دوشنبه 5 خرداد 1399 - 21:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

محمدمهدي همايي سرشت(نارنجي نژاد)

 

محوريت قرآن و عترت در برنامه هاي فرهنگي دانش آموزي

 

گفتگو با جواد اصلان بيگي، سرپرست معاونت فرهنگي دانش آموزي سازمان مدارس معارف اسلامي

 


 

سياست‌هاي اصولي سازمان مدارس معارف اسلامي، در خصوص برنامه‌هاي فرهنگي و پرورشي با چه اهدافي انجام مي‌شود؟

1- رشد و ارتقاي سطح معرفت و شناخت نسبت به آموزه هاي معرفتي و ولايي اسلام ، تربيت عقيدتي و سياسي در فرآيند فرهنگ پذيري نوجوانان محصل در رشته علوم و معارف اسلامي

2- انسجام و تصميم‌سازي‌هاي هم‌سو در برنامه‌هاي پرورشي

3-هماهنگي در اجراي سياستهاي اصولي

 

توجه به قرآن، از چه جايگاهي در برنامه‌هاي شما برخوردار است؟

حضرت امام (ره) فرمودند: تربيت بايد تربيت قرآني باشد.لذا توجه به قرآن ،از جايگاهي ويژه و تخصصي برخوردار است و به همين منظور در هر سال تحصيلي مسابقات قرآني در سه رشته حفظ، قرائت و مفاهيم در دو سطح مدرسه‌اي و كشوري برگزار مي‌شود.قرآن به عنوان يكي از پايه هاي اصلي آموزشي اين دانش آموزان محسوب مي شود و از طرفي در تربيت فرهنگي اين عزيزان نقشي اساسي دارد.رشته علوم و معارف اسلامي با هدف ترويج معارف قرآني و عترت اهل بيت(ع) فعاليت مي كند و بايستي انسانهايي آگاه به اين مباني را به جامعه اسلامي تحويل دهد تا ضمن آگاه سازي و هدايت جامعه ،درجنگ نرم فرهنگي عليه اسلام ،حضوري پررنگ داشته باشد.ما به همين منظور خاص ، اردوهاي قرآني صدرا و مسابقات كشوري قرآن كريم را طراحي كرديم تادانش آموزان قرآني در فضايي معنوي،اردويي و دانش آموزي به مسابقات قرآني نيز بپردازند.تاكنون دو اردوي قرآني برگزار شده كه اولي در كرج و دومي اخيرا در مشهدمقدس برگزار شد.

 

 برنامه‌هاي فرهنگي سازمان مدارس، چه ارتباطي با دروس و مسائل آموزشي دانش‌آموزان رشته‌ي علوم و معارف اسلامي دارد؟

 با توجه به ارائه برنامه سالانه پرورشي در هر سال تحصيلي سعي شده است هر گونه برنامه‌اي كه از قبل طرح‌ريزي مي‌شود بصورتي ‌باشد كه بطور مستقيم يا غيرمستقيم با دروس آموزش آنها مرتبط باشد.

 

تاكنون چه اردوهايي را برگزار كرده‌ايد و هدف از برپايي آنها چه بوده است؟

 اردوي قرآني                    

اردوي نخبگان كه البته اردوي قرآني را در دو دوره اجرا نموده‌ايم و اردوي نخبگان را مهرماه1389 در رامسر برگزار كرديم و دومين اردو در مهرماه 90 انجام خواهد شد.

 اهدافي كه در اين خصوص مد نظر داريم عبارتند از:

1) ايجاد رقابت سالم         

2) ايجاد نشاط و انبساط خاطر        

3) تمرين زندگي اجتماعي و ارائه برنامه هاي فرهنگي با محوريت معارف و آموزه هاي اسلامي و ولايي


رويكرد شما در برگزاري مسابقات فرهنگي چيست و در خصوص كم و كيف اين مسابقات، توضيح دهيد.

ما در خصوص برگزاري مسابقات فرهنگي در سطح كشوري همواره موارد زير را مد نظر داريم:

1) ايجاد خودباوري در دانش‌آموزان  

2) ايجاد رقابت سالم در سطح كشور

 3) ايجاد انگيزه و روحيه معنوي دانش‌آموزان

 4)ارتقاي سطح معرفتي و شناختي دانش آموزان در زمينه معرفتي

  5)تربيت و هدايت فرهنگي دانش آموزان  

6)جستجو و يافتن استعداد هاي فرهنگي و هنري دانش آموزان رشته علوم و معارف اسلامي

بدين منظور ،تاكنون مسابقات غدير،قلم مهموم(ويژه ايام محرم و صفر)،بصيرت فاطمي(حفظ خطبه حضرت زهرا سلام الله عليها) مسابقات عكس و خاطره نويسي اولين اردوي قرآني صدرا،سي آيه سي حديث ويژه ماه مبارك رمضان تاكنون برگزار شده است. در اين ميان علاوه بر طراحي مسابقات به لحاظ محتوايي و اجرايي،امر اطلاع رساني با چاپ و ارسال پوستر با همكاري روابط عمومي سازمان مدارس معارف اسلامي و همچنين چاپ،خريد و ارسال كتب مربوطه و همچنين اجرا و نظارت بر فرآيند داوري در دستور كار قرار داشته است. مثلا همين مسابقه سي آيه سي حديث .

 

 ميزان مشاركت دانش آموزان مدارس صدرا در اجراي برنامه چطور بوده و ميزان موفقيت برنامه‌هارا در چه سطحي مي‌بينيد. 

تاكنون استقبال دانش آموزان بسيار خوب بوده و همكاري مدارس در سطح مطلوبي بوده است.اين دانش آموزان به عنوان سربازان مخلص و نوجوان انقلاب و رهبري ،هميشه مشتاق هستند تا در برنامه هاي فرهنگي كه با رويكرد ترويج معارف اسلامي و تقويت روحيه ولايي انجام شده است،شركت فعال داشته باشند. همين استقبال، نشان دهنده موفقيت اين برنامه بوده است كه همواره پيشنهادات مسئولين مدارس را در اين خصوص دريافت و بررسي كرده ايم.

 

7ـ برنامه‌هاي آتي معاونت فرهنگي ـ دانش‌آموزي چيست و اهداف عمده‌ي اين برنامه‌هاي چيست؟

1-تشكيل اردوي فارغ التحصيلان از ابتداي تاسيس: اين اردو با هدف شناسايي فارغ التحصيلان دبيرستانهاي علوم و معارف اسلامي صدرا - ايجاد ارتباط پيوسته با اين عزيزان به منظور بسط جريان آموزشي و فرهنگي و همچنين استفاده از فارغ التحصيلان در زمينه هاي مختلف، برگزار خواهد شد.فاز  مطالعاتي و اجرايي-مقدماتي اين برنامه آغاز شده و با همكاري معاونت هاي آموزش و پژوهش و برنامه ريزي سازمان مدارس، تاكنون چندين جلسه شواري برنامه ريزي فارغ التحصيلان برگزار شده است.اين عزيزان را شناسايي كرده ايم و  وضعيت فعلي اين دوستان طي تماس هاي تلفني اخذ شده است.

2- برنامه آموزش ضمن خدمت مربيان تربيتي كه به صورت حضوري و غير حضوري برگزار خواهد شد و هدف آن ارتقاي سطح علمي و بروزرساني سطح دانش فني مربيان در زمينه هاي فرهنگي و تربيتي مي باشد.

برنامه مسابقات نيز همانند سال گذشته اجرا خواهد شد و در پي آن هستيم تا با كار مطالعاتي ، به غني سازي و هر چه پربارتر كردن اردوها و مسابقات و كليه برنامه هاي فرهنگي دانش آموزي اقدام كنيم.  

 

سه‌شنبه 18 مرداد 1390 - 13:23


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری