پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 8:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان اصفهان

 

30 روز 30 پيام

 


پيام بيستم:  " تلاوت قرآن"

دعاى روز بيستم ماه مبارک رمضان

اللهمّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ الجِنانِ واغْلِقْ عَنّي فيهِ أبوابَ النّيرانِ وَوَفّقْني فيهِ لِتِلاوَةِ القرآنِ يا مُنَزّلِ السّکينةِ في قُلوبِ المؤمِنين .

" خدايا بگشا برايم در آن در هاى بهشت و ببند برايم در هاى آتش دوزخ را و توفيقم ده در آن براى تلاوت قرآن اى نازل کننده آرامش در دل هاى مؤمنان"

قال الصادق عليه السلام : من صام لله عزوجل يوما فى شدة الحر فاصابه ظما و كل الله به الف ملك يمسحون وجهه و يبشرونه حتى اذا افطر.

امام صادق عليه السلام فرمود:  هر كس كه در روز بسيار گرم براى خدا روزه بگيرد و تشنه شود خداوند هزار فرشته را مى‏گمارد تا دست‏به چهره او بكشند و او را بشارت دهند تا هنگامى كه افطار كند.   الكافى، ج 4 ص 64 ح 8; بحار الانوار ج 93 ص 247

‏فضيلت و عظمت کتاب مقدّس، فوق درک محدود انسان خاکي است. فضيلت آن را بايد از پيامبر اکرم(ص) و ائمة معصومين(ع) شنيد. در روايتي پيامبر(ص) مي فرمايد: " اعبد النّاس اکثرهم تلاوه للقرآن؛ عابد ترين مردم کسي است که بيشتر تلاوت قرآن کرده باشد".در روايت ديگري حضرت (ص) فرمود: "هر کس براي تحصيل رضاي خدا و فهم دين، قرائت قرآن کريم کند، پاداش و ثواب وي همانند پاداش و ثواب همه‌ فرشتگان و پيغمبران مي باشد".

اميرالمؤمنين علي(ع) مي فرمايد: " لقاح الايمان تلاوه القرآن؛ تلاوت قرآن کريم موجب باروري ايمان است". نيز فرمود: "هر کس به تلاوت قرآن کريم انس گيرد، جدايي و مفارقت برادران، او را (درقبر) به وحشت نيفکند".

امام صادق(ع) فرمود: "هر کس قرائت قرآن کند در حالي که جوان باشد، قرآن با گوش و خونش آميخته گردد و قرآن در روز قيامت از طرف او با فرشتگان خدا احتجاج کند".

پيامبر گرامي به سلمان فارسي فرمود: "بر تو باد که قرائت قرآن کريم کني، زيرا قرائت قرآن کفاره ‌گناهان و پوششي در آتش و ايمني از عذاب است... مؤمن چون قرائت قرآن کند،‌ خدا به وي نظر رحمت فرمايد. فضيلت قرآن بر سائر کلام همانند فضيلت و برتري خدا بر خلقش مي باشد".

بدان‌که ثواب تلاوت قرآن و فضيلت آن از حد بيان افزون است. از حضرت پيغمبر صلي‌الله‌عليه‌وآله مروي است که: «هيچ شفيعي در روز قيامت بلندمرتبه تر از قرآن نيست، نه پيغمبري و نه ملکي و نه غير اينها». و فرمود که: «خداي تعالي هزار سال پيش از آنکه عالم را خلق کند، سوره طه و يس را خواند. چون ملائکه آن را شنيدند، گفتند: خوشا به حال امتي که اين بر ايشان نازل شود! و خوشا به حال سينه هايي که اينها را حفظ کند! و خوشا به حال زبانهايي که اينها را بخواند!». و فرمود که: «هرگاه قرآن در پوستي باشد آتش به آن نمي رسد»؛ يعني: هر کس قرآن را حفظ نموده باشد، آتش پوست بدن او را مس نمي کند.  و نيز از آن حضرت مروي است که: «دلها زنگ مي گيرد؛ همچنان که آهن زنگ مي گيرد. شخصي عرض کرد: يا رسول‌الله! جلاي آن چه چيز است؟ فرمود: تلاوت قرآن و ياد مرگ ».

احاديث در خصوص ثواب تلاوت قرآن بي حد و حصر است و چگونه چنين نباشد وحال اينکه آن کلام پروردگار است و حضرت روح‌الامين حامل آن، و بر سيدالمرسلين نازل شده است.

هنگام تلاوت قرآن بايد تامل کرد که کلامي بدون واسطه از خدا صادر شده و لفظ آن از غايت فصاحت به حد اعجاز رسيده است. قاري قرآن بايد آداب و شرايطي را مراعات کند تا بتواند بيشترين بهره را از آن ببرد. آداب تلاوت به دو قسم است: آداب ظاهري، آداب باطني.

اما آداب ظاهري آن، عبارت است از داشتن وضو به طريق ادب، با سکون و وقار نشسته يا ايستاده رو به قبله و سر پيش افکنده و تکيه نزده و چهار زانو ننشسته باشد، و پاي خود را نکشيده باشد؛ بلکه مانند کسي باشد که در نزد شخصيت جليل‌الشأن مي نشيند يا مي ايستد، و قاري قرآن شمرده و به تأني بخواند. از اين رو، در احاديث رسيده است که «هرگاه کسي در کمتر از سه روز قرآن را ختم کند، دانا نيست ». در حديث ديگر است که: «خوش ندارم که کسي در کمتر از يک ماه، يک ختم قرآن کند». البته در ماه مبارک رمضان، احاديث وارد است که: «در هر سه روز، يک ختم بکند».

و از جمله آداب، آن است که گريه کند و اگر او را گريه نيامد، خود را به گريه بزند و اندکي بلند بخواند (اگر از ريا کردن ايمن باشد)، و اگر تواند صداي خود را زينت دهد، اما نه به نحوي که مشتمل بر ترجيع باشد، و حق ايات را مراعات کند، بدين نحو که چون به آيه سجده رسد، سجده کند. و چون به آيه عذاب رسد پناه به خدا گيرد، وچون به آيه رحمت و ذکر نعيم بهشت رسد، آن را از خدا مسئلت نمايد، و چون به ايه اي رسد که مشتمل بر تسبيح يا تکبير پروردگار باشد، تسبيح و تکبير او کند، و چون به آيه دعا و استغفار رسد، دعا و استغفار کند.

يکي ديگر از آداب ظاهري قرآن آن است که در ابتداي قرائت بگويد: «اعوذ بالله السميع العليم من الشيطان الرجيم ». و از هرسوره که فارغ شود بگويد: «صدق الله العلي العظيم و بلغ رسوله الکريم اللهم انفعنا به و بارک لنا فيه الحمدلله رب العالمين ».

 

تهيه و تنظيم:

حجت الاسلام شيخ حسن بابايي

مسئول تشکلهاي ديني تبليغات اسلامي اصفهان

 

يكشنبه 30 مرداد 1390 - 9:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری