سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 1:22
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

تجليل از عالماني عابد

 

گزارشي از گراميداشت نام‌آوران سفرکرده در انجمن مفاخر

مراسم گراميداشت ياد و خاطره‌ي چند نفر از نام‌آوران رخ در نقاب خاك كشيده در سال 1389، سه‌شنبه، 21 تيرماه در انجمن آثار و مفاخر فرهنگي برپا ‌شد.

ابوالقاسم گرجي، محمود روح‌الاميني‌، ايرج افشار، محمد بهمن‌بيگي‌، مجيد شهرياري‌، شمس آل احمد‌، علي‌محمد حق‌شناس‌، جليل اخوان زنجاني‌، رحيم رضازاده ملک‌، کاظم برگ‌نيسي‌، علي موسوي بهبهاني‌، عنايت‌الله رضا‌، پريرخ دادستان‌، آلينوش طريان و‌ کارو لوکاس، چهره‌هايي بودند که يادشان گرامي‌داشته شد.

آنطور که ايسنا گزارش کرده، سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، مسعود زريبافان، رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران، فريدون عباسي، رئيس سازمان انرژي اتمي، حجت‌الاسلام محمدجواد ادبي‌، رئيس انجمن آثار و مفاخر فرهنگي و آيت‌الله سيدمصطفي محقق داماد از جمله حاضران و سخنرانان اين مراسم بودند.

در ابتداي مراسم، حجت‌الاسلام محمدجواد ادبي‌، رييس انجمن آثار و مفاخر فرهنگي، با اشاره به فعاليت‌هاي اين انجمن، گفت:‌ اين انجمن‌، انجمني است از اهل دل و مركز علماي متبحر كه خود را متولي پرداختن به پاسداشت اين مفاخر مي‌داند.

او همچنين اظهار كرد: نگاه متفاوت وزير ارشاد نسبت به مفاخر و بزرگان اين مرز و بوم، جريان جديدي در پاسداشت اين اساتيد به وجود آورده است و نشان مي‌دهد ايران جايگاه عالماني است كه قدر علم را مي‌دانند و در پاسداشت آن، هرچه مي‌توانند، انجام مي‌دهند.

در ادامه، سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، نقش عالمان را فرهنگ‌ساز و تمدن‌ساز دانست و گفت كه آن‌ها منشأ تحولات بشر هستند.

او با بيان اين‌كه گراميداشت اين مفاخر باعث دميده شدن روحيه اعتماد به نفس در جوانان مي‌شود، اظهار كرد:‌ جوانان بايد بدانند كه گذشتگان آن‌ها حرف اول را در دنيا مي‌زدند.

وزير ارشاد افزود‌: جوانان بدانند نبوغ و استعداد صرفا باعث خلق اين آثار و بركات نشده؛ بلكه تلاش و پي‌گيري اين بزرگان بوده كه اين آثار ماندگار به جا مانده‌اند. زندگي اين افراد از تعلقات دنيوي رها بوده است و به اندك بسنده كرده‌اند.

حسيني با تأكيد بر اين نكته كه در اسلام توجه خاصي به كسب علم شده است، بيان كرد:‌ مي‌بينيم كه آغاز اسلام با قلم و كتابت بوده و توصيه پيامبر (ص) و اولياي الهي، همواره بر كسب فضيلت بوده است.

او با بيان اين‌كه منظور از علم، علمي است كه براي جامعه‌ نافع باشد‌، خاطرنشان كرد:‌ علمي كه در جهت گره‌گشايي و ترقي جامعه باشد‌، از علوم ديني محسوب مي‌شود و بايد از علمي كه نافع و مؤثر نيست، به خدا پناه برد.

وزير ارشاد همچنين با اشاره به اين‌كه امروز در عرصه جهاني سربلند هستيم، ادامه داد: علوم به دست‌آمده بايد ثبت و به آيندگان سپرده شود. كتاب‌هاي موجود نتيجه رنج و زحمت بزرگاني است كه خود را صرف خدمت به جامعه و پيشرفت كشور كرده‌اند.

او در ادامه به جلسات كارگروه فرهنگ و هنر در سفرهاي سوم استاني اشاره و عنوان كرد:‌ در اين كارگروه به ارزشمندي اين اساتيد پرداخته و پيشنهاد شد فيلم‌ها و سريال‌هايي در اين‌باره ساخته شود، همچنين در هر استاني موزه مركزي به يادآوري نام و ‌آثار آن‌ها اختصاص داده شود.

سپس فريدون عباسي‌، رييس سازمان انرژي اتمي، در سخناني گفت: قدرداني به‌موقع از مفاخر، بخصوص در دوره حيات، باعث مي‌شود وحدت ملي و انسجام ما قوت لازم را پيدا كند و بزرگداشت گذشتگان، اميدبخش تلاش حاضران است.

او در ادامه از شهيدان مسعود علي‌محمدي و مجيد شهرياري ياد و اظهار كرد: اين دو در عين اين‌كه عالم بودند‌، عابد هم بودند و هر دو محصول تربيت انقلاب و نظام اسلامي هستند.

عباسي به مبارزه جديد مخالفان نظام اشاره و بيان كرد:‌ آن‌ها به خوبي مي‌دانند رشد علم باعث حفظ هويت ايراني و انسجام ما مي‌شود؛ در نتيجه افراد كليدي، بخصوص در مسائل مهندسي و علوم پايه، را هدف قرار داده‌اند.

همچنين آيت‌الله سيدمصطفي محقق داماد در اين مراسم اظهار كرد:‌ به گفته قرآن‌، تنها علم‌، عامل بقا و ماندگاري نيست؛ عالمي ماندني است كه نقش خدمت به ملت را داشته باشد. اگر عالمان ناظر بر مشكلات مردم باشند و در اين جهت اقدامي نكنند‌، در هاضمه تاريخ هضم مي‌شوند.

محقق داماد در ادامه به مشكلات اين استادان اشاره كرد و گفت:‌ اين افراد در اواخر عمرشان در شرايطي قرار مي‌گيرند كه بايد احترام‌شان محفوظ باشد؛ ولي پذيرايي‌كننده‌اي ندارند. البته در حال حاضر، اين مشكلات با كمك مقامات فرهنگي كشور حل شده است.

مسعود زريبافان، رييس بنياد شهيد و امور ايثارگران، هم در سخنان كوتاهي با بيان اين‌كه كاري كه اين بزرگان در كشور كردند، از جنس ايثار است‌، گفت: كسي به مقام بالايي نمي‌رسد؛ مگر اين‌كه از رفاه‌، زندگي و مزيت‌هاي مادي بگذرد و در جهت رسيدن به اهدافي كه درست است‌، قدم بردارد.

در پايان مراسم، با اهداي لوح از شهردار منطقه 11 به دليل بازسازي بناي انجمن آثار و مفاخر فرهنگي‌ و همچنين از خانواده‌هاي نام‌آوران درگذشته، كه در جمع حاضر بودند، تقدير شد.   

 

 

يكشنبه 16 مرداد 1390 - 15:6


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری