چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 11:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

اهميت استقلال فرهنگي کشور

 

گزارشي از مراسم افطاري هنرمندان با حضور شهردار تهران


 محمدباقر قاليباف در مراسم افطاري که دوشنبه 17 مرداد در خانه هنرمندان برگزار شد، بر لزوم گسترش خانه هنرمندان و کمک به تعاوني مسکن آنان تأکيد کرد.

شهردار تهران در ويژه‌ برنامه ماه مبارک رمضان با عنوان «ملکوت کلمات» که در تالار بتهوون خانه هنرمندان با حضور تني چند از هنرمندان پيشکسوت همچون عزت‌الله انتظامي، داوود رشيدي و همچنين مهندس مهدي چمران رئيس شوراي اسلامي شهر، محمد هادي ايازي معاون اجتماعي و فرهنگي شهرداري و حميد شاه‌آبادي معاون هنري وزارت ارشاد برگزار شد، ضمن تبريک به مناسبت فرارسيدن ماه مبارک رمضان و آرزوي اينکه از اين ماه و از ظرفي که خالق براي همه ما بندگان فراهم کرده است، نهايت بهره را ببريم، گفت: استقلال هر کشور و ملتي در گرو استقلال فرهنگي آن کشور و ملت است و ممکن است روزي همه جوانب از جمله استقلال اقتصادي، استقلال نظامي و دفاعي و استقلال سياسي را داشته باشيم اما اگر کشوري استقلال فرهنگي را از دست بدهد، ساير زمينه‌هاي اجتماعي نيز در درازمدت پايدار نخواهند ماند.

وي افزود: بحث فرهنگي براي هر ملتي به‌ويژه براي ملت کهن ايران که ادعا دارد قبل از اسلام موحد بوده و بعد از آن نيز به دين اسلام گرويده و امروز ريشه در مکتب اصيل اهل‌بيت(ع) و فرهنگ کهن ايراني دارد، بسيار مهم است. شهردار تهران تاکيد کرد: اين رسالت بيش از همه بر دوش اصحاب فرهنگ و هنر و مديران و مسئولان است که استقلال کشور را در هر شرايط سختي حفظ کنند و پيش ببرند.

قاليباف خاطرنشان کرد: من به‌عنوان مدير شهر تهران نيز اين احساس وظيفه را دارم و اين را وظيفه ملي و اسلامي خود مي‌دانم که به آن توجه داشته باشم و آن را فراموش نکنم. وي با اشاره به اقداماتي که براي خانه هنرمندان پيش‌بيني شده است، گفت: اين قول را مي‌دهم و اين تلاش را داريم که ادامه توسعه خانه هنرمندان در شمال شرقي اين مکان را پيگيري کنيم که بايد اين بخش که متعلق به يکي از سازمان‌هاست و حتي بسيار بزرگ‌تر از کل اين مجموعه است، تملک شود و براي ادامه فعاليت‌ها در اختيار اين مجموعه قرار گيرد.

وي همچنين افزود: تلاش داريم با همکاري رياست شوراي اسلامي شهر، تعاوني‌اي که براي هنرمندان ايجاد شده است را پيگيري کنيم و در موضوع مسکن هنرمندان اقدامي انجام شود که با هزينه کمتر و قيمت مناسب‌تر زميني در اختيار هنرمندان قرار گيرد تا اين بخش از معيشت آنان يعني مسکن هم تامين شود.

شهردار تهران تصريح کرد: همه ما بايد به اين موضوعات توجه بيشتري داشته باشيم و از اين ‌رو از وزارت ارشاد نيز مي‌خواهيم تا در اين زمينه با ما همکاري داشته باشد تا اين کار مشترک به‌خوبي انجام شود.

قاليباف همچنين با اشاره به انتصاب دکتر سرسنگي به‌عنوان مديرعامل جديد خانه هنرمندان گفت: ايشان از چهره‌هاي فرهيخته هنر کشور است و اميدوارم اين مجموعه با زحمات وي روزهاي خوبي پيش رو داشته باشد و با قدرت بيشتري به ارائه فعاليت‌ها بپردازد.

در اين مراسم اعلام شد که سالن بتهوون خانه هنرمندان از اين پس به نام استاد جليل شهناز، موسيقي‌دان برجسته کشور نامگذاري مي‌شود و نام بتهوون بر بخش ديگري از خانه هنرمندان نهاده مي‌شود.

در ادامه اين مراسم مجيد سرسنگي، مديرعامل خانه هنرمندان نيز در سخناني هنرمندان را سرمايه‌هاي باارزش کشور دانست و گفت: با ياري اهالي فرهنگ و هنر و مسئولان اين حوزه قادر خواهيم بود اقدامات مفيد و مؤثري در اين بخش انجام دهيم.

در اين مراسم علاوه بر رونمايي از نام تالار جليل شهناز، از خوشنويسي سوره بقره استاد محمد سلحشور نيز رونمايي شد. استاد سلحشور در مورد ويژگي‌هاي اين اثر افزود: اين اثر به‌علت کار خوشنويسي از حجم بسياري برخوردار است؛ به‌طوري‌که سوره بقره به تنهايي نزديک به 100 کيلو گرم وزن دارد و در نگارش آن از خط نستعليق استفاده شده است. اين استاد خوشنويسي خاطرنشان کرد: خطاطي تمام قرآن شامل 605 صفحه به‌طور کامل به پايان رسيده و فقط به اصلاحات کوچکي نياز دارد که اميدوارم امکان رونمايي بقيه بخش‌ها نيز در ماه مبارک رمضان فراهم شود.

اين هنرمند پيشکسوت، ابعاد اين کار را 120 در 82 عنوان کرد و گفت: وزن ساير سوره‌هاي قرآن 120 کيلوگرم است و بيش از يک متر و 14 سانتي‌متر نيز قطر دارد. ضمن آنکه فقط شامل اصل آيات است و ترجمه را دربر نمي‌گيرد.

اين هنرمند خوشنويس پيشنهاد کرد، نمايشگاهي دائمي براي عرضه اين اثر خوشنويسي در نظر گرفته شود تا مسلمانان و علاقه‌مندان از کشورهاي اسلامي و حتي سراسر دنيا براي بازديد آن مراجعه کنند. به گفته استاد سلحشور، پس از غلط‌گيري و اصلاحات نهايي قرآن، اين اثر صحافي و داراي جلد تمام چرم خواهد شد.

 

يكشنبه 23 مرداد 1390 - 10:52


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری