سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 10:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

انتقاد از بي توجهي به سينماي دفاع مقدس

 

گزارشي از سخنان جديد پرويز پرستويي درباره سينماي دفاع مقدس

با گذشت چند هفته از اکران «سيزده‌59» گلايه‌هاي پرويز پرستويي بازيگر اين فيلم از شرايط نامطلوب سينماي دفاع مقدس همچنان ادامه دارد.

پرويز پرستويي که در روزهاي اخير چند بار نسبت به بي‌توجهي مسئولان سينمايي به فيلم‌هاي دفاع مقدس معترض شده، به همراه جواد نوروز‌بيگي تهيه‌کننده سيزده 59 در فرهنگسراي رسانه‌ حاضر شد و به گفت‌و‌گو با مخاطبان پرداخت.

پرويز پرستويي با گلايه از شرايط فيلم‌هاي دفاع مقدس گفت: اگر دفاع مقدس براي ما يک ارزش است، بايد از فيلم‌هايش نيز حمايت کنيم. وي با انتقاد شديد از ارگان‌هايي که به‌رغم شعارهاي فراوان در زمينه سينماي دفاع مقدس به اين فيلم هيچ کمکي نکردند، اظهار کرد: هجمه فيلم‌هاي سخيف بر پرده سينما سبب شده که من به‌عنوان بازيگر، خودم را از حضور در اين فيلم‌ ها سانسور کنم و فکر مي‌کرديم که اگر بخواهيم کار دفاع مقدسي انجام دهيم تمام گروه‌ها و جناح‌هايي که از 8 سال دفاع مقدس ما حرف مي‌زنند از اين فيلم حمايت خواهند کرد اما با صراحت مي‌گويم هيچ ارگاني از ما حمايت نکرد و هيچ وامي نيز نتوانستيم دريافت کنيم.

به گزارش همشهري آنلاين پرستويي خاطرنشان کرد: برخي از ارگان‌هايي که فيلم و موضوع آن به آنها ارائه مي‌شد، تلقي‌هايي از شخصيت «سيد جلال» داشتند که مربوط به مسائل پس از انتخابات مي‌شد، درصورتي که ديد ما به هيچ وجه اينگونه نبود و ما به‌دنبال رسالت ديگري بوديم. جالب است، افرادي به ما کمک کردند که شايد حتي کمک کردن به يک فيلم دفاع مقدسي هيچ ربطي به آنها نداشت. در اين ميان تنها يک شرکت مواد‌غذايي که مديرش يک جانباز بود از ما حمايت کرد و ما نيز با افتخار نام آن شرکت را زير پوسترمان درج کرديم.

اين بازيگر سينما با انتقاد از مسئولاني که بايد از فيلم‌هاي دفاع مقدسي حمايت کنند خاطرنشان کرد: هدف ما به هيچ وجه فروش ميلياردي نبود، ما تنها مي‌خواستيم که دردهايمان را به يک ميليارد نفر منتقل کنيم. البته احساس مي‌کنم که بهتر است سينماي بي‌دغدغه را دنبال کنيم. مراسم‌ هاي خوبمان را بگيريم و بيلان‌هاي کاريمان را پر کنيم، متأسفانه مي‌دانيم که سينما در حال حاضر مي‌تواند بسيار تاثيرگذار باشد اما اين تاثيرگذاري با چه فيلم‌هايي امکانپذير خواهد بود؟ ما در جشنواره فجر چند فيلم شاخص داشتيم؟ جالب است که پس از فجر نيز جشنواره‌اي با هزينه‌هاي ميلياردي برگزار کرديم و دوباره به همان برگزيدگان جشنواره فجر جايزه داديم.

جواد نوروزبيگي تهيه‌کننده فيلم نيز در ادامه با بيان اينکه کارکردن در ژانر دفاع مقدس بسيار مشکل است، گفت: اين فيلم‌ها به‌گونه‌اي هستند که تهيه‌کننده از ابتدا تا پايان آن بايد بدود. البته براي «سيزده59» موانع‌مان خيلي بيشتر از آن چيزي بود که گفته مي‌شود. ما در هنگام اکران فيلم با فيلم‌هاي خاصي مواجه بوديم که مورد حمايت خاص معاونت سينمايي بود، درحالي‌که اين فيلم‌ها از لحاظ تعريف عرفي که از فروش فيلم‌ها وجود دارد، مسير درست خود را طي نمي‌کرد. نمي‌دانم حتما نگاه فرهنگي در اين فيلم خاص بوده که دوستان اينطور تمام قد از آن حمايت کردند.

اين تهيه‌کننده سينما با اشاره به اينکه اکران سيزده 59 بسيار بد آغاز شد، يادآور شد: در حالي‌که ما با 23 سينما قرارداد اکران امضا کرده بوديم اما توانستيم با 8 سينما اکران خود را شروع کنيم. «پايان‌نامه» فيلمي که پيش از ما به اکران درآمده بود، پس از 5 هفته با نگاه دستوري که در پس پرده آن وجود داشت به اکران خود ادامه داد. به‌ نظرم شروع اکران با 8 سينما شروع خوبي براي نخستين فيلم دفاع مقدسي در سال 90 نيست؛ البته بايد خدا را شکر کنيم که به ما سرگروه دادند چرا که براي فيلم آقاي بهمني که در جشنواره فجر بهترين جايزه فيلم‌هاي دفاع مقدسي را گرفت حتي سرگروه نيز اختصاص ندادند.

پرويز پرستويي درباره سرمايه‌گذاري براي اين فيلم نيز خاطرنشان کرد: من سرمايه‌اي ندارم که بخواهم در فيلمي سرمايه‌گذاري کنم. من آمده بودم تا در سيزده59 بازي کنم و تنها با آقاي نوروزبيگي که سال‌هاي سال با هم کار کرده‌ايم، گفتيم که بايد اين بار را به منزل برسانيم. اينگونه نبود که بخواهيم فيلمي بسازيم که براي جانبازان باشد و اشک آنها را در بياورد و در واقع به جاي اينکه اشک ديگران دربيايد، اشک خودمان درآمد.

در آلمان هم در يک سينماي 800 نفره، 1000 نفر را ديديم و از آنهايي که خيلي‌ها مي‌گويند غربزده، تارک دنيا و خيلي چيزهاي ديگر، جوابمان را گرفتيم. پرستويي با بيان اينکه فرايند و زائده‌هاي جنگ، درد جامعه ماست عنوان کرد: من در «مرد عوضي»، «موميايي3» و فيلم‌هاي ديگري نيز بازي کرده‌ام اما در جايي نيز بايد براي دل خودم کار کنم. آنهايي که از اثرات جنگ درد مي‌کشند خودشان نمي‌خواهند که دردهايشان تصوير شود اما متأسفانه ما در بسياري از مواقع پز اين آدم‌ها را مي‌دهيم و از آنها به‌عنوان ويترين استفاده مي‌کنيم اما بازهم اين عزيزان صورت خودشان را با سيلي سرخ نگه مي‌دارند؛ به‌نظرم اين درد جامعه ماست.

ايفاگر نقش اول فيلم سيزده 59 گفت: به بازيگري به عنوان يک شغل نگاه نمي‌کنم و بخشي از روحيات افرادي که نقش آنها را ايفا مي‌کنم همواره درونم وجود داشته و بخشي از زندگي من است.

 پرويز پرستويي همچنين در سخناني در نشست نقد و بررسي فيلم سيزده 59 در فرهنگسراي رازي گفت: همواره به دنبال نقشي متفاوت از کارهاي قبلي خود بودم و زماني که اين فيلم نامه را خواندم اين تفاوت را درک کرده و علاقه مند به بازي در اين فيلم شدم.

وي در ادامه افزود: به تعداد تمامي افراد دنيا نقش براي بازي کردن يک بازيگر وجود دارد اما من حس غريبي براي ايفاي اين چنين نقش‌هايي دارم و افتخار مي‌کنم که باز هم بتوانم اين نقش‌ها را بازي کنم.

پرستويي خود را مديون شهدا و جانبازان دوران دفاع مقدس دانست و يادآور شد : حضور امروز ما مديون اين عزيزان است و ساخت اين فيلم ها تنها مي تواند بخش کوچکي از دلاوري هاي آنها را به نمايش درآورد.

پرستويي افزود: با ساخت يک فيلم نمي توان جهان را تغيير داد اما مي توان دل هاي بسياري را آرام کرد و حرف هايشان را به تصوير کشيد.

 

يكشنبه 2 مرداد 1390 - 11:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری