سه‌شنبه 30 دی 1399 - 19:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

آثار هنري معطر به رايحه رمضان

 

گزارشي از برنامه هاي برپايي نمايشگاه آثار تجسمي در ماه مبارک ر مضان


 نمايشگاه آثار تجسمي با مضامين قرآني، همزمان با نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم 6 مرداد تا 4 شهريورماه در مصلاي تهران برگزار مي‌شود.

به گزارش همشهري آنلاين در آستانه ماه مبارک رمضان، نمايشگاه آثار تجسمي در رشته‌هاي خوشنويسي، طراحي و نقاشي، نگارگري، گرافيک، سفال و سراميک با مضامين قرآني از سوي مرکز هماهنگي، توسعه و ترويج فعاليت‌هاي قرآني و مرکز هنرهاي تجسمي و با حمايت مؤسسه توسعه هنرهاي معاصر برگزار مي‌شود.

اين نمايشگاه در رشته‌هاي طراحي و نقاشي (تکنيک آزاد روي بوم و نقاشي ديجيتال)، خوشنويسي (نستعليق، شکسته نستعليق، نقاشي‌خط، ثلث و معلي)، نگارگري (گرايش نقاشي ايراني، نگارگري و تذهيب)، سفال و سراميک شامل نقش برجسته (کتيبه قرآني، کتيبه نقوش اسلامي) و آثار حجمي (آثار مذهبي و اماکن مذهبي) گرافيک (لوگو تايپ اسماء جلاله، پوستر بامضامين مذهبي و اسماء‌الله) است.

مضامين قرآن کريم (با تکيه بر قرآن کتاب زندگي و قرآن کتاب بيداري)، قصص و داستان‌هاي قرآن کريم واسماء‌الله و اسماء جلاله موضوعات اين نمايشگاه است.

هنرمندان براي شرکت در اين نمايشگاه مي توانستند 5 اثر را  حداکثر تا تاريخ 25 تيرماه ارسال کنند و آثار رسيده به دبيرخانه توسط هيات‌داوران بررسي مي‌شوند و آثار منتخب براي نمايشگاه اعلام خواهد شد.

برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي خوشنويسي، نقاشي، نگارگري، منبت‌کاري و معرق و سفال و سراميک نيز از ديگر برنامه‌هايي است که همزمان با نمايشگاه تجسمي با مضامين قرآني در نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم برگزار خواهد شد.

هنرمندان براي برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي مي‌توانند تا 30 تيرماه از طريق سايت جشنواره به نشانيwww.ivaquran.ir  ثبت‌نام کرده و 3 اثر خود را ارسال کنند تا پس از بررسي استادان براي کارگاه‌هاي آموزشي انتخاب شوند. نشست‌هاي تخصصي هنرمندان تجسمي نيز از ديگر برنامه‌هاي تجسمي در نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم است.

 از سوي ديگر، نگارخانه شماره 2 هنر ايران به‌منظور نمايش آثار دانشجويان سه‌شنبه 21تيرماه گشايش يافت. اين در حالي است که نگارخانه شماره يک هنر ايران از سوي مؤسسه توسعه هنرهاي تجسمي معاصر و مرکز هنرهاي تجسمي براي نمايش آثار هنرمندان استان‌هاي کشور در سال 87 راه‌اندازي شده بود.

به گزارش روابط عمومي مرکز هنرهاي تجسمي، نگارخانه شماره 2 هنر ايران از سوي مؤسسه توسعه هنرهاي تجسمي معاصر با حمايت مرکز هنرهاي تجسمي و معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي براي حمايت از دانشجويان راه‌اندازي شده است.

اين نگارخانه به‌منظور حمايت از هنرمندان جوان و دانشجويان کارشناسي و کارشناسي ارشد در رشته‌هاي مختلف هنرهاي تجسمي برگزار مي‌شود و از مرداد ماه سال‌جاري به نمايش آثار دانشجويان اختصاص مي‌يابد.

نگارخانه شماره 2 هنر ايران در خيابان استاد نجات‌اللهي، نرسيده به خيابان کريمخان، کوچه ارشد، شماره 10 قرار دارد. همچنين نمايشگاه عکس «ردپاي سونامي» افشين والي‌نژاد در کافه گالري تماشاخانه ايرانشهر برپاست.

اين نمايشگاه شامل 20 قطعه عکس از آثار اين هنرمند از فاجعه سونامي ژاپن است. والي‌نژاد که رسانه‌ها به او لقب «فرشته‌ ايراني در زلزله‌ ژاپن» داده‌اند، از روزهاي نخست حوادث و از مناطق بحراني و خطرناک عکس گرفته است. علاقه‌مندان براي بازديد از نمايشگاه عکس «ردپاي سونامي» مي‌توانند تا 31‌تيرماه از ساعت 10 تا 21 به کافه‌گالري تماشاخانه ايرانشهر مراجعه کنند.

همچنين به گزارش همشهري آنلاين هفتمين نمايشگاه بين‌المللي پوستر حروف‌نگاري اسماءالحسني در 2 بخش اصلي شامل پوستر اسماء‌الحسني و بخش جنبي آن با پوسترهاي تايپوگرافي با موضوعات فرهنگي (فيلم، تئاتر، موسيقي، جشنواره و...) که با استقبال چشمگيري از سوي هنرمندان روبه‌رو شده روز شنبه 25تيرماه ساعت 17 در تالار «بتهوون» خانه هنرمندان ايران افتتاح شد.

جوايز بخش اصلي پوستر اسماء‌الحسني شامل جايزه ويژه 4 ميليون توماني است و به نفرات اول تا سوم در اين بخش نيز به‌ترتيب 3 ميليون، ‌2 ميليون و يک ميليون تومان به همراه لوح افتخار اهدا خواهد شد.

به 5 طرح برگزيده هيأت داوران در اين بخش نيز لوح‌تقدير و هديه سايت تودي‌پوسترز تعلق خواهد گرفت. در بخش جنبي که به پوسترهاي فرهنگي اختصاص دارد، جايزه ويژه 3 ميليون توماني به همراه لوح تقدير در نظر گرفته شده است که به طراح برگزيده تعلق خواهد گرفت.

همچنين از 5 طرح برگزيده هيأت داوران با اهداي لوح تقدير و هديه سايت تودي پوسترز تقدير خواهد شد. مسعود نجابتي، هنرمند گرافيست، پوستر هفتمين نمايشگاه بين‌المللي حروف‌نگاري اسماءالحسني را طراحي کرده است. اين نمايشگاه تا 14 مرداد ماه در خانه هنرمندان ايران برپا خواهد بود.


 

چهارشنبه 29 تير 1390 - 11:57


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری