يكشنبه 11 خرداد 1399 - 12:21
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نظام پيشنهادات

 

سيد داوود تديني
مسئول اطلاع رساني كارگروه نظام پيشنهادها

 

محدوديت هاي تصميم گيري گروهي

 


دواي فکر خسته:

« اين افکار (در اثر فکر وانديشه) مانند بدنها خسته مي­شوند براي آسايش آنها کلمات جالب و تعجب­آور انتخاب کنيد.»

                                                                                                             حضرت علي (ع)

نهج البلاغه سخن 89

 

- زمان­بَر بودن تصميم­گيري گروهي:

تصميم­گيري گروهي و مشورتي، وقت بيشتري نياز دارد و در مواقعي کاربرد دارد که با محدوديت زماني مواجه نباشيم. در عوض زمان اجرا در تصميم­گيري­هاي جمعي، غالباً کوتاهتر از تصميم­گيري­هاي فردي ميباشد.

- خودمحوري:

چنانچه شرکت­کنندگان با هدف حل مشکل به اظهار نظر نپردازند و صرفاً بر نظر خويش پافشاري و اصرار ورزند، تشتت آراء ايجاد مي­شود و تصميم­گيري در عمل دچار مشکلات زيادي مي­شود، وجود فردي به عنوان تصميم­گيرنده نهايي و هدايت­ کننده شورا مي­تواند راه­حلي براي رهايي از اين معضل باشد.

 - فشار گروهي:

افراد گروه تحت تأثير فشار گروهي ممکن است نظراتي ارائه دهند که نظر واقعي خودشان نيست و بر اثر فشار گروهي به آنان تحميل شده است در چنين حالتي تصميم­گيري جمعي سازنده و اثربخش نمي­باشد.

- اداري شدن شورا (حضور براي رفع تکليف):

اداري شدن شورا و حضور مکانيکي اعضاء در آن نيز مشکل ديگري است که در تصميم­گيري جمعي امکان وقوع دارد. در چنين حالتي اعضاي گروه به عنوان رفع تکليف در شورا شرکت مي­کنند و مي­کوشند با برخورداري اداري، مسائل را طرح وبررسي کنند. اين امر از اثربخشي تصميم­گيري جمعي بطور قابل ملاحظه­اي مي­کاهد. همچنين اگر اعضاي شورا، منافع خود را بر منافع جمع ترجيح دهند و مصالح عامه را ناديده انگارند و نظرات صائبي ابراز نکنند، بازدهي شورا کاهش خواهد يافت.

- نامعلوم بودن يا ابهام در اهداف:

تعيين صريح و دقيق اهداف موجب مي­شود که بحث و تبادل نظر در شورا در چارچوب اهداف انجام شود و از اتلاف وقت جلوگيري مي­شود.

- تعدد اعضاي شورا:

اگر تعداد اعضاء بسيار کم باشد، از مزاياي تفکر و اقدام گروهي بهره­اي حاصل نخواهد شد و اگر تعداد بسيار زياد باشند، اتلاف وقت و ناکارآيي گروه را در پي خواهد داشت.

- چگونگي هدايت شورا:

از آنجا که رييس شورا نقش تعيين کننده­اي در حل و فصل واکنشهاي متقابل اعضاء دارد، بايد از مهارت، بينش و توانايي لازم در اين زمينه برخوردار باشد و گروه را به سوي نتيجه­اي مطلوب راهنمايي کند.

- نامعلوم بودن رويه­ها و روش­ها:

دستور کار جلسات کميته­ها يا گروه­هاي کار بايد قبلاً تهيه و براي اعضاء ارسال شود تا بتوانند دربارة آن فکر کنند و اطلاعات لازم را جمع­آوري کنند و براي بحث آمادگي داشته باشند. جلسات بايد قبلاً به نحو مؤثر برنامه­ريزي شود. به­ طوريکه هر عضو بتواند در جلسات حاضر شود.

- نامشخص بودن چگونگي پيگيري و ارزيابي: 

پيشرفت جلسات کار شورا همواره بايد مورد بررسي قرار گيرد تا از انحرافات و اتلاف وقت جلوگيري شود.

 

دوشنبه 3 مرداد 1390 - 11:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری