شنبه 10 خرداد 1399 - 19:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

هنرمندان در سوگ حضرت علي(ع)

 

گزارشي از برنامه هاي مراکز هنري و رسانه ملي براي برپايي مراسم ويژه‌ شب‌هاي قدر


1-برنامه هاي هنري:

 اگر تا سال‌ها پيش در ايام سوگواري مولي‌الموحدين حضرت علي(ع) مراکز هنري تعطيل بود، امسال برخي از اين مراکز با طراحي و برنامه‌ريزي در اين ايام برنامه‌هايي خاص اين دوران را اجرا خواهند کرد.

به گزارش همشهري آنلاين فرهنگستان هنر يکي از مراکزي است که براي اين ايام برنامه طراحي کرده‌است. در اين مرکز هنري براساس نسخ خطي و با حضور هيأت تعزيه‌داران ائمه‌اطهار(ع) «گروه مجللي» در روزهاي 19، 21 و 23 رمضان در فرهنگستان هنر مراسم تعزيه برپا خواهد بود. به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، اين مراسم شامل 3 مجلس تعزيه شهادت حضرت علي (ع)، شهادت حُر و جنگ خندق است که توسط گروه مجللي اجرا مي‌شود.

حوزه هنري با اجراي نمايش «حکم محتوم» به کارگرداني شاهد پيوند و به نويسندگي هادي شير محمدي به استقبال اين ايام رفته‌است. اين نمايش روايتگر گوشه‌اي از زندگي يک نويسنده است که قصد نگارش نمايشنامه‌اي از حضرت علي(ع) را دارد. همچنين نمايش «اذان صبح» نوشته مهدي متوسلي و به کارگرداني محمود فرهنگ با متني بازنويسي شده و تغيير در ترکيب بازيگران براي سومين سال در تالار وحدت روي صحنه مي‌رود.

از سوي ديگر در فرهنگسراي شفق همزمان با فرارسيدن شب‌هاي ضربت خوردن و شهادت حضرت علي(ع) مجلس تعزيه‌اي با عنوان «سجده سرخ» برگزار مي‌شود. مجلس تعزيه جوانمرد قصاب، جمعه 28 مرداد مصادف با 18 رمضان و مجلس تعزيه ضربت خوردن و شهادت حضرت علي(ع)، يکشنبه 30 مرداد مصادف با 20 رمضان ساعت 21:30 تا 23 در پارک شفق(فرهنگسراي دانشجو) برگزار مي‌شود.

برنامه دلشدگان که به مناسبت ماه مبارک رمضان از ابتداي اين ماه در تالار وحدت در حال اجراست و با استقبال کم نظير هنردوستان روبه‌رو شده‌است. اين نمايشگاه که به انگيزه حلول ماه مبارک رمضان و به همت بنياد فرهنگي هنري رودکي، در موزه هنرهاي معاصر، فرهنگسراي نياوران و نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم برگزار شده، در شب‌هاي قدر با کمي تغيير ادامه مي‌يابد.

نمايشگاه عکس مهماني خدا، نمايشگاه نقاشي خط اسماء‌الحسني در تالار وحدت، نمايشگاه مروري بر نيم قرن نقاشي‌خط معاصر ايران و نقاشي خط نور علي نور در موزه هنرهاي معاصر و 47 کارگاه تجسمي در نمايشگاه قرآن براي علاقه‌مندان هنرهاي تجسمي طراحي و اجرا شده است.

همزمان با ايام سوگواري مولي‌الموحدين حضرت علي(ع) مراکز هنري تعطيل خواهد بود. موزه موسيقي در 19 و 21 ماه مبارک رمضان تعطيل خواهد بود. مجموعه ايرانشهر و تئاتر شهر هم از 28 مرداد تا اول شهريور ماه سال‌جاري ( 18 تا 22رمضان) تعطيل خواهد بود. همچنين سينماهاي کشور در اين ايام تعطيل خواهند بود.

امسال نيز مانند سال‌هاي گذشته در شب‌هاي قدر يعني از شب نوزدهم تا بيست و سوم ماه مبارک رمضان (جمعه بعدازظهر 28 مرداد تا بعدازظهر چهارشنبه 2شهريور ماه) تمامي سينماها تعطيل هستند.

2-برنامه هاي سيما:

پخش مستقيم مراسم شب هاي قدر از 13 محل در تهران، مشهد، قم، نجف اشرف و کربلاي معلي صورت مي گيرد که اين مراسم از شبکه هاي1،2،3،4،شبکه تهران و شبکه قرآن پخش مي شود.

به گزارش خبرنگار مهر، شبکه هاي مختلف سيما قرار است مراسم شب هاي قدر را از مکانهاي برگزاري اين مراسم به صورت زنده و مستقيم پخش نمايند. بنابراين گزارش، مراسم شب هاي قدر در حرم امام رضا (ع) ، حضرت معصومه (س) و حسينيه همداني ها که اختصاص به سخنراني حاج شيخ حسين انصاريان دارد، قرار است از شبکه هاي اول، دوم و سوم سيما پخش شود. مخاطبان شبکه 4 سيما مي توانند مراسم شب هاي قدر در دانشگاه تهران، دانشگاه امام صادق و مدرسه عالي شهيد مطهري را از اين شبکه مشاهده نمايند.

شبکه تهران نيز اين مراسم را بصورت زنده از امامزاده صالح، مصلي تهران و مهديه تهران پخش مي کند. همچنين مراسم شب هاي قدر درحرم حضرت عبدالعظيم حسني و شاهچراغ از شبکه قرآن پخش خواهد شد. گفتني است همچنين صدا و سيما تصميم دارد اين مراسم گرانقدر را از کربلاي معلي و نجف اشرف نيز بصورت مستقيم از شبکه هاي مختلف و مابين اين برنامه ها پخش نمايد.

شبكه هاي مختلف سيما براي شب هاي قدر ماه مبارك رمضان فيلم ها و مجموعه هاي تلويزيوني متناسب با فضاي معنوي اين شب ها را براي پخش از تلويزيون تدارك ديده اند.

به گزارش ايرنا، «ناز و نياز»، «ملكوت»، «سپيده» و «شايد براي شما هم اتفاق بيفتد» عنوان آثاري است كه در اين شب ها به ترتيب از شبكه هاي يك، دو، سه، و پنج سيما روي آنتن خواهد رفت.

شبكه يك سيما مجموعه تلويزيوني «ناز و نياز» به نويسندگي و كارگرداني «فلورا سام» و تهيه كنندگي همسرش «مجيداوجي» را در شب هاي قدر روي آنتن مي برد.

مجموعه تلويزيوني «ملكوت» كه ماه رمضان سال گذشته از شبكه دو سيما پخش شده بود، امسال نسخه سينمايي آن در شب نوزدهم ماه رمضان از اين شبكه پخش مي شود. كارگردان اين اثر ماورايي «محمدرضا آهنج»است و به تهيه كنندگي محسن شايانفر توليد شده است.

فيلم تلويزيوني «سپيده» نوشته «حسين مهكام» و به كارگرداني حسين آقا هرندي گزينه شبكه سوم سيما براي پخش در شب بيست و يكم ماه رمضان مصادف با شهادت حضرت اميرالمومنين علي (ع) است.

مسئولان شبكه پنج سيما نيز تصميم گرفته اند مجموعه «شايد براي شما هم اتفاق بيفتد» را جايگزين مجموعه طنز «سه دونگ سه دونگ» دراين شب ها كنند.

 

شنبه 29 مرداد 1390 - 14:27


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری