سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 1:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

به سوي اهداف والاي انساني و اخلاقي

 

گزارشي از اختتاميه اولين جشنواره ققنوس

جشنواره فيلم - رسانه ققنوس، كه به همت قرارگاه رسانه‌‌اي راهيان نور بسيج صدا و سيما برگزار شد، با معرفي برترين‌هاي بخش‌هاي مختلف به كار خود پايان داد.

در مدت 3 روز برپايي اين جشنواره (27 تا 29 تيرماه)، از ميان 1590 اثر رسيده به دبيرخانه جشنواره، 80 اثر مستند، داستاني و نماآهنگ و نيز 80 تابلوي عكس به نمايش درآمد.

در مراسم اختتاميه اين جشنواره حجت‌الاسلام موسوي ‌مقدم، قائم مقام صدا و سيما طي سخناني گفت: «در 8 سال دفاع مقدس، هنرمندان واقعي از متن و بطن جامعه و فرهنگ اين سرزمين برخاستند و هنرنمايي كردند كه اگر اكنون هنرمندان بخواهند آنها را به تصوير بكشند يا نقاشي كنند يا آثار موسيقايي توليد كنند؛ جز از اين راه كه در شعاع انديشه‌هاي آنان قرار بگيرند و خود را به آنان نزديك كنند؛ نمي‌توانند حق مطلب را ادا كنند.»

وي افزود: «هر كدام از شخصيت‌هاي 8 سال دفاع مقدس مي‌توانند در داستان‌هاي گوناگون كه مي‌خواهيم خلق كنيم؛ همانند سالكي دست مخاطب را بگيرند و قدم به قدم او را به اهداف والاي انساني و اخلاقي اش نزديك كنند و هنر واقعي اگر در چنين شرايطي متولد شود، همان هنري خواهد شد كه روح تعهد را در كالبد مخاطب مي‌دمد.»

علي ‌اصغر جعفري، رئيس مركز بسيج و مشاور رئيس سازمان صدا و سيما هم در اين مراسم گفت: «با تمهيدات قرارگاه رسانه‌اي راهيان نور صدا و سيما بيش از 3300نفر، هنرمند در جبهه‌هاي حق عليه باطل حضور پيدا كردند و به ثبت خاطرات و حماسه و نگاه نسل نو به دفاع مقدس و راهيان نور پرداختند. اين حركت ارزشمندي بود كه باعث شد برنامه‌سازي راهيان نور در رسانه ملي، رشد 83 درصدي بيابد كه جهش بزرگي بود و برگزاري جشنواره ققنوس گام بعدي بسيج به منظور كيفي شدن برنامه‌هاست. به گفته وي سال 90، سال كيفي سازي برنامه‌هاي دفاع مقدس و راهيان نور است و ققنوس، گامي بلند به منظور كيفي سازي و رشد و تعالي برنامه‌سازي كاروان‌هاي راهيان نور است.»

در اين مراسم، سردار سليماني، رئيس سازمان اردويي راهيان نور بسيج، هم پيام سردار نقدي رئيس سازمان بسيج مستضعفين را به اولين جشنواره ققنوس خواند، در بخشي از پيام سردار نقدي آمده بود: «برگزاري نخستين جشنواره فيلم رسانه ققنوس كه به همت قرارگاه رسانه‌اي راهيان نور بسيج رسانه ملي برگزار شد فرصت مغتنمي است تا علاقه‌مندان و مشتاقان شاهد تجليات ارزشمندي از ديده‌ها، شنيده‌ها، جستجو‌ها و بازخواني‌ها در تشرف‌هاي عبادي و معنوي راهيان نور به‌ مشاهد شهيدان گرانقدر دفاع مقدس در قالب برنامه ‌هاي متنوع و گسترده رسانه‌اي باشند و از چنين هنرمنداني خوش ‌ذوق كه اين عرصه را دريافتند قدرداني و آثار آنان را باز شناسي كنند.»

در بخش ديگري از پيام سردار نقدي آمده بود: «بسيج رسانه ملي با پشتيباني‌هاي مادي، معنوي و تخصصي و ايجاد ظرفيت مناسب در پي آن است تا هنرمندان و برنامه سازان عرصه دفاع مقدس به ويژه جوانان هنرمند متعهد با حضور شايسته، اثرگذار و تحول آفرين خود در اين حوزه و توليد آثار فاخر و ارزنده در اين حركت نوپا و اميدآفرين تداوم و ساماني پايدار بيابند.»

در نخستين جشنواره فيلم رسانه اي راهيان نور «ققنوس» از ميان 1350 عكس ارسالي به جشنواره 86 اثر برگزيده 3 اثر را حائز دريافت جايزه برتر دانست و در بخش داستاني 12 اثر كوتاه به مرحله پاياني راه يافت كه 3 اثر برگزيده شدند.

به گزارش خبرگزاري فارس، اختتاميه نخستين جشنواره فيلم رسانه اي راهيان نور «ققنوس» با اهداي جوايز در بخش هاي تله فيلم، فيلم كوتاه داستاني، مستند، فيلمنامه، پويانمايي ، نماهنگ و عكس در سالن آمفي تئاتر باغ موزه دفاع مقدس پايان يافت.

در بخش عكس جشنواره «ققنوس» هيئت داوران آقايان «عبدالحسيني، هادي، آقايي و سعادتي» از ميان هزار و 350عكس ارسالي به جشنواره 86 اثر را برگزيدند و 3 اثر را حائز دريافت جايزه برتر دانستند.

«بهنام سهوي» با دريافت ديپلم افتخار، 5 سكه بهار آزادي و ققنوس طلايي جشنواره حائز رتبه برتر بخش عكس شد.

«امير عنايتي» با دريافت ديپلم افتخار، 3 سكه بهار آزادي و ققنوس طلايي حائز رتبه دوم و «يوسف اكبري پايبندي» با كسب ديپلم افتخار، 2 سكه بهار آزادي و ققنوس طلايي اين جشنواره حائز رتبه سوم در بخش عكس اين دوره از مسابقات شد.

اما در بخش فيلمنامه كه با حضور هيئت داوران آقايان «احمد زاده، قربانعلي طاهر، محسن صفري و اشرف موسي خاني» برگزار شد، «قربانعلي طاهر وند» با فيلمنامه تربت حائز رتبه اول شد و با اهداء ديپلم افتخار و دو سكه بهار آزادي از وي تقدير به عمل آمد.

«محمد حسين صفري» با فيلمنامه چند پاره از داستان اسماعيل حائز رتبه دوم شد و «حسن تالش و احسان شريفي» با فيلمنامه مسير سبز حائز رتبه سوم و «شهناز سپهري» با فيلمنامه خطرناك ترين آرامش حائز رتبه چهارم شدند كه همه اين برگزيده شدگان با ديپلم افتخار، ققنوس طلايي جشنواره و دو سكه بهار آزادي مورد تقدير قرار گرفتند.

اما در بخش داستاني 12 اثر كوتاه به مرحله پاياني راه يافتند كه 3 اثر برگزيده حائز رتبه برتر شدند.

«رضا عرب شاهي» با دريافت ديپلم افتخار، 5 سكه بهار آزادي و ققنوس طلايي جشنواره حائز رتبه برتر شد، «رسول سهرابي» با فيلم داستاني شوق اول و دريافت ديپلم افتخار، 3 سكه بهار آزادي و ققنوس طلايي حائز رتبه دوم و «علي شهابي» با فيلمنامه خانه مطلوب با كسب ديپلم افتخار، دو سكه بهار آزادي و ققنوس طلايي حائز رتبه سوم شد.

اما در بخش نماهنگ جشنواره از 20 اثر راه يافته به اين بخش 3 اثر شايسته تقدير شدند.

«مرتضي مطهوري» با نماهنگ سابقون با كسب ديپلم افتخار، ققنوس طلايي و 5 سكه بهار آزادي حائز رتبه برتر شد، «احمد رضا داوري» با نماهنگ ديدار و كسب ديپلم افتخار ققنوس طلايي و 3 سكه بهار آزادي حائز رتبه سوم و «صادق بلكچيان» و «عادل معماريان» با نماهنگ نردبان آسمان با كسب ديپلم افتخار، ققنوس طلايي و 2 سكه بهار آزادي حائز رتبه سوم شدند.

در اين بخش از مسابقه نماهنگ از «نفيسه سيدي» به خاطر نماهنگ دريغا، مورد تقدير اين جشنواره قرار گرفت.

اما در بخش مستند و طلايي جشنواره ققنوس 70 فيلم مستند به اين مرحله راه يافتند كه 12 فيلم نامزد جايزه برتر شدند و 6 فيلم «آب، يك عمر، چند روز، ترانه رهايي، طلائيه و مصطفي» مورد تقدير قرار گرفتند.

«ياسر طالبي» با مستند فراموش شده و «سيامك كاشف آذر »و «محمد اسماعيلي» با مستند شادي حائز رتبه نخست و مفتخر به كسب جايزه ديپلم افتخار، ققنوس طلايي و 5 سكه بهار آزادي شدند.

«ذوالفقار شهركي» با فيلمنامه پايه افلاك، «محسن مرادي» با فيلمنامه حريم راز به همراه آقاي «موسوي» مشتركا حائز رتبه دوم و مفتخر به كسب ديپلم افتخار، 3 سكه بهار آزادي و ققنوس طلايي جشنواره شدند.

«رضا فرهمند» با مستند سالوادور و «علي خسروي» با مستند قهرمان من، مشتركا حائز رتبه سوم و كسب ديپلم افتخار، 2 سكه بهار آزادي و ققنوس جشنواره شدند.

اما اين جشنواره داراي جوايز ويژه هيئت داوران بود كه تهيه كنندگان موفق در فيلم هاي قاصدك، نشاني، مقصد، آب، خاك، سوغات والفجر و قهرمان من مورد تقدير قرار گرفتند.

«جواد جعفر قلي خاني» با كسب 3 سكه بهار آزادي، «سيد محسن لطيفي» با كسب دو سكه بهار آزادي و «رضا گنج خواه لو» با كسب دو سكه بهار آزادي به عنوان تهيه كنندگان برتر مورد تقدير قرار گرفتند.

اما در بخش ويژه عكس «مصطفي عظيمي» عكاس معلول اردبيلي با كسب ديپلم افتخار، 3 سكه بهار آزادي و ققنوس طلايي حائز رتبه برتر شد.

«محمد صفايي»، «محمد رضا شهرياري» و «هاشم مرادي» از ديگر عكاسان برتر اين جشنواره بودند كه با عكس هاي ترانه، رهايي، زيارت، آب، نشاني، قاصدك و خاك مفتخر به كسب ديپلم افتخار، ققنوس طلايي و 3 سكه بهار آزادي شدند.

«عباسعلي بيات» كه بيش از 50 اثر سه بعدي اش در فعاليت هاي جانبي جشنواره ققنوس به نمايش در آمده بود از ديگر افراد مورد تقدير اين جشنواره بود.

 

 

 

سه‌شنبه 18 مرداد 1390 - 10:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری