سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 7:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

شب پانزدهم

 

شب پانزدهم – مراسم شب شعر در حضور حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي ؛ رهبر معظم انقلاب اسلامي

گردآوري : موسسه پژوهشي فرهنگي انقلاب اسلامي

چاپ و شمارگان : دوم / تابستان 1390 / 2000 نسخه

ناشر : انتشارات انقلاب اسلامي –  دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي ( مدظله العالي )

 

كتاب حاضر مراسم شب شعر در حضور حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي ؛ رهبر معظم انقلاب اسلامي در تاريخ 15 رمضان 1430 هجري قمري / 14شهريور 1388 هجري شمسي است . مقدمه كتاب حاضر اشاره مي‌كند كه به گواهي كتاب‌هاي تاريخ ادبيات با هر انقلاب و تحول عميق و اصيل اجتماعي ، تحولي در سبك و محتواي آثار ادبي پديد مي‌آيد . هرچه انقلاب‌ها ريشه‌دار تر و فراگيرتر و موثرتر باشند تحول در ادبيات نيز گسترده‌تر و عميق‌تر خواهد بود ، تا آنجا كه ادبيات پديد آمده  پس از هر انقلاب بعنوان منبعي براي شناخت آن انقلاب و تحقيق در ماهيت و اهداف آن محسوب مي‌شود . مقدمه كتاب شب پانزدهم ادامه مي‌دهد كه توجه بنيانگذار راحل انقلاب اسلامي و رهبر معظم انقلاب اسلامي ، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به ادبيات به ويژه شعر ، از اموري است كه در كم و كيف تحول در شعر در ايران امروز موثر بوده است

ادامه مقدمه يادآور مي‌شود كه حضرت آيت‌الله خامنه‌اي از نخستين سال رهبري خود ، همه ساله يكي از شب‌هاي مقارن با پانزدهم ماه مبارك رمضان را كه مصادف با ميلاد حضرت امام حسن مجتبي ( ع ) است به ديدار با شاعران متعهد و متعلق به انقلاب اسلامي اختصاص داده‌اند . شاعران در اين ديدار شعر خوانده‌اند و رهبري نيز نكاتي را به كوتاهي يادآوري كرده‌اند . دفتر شعر « شب پانزدهم » مجموعه شعرهايي است كه در يكي از « شب‌هاي پانزدهم » خوانده شده و نكاتي است كه از سوي مقام معظم رهبري و بعضي از شاعران بيان شده است . اين دفترها و اين اشعار را مي‌توان نمونه‌اي از شعر فارسي در ادبيات ايران در دوران پس از انقلاب اسلامي محسوب كرد . اشعار گردآمده در اين دفترها ، سطح و سبك شعر را در اين دوران نشان مي‌دهد و مضامين اشعار ، جهان‌بيني و جهت‌گيري شاعران را بيان مي‌‌كند .

عليرضا قزوه ، مشفق كاشاني ، علي معلم دامغاني ، سيد علي موسوي گرمارودي ، قادر طهماسبي « فريد » ، غلامرضا طريقي ، عبدالرحيم سعيدي راد ، محمدحسين جعفريان ، مهدي مظاهري ، هاشم كروني ، غلامرضا كافي ، سيدمحمد جواد شرافت ، كبري موسوي ، سيده صديقه عظيمي‌نيا ، مژگان عباس‌لو ، سارا حيدري ، ولي‌الله كلامي زنجاني ، يوسفعلي ميرشكاك ، محمدجواد محبت ، مرتضي اميري اسفندقه ، علي انساني ، سعيد بيابانكي ، محمدمهدي سيار ، عباس شاه زيدي « خروش » ، محمدحسن حسن‌زاده ليله كوهي و همچنين غلامعلي حداد عادل از جمله شاعراني بود‌اند كه در شب پانزدهم ماه رمضان 1388 هجري شمسي در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامي اشعارشان را قرائت‌ كرده‌اند و سروده‌‌هايشان در كتاب حاضر مكتوب شده است . ضميمه كتاب « شب پانزدهم » هم در پايان بيانات مقام معظم رهبري ، زندگي‌نامه شاعران و همچنين تصاوير اين ديدار است .

چند نكته نيز در ابتداي كتاب حاضر جهت اطلاع خوانندگان آمده است ؛‌ از جمله اينكه مراسم مطابق سالهاي قبل دقايقي پيش از اذان مغرب و عشاء آغاز شده است و پس از گفتگوهاي كوتاه برخي از حاضران و اقامه‌ي نماز جماعت به امامت حضرت آيت‌الله خامنه‌اي ، ميهمانان روزه‌‌ي خود را همراه با معظم‌له افطار مي‌نمايند . سپس مراسم با تلاوت آياتي از قرآن كريم توسط سعيد طوسي از قاريان ممتاز كشور آغاز مي‌شود . ترتيب شاعران و متن اشعار در اين كتاب ، مطابق اصل جلسه بوده و هچ گونه تغييري در آن صورت نگرفته است .

مقام معظم رهبري در بخشي از بيانات خود در اين ديدار مي‌فرمايند : " خب ، در اينجا شاعر چه نقشي دارد ؟ مرد هنري و مرد فرهنگي – مرد شامل زنها هم ‌مي‌شود – يعني انسان هنري و انسان فرهنگي ، در اين صحنه چه وظيفه‌اي دارد ؟ به نظر من وظيفه خيلي سنگين است ، خيلي بزرگ است . مهم‌ترين وظيفه هم تبليغ و تبيين است ؛ « الذين يبلغون رسالات الله و يخشونه و لا يخشون احدا الا الله »؛ اين يك معيار است ، حقيقتي را درك مي‌كنيد ، آنرا تبيين كنيد . كسي انتظار ندارد برخلاف آنچه كه‌ مي‌فهميد حرف بزنيد . نه ، آنچه را كه مي‌فهميد ،‌ بگوييد . البته براي اينكه آنچه مي‌فهميد درست و ثواب باشد ، بايد تلاش و مجاهدت كنيد ؛ چون در حوادث فتنه‌گون ، شناخت عرصه دشوار است ، شناخت اطراف قصه دشوار است ، شناخت مهاجم و مدافع دشوار است ، شناخت ظالم و مظلوم دشوار است شناخت دشمن و دوست دشوار است . اگر بنا باشد يك شاعر هم مثل ديگران گول بخورد ، فريب بخورد و بي‌بصيرتي به سراغش بيايد ، اين خيلي دون شان يك انسان هنري و يك انسان فرهنگي است . پس بايد حقيقت را فهميد ؛ بعد هم بايد همان حقيقت را تبليغ كرد .

محمدحسين جعفريان در اين ديدار شعري با مضمون برخورد در كلينيك درد بيمارستان خاتم‌الانبياء با جانبازان را مي‌سرايد :

" ديگر نمي‌گويم پيش‌تر نرو ، اينجا باتلاق است

حالا مي‌گردم به كشف باتلاقي تواناتر در اين همه خردي

كه حتي باتلاق‌هايش وظيفه‌شناس وعالي نيستند

ما را چه شده است ؟

اين يك معماي پيچيده است

همه در آرزوي كسب چيزي هستند كه من با آن جنگيده‌ام

و جالب آنكه من بايد خدمتكارشان باشم

در حالي كه دست و پا ندارم ؛

گاهي چشم ، زبان و به گمان آنها حتي شعور .

من ، بي‌دست ، بي‌پا ، زبان ، گاهي چشم و به گمان آنها حتي شعور

در دورافتاده‌ترين اتاق بداخلاق‌ترين بيمارستان

وظيفه حفاظت از خاطراتي را دارم كه تمام روزنامه‌ها ، شبكه‌هاي تلويزيوني

حتي جمعي از رفقاي ديروزم ، قربه‌الي الله ، با تلاشي تحسين‌برانگيز سرگرم خفه‌كردن آنند ...

( حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پايان شعر محمدحسين جعفريان مي‌‌فرمايند كه ‌ :" بدهيد اين شعر را خوشنويسي كنند ، بفرستيد براي بنياد ايثارگران ، آنجا آويزان كنند . "

شب پانزدهم در چاپ دوم خود در تيراژ 2000 نسخه و با قيمت 25000 ريال توسط انتشارات انقلاب اسلامي منتشر شده است .

 

يكشنبه 23 مرداد 1390 - 11:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری