سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 6:47
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

صدف

 

صدف / گزيده مطبوعات ايران

تاليف :‌ سيدفريد قاسمي

چاپ و شمارگان : اول / 89 ، 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

مقدمه ، شناسنامه ، تاريخچه ، گردانندگان ، نويسندگان و برگزيده مطالب بخش‌هاي مختلف كتاب صدف را به خود اختصاص مي‌‌دهد . در مقدمه كتاب حاضر به اين نكته اشاره مي‌شود كه 173 سال خورشيدي يعني از سال 1215تا 1388 از حيات مطبوعات ايران مي‌گذرد . در اين گستره زماني هزاران عنوان نشريه ادواري چاپي در كشور ما به طبع رسيده است . مقدمه كتاب مي‌افزايد كه شماري از نشريه‌هاي ياد شده خواندني ، ماندني و سزاوار معرفي‌اند و ضرورت دارد برگزيده‌اي از مطالبشان كه خواندنش براي همه عصرها و نسل‌ها مفيد است ، ارائه شود تا امروزيان با آگاهي از چاپ‌كرده‌هاي پيشينيان با تلاش‌هاي آنان بيشتر آشنا شوند واز آثارشان بهره‌ور شوند . دست‌اندكاران گزيده مطبوعات ايران اميد دارند تا اين مجموعه روزنه‌اي باشد تا جوانان به سراغ نشريه‌‌هاي پرمحتواي پيشين روند و از آثار ارزشمندشان استفاده برند .

نشريه صدف نشريه‌اي با رويكرد هنري ، فرهنگي ، اجتماعي و كتاب‌گزاري به صاحب امتيازي و مديريت احمد عظيمي زواره‌اي بوده كه با ترتيب انتشار ماهيانه در تهران منتشر مي‌شده است . ماهنامه صدف از مهر 1336 تا اسفند 1337 در مجموع دوازده شماره منتشر مي‌‌شود كه به تعبيري مي‌توان اين نشريه را خلف دوره اول و سلف دوره دوم انتقاد كتاب دانست ؛ چرا كه انتقاد كتاب صفحاتي از نشريه صدف را دربرمي‌‌گرفت .  ادبيات ايراني ، شعر فارسي ، داستان‌ها ، نمايشنامه‌ها ، قطعه‌ها ، معرفي ، قطعاتي از آثار كلاسيك ، ادبيات محلي ، ادبيات خارجي ، قطعات گوناگون و متفرقه از جمله بخش‌هاي ديگر اين مجله بوده‌اند.

گردانندگان نشريه صدف در آغاز فعاليت خود درباره انديشه‌هاي خود كه مي‌خواهند با خوانندگان درميان بگذارند اينگونه مي‌نگارند : « با اين شماره مجله صدف زندگي خود را آغاز مي‌كند . صدف مجله‌اي است ادبي و هنري كه مي‌خواهد جنبه انتقادي سالمي داشته باشد ، و در اين راه سعي مي‌كند قدم‌هاي استواري بردارد و ذوق نقد آثار ادبي و هنري را در ميان كساني كه امروز كتاب خواندن از احتياجات مبرم زندگي‌شان شده است و خوشبختانه همه ساله بر عده‌شان افزوده مي‌شود ،‌ پرورش دهد . گردانندگان نشريه صدف ادامه‌ مي‌دهند كه اين نشريه نه پايبند رسوم كهنه است و نه در نوپردازي به هر قيمت كه باشيد اصراري دارد . كلمات را در قالب و محملي براي مفاهيم مي‌داند . مفاهيم اگر زنده و تازه و نيروبخش باشد ، قالب گو هر چه مي‌خواهد باشد ، به شرط آنكه معيار ذوق متوسط زيبا و رسا باشد . گردانندگان صدف در پايان اظهار اميدواري مي‌كنند كه هم‌ميهنانشان در راهي كه مي‌روند مويد باشند و آنها را با حسن ذوق و راهنمايي‌هاي خودشان نيرو بدهند .

اداره نشريه صدف را احمد عظيمي زواره‌اي بر عهده داشته است كه از همكاري بي‌دريغ شماري از اهل قلم و فرهنگ برخوردار بوده است . عظيمي دي 1299 در اصفهان بدنيا مي‌‌آيد . سال 1319 از دانشسراي مقدماتي با رتبه اول فارغ‌التحصيل مي‌شود . سپس در سال 1323 از دانشسراي عالي تهران ليسانس رياضي گرفته و بعد از آن به معلمي مي‌پردازد . وي در سال 1329 آموزشگاه ملي عظيمي و در سال 1334 گروه فرهنگي آذر را تاسيس كرد . احمد عظيمي در سال 1330 در دانشگاه تهران بعنوان كارشناس كتاب به خدمت مي‌‌پردازد . عظيمي كه نياز به يك مركز فروش كتاب را در مقابل دانشگاه احساس مي‌كرد در سال 1339 با ياري برادرش كتاب‌فروشي دهخدا را در آن محل تاسيس كرد كه نخستين كتاب‌فروشي در مقابل دانشگاه تهران بود . وي در دي‌ماه 1374 در تهران درگذشت .  

ادبيات ايراني ، شعر فارسي ، شعر گذشتگان ، داستان‌ها ، نمايشنامه‌ها ، قطعه‌ها ، معرفي هنرمندان ، قطعاتي از آثار كلاسيك ، ادبيات محلي ، شعرها ، داستان‌ها ، قطعات گوناگون و مطالب متفرقه از عناوين فهرست سال نشريه صدف مي‌‌باشد .

در مطلبي با عنوان فنا به قلم« امير پاي‌ور » در نشريه صدف مي‌ خوانيم :

« شيخ ابوالعباس احمد بن محمد شقاني پيوسته مي‌خروشيدي كه اشتهي عدما ً لا عود فيه . و به پارسي گفتي : هر آدمي را بايست محال باشد ، و مرا نيز بايستي محالست كه يقين دانم كه آن نباشد . و آن آنست كه مي‌بايدم كه خداوند تعالي مرا به عدم برد كه هرگز آن عدم را وجود نباشد . از آنچه هر چه هست ، از مقامات و كرامات ، جمله محل حجاب و بلايند ، و آدمي عاشق حجاب خود شده . نيستي اندر ديدار بهتر از آرام با حجاب . و چون حق جل جلاله هستي است كه عدم به روي وي روا نيست ، چه زيان دارد اندر ملك وي اگر نيستي گرداندم كه هرگز مر آن نيستي را هستي نباشد ؟ ( كشف المحجوب ،‌ص 210 ، تاليف ابوالحسن علي بن عثمان جلابي غزنوي ، قرن پنجم هجري. )

صدف در چاپ اول خود با تيراژ 3000 نسخه و با قيمت 15000 ريال توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

يكشنبه 16 مرداد 1390 - 13:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری