جمعه 16 خرداد 1399 - 22:47
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

پاي سوره مهر هم به نمايشگاه قرآن باز شد

 

نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم با عنوان «قرآن؛ کتاب زندگي» ششم مردادماه، با حضور رئيس جمهور و تني چند از مسئولين و خادمان و فعالان قرآني كشور بر مبناي اصل توجه به منشور توسعه فرهنگ قرآني در سه حوزه آموزش عمومي، آموزش تخصصي و پژوهش و تبليغ و ترويج و با حضور موسسات وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در مصلاي امام خميني(ره) تهران گشايش يافت.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حضور مؤسسات و مراكز وابسته به سازمان همچون مؤسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان در بخش «غرفه‌هاي فروش نرم‌افزار و محصولات ديجيتال»، انتشارات سوره مهر براي نخستين بار در بخش «نشر مكتوب» در نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم با رويكرد پويايي فرهنگ قرآني و با شعار «قرآن؛ کتاب زندگي»، مشهود است.

در ادامه اين گزارش به بررسي حضور موسسات وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم و تشريح فعاليت‌هاي آن‌ها خواهيم پرداخت.

انتشارات سوره مهر كه به‌عنوان ناشر برگزيده بيست و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران انتخاب شده، با 120 عنوان كتاب در نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن‌كريم شركت كرده است.

انتشارات سوره مهر تعدادي از آثار مرتبط با 2 حوزه ادبيات آييني و ادبيات دفاع‌مقدس، اشعار آييني و عاشورايي و تاليفات استاد شهيد «مرتضي مطهري» را در بخش نشر مکتوب نمايشگاه قرآن کريم در اختيار مخاطبان گذاشته است.

 

همچنين پرفروش‌ترين کتاب سال گذشته حوزه دفاع مقدس، توسط غرفه انتشارات سوره مهر در بخش نشر مکتوب نمايشگاه قرآن‌کريم عرضه شده است.

اين کتاب براي نخستين بار در چاپ سي ‌و هشتم به ‌صورت دوجلدي منتشر شده و جلدهاي اول و دوم آن به ترتيب داراي 516 و 504 صفحه هستند.

کتاب «دا» که روايتگر خاطرات «سيده زهرا حسيني» از جنگ تحميلي است، عنوان پرفروش‌ترين کتاب فروشگاه انجمن قلم ايران در تيرماه را نيز به خود اختصاص داده است. دا، در گويش محلي به معني مادر است و زهرا حسيني با انتخاب اين عنوان خواسته رنج، اندوه، تلاش و مقاومت مادران ايراني را يادآور شود.

«سيده زهرا حسيني يک کرد ايراني است که پدر و مادرش پيش از ولادت او در عراق زندگي مي‌کردند و او در سال ١٣٤٢ در آنجا به دنيا آمد. در کودکي همراه خانواده‌اش به ايران بازگشت و پدرش در خرمشهر ساکن شد و پس از مدت‌ها سرگرداني به عنوان رفتگر به استخدام شهرداري درآمد. حسيني پس از کلاس پنجم ترک تحصيل کرد. او فرزند دوم از شش فرزند خانواده بود. خانواده او، به ويژه پدرش سخت پاي‌بند مذهب بود و او با چنان اعتقاداتي پرورش يافت و همراه برادر بزرگترش، علي، در فعاليت دوران انقلاب و پس از آن شرکت کرد.»

چاپ صد و سي ‌و هشتم کتاب «دا» نوشته «سيده اعظم حسيني» در دو جلد و با شمارگان پنج هزار نسخه و بهاي 20 هزار تومان در غرفه موسسه انتشارات سوره مهر ارائه شده است.

انتشارات سوره مهر و انتشارات اميركبير امسال به طور مشترك به‌عنوان ناشر برگزيده بخش موسسات نشر دولتي بيست و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران انتخاب شدند.

گفتني است، بخش نشر مكتوب نمايشگاه نوزدهم در طبقه همكف شبستان مصلاي بزرگ امام خيمني (ره) راهرو الف و ب قرار دارد.

موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان نيز همچون سال‌هاي گذشته در نمايشگاه بين المللي قرآن کريم حضور فعال و با شکوهي داشته است و به ارئه خدمات متنوع تري پرداخته. جايگاه غرفه تبيان در اين نمايشگاه در انتهاي شبستان پائين، سالن رسانه هاي ديجيتال است .

در همين راستا، پيام حسن‌زاده مدير روابط عمومي و امور بين الملل مؤسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان گفت: برنامه هاي امسال غرفه تبيان متنوع تر و جذاب تر از سالهاي گذشته است. برنامه هاي غرفه تبيان در چندين بخش از جمله برگزاري مسابقات روزانه، عضوگيري در شبکه اجتماعي تبيان، فروش محصولات و نرم افزارهاي قرآني مؤسسه، معرفي سايت تبيان، ارائه خدمات باشگاه کاربران و همچنين عرضه نرم افزارهاي تلفن همراه از طريق بلوتوث در محل غرفه تبيان انجام مي‌شود.

حسن‌زاده ادامه داد :‌ هدفمند کردن و ايجاد محيطي آموزشي براي کاربران و بازديدکنندگان از مهمترين اهداف حضور موسسه تبيان در نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم است؛ ما تلاش خود را در خصوص ايجاد فضاي معنوي همراه با آموزش در محل غرف موسسه تبيان خواهيم کرد و اميدواريم بتوانيم رضايت بازديدکنندگان را نيز بدست آوريم.

يكي ديگر از خدمات موسسه تبيان در نمايشگاه نوزدهم، عضوگيري شبكه اجتماعي موسسه است كه کاربران اين شبکه اجتماعي مي‌توانند در محيطي امن و پاک و در حيطه قوانين جمهوري اسلامي ايران در اين شبکه حضور يافته و اقدام به فعاليت‌هاي اجتماعي کنند.

بر اين اساس شبکه براي کاربران خود امکان دوستيابي، نمايش فيلم و نوشتن مطالب مورد علاقه را فراهم کرده است. همچنين کاربران اين شبکه مي‌توانند با عضويت در آن با دوستان خود در ارتباط باشند. کاربران اين شبکه بطور دائم درحال نظارت و کنترل اين شبکه بوده و امکان فعاليت‌هاي غيرقانوني براي کاربران وجود ندارد.

همچنين نوزدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم در بخش‌هاي آموزش، خانواده و حجاب، کتاب و نشر مکتوب، هنرهاي نمايشي، عکس، حجاب و عفاف، کودک و نوجوان، شعر و ادب، صهيونيست-شناسي، بصيرت قرآني، قرآن و فرهنگ ملل اسلامي، وحدت و تقريب مذاهب اسلامي و شب‌هاي آفتابي نيز فعاليت دارد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در بازديد از نمايشگاه نوزدهم قرآن كريم با اشاره به بخش‌هاي مختلف نمايشگاه تصريح كرد: هيچ خانواده و فردي مستغني از اين نمايشگاه نيست و براي همگان از كودك و نوجوان گرفته تا حتّي علما، فضلا و نخبگان جامعه مطالب مفيد و زيبايي‌ها و جلوه‌هاي ويژه‌اي در نمايشگاه وجود دارد.

حسيني با اشاره به ارتقاء، تنوّع و رشد كمي و كيفي روزافزون نوآوري‌ها، خلاقيت‌ها و ابتكارات در نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم گفت: «امروزه رونق فعاليت‌هاي قرآني را شاهد هستيم و تقاضا هم از سوي سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌هاي دولتي و هم از سوي مؤسسات مردمي افزايش يافته است.

وي از اعزام قاريان در ماه مبارک رمضان و موسم حج به خارج از كشور، دعوت از قاريان بين‌المللي، اعزام گروه¬هاي همخواني به خارج از كشور و ترجمۀ قرآن به زبان‌هاي مختلف به عنوان برخي از فعاليت‌هاي قرآني نام برد و در ادامه، رمز پيروزي انقلاب اسلامي را تمسّک به قرآن کريم دانست و يادآور شد: «امام راحل(ره) حرکت بيدارگر خويش را با قرآن شروع کرد و در تمام مراحل انقلاب، آيات نوارني اين کتاب الهام‌بخش بود و امروز نيز همين طور است.

***برگزاري 500 نشست تخصصي در طول نمايشگاه نوزدهم

همچنين حجت‌الاسلام والمسلمين حميد محمدي، قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و رييس نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم توجّه به منشور توسعۀ فرهنگ قرآني را يكي از اصول نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم دانست و گفت: اين منشور به سه حوزۀ آموزش عمومي، آموزش تخصّصي و پژوهش و تبليغ و ترويج توجّه دارد و بر اساس همين مسائل، محتواي بخش‌هاي نمايشگاه نوزدهم قرآن شكل گرفته است؛ همچنين دستگاه‌هايي كه در اين منشور مأموريت‌هايي به آنها داده شده است، در اين نمايشگاه، مأموريت‌هاي خود را پيگيري مي‌كنند.

محمدي تحقّق مطالبات رهبر معظّم انقلاب را از ديگر سياست‌هاي نمايشگاه نوزدهم عنوان كرد و گفت: يكي از تأكيدات ايشان، توسعۀ كرسي‌هاي نظريه‌پردازي در دانشگاه‌هاست كه بر همين اساس بخش‌هاي كرسي‌هاي نظريه‌پردازي قرآني، تحوّل قرآن‌بنيان علوم انساني و دانشگاهي فعاليت‌هاي خود را ارائه مي‌دهند.

رييس مركز هماهنگي، توسعه و ترويج فعاليت‌هاي قرآني كشور تصريح كرد: بالغ بر 500 نشست تخصّصي در طول برگزاري اين نمايشگاه برپا مي‌شود؛ همچنين 10 هزار صفحۀ علوم قرآني در اين نمايشگاه توليد خواهد شد كه تمام رسانه‌هاي جمعي با ضبط نشست‌هاي تخصّصي، در طول سال از آنها بهره‌برداري و استفاده خواهند كرد.

وي همچنين به بخش بين‌الملل نمايشگاه نوزدهم قرآن کريم اشاره كرد و گفت: اين بخش توأم با بصيرت و بيداري اسلامي خواهد بود؛ دشمن‌شناسي، از مهم‌ترين بخش‌ها خواهد بود كه مشتمل بر مواردي همچون صهيونيست‌شناسي، وهابيت‌شناسي و پروندۀ سبز است كه به فتنۀ 88 و معرفي عقبه‌هاي پنهان و غير آشكار در خارج از كشور مي‌پردازد.

محمدي با بيان اينكه نمايشگاه نوزدهم از حداكثر ظرفيت تمام دستگاه‌ها استفاده كرده است، گفت: شش وزارت‌خانۀ فرهنگ و ارشاد اسلامي، علوم، تحقيقات و فنآوري، آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، بازرگاني و كشور و سازمان‌هايي از جمله سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و اوقاف و امور خيريه در برپايي اين نمايشگاه نقش داشتند.

قائم‌مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در امور قرآني افزود: 600 هيئت علمي دانشگاه و 250 كارشناس قرآني از حوزۀ علميۀ قم و تهران بخش‌هاي مختلف نمايشگاه نوزدهم را همراهي مي‌كنند.

وي با تأكيد بر اينكه نمايشگاه بين‌المللي قرآن يكي از 300 نمايشگاهي است كه مركز هماهنگي، توسعه و ترويج فعاليت‌هاي قرآني در كشور برپا مي‌كند، تصريح كرد: «به جز نمايشگاه نوزدهم، 299 نمايشگاه ديگر در سراسر كشور برپا خواهد شد؛ امسال نمايشگاه سيّار قرآني نيز در روستا‌ها برپا خواهد شد.

محمدي ادامه داد: از امسال با راه‌اندازي 400هزار پايگاه روستايي، ورود فرهنگ و دين و قرآن به صورت گسترده و نظام‌مند در روستاها شكل مي‌گيرد و يك ميليون روستايي، دوره‌هاي آموزش مقدّماتي و تكميلي قرآن را مي‌گذرانند؛ اين اقدامات در راستاي توسعۀ عدالت در حوزۀ فرهنگ، دين و قرآن در سراسر كشور انجام مي‌گيرد.

گفتني است که نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم در 30 بخش متنوّع، تا چهارم شهريورماه از ساعت 17 الي 24 در محل مصلاي بزرگ امام خميني(ره) برپاست.

 

يكشنبه 16 مرداد 1390 - 15:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر