جمعه 9 خرداد 1399 - 1:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

گزارشي از نشست خبري معاونين سازمان دارالقرآن الكريم در آستانه ماه رمضان

 

نشست خبري معاونين سازمان دارالقرآن الكريم به منظور تشريح فعاليتهاي ماه مبارك رمضان اين سازمان با حضور معاون نظارت بر چاپ و نشر احمد حاجي شريف، معاون آموزش و پژوهش داوود تك‌فلاح و معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات محمد مهدي بحرالعلوم در برگزار شد.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در اين نشست خبري معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم سازمان دارالقرآن الكريم گفت: با وجود چاپخانه‌هاي پيشرفته در كشورمان، بخصوص چاپخانه سازمان تبليغات اسلامي (واژه پرداز انديشه) كه مي‌توانند بهترين چاپ قرآن را داشته باشند، هيچ دليلي براي سفارش چاپ قرآن به ديگر كشورها وجود ندارد.

احمد حاجي‌شريف در نشست خبري اين سازمان به ارائه تاريخچه و گزارشي از فعاليت‌هاي اين معاونت پرداخت و افزود: اسفندماه سال 62 طبق مصوبه شوراي عالي تبليغات، مسئوليت نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم به سازمان تبليغات اسلامي واگذار شد و از سال 64 اداره نظارت بر چاپ و نشر قرآن فعاليت خود را آغاز كرد. وي ادامه داد: هر فرد و يا مركزي براي چاپ و نشر قرآن بايد به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مراجعه كند و اين وزارتخانه نيز قرآن را به اين معاونت ارجاع مي‌دهد. اگر قرآن از نظر كتابت و علامت‌گذاري سير منطقي داشته باشد در مرحله اول كمتر از 24 ساعت به مركز و يا ناشر اجازه چاپ آن قرآن اعلام مي‌شود و سپس كار در مراحل ديگر ادامه مي‌يابد.

 معاون نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم عنوان كرد: فتوكپي كامل قرآني كه مجوز چاپ آن را درخواست كرده‌اند براي اين معاونت ارسال مي‌شود و در اين مرحله اغلاط به صفر مي‌رسد و اشكالات به منظور رفع آن به ناشر منتقل مي‌شود و از صفحات اوزاليد تهيه مي‌شود و براي اطمينان بيشتر صفحاتي كه اغلاط داشته است مجدد اوزاليد آن تهيه خواهد شد كه از بابت رفع آن مطمئن شويم كه در اين مرحله فقط مجوز چاپ داده مي‌شود.

 وي افزود: پس از چاپ، ناشر موظف است دو جلد از قرآن چاپ شده را مجدد براي نظارت به سازمان بياورد چون اكثر اغلاط به هنگام چاپ ايجاد مي‌شود و پس از اين مرحله مجوز نشر آن به ناشر داده مي‌‌شود. 60 مصحح در امر تصحيح قرآن همكاري مي‌كنند و فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي الهيات، قرآن و حديث و قراء و حفاظ در اين جمع حضور دارند كه در حين خدمت نيز براي اين افراد سه دوره تخصصي برگزار مي‌شود.

حاجي‌شريف ادامه داد: در اكثر كشورهاي جهان دو نوع كتابت قرآن بيشتر ندارند، اما در بخش ايران از يك كتابت خاص استفاده مي‌شود و از لحاظ خوشنويسي 65 نوع در چاپ قرآن كشورمان استفاده مي‌شود. همچنين بيش از 100 ترجمه قرآن در اين معاونت بررسي شده است كه 15 ترجمه آن غيرزبان فارسي است. حتي از ديگر كشورها نيز براي تصحيح قرآن به اين سازمان مراجعه مي‌كنند.

وي از ناشران مصحف شريف درخواست كرد تا قرآن را با كيفيت بالا چاپ و به صحافي آن نيز توجه ويژه‌اي داشته باشند و افزود: 700 ناشر در كشور قرآن را به صورت 30 جزء چاپ مي‌كنند و بيش از 1000 ناشر نيز اجزايي از آن را منتشر مي‌كنند كه همگي براي دريافت مجوز نشر به سازمان دارالقرآن الكريم مراجعه مي‌كنند.

حاجي‌شريف عنوان كرد: با وجود چاپخانه‌هاي پيشرفته در كشورمان كه تعدادي از آن مي‌توانند بهترين چاپ قرآن را داشته باشند هيچ دليلي وجود ندارد كه چاپ قرآن را در ديگر كشورها مثل لبنان انجام داده و يا حتي قرآن‌هايي را از كشور چين وارد كنيم، چين قرآن‌ها را در شرايط مناسبي به چاپ نمي‌رساند و شأن قرآن در چاپ آن رعايت نمي‌شود.

معاون نظارت بر چاپ و نشر قران كريم ادامه داد: مصحفي با رسم الخط قياسي يعني كتابت بر اساس قرائت و همراهي با املاي صحيح هم‌اكنون براي تصحيح در اختيار سازمان دارالقرآن قرار گرفته است و از سوي تعدادي از علما چون آيات عظام، مكارم شيرازي، صافي گلپايگاني و جعفري سبحاني تأييد شده است.

حاجي‌شريف تصريح كرد: در مذاكراتي كه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي داشتيم از ورود كتب و يا تابلو قرآن‌هايي تهيه شده در ديگر كشورها كه داراي اغلاط هستند، جلوگيري خواهد شد.

 *** برگزاري جشنواره قرآني «نغمه‌هاي آسماني» با هدف شناسايي نخبگان

در ادامه، معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الكريم با اشاره به اينكه در ماه مبارك رمضان 30 فعاليت جديد قرآني خواهيم داشت، از برگزاري جشنواره قرآني «نغمه‌هاي آسماني» با هدف شناسايي نخبگان خبر داد.

داوود تك فلاح تصريح كرد: يكي از برنامه‌هاي ما برگزاري جشنواره قرآني "نغمه هاي آسماني" است كه مخاطب آن افراد زير 18 سال هستند و نحوه شركت در آن اين‌گونه است كه با ارائه پنج تلاوت برتر هر كدام به مدت سه دقيقه از سوي ما به شركت كنندگان، آن‌ها به تمرين نحوه قرائت هاي ارائه شده از سوي ما بر واقعه مي‌پردازند و در نهايت تلاوت‌هاي خود را به نحوي كه اعلام خواهد شد براي ما ارسال خواهند كرد.

معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الكريم با بيان اين‌كه مسابقه تفسيري "بينات" نيز برنامه ديگري است كه از سوي اين سازمان برگزار مي شود كه در آن به تفسير سوره حضرت ابراهيم (ع)‌ پرداخته مي شود، افزود: برگزاري گفتمان‌هاي تخصصي قرآني،‌انجام جشنواره نغمه هاي آسماني،‌طرح انتخاب مراكز استعداد يابي قرآني از جمله ديگر برنامه هاي اين معاونت است. تك فلاح اظهار كرد: بر اساس طرح انتخاب مراكز استعداديابي قرآن در كل كشور در تمامي 31 استان ما مركزي به اين عنوان خواهيم داشت كه هم اكنون مرحله اجرايي آن در حال انجام است.

وي گفت: در ماه مبارك رمضان لينك آموزش مجازي روانخواني و تجويد مقدماتي در سايت تلاوت راه اندازي خواهد شد. معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الكريم ادامه داد: ما اجراي 70 طرح آموزشي را در دستور كار داريم كه در برخي از استان‌ها با توجه به نيازها و توانمندي‌هاي استان نسبت به اجراي برخي از آن‌ها اقدام مي شود و با توجه به ايام ماه مبارك رمضان برخي از مسوولان گرايش بيشتري به برگزاري دوره هاي روخواني و روانخواني در اين ايام دارند كه طبيعي است.

تك فلاح گفت: همچنين ما در پنج حوزه آموزش علوم و فنون قرآني به حوزه هاي تفسير قرآن، حفظ موضوعي و ترتيبي و زير مجموعه هاي آن خواهيم پرداخت.

وي افزود: در حوزه تفسير موضوعي قرآن كريم ما بسته‌هاي آموزشي خاصي براي اقشار خاص تهيه ديده ايم كه از آن جمله مي توان به آموزش تفسير قرآن كريم براي بانوان خانه دار و مديران اشاره كرد.

وي با اشاره به حوزه ترجمه و مفاهيم قرآن كريم گفت: ما در اين زمينه پنج سطح آموزش داريم كه تاكنون چهار سطح آن در كشور اجرا مي شده است و اين به دليل افرادي بوده است كه بتوانند به سطح پنج بخش ترجمه و مفاهيم ارتقاء يابند و ما امسال برنامه هايي خواهيم داشت تا با برگزاري دوره هاي آموزشي به برگزاري سطح پنجم از ترجمه و مفاهيم بپردازيم.

معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الكريم ادامه داد: همچنين دو طرح جديد داريم كه يكي تفسير "نورالرحمن" است كه در مساجد و استان ها برگزار خواهد شد در برگزاري آن از برترين استادان تفسير قرآن كريم بهره مي بريم و جلسه اي نيز جهت هماهنگي نهاد برگزار خواهيم كرد. تك فلاح ادامه داد: در اين طرح به بحث تفسير خواني و تفسير گويي پرداخته خواهد شد و شركت كنندگان در آن با كليات تفسير و طريقه بهره گيري از تفاسير موضوعي و همچنين با تفاسير ترتيبي آشنا خواهند گرديد.

وي گفت: ما همچنين كتبي را جهت آموزش قرآن در مقطع پيش دبستاني آماده ساخته بوديم كه آن هم به وضعيت آموزش 400 مربي مهد كودك براي آموزش قرآن كودكان انجاميد و به دليل مشكلات ميان وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزيستي متوقف گرديد و ما اميدواريم با مشخص شدن سرفصل هاي اين امور، همراه با اين دو دستگاه به موازي كاري نپردازيم.

معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الكريم گفت: همچنين شوراي تخصصي آموزش و پرورش نيز با بهره گيري از 10 استاد اين حوزه تشكيل شده است كه براي اولين بار از حوزه خواهران نيز در آن حضور يافته اند. تك فلاح اظهار كرد: از سوي شوراي مولفان و تاليفات قرآني نيز 20 تاليف قرآني مورد تاييد قرار گرفته است كه اثر تجويد مقدماتي نور از آن جمله است. وي گفت: راه اندازي كتابخانه مجازي قرآني با 200 كتاب منبع عربي آماده راه اندازي است و ما به دنبال تهيه 50 منبع ايراني نيز براي آن هستيم و ان‌شاء‌الله در مهر ماه راه اندازي خواهد شد.

تك‌فلاح  با بيان اين‌كه در پي تدوين رشته قرائت قرآن از طريق دانشگاه سوره هستيم گفت: امكان ارتقاء مقطع تحصيلي كارداني به كارشناسي در رشته مديريت قرآن نيز از جمله مواردي است كه ما به آن اهتمام خواهيم داشت. وي اظهار كرد: حمايت از پايان نامه هاي قرآني،‌تهيه مقالات قرآني براي مجامع علمي، برگزاري اولين دوره تربيت استاد روش تدريس قرآن كريم، راه اندازي سامانه آموزش مكاتبه اي از جمله ديگر برنامه هاي ما است كه در موزه طرح آموزش مكاتبه اي بسته هاي مروبط به اين دوره آماده شد و اين طرح در ماه مبارك رمضان اجرايي خواهد شد.

وي گفت: همكاري با دانشگاه‌ها در رابطه با حمايت از پايان نامه ها به خصوص با دانشگاه معارف قرآن كريم سامان اوقاف و امور خيريه، برپايي دوره هاي مهارت‌هاي قرآني يك روزه، تدوين رسم الخط مبنا براي آموزش قرآن كريم در سراسر كشور به طور هماهنگ و منسجم و ايجاد يك نظام جامع آموزش از جمله گفتمان‌هاي ما در ادامه امسال خواهد بود.

*** آغاز ثبت نام طرح «نورالهدي 4» از اول ماه مبارک رمضان

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن همچنين در نشست خبري معاونين سازمان از آغاز ثبت نام طرح «نورالهدي 4» از اول ماه مبارك رمضان و اجراي طرح «قرآن در رمضان» خبر داد.

محمدمهدي بحرالعلوم از ثبت نام طرح «نورالهدي» با آغاز ماه مبارک رمضان خبر داد و افزود: ثبت نام چهارمين دوره آزمون تفسير قرآن نورالهدي از طريق پايگاه اطلاع‌‌رساني سازمان دارالقرآن و با ثبت نام از تمامي گروه‌هاي سني تا پايان مهرماه سال جاري ادامه خواهد داشت.

وي افزود: اين طرح هر ساله اجرا مي‌شود كه در اولين دوره آن پنج جزء اول قرآن انتخاب شد و در دوره‌هاي بعد به سه جزء كاهش پيدا كرد و از سومين دوره نيز اين آزمون در دو بخش اجرا شد كه در اين دوره نيز علاقه‌مندان مي‌توانند يا در بخش تفسير جزء 12 و يا تفسير اجزاء 12، 13 و 14 قرآن كريم اقدام به ثبت نام كنند.

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان از چاپ تفسير جزء 12 قرآن كريم با قيمت يارانه‌اي خبر داد و افزود: ثبت‌نام‌كنندگان براي دريافت اين كتاب مي‌توانند به دفاتر تبليغات اسلامي مراجعه كنند. آزمون اين طرح 27 آبان‌ماه بر اساس كتاب تفسير نمونه در سراسر كشور اجرا مي‌شود، همچنين نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها، نيروي انتظامي، سازمان دانشجويي و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نيز در اين طرح همكاري دارند و افرادي كه جزء اين چهار سازمان و نهاد بوده و در اين طرح شركت كنند، مي‌توانند از جوايز ويژه‌اي كه اين مراكز براي اعضاي خود در نظر گرفته‌‌اند بهره‌مند شوند.

وي از اجراي طرح «قرآن در رمضان» و «كرسي تلاوت محلي» با آغاز ماه مبارك رمضان خبر داد و تصريح كرد: جزء‌خواني قرآن از ديرباز در اين ماه عزيز در كشورمان رواج داشته است. سازمان دارالقرآن الكريم امسال به صورت هدايت شده و متمركز، حداقل در هر استان يك محفل قرآني با حضور قراء بنام آن منطقه برپا مي‌كند و برگزاري مسابقه همراه با جوايز نيز از ديگر بخش‌هاي اين كرسي تلاوت خواهد بود. البته برخي استان‌ها تا پنج محفل نيز در شهرستان‌هاي تابع استان برگزار مي‌كنند.

 بحرالعلوم ادامه داد: با توجه به گفته مقام معظم رهبري كه مجالسي را براي استماع قرآن كريم داير كنيد، كرسي تلاوت محلي از عيد سعيد فطر در حداقل 104 مسجد كشور برپا مي‌شود و اين تعداد روزبه‌روز افزايش خواهد داشت و طبق اين طرح هر هفته يك شب پس از اقامه نماز مغرب و عشاء با حضور يك قاري ممتاز به مدت 20 دقيقه آياتي از قرآن تلاوت و مضامين آن نيز توسط همان قاري براي نمازگزاران ارائه مي‌شود و آيات هر هفته با توجه به اعياد و مناسبت‌ها توسط سازمان دارالقرآن تعيين مي‌شود.

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات سازمان دارالقرآن الكريم عنوان كرد: رهبر معظم انقلاب در آخرين ديدار خود با جامعه قرآني مجدد بر حفظ قرآن كريم تأكيد كردند و اين سازمان نيز در حركتي متن سخنان ايشان را به همراه بيانيه‌اي به تمامي حفاظ شركت‌كننده در آزمون طرح اعطاي مدرك تخصصي به حفاظ ارائه كرد و آن‌ها با امضاء خود آن را تأييد كردند كه متن آن و امكان امضاي اين بيانيه از سوي ديگر حفاظ كشورمان بر روي پايگاه اطلاع‌رساني سازمان دارالقرآن الكريم قابل دسترس است.

وي در پايان از اينكه مكان دقيق غرفه سازمان دارالقرآن الكريم در نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن را يك روز قبل از افتتاحيه مشخص شده گلايه‌مند بود و افزود: هم‌اكنون غرفه اين سازمان در بخش نهادها و سازمان‌ها مستقر است و دو مسابقه تصحيح اغلاط قرآن و مفاهيم قرآن به صورت رايانه‌اي براي بازديد‌كنندگان برگزار مي‌شود.

بحرالعلوم در ادامه گزارشي از آزمون طرح اعطاي مدرك تخصصي به قرآن كريم كه 31 تيرماه برگزار شد، ارائه كرد و افزود: امسال چهار هزار و 896 نفر ثبت نام كردند كه حدود 850 نفر نسبت به پارسال افزايش يافت و در سال جاري براي دومين بار شاهد شركت حفاظ نيروي انتظامي در اين آزمون بوديم، همچنين 83 درصد حاضران در اين آزمون را بانوان تشكيل دادند و در نظرسنجي صورت گرفته از شركت‌كنندگان، 54 درصد كيفيت آزمون را خوب، 31 درصد متوسط و 15 درصد ضعيف ارزيابي كردند.

معاون ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: نتايج آزمون 20 مردادماه از طريق پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان منتشر و مرحله شفاهي (دوم) اين طرح پس از ماه مبارك رمضان برپا مي‌شود. مرحله چهارم آزمون سال قبل نيز جمعه، ششم آبان‌ماه، با حضور چهار نفر از حفاظ كل قرآن كه به اين مرحله رسيده‌اند، برپا مي‌شود و در صورت قبولي مدرك درجه يك را دريافت خواهند كرد.

 

يكشنبه 9 مرداد 1390 - 14:13


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر