ثبت نام كنند.

گفتني است که نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم در 30 بخش متنوّع، تا چهارم شهريورماه از ساعت 17 الي 24 در محل مصلاي بزرگ امام خميني(ره) برپاست.

 

يكشنبه 30 مرداد 1390 - 9:26


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر