يكشنبه 18 خرداد 1399 - 9:29
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

عباس احمدوزيري

 

آموزش هنر دركشور به شيوه فعلي ثمره‌اي عايد انقلاب اسلامي نمي‌كند

 

گزارش مراسم افتتاح مركز آموزش هنر اسلامي

 

محسن مؤمني شريف رييس حوزه هنري در مراسم افتتاحيه مركز آموزش هنر اسلامي در مورد  روند  شكل گيري  اين مركز اظهار داشت: شكل گيري مركز آموزش هنر اسلامي از 20 سال پيش آرزوي  تعدادي از هنرمندان متعهد معتقد اين  مرزو بوم بود که اعتقاد داشتند ‌آموزش هنر در کشورمان ناکارآمدبوده و با اين روش ثمره‌اي عايد انقلاب اسلامي ايران نخواهد شد، البته از همان زمان افرادي وجود داشتند كه با ديدگاه  اين اشخاص  مخالف بودند.

رييس حوزه هنري با اشاره به آيه‌اي از قرآن كريم كه تصريح كرد: وقتي با فوج عظيمي از دشمن روبه‌رو مي‌شويد ايستادگي كنيد كه حتماً پيروز و رستگار خواهيد شد و مطابق اين آيه قرآني هنرمندان انقلاب اسلامي در بدو پيروزي انقلاب ايستادگي كردند كه امروز سخن از هنر اسلامي به آمده است در راه تحقق اين آرمان بسياري از بزرگان عرصه هنر ايثارگرانه در برابر جريان هاي نامطلوبي که در مسير آموزش هنر در ايران وجود داشت ايستادگي کردند و در زماني که هنر غربي و سبک هاي مختلف در آن به عنوان يک حقيقت پذيرفته شده بود، هنرمندان مؤمن و متعهد با جسارتي مثال زدني  در برابر اين جريان  ايستادگي  كرده و بر خلاف اين آن صحبت کردند که اين موضوع جاي تقدير فراوان دارد .

 پيروزي انقلاب آغاز دوباره تاريخ براي هنر بود

مومني در ادامه  سخنان خود در مورد ترويج  روش آموزش هنر اسلامي در ايران اذعان داشت:  هنگاميكه  در كشور هنر غرب و سبك  هاي آن به عنوان حقيقت پذيرفته شده بود و حرفي از هنر بومي وجود نداشت، انگار كه ما  اصلا پيشينه اي نداشته ايم و  حرف از پايان تاريخ بود در چنين شرايطي انقلاب اسلامي آمد تا اثبات كند جور ديگري مي‌شود ديد و بيان كرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران آغاز دوباره تاريخ بود که در مقابل ارزش هاي غربي ايستادگي کرد و يکي از ابزارهاي مقابله با  فرهنگ وارداتي هنر بود .

وي افزود: با وجود تمام تلاش‌هايي که  در عرصه  آموزش هنر  داشته‌ايم ما در اين زمينه موفق نبوديم و معدود نفراتي بودند که مطابق با آرمان‌هاي متعالي و حيات بخش انقلاب اسلامي کار هنري انجام داده‌اند و  اين  موضوع باعث شد كه ما در بسياري از موارد نتوانيم به سرمنزل مقصود برسيم . متاسفانه  امروزه هم  در دانشگاه‌ها و ديگر مراكز آموزشي هنر درايران وقتي از تاريخ هنر بحث مي شود فقط از تاريخ هنر يونان باستان صحبت مي شود انگار کشورعزيزمان پيشينه و گذشته‌اي در هنر نداشته است در حال حاضر در متون درسي هنر دانشگاهي ضعف اساسي وجود دارد و متوني كه در دانشگاه‌ها تدريس مي‌شود ما را به سرمنزل مقصود نخواهد رساند .

   هنر اسلامي تذكر دهنده است

مؤمني در پايان سخنان خودخاطر نشان كرد: هنر مندان پيشين هنر را يك امانت الهي مي دانستند و به دنبال اهل هنري بودند که بتوانند اين وديعه الهي را  نزد او به امانت بگذارند براي آموزش به هنرجو بسيار به اخلاقيات پايبند بودند و يكي از شروط پذيرش شاگرد سجاياي اخلاقي وي بود به عنوان مثال ميرزا رضا كلهرخوش‌نويس براي آموزش ميرزا زين‌العابدين قزويني علي‌رغم اشتياقي كه در وي ديد، او را نپذيرفت، هنگاميكه از او ‌پرسيدند كه چرا از پذيرش اين شاگرد سر باز مي‌زني، گفت: او به علت اينكه در خانواده اشرافي بزرگ شده عادات اشرافي و منيت داشته و اهليت كسب هنر  را ندارد، البته بعداً با وساطت بزرگان او را به شرط اينكه نخست آتش قليان وي را درست كند، به شاگردي پذيرفت‌ تا روحيه تواضع‌ را  درميرزا زين‌العابدين قزويني به‌تعالي‌برساند.

هنر اسلامي انسان را به عالم ملكوت  و اصل خويش ارجاع مي دهد ومي توان گفت كه هنر اسلامي تذکر دهنده است  اما  در اين عرصه به دليل  سيستم نادرست در  آموزش هنر ، هنرمنداني به ارزش‌هاي والاي انساني توجه دارند کمتر مجال ظهور پيدا  مي‌کنند، به همين خاطر اميدواريم اين مرکز آموزشي هنرمنداني را پرورش دهد که متعلق به انقلاب اسلامي به عنوان معجزه قرن هستند . چرا که آينده متعلق به قرآن و اسلام بوده و من اطمينان دارم اين مرکز به لطف الهي در آينده  به مرکزي قابل افتخار تبديل خواهد شد .

رحماندوست: پيشرفت اين مركز صبر و اعتكاف 10 ساله مي طلبد

رحماندوست با اشاره به تجمعاتي كه در اوايل انقلاب نيروهاي مخالف مذهب  مانند ماركسيست‌ها ، توده‌اي‌ها و ليبرال‌ها در اطراف ميدان انقلاب برگزار مي‌كردند،اظهار داشت: آنها به اين نتيجه رسيدند كه در بحث‌هاي خياباني  به نتيجه  نخواهند رسيد و بايد در مجموعه هنر، ادبيات و مديريت كارايي داشته باشند. امروزه مي‌بينيم با سرمايه‌گذاري در اين علم‌ها نيروهاي خود را در ادارات مختلف بر سر كار فرستادند كه حتي انقلاب اسلامي را به چالش مي‌كشانند .
 مجتبي رحماندوست خاطر نشان کرد: اگر شما به دنبال آموزش هنراسلامي هستيد کار بسيار سنگيني برعهده شماست و به نظر من شما بايد براي يک اعتکاف هنري 10 ساله نيت کنيد و سر در تلاش ، انديشه ، مطالعه و پژوهش فرو ببريد و به هيج عنوان منتظر طرح در رسانه ها و مطرح شدن نباشيد .

وي افزود : در مدت اين اعتکاف بايد فقط کار کنيد و اين توانمندي را به وجود آوريد که همه عناصر را تبديل به کيميا کنيد و سيل خروشاني شويد که همه چيز را  در مسير خود كنار مي زند و يا با خود مي برد و هيچ چيزي جلو دار آْن نيست البته اين کار تلاشي است که جنجال تبليغاتي نمي خواهد بلکه وضو و اعتکاف مي خواهد .

رحماندوست در مورد به سفر اخير خود همراه با سازمان بسيج هنرمندان به جنوب لبنان تصريح كرد: در اين سفر اعضاي حزب الله لبنان از ما خواستند که بعد گذشت 30 سال  از پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي نظريه هايي را  در زمينه چگونگي تبيين هنراسلامي به آنها معرفي کنيم که ما چيزي براي عرضه نداشتيم و دستمان خالي بود .

اين استاد دانشگاه تهران در ادامه گفت: اگر مبناي کار را براين موضوع پايه گذاري نکرده باشيم که هنر در خدمت حقيقت باشد براي تبيين هنر اسلامي هم کاري از پيش نخواهيم  برد و ما بايد شاهد بزرگترين درخشش ها در هنر اسلامي در سراسر جهان براي تقديم به ساحت مقدس حضرت وليعصر (عج) باشيم.زينال‌پور: هنرمند مسلمان كسي است كه با ديدن او خدا را ياد كنيم

همچنين در اين مراسم «خسرو زينال‌پور تبريزي» معاون پژوهش و آموزش حوزه هنري گفت: هنر اصيل، مكاشفه‌اي از اصرار عقل است و عقل اين مشاهده را معقول مي‌سازد و هنر او را به مشاهده تبديل مي‌كند.
وي افزود: دو روز پيش خدمت آيت‌الله جوادي آملي رسيده بوديم كه فرمايشات جالب و تكان‌دهنده‌اي داشتند و سخنان ايشان، فرمولي براي هنر اسلامي بود.
وي گفت: مقدمه آفرينش هنري كشف و شهود است و هنر متعهد از شهود آغاز مي‌شود و قهرمان او خداست. هر آنچه مي‌بيني، پشت سر خدا نشسته است. هنرمند سير و سلوكي از عالم محسوس دارد، بنابراين اين تعهد و هنرمند موجب ارتقاي جامعه خواهد شد.
وي گفت:‌ علامه جواد آملي گفت عالم كسي است كه زماني او را مي‌بينند به ياد خدا افتند و اين جمله در مورد هنرمند مسلمان نيز صادق است. يعني؛ زماني كه هنرمند مسلمان را مي‌بينيم بايد به ياد خدا بيفتيم.
زينال‌پورگفت: فضاي هنري كشور را نگاه كنيد كه هنرمند به سوي نفسانيات سوق پيدا مي‌كند و بسياري از متون دانشگاهي هنري كشور به سمت كهنگي رفته است و هنرمندي كه تحت آموزش اين دانشگاه قرار گرفته است چگونه مي‌تواند ارزش‌هاي انقلابي و اسلامي را منتقل كند.
معاون پژوهش و آموزشي حوزه هنري گفت: در اينجا با باطن هنرمند سروكار داريم، بيشترين تأثير در افكار عمومي و رسانه صورت مي‌گيرد.
وي افزود: ما بايد هنر انقلاب اسلامي را كه عميقاً انقلابي است با عنوان رويكرد خود برگزنيم. رسانه‌هاي ما را نگاه كنيد عمدتاً كپي‌برداري از فيلم‌هاي درجه 3 غربي است. پس از گذشت سال‌ها از انقلاب اسلامي يك فيلم و رمان خوب درباره انقلاب نداريم.
زينال‌پور ادامه داد: هنرمندان افراد عادي نيستند؛ هنرمندان مانند عالمان جامعه پيشرو و الهام‌بخش هستند. كسي كه به حيطه هنر وارد مي‌شود با بقيه مردم فرق دارد.
وي گفت: براي هنرمند شدن استعداد هنري كفايت نمي‌كند. اصل بينش اوست و تأثير غير مستقيمي است كه او در افكار مخاطبين مي‌گذارد.
معاون پژوهش و آموزش حوزه هنري در پايان خاطرنشان كرد: حوزه هنري آبان‌ماه گذشته اقدام به تأسيس مركز تخصصي هنر اسلامي به صورت آموزشي با 85 دانشجو كرده است و در تيرماه نزديك به 300 نفر دانشجو پذيرفتيم.

خداي متعال بعد از تقوا هيچ نعمتي را لطيف تر از هنر خلق نکرده است

محمد حسن شجاعي فرد مشاور وزير علوم ، تحقيقات و فناوري در ادامه با تاکيد برضرورت افتتاح چنين مرکزي در حوزه آموزش هنر ، تصريح کرد : اگر نگاهي به کتب ديني کنيم ، خداي متعال بعد از تقوا هيچ نعمتي را لطيف تر از هنر خلق نکرده است و به نظر من خداوند بعد از خلق نعتمهاي بي شماري که ارزاني داشتند به يکباره هنر را خلق کردند و اينجا بود که خداوند به خود احسنت گفت و اين به واقع تجلي " فتبارک الله احسن الخالقين" بود. چرا که زيبايي در چارچوب هنر است که تجلي پيدا مي کند.

شجاعي فرد در ادامه صحبت هاي خود با معرفي کتابي که ديدگاه ها و نظرات مقام معظم رهبري پيرامون فرهنگ و هنر در آن به چاپ رسيده است به جايگاه مهم هنر اشاره کرد که متاسفانه از آن غفلت مي کنند .

وي با اشاره به جايگاه انسان به عنوان خليفه خدا در زمين گفت : هنر يک نوع خلقت است که مي تواند مخلوق انسان به عنوان خليفه خدا  درزمين باشد شما هيچ مخلوقي را بدون هنر نمي توانيد ببنيد .

مشاور وزير علوم ، تحقيقات و فناوري با تشريح نقش هنر در جايگاه انساني خطاب به  دانشجويان حاضر در مراسم گفت : به قول آقاي رحماندوست اگر 10 سال صبرکنيد قطعا به نقطه بسياري مطلوبي خواهيم رسيد . ما نبايد دنباله روي کساني باشيم که تحت عنوان استاندارد  مي خواهند دين را از هنر ما خارج کنند. اگر نگاه ما به هنر ، نگاه خدايي باشد به طور حتم مي توان به نقطه هاي  مطلوبي دست پيدا کرد .

شجاعي فرد دربخش ديگري از صحبت هاي خود با انتقاد از فقدان هنر اسلامي درکشورمان گفت : متاسفانه ما در همه نهادها بدون استثنا سکولار پنهان را مشاهده مي کنيم که بيشترين آن در سازمان صدا و سيما و سريال هايي است که در شبکه هاي مختلف شاهد آن هستيم .اگر ما بياييم و به مجموعه هنر به عنوان يک ذوق نگاه کنيم قطعا به جايگاههاي ارزشمندي خواهيم رسيد .

وي با اشاره به عناصرسازنده در آموزش هنر تصريح کرد: اولين عنصر سازنده در آموزش هنر ، هنرجوست . متاسفانه ما هيچ حرکتي در راستاي آماده کردن ظرف هنر نکرديم و روي به منابعي در تربيت هنرجو برده ايم که برگرفته از آموزش هاي غربي است .

شجاعي فرد با اشاره به متن به عنوان دومين عنصرسازنده در آموزش هنر ادامه داد : فقدان متن يکي از موارد مهمي است که در اين سال ها نسبت به انجام آن غفلت کرده ايم در واقع ما به دانشجو گفته ايم که جريان انقلاب اسلامي را در داخل ظرف اروپايي به مخاطب نشان بده و اين چنين مي شود که افرادي چون محسن مخملباف مي رود و آن فيلم را توليد مي کند .

مشاور وزير علوم ، تحقيقات و فناوري به عنصر استاد درزمينه آموزش هنر اشاره کرد و گفت : در زمينه استاد که وضع ما بسيار خراب است و در اين زمينه بايد گفت اگر هنرجو و متن هم خوب باشد استاد مي تواند به يکباره همه چيز را تغيير دهد و اين نکته اي است که حتما بايد به توجه بيشتري کرد. ما براي تربيت يک استاد خوب کارهايي زيادي داريم که بايد انجام بدهيم.

شجاعي فرد با بيان اين که بسياري از انقلاب هاي دنيا با ابزار هنر صادر شده است گفت : اين انقلاب با هنر بهتر از ابزارهاي ديگر مي تواند خود را به جهان صادر کند.

مشاور وزير علوم در بخش ديگري از صحبت هاي خود خطاب به مسئولان مرکز آموزش تخصصي هنرهاي اسلامي گفت :  من از شما خواهش مي کنم اين دانشجويان را به جايي براي فعاليت معرفي نکنيد و آنها را در آب نمک بخوابانيد تا در زمان مقرر صادر کنندگان انقلاب ما باشند .

وي  در پايان سخنان خود خطاب به هنرجويان شرکت کننده در اين مرکز گفت : به ذهن شما نيايد که با کسي کار کنيد که دين در زندگي او نقشي ندارد سعي کنيد اين راه  را با منبع نيروگاه ازلي خداي متعال با يک قطره اشک سحر ماه رمضان حفظ کنيد.

 

 

سه‌شنبه 18 مرداد 1390 - 13:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری