سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 22:10
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان اصفهان

 

30 روز 30 پيام

 


پيام دهم:  " توکّل"

دعاى روز دهم ماه مبارک رمضان

اللهمّ اجْعلني فيهِ من المُتوکلين عليک واجْعلني فيهِ من الفائِزينَ لَدَيْک واجْعلني فيهِ من المُقَرّبينَ اليک بإحْسانِک ياغايَةَ الطّالِبين .

" خدايا قرار بده مرا در اين روز از متوکلان بدرگاهت و مقرر کن در آن از کامروايان حضرتت و مقرر فرما در آن از مقربان درگاهت به احسانت اى نهايت همت جويندگان . "

قال اميرالمومنين عليه السلام:  صوم القلب خير من صيام اللسان و صوم اللسان خير من صيام البطن.

امام على عليه السلام فرمود:  روزه قلب بهتر از روزه زبان است و روزه زبان بهتر از روزه شكم است.      غرر الحكم، ج 1، ص 417،

توکل به معناي تکيه کردن به خداست خدايي که بهترين تکيه‌گاه است و بايد دانست که با توکل به خدا انسان پشتوانه‌ي محکمي دارد و در تمام مراحل زندگاني موفق مي‌شود.  توکل به اين معنا نيست که دست از همه‌ي تلاشها بکشيم و بگوييم ما که توکل به خدا داريم پس موفق مي‌شويم بلکه بايد از هيچ تلاشي دريغ نکنيم.

توکل باعث بروز آثاري در فرد مي‌شود مانند:  وقتي انسان بداند به خدايي توکل کرده که قادر و تواناست و از همه چيز آگاهي دارد اوّلين اثر مثبتي که بر رويش مي‌گذارد مسئله‌ي اعتماد به نفس و مقاومت در برابر مشکلات است.  توکل بسياري از صفات زشت مانند حرص، حسد، دنيا‌پرستي، بخل و تنگ‌نظري را از انسان دور مي‌سازد چرا که وقتي تکيه‌گاه انسان خداوند قادر باشد. ديگر جايي براي او صاف رذيله وجود ندارد.

هنگامي که انسان آيه شريفه و من يتو کل علي‌الله فهو حسبه را زمزمه مي‌کند خود را سر‌شار از موفقيت و بي‌نيازي مي‌بيند.  از سويي ديگر توکل بر خدا نور اميد بر دل مي‌پاشد و به خاطر آن توان و استعداد انسان شکوفا مي‌گردد و خستگي راه بر او چيره نمي‌شود و در همه حال احساس آرامش مي‌کند.

امام علي عليه‌السلام در اين باره مي‌فرمايند: کسي که بر خدا توکل دارد رنج و خستگي ندارد.

توکل بر خدا هوش و قدرت تفکر را مي‌افزايد و روشن بيني‌ خاصي به انسان مي‌دهد زيرا قطع نظر از برکات معنوي اين فضيلت، سبب مي‌شود انسان در مشکلات دستپاچه و وحشت زده نشود و قدرت بر تصميم‌گيري را حفظ کند و نزديک‌ترين راه درمان و حل مشکل را بيابد.

امام علي عليه‌السلام همچنين مي‌فرمايند:  کسي که به خدا توکل کند تاريکي شبهات براي او روشن مي‌شود و اسباب پيروزي او فراهم مي‌گردد و از مشکلات رهايي مي‌يابد.

 

تهيه و تنظيم:

حجت الاسلام شيخ حسن بابايي

مسئول تشکلهاي ديني تبليغات اسلامي اصفهان

 

پنجشنبه 20 مرداد 1390 - 10:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری