چهارشنبه 8 بهمن 1399 - 13:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام داود كميجاني

 

محورهاي مباحث منجي شناسي در تشيع

 

دوستي از دوران طلبگي خود، خاطره­اي را نقل مي­کرد که: در جواني در دوران تحصيل در حوزه علميه قم، قصد نمودم تا به اميد ديدار با حضرت حجت (امام زمان عج) 40 هفته متداول به مسجد جمکران بروم. در هفته سي و چندم که به مسجد رفته بودم با عالم جليل و القدري هم صحبت شدم؛ به ايشان گفتم که چرا به مسجد آمدم چه قصدي دارم؛ ايشان ابتدا مرا تشويق و مورد تفقد قرار داد اما گفت پسر ديدن امام مهدي(عج) بدون شناخت او چه ارزشي دارد؟! بسياري پيامبر(ص) و يا امام علي(ع) را ديدند بسياري با امام حسن و امام حسين(ع) هم صحبت و حتي مجاور بودند اما چون معرفتي بر وجود مقدس آنان نداشتند در جايگاه دشمنان آنان قرار گرفتند. بايد امام مهدي(عج) شناخت . اين شرط شيعه­گري ايشان و نيل به رستگاري است.

سخنان اخير مقام معظم رهبري در خصوص تبيين ساختاري براي تحقيق و تدوين مباحث مهدويت بحث مهمي است که مي­تواند جهت گيري فرهنگي صحيحي را در اين راستا تبيين نمايد.     

واقعيت آن است که يکي از بزرگترين مباحث مشترک در جهان اسلام منجي شناسي مي­باشد؛ بيش از 5000 حديث در خصوص آن در متون اسلامي (شيعه و سني) وجود دارد که زمينه ساز مباحث گسترده­اي در جهان اسلام شده است، در تاريخ اسلام کتب بسياري در اين خصوص تأليف و تدوين شده است که بر از آنها بسيار برجسته و قابل توجه است اما از آنجا که متون آنها اغلب داراي يک ساختار منطقي نيست، خوانده تنها با حجمي از اطلاعات رو برو مي­گردد و در انتها نمي­تواند يک برداشت منقحي از مبحث مهدويت در تشيع داشته باشد.

اگر خواسته باشيم ساختاري براي مباحث مرتبط با موضوع مهدويت داشته باشيم به نظر بنده مي­توان اين مباحث را در يک ديد کلي نگرانه به محورهاي ذيل تفکيک نمود.  

الف - مهدي باوري:

- اينکه خداوند در تقدير خويش منجي براي عالم بشريت تدارک ديده است و او در وقتش خواهد آمد

- دلايل ضرورت وجود منجي

- اعتقاد به ظهور منجي در اديان

- بررسي آيات و روايات مربوط به اين تقدير الهي

- ...

ب - مهدي شناسي :

- او کيست و چه ويژگي­هاي دارد

- استنادهايي براي تعيين هويت ايشان، اينکه مهدي(عج) همان امام غايب شيعه (فرزند امام حسن عسگري) است

- بررسي خبرهاي رسيده در خصوص علائم ظهور، در جهت ايجاد آمادگي و همسازي با شرايط

 

ج - مهدي ياوري :

در اين بخش به تبيين و تشريح مباحثي در خصوص چگونه ياروي حضرت جهت بحث مي­گرد و شيعيان بدانند که چگونه مي توانند با اين تقدير همراهي نموده نقش مثبتي ايفا نمايند. البته اين مباحث، خود در سه مقطع زماني قابل تفکيک مورد نظر هستند.

1- قبل از ظهور: مباحثي در خصوص تبيين راهکارهاي زمينه­ سازي ظهور در خود و جامعه در اين عرصه بحث مي­گردد

2- در زمان ظهور: مباحثي در خصوص همراهي و همرزمي با حضرت مهدي(عج) در زمان ظهور در اين عرصه مورد توجه است.

3- بعد از ظهور : مباحثي در خصوص چگونگي خدمت در دولت کريمه امام زمان (ع) و تبيين رفتارهاي اجتماعي در آن زمان

 البته مباحث متفرقه­ ديگري نيز در اين موضوع گاه وجود دارد که به نوعي از اين تطبقه بندي خارج مي­باشد که مي­توان براي آن بخش مستقلي را تعين نمود.

 

 

 

سه‌شنبه 28 تير 1390 - 8:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری