چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 16:47
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

سوئد

 

سوئد / مجموعه جهان ما (11 )

تاليف :گيله‌گل بهروزان

چاپ و شمارگان : اول / 89 ، 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

سرزمين و اقليم ، در عرصه روزگار ، سياست و حكومت ، فرهنگ و هنر ، زندگي و مردم و همچنين سفر و گردشگري بخش‌هاي مختلف كتاب سوئد را تشكيل مي‌دهد . مولف در ابتداي كتاب خود تاكيد مي كند كه امروزه به دليل ارتباطات گسترده و وابستگي متقابل كشورها كمتر كشوري را مي‌توان يافت كه بدون داشتن روابط با ساير ملل بتواند به حيات خود ادامه دهد . بهروزان ادامه مي‌دهد كه در كتاب خود از سرزمين و ملتي سخن خواهد گفت كه آشنا شدن با تاريخ ، فرهنگ ، هنر و بطور كلي ويژگي‌هاي آن گامي در جهت بالا بردن سطح دانش عمومي است .

مقدمه كتاب حاضر سوئد را سومين كشور بزرگ در اروپاي غربي معرفي مي‌كند كه وسعت آن معادل يك برابر و نيم انگستان و كمي بزرگ‌تر از ايالت كاليفرنيا در آمريكا است كه بيش از همه ، سرزمين تضادها با آفتاب دائمي تابستان ، دشت‌هاي حاصلخيز ، صدها درياچه ، جنگل‌هاي وسيع ، اقامتگاه‌هاي تاريخي و هفت‌ هزار و ششصد كيلومتر ساحل است . سوئد از جمله سرزمين‌هايي است كه چهار فصل دارد . سوئد به دليل شرايط آب و هوايي پوشش گياهي متنوعي دارد . در جنوب درختان بارده فراوان هستند و در قسمت‌هاي شمالي‌تر كاج و صنوبر و در شمال آنها درختان قان مي‌رويند . درختان جنگلي نواح مركزي انواع كاج ، بيد و در مناطق جنوبي درخت بلوط ، افرا ، زبان گنجشك و نارون هستند . تراكم جنگل‌هاي كاج در سرزمين‌هاي كم ارتفاع مركزي و مناطق ساحلي بيشتر است .

امپراتوي سوئد و پادشاهي سلسله برنادوت مباحث مطروحه در فصل در عرصه روزگار كتاب سوئد مي‌باشد . در اين فصل كارل گوستاو شانزدهم كه تبار فرانسوي دارد بعنوان پادشاه كنوني سوئد معرفي مي‌شود . او در سال 1946 به دنيا آمده و در 15 سپتامبر1973 به سلطنت مي‌رسد . او در سي سالگي با سيلويا سومرلت كه آلماني است ازدواج كرد و ثمره اين ازدواج شاهزاده ويكتوريا ،‌كارل فيليپ و مادلن هستند . قانون اساسي و مجلس ، قوه مجريه ، قوه قضاييه ، احزاب و همچنين سياست خارجي در فصل سياست و حكومت شرح و بسط داده مي شوند . بهروزان در اين فصل تاكيد مي‌‌كند كه سوئد به نسبت ساير كشورهاي اروپايي تبهكاري بسيار كم‌تري دارد . تاريخ معاصر سوئد دو قتل سياسي مشهور داشته است كه يكي موجب قتل اولاف پالمه نخست‌وزير پيشين در 1986 و ديگري آناليند وزير امور خارجه در سال 2003 شد . اين كشور سابقه اي طولاني در فعاليت‌هاي جهاني حفظ صلح دارد و نيروهاي مسلح آن در افغانستان تحت فرماندهي ناتو و در كوزوو ،‌ بوسني هرزگوين و قبرس جزو نيروهاي حافظ صلح سازمان ملل فعاليت كرده‌اند و يكي از مهم‌ترين وظايف آن تشكيل و رهبري گروه جنگي اتحاديه اروپاست كه نروژ ، فنلاند ، استوني و احتمالا ً ايرلند نيز همكاري مي كنند .

  فصل اقتصاد و معيشت كتاب حاضر خوردوسازي ، صنايع زراعي و غذايي ، صنعت ساختمان‌سازي ، معادن ، ‌بازرگاني خارجي و اتحاديه هاي كارگري و نظام خدماتي اين كشور را معرفي مي‌كند و اينكه امروزه  سوئد كشوري صنعتي است كشاورزي كه زماني همه اقتصاد اين كشور را در برمي گرفت اكنون كم‌تر از سه درصد نيروي كار را در اختيار دارد . صادرات نقش قاطعي در اقتصاد اين كشور دارد . گيله‌گل بهروزان در فصل فرهنگ و هنر موضوعاتي همچون ادبيات ، مراكز فرهنگي ،  سينما ، زبان و خط ، آداب و رسوم ، اعياد و جشن ها ، جشن نيمه‌تابستان و همچنين لباس‌هاي سنتي و غذاهاي محلي سوئد را واكاوي مي‌كند . در بخش جشن نيمه‌ تابستان بهروزان به اين مطلب اشاره مي‌كند كه تعدادي از جشن‌هاي سنتي سوئد به كشت و كار بهاري ، فصل درو ، شكار يا ماهيگيري مربوط مي‌شود . جشن بهاري كه به عهد وايكينگ‌ باز مي‌گردد و براي كشاورزان اهميت خاصي دارد ، امروزه با آتش‌بازي در سراسر كشور و سوزاندن ناخواستني‌ها از در و پنجره‌ها گرفته تا مبل و صندلي و جعبه و كارتون‌هاي ميوه برگزار مي‌شود .

نظام آموزشي ، اديان و مذاهب ، اسلام در سوئد و همچنين ايرانيان در سوئد ذيل فصل زندگي و مردم سوئد توسط نويسنده كتاب براي خوانندگان تشريح مي‌شود . سوئد جزو نخستين كشورهايي بود كه جمهوري اسلامي ايران را به رسميت شناخت ،‌ اما به دليل موضع‌گيري در مورد اشغال سفارت آمريكا در تهران روابط رو به سردي گراييد و ايران كه زماني در آسيا بعد از ژاپن دومين طرف تجاري سوئد محسوب مي‌شد ، جاي خود را به ديگر كشورها داد .

گيله‌گل بهروزان در فصل آخر كتاب خود با عنوان سفر و گردشگري بيان مي‌كند كه سوئد با وجود اينكه كشوري صنعتي شمرده مي‌شود ، با محيط طبيعي و مناظر زيبا و متنوع ، با آفتاب نيمه شب در شمال مدار قطبي ، سواحل ماسه‌اي سفيد در جنوب ، درياچه‌ها ، جنگل‌هاي انبوه و انواع گل‌ها ، هواي پاك ، آرامش ، موسيقي و بناهاي ديدني و تاريخي به مركز گردشگري منحصر به فردي هم مبدل شده است .  دولت سوئد به منظور ارتقاي وجهه عمومي كشور در جهان سياست‌هايي را دنبال مي‌كند كه حمايت از صنعت گردشگري از جمله آنهاست .

سوئد / مجموعه جهان ما / 11 نوشته گيله‌گل بهروزان در چاپ اول خود با تيراژ 3000 نسخه و با قيمت 25000 ريال توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير به چاپ رسيده است .

 

 

 

چهارشنبه 5 مرداد 1390 - 9:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری