يكشنبه 11 خرداد 1399 - 14:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

بارقه‌هاي آفتاب / جلد چهارم

 

بارقه‌هاي آفتاب / جلد  چهارم/ منتخب زندگي‌نامه يكصد و ده چهره از آفرينندگان فرهنگ و تمدن اسلام و بوم ايران

‌تاليف : دكتر علي‌اكبر ولايتي

چاپ و شمارگان : اول / 90 ، 2000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

مقدمه ، سعدي ، ابوعبدالرحمن سلمي نيشابوري ، سنايي غزنوي ، شهاب‌الدين سهروردي ، سيد حيدر آملي ، شاه اسماعيل ، شاه عباس اول ، ميرعبداللطيف شوشتري ، شيخ بهايي ، قطب‌الدين شيرازي ، شيخ طوسي ،  محمد علي صائب تبريزي ، عبدالرحمان صوفي رازي ، ابوالحسن طبري ، ابوجعفر محمدبن جرير طبري ،  خواجه نصيرالدين طوسي  و همچنين عبدالقادر حافظ مراغي از موضوعات مطروحه در كتاب حاضر مي‌باشد .

نويسنده كتاب در مقدمه خود يادآور مي‌شود كه همواره در كشورهاي گوناگون كوشش‌هايي در به تصوير كشيدن چهره بزرگان و انديشمندان گذشته ، كساني كه پيش از ورود صنعت عكاسي به كشورهاي اسلامي مي‌زيسته‌اند ، وجود داشته و دارد . اين تصاوير در قالب تمبر ، نقاشي مينياتور و مانند آن روانه بازار شده و متاسفانه در وراي برخي از آنها سوءنيت نيز ديده مي‌شود . دكتر علي‌اكبر ولايتي ادامه مي‌ دهد كه در كشور ما نيز طي دهه‌هاي گذشته براي به تصوير كشيدن چهره بزرگان كوشش‌هايي شده است. در ادامه اين كوشش‌ها گروهي به سرپرستي نويسنده كتاب مصمم مي‌شوند تا در كوششي اوليه تصويري از 110 تن از انديشمندان دوره اسلامي را فرام آورند .

طرح نشان دادن تصويري از 110 تن از انديشمندان دوره اسلامي با بهره‌گيري از همه امكانات و تلاش‌هاي سابق برآن آغاز مي‌شود . دكتر ولايتي تاكيد مي‌‌كند كه براي جلوگيري از نقص و اشتباه فاحش در نخستين كوشش خود در اين مقوله صلاح بر اين ديده مي‌شود كه در نخستين ارائه تصوير از چهره اين بزرگان همه تصاوير در قالب نيم‌تنه تهيه شوند تا با استفاده و پشتيباني از پژوهش‌هاي مفصل و نهايي درباره پوشاك اقوام مختلف در ويرايش‌هاي بعدي تصوير تمام قد اين افراد تهيه شود . ولايتي در انتهاي مقدمه خود تاكيد مي‌كند كه اين كوشش تنها صورتي اوليه براي ارائه اين تصاوير است  و هنوز راه درازي باقي است تا همه اين تصاوير مقبوليت يابد و توسط نهادي دولتي بعنوان استاندارد چهره آنان معرفي شده و شكلي كاملا ً هنرمندانه از آنان نقاشي شود .

ابو محمد مشرف‌الدين ( شريف‌الدين ) مصلح‌ بن عبدالله بن مشرف السعدي الشيرازي ملقب به شيخ‌الامام المحقق ، ملك الكلام ، افصح المتكلمين ، شاعر و نويسنده نامدار ايراني نخستين كسي است كه در كتاب حاضر درباره زندگي و  آثار او بحث و بررسي مي‌شود . نويسنده يادآور مي‌‌شود كه در نام و نسب و تاريخ تولد و وفات وي اختلاف است . با استناد و مراجعه به قديم‌ترين منابع دريافته مي‌شود كه نام او " مصلح  " است و اين نام جد مادري اوست كه به رسم آنزمان بر وي نهاده بودند . سعدي در اوايل قرن هفتم درشيراز متولد مي‌‌‌شود . خانواده‌اش از عالمان دين بودند . پدرش از ملازمان اتابك سعدي بن زنگي بود . سعدي در كودكي از تربيت پدر و نصايح و هدايت او برخوردار شد . اما در همان كودكي پدر خود را از دست داد و از آن پس ، تحت حمايت و تربيت نياي خود مادري‌اش قرار گرفت كه گفته‌اند مسعود بن مصلح الفارسي پدر قطب‌الدين شيرازي بوده است . سعدي اهل سير و سياحت و سفر بود و سفرهايش محدود به شهرها و سرزمين‌هاي عربي نبود و بنا به گفته خودش به شرق نيز رفته بود و بلخ و باميان و كاشغر و سومنان هند را نيز زير پا گذاشته بود . او پس از سالها خانه به دوشي هواي شيراز به سرش زد و در سال 655 ق به شيراز باز مي‌گردد و در زمره نزديكان سعد بن ابي بكر بن سعد زنگي درآمد .

سعدي شاعري درباري نبود بلكه در عين مدح پادشاهان سلغري و ستايش برخي رجال ، با آزادگي زندگي كرد و در رباط شيخ كبير ، شيخ ابوعبدالله خفيف به ارشاد و خدمت به خلايق پرداخت . بنابر بيشترين منابع نزديك به دوران حيات سعدي وفات وي در سال 690 ق اتفاق افتاده است . ممدوحان سعدي ،‌ معاصران ، استادان ، آثار سعدي ، نمونه‌اي از گلستان ، سبك و همچنين منابع از مطالبي بعدي كتاب حاضر درباره سعدي شيرازي است .

اندرون از طعام خالي دار

 تا درو نور معرف بيني

تهي از حكمتي به علت آن

كه پري از طعام تا بيني

خواجه نصيرالدين طوسي ، فيلسوف و متكلم و منجم و رياضي‌‌دان شيعي ديگر شخصيتي است كه در كتاب حاضر به آن پرداخته مي‌شود . او در 11 جمادي الاول در شهر توس زاده شد . محمد بن حسن ، فقيه و محدث امامي بود . خواجه نصير از دوران كودكي نزد پدر فقه و اصول حديث آموخت . سپس براي تكميل تحصيلات به نيشابور رفت . در آنجا نزد فريدالدين داماد نيشابوري حكمت مشايي آموخت . سپس به يادگيري رياضيات و علوم فقهي پرداخت و در علوم زمان خود به كمال رسيد .  زندگي در قلاع اسماعيليه ، در دربار ايلخانان مغول ، رصدخانه مراغه ، جايگاه علمي ، آثار و منابع از ديگر مطالب اين بخش است .

مهم‌ترين تحقيقات خواجه نصيرالدين طوسي درباره  نجوم است . و در اين فن كشفيات بسيار مهمي دارد . خواجه نصيرالدين ، در كتاب التذكره النصيريه في الهيئه  ، اساسي‌ترين ايرادهاي خود را بر آراي بطلميوس به دقت شرح داده است . وي از دلايل ضعف تبيين حركت سيارات براساس نظريه زمين مركزي بطلميوس آگاه بود ، با وارد كردن مدل‌هاي حركت اين سيارات بر روي كره‌هايي تو در تو ، كه در تاريخ نجوم اسلامي به « جفت طوسي » معروف شده ، جدي‌ترين ايرادها را بر هيئت بطلميوسي وارد كرد . تحرير اقليدس يا تحرير اصول هندسه ، تحرير مجسطي ، رساله در احوال خطوط منحنيه ، كشف القناع عن اسرار شكل القطاع ، مختصر در معرفت تقويم معروف به كتاب سي فصل ، زيج ايلخاني ،‌ اساس الاقتباس ، تجريد العقايد ، حل مشكلات اشارات ابن سينا ،  اخلاق ناصري ، اخلاق محتشمي ،‌ معيار الاشعار و همچنين جوامع الحساب بالتخت و التراب از آثار گوناگون علمي و اخلاقي خواجه نصيرالدين طوسي به حساب مي‌‌‌آيد .

بارقه‌هاي آفتاب / جلد چهارم نوشته دكتر علي‌اكبر ولايتي در چاپ اول خود با شمارگان 2000 نسخه و با قيمت33500 ريال توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير انتشار يافته است .

 

 

 

شنبه 22 مرداد 1390 - 14:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری