جمعه 26 دی 1399 - 17:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

لزوم حفاظت از ميراث آييني و سنتي

 

گزارشي از نشست رسانه اي و معرفي نمايش هاي به اجرا درآمده در جشنواره آييني و سنتي


 نشست رسانه‌اي پانزدهمين جشنواره بين‌المللي نمايش‌هاي آييني و سنتي صبح روز سه شنبه 21 تيرماه با حضور دکتر محمود عزيزي دبير جشنواره، محمدحسين ناصربخت دبير پيشين و مشاور دبير، حميدرضا اردلان دبير سمينار علمي جشنواره و يزدان عشيري روابط عمومي جشنواره در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد

بنا بر اين گزارش در ابتداي اين مراسم عزيزي با اشاره به اينکه اين جشنواره تنها جشنواره‌اي است که عنوان‌اش با محتوايش هماهنگي دارد، گفت: البته جشنواره تئاتر رضوي و جشنواره دفاع مقدس هم همسو و در يک جهت هستند، اما در ميان جشنواره‌هاي ملي ما اين تنها جشنواره‌اي است که ميراث آييني و سنتي ما را در خود جاي مي‌دهد.

به گزارش خبرگزاري برنا، وي با بيان اينکه بسياري از امکانات و مشاغل عديده‌اي که در دل نمايش‌هاي سنتي وجود داشته است به يک شي‌ء سنتي تبديل شده است، افزود: بنابراين ما بايد قدردان هوشمندي عزيزان برگزارکننده جشنواره باشيم که در اين فرصت کم توانستند اين بخش از هنرهاي نمايشي کشور را دوباره احياء کند.

دبير جشنواره نمايش‌هاي آييني و سنتي ادامه داد: اميدوارم در طول اين يک هفته بخش پژوهش را فراموش نکنيم، چون اين بخش مهمترين و ماندگارترين بخش جشنواره است. همچنين بخش سمينارها نيز از اهميت ويژه‌اي برخوردار است، چون دستاوردهاي بسيار خوبي از سراسر جهان در اين بخش وجود دارد.

همچنين در ادامه اين نشست محمدحسين ناصربخت مشاور دبير جشنواره گفت: بخش نمايشگاه جشنواره امسال براي اولين بار است که در جشنواره سنتي آييني حضور دارد. در سال‌هاي گذشته براي تشکيل موزه تئاتر صحبت‌هايي شده بود و قرار بود گام‌هايي برداشته شود که ناتمام ماند؛ اما امسال با نمايشگاه البسه، اسناد و عروسک‌هاي نمايشي که در تالار وحدت برگزار مي‌شود، قصد داريم همه حوزه‌هاي تئاتر را به نمايش بگذاريم.

وي در ادامه با بيان اينکه موزه تئاتر مثل ساير قسمت‌هاي جشنواره نيست، چون بخشي از آن به بازسازي نمايش‌هاي قديمي اختصاص دارد، افزود: همچنين علاوه بر اجراي نمايش‌هاي سنتي پخش فيلم اين نمايش‌ها نيز در اين نمايشگاه وجود دارد .

مشاور دبير جشنواره نمايش‌هاي آييني و سنتي در پايان ابراز اميدواري کرد اين موزه در جهت تشکيل موزه تئاتر که بخشي از آن موزه نمايش‌هاي آييني و سنتي است، موفق عمل کند.

معرفي برخي از نمايش‌هاي شرکت‌کننده در پانزدهمين جشنواره بين‌المللي نمايش‌هاي آئيني سنتي:

پانزدهمين جشنواره آييني سنتي در پنج بخش «صحنه‌اي»، «مجالس و شبيه‌خواني»، «آيين‌ها و بازي‌هاي نمايشي»، «بين‌الملل» و «سيمنارها» با دبيري دکتر محمود عزيزي و از 23 تير تا 1 مردادماه در تهران برگزار شد.

نمايش «آرشين مال آلان»

يعقوب صديق جمالي با نمايش آرشين مال آلان در بخش نمايش‌هاي صحنه‌اي پانزدهمين جشنواره بين‌المللي نمايش‌هاي آئيني سنتي حضور داشت.

به گزارش روابط عمومي جشنواره بين‌المللي نمايش‌هاي آئيني سنتي اين نمايش نوشته اوزئير حاجي بيگف و کاري از گروه نمايش کتل تبريز است.

ساير مشخصات اين نمايش عبارت است از: بازيگران: بابک نهرين، عليرضا رنجي‌پور، جمال ساقي‌نژاد، سعيده حامد، نسرين مرادي، فاطمه اسماعيلي، بهمن تقي‌پور،‌ رقيه ولي‌پور، دستياران کارگردان: وحيد بهبدي، حامد بهاوري.

خلاصه داستان: عسگر تاجر ثروتمند تصميم به ازدواج و تشکيل خانواده دارد؛‌ اما رسوم قديمي خواستگاري توسط زنان فاميل را براي انتخاب همسر نمي‌پسندد و بر آن است که خود همسر مناسب پيدا کند اما راه عملي در اين خصوص و در جامعه آن زمان نمي‌يابد. تا اينکه سليمان دوست او از راه مي رسد و پيشنهاد جالبي را ارائه مي‌دهد...

نمايش«ساراي»

نمايش ساراي به کارگرداني ولي لطف‌دوخت کاري از گروه هنري آذربايجان در بخش صحنه‌اي جشنواره آئيني سنتي به اجرا در ‌آمد. به گزارش روابط عمومي جشنواره بين‌المللي نمايش‌هاي آئيني سنتي، نويسنده و کارگردان اين نمايش خاطرنشان کرد: «اين نمايش برگرفته از افسانه  سارا  قهرمان ملي آذربايجان بوده و در وضعيت‌هاي مختلف تاريخي در شش تابلو به نمايش درمي‌آيد پيوندهاي معنوي، مبارزاتي و وقايع ميان قهرمانان از طريق بروز روحيات ظلم‌ستيزي و سازش‌ناپذيري با ظلم و بيداد و ايدئولوژي مبارزه جويانه با الهام از روحيه ظلم‌ستيزي انسان‌هاي قوي و بزرگ‌منشي مردمان آزاده را به معرض نمايش مي‌گذارد.» ولي لطفدوخت طي يادداشتي چنين مي نويسد: «نمايش، تئاتر، آيين، اسطوره و افسانه مخزن‌الاسرار حيات معنوي بشري در طول سال‌ها تجربه زيستن و انديشيدن و مبارزه براي رهايي و تسهيل زندگي دنيوي و جست‌وجو براي يافتن راه‌هاي  نجات از رنج‌ها، آسيب‌ها و خشونت‌هاي طبيعي و غيرطبيعي و ايجاد مامني براي صلح و دوستي و آرامش حضور و بيداري و آگاهي از فلسفه حيات، بودن و نبودن، هستي و نيستي، تميز دادن ظالم و مظلوم، عادل و ستمگر، عالم و امي، حاکم و محکوم، سرافرازي و سرخوردگي، ايمان و کفر، تخريب واصلاح، ايجاد و امحا  و در يک جمله مبارزه مرگ و زندگي است و نمايش و تئاتر نيز تصويرگر و تجسم‌بخش اين مبارزات و تلاش براي آزادي و صلح و دوستي و رهايي از قيد بندگي است.»

مشخصات اين نمايش عبارت است از است: بازيگران: قاسم عيسي نژاد، توحيد نجف‌زاده، مرضيه سرخوش فرهاد صلحي، رضا نصرتمند، پريسا کاظمي،  ليلا رفعت نژاد، آيدين لطف دوخت، پروين دهقان دوست، النازصابري، سيامک جهانبخش، حسن جمشيدي ، جلال مهري فر، سعيد زارع، صحنه و لباس : قاسم عيسي نژاد، موسيقي: غلامرضا عليزاده، نور: ولي لطف دوخت، گريم (آقايان): قاسم عيسي نژاد، گريم (خانمها) : ليلا رفعت نژاد.

نمايش «کوساکچل»

نمايش کوساکچل به کارگرداني مهدي صالحيار  در بخش آئيني جشنواره آئيني و سنتي حضور داشت. به گزارش روابط عمومي جشنواره آئيني و سنتي اين نمايش کاري از گروه  اوينار است. در شرح اين آئين آمده است: کوسا مردي ريش دراز و چاق و شوخ طبع در مناطق آذربايجان بوده که معمولا همراه با دوستش که کچل نام دارد براي تبريک عيد و سال نو راهي روستاها مي‌شود. او با برقراري ديالوگ‌هاي خنده‌دار با کچل، و با سر به‌ سر گذاشتن پيران و جوانان، فضاي شادي براي مردم ايجاد مي‌کرده است.

نويسنده، طراح و کارگردان نمايش مهدي صالحيار است و ساير مشخصات آن عبارت است از:  بازيگران: غلامرضا رزاقي، اکبر ذابح، ژيلا اصلاني، فاطمه زورمند، الهام اشرفي، عزيزه نوراني‌فر، پيام احمدي، الهام عباسي، کاظم استادي، طراحان موسيقي و نوزاندگان: هادي جداري (سرنا و بالابان)، محمد يوسفي زاده (دهل)، حامد کوه کمري( نقاره)، طراحي و دوخت لباس: فاطمه کثيرالاولاد، طراحي و ساخت عروسک: نسرين آفتاب.

نمايش «نخستين رزم رستم و افراسياب»

نمايش نخستين رزم رستم و افراسياب کاري از گروه نمايش مينا به نويسندگي و کارگرداني فوزيه قره‌گزلويي در بخش آئيني جشنواره آئيني و سنتي به اجرا در آمد. به گزارش دريافتي از روابط عمومي جشنواره بين‌المللي نمايش‌هاي آئيني سنتي، فوزيه قره‌گزلويي در زمينه حضورش در اين رويداد تئاتري کشور عنوان کرد: «تئاتر زبان زنده و گويايي است که گاه خوب است از آن براي نقل پيشينه ادبيات و تاريخ مملکتمان استفاده کنيم تا کودکانمان دچار سرشکستگي و بي هويتي نشوند.» عوامل اين نمايش عبارتند از: بازيگران اين نمايش: کيانا حيدري، موسيقي:طاهره حسيني، فرزانه حيدري، طراح صحنه: پروانه قره گزلويي، طراح لباس: فوزيه قره گزلويي.

 

دوشنبه 3 مرداد 1390 - 10:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری