دوشنبه 5 خرداد 1399 - 5:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

آثاري تصويرگر فرهنگ انتظار

 

گزارشي از افتتاحيه چهارمين جشنواره بين‌المللي «در انتظار صبح»


چهارمين جشنواره بين‌المللي «در انتظار صبح» و نمايشگاه آثار برتر آن، 22 تيرماه مصادف با ميلاد حضرت علي‌اكبر(ع) و روز جوان، با محوريت حضرت مهدي(عج) در دانشگاه سوره افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاري ايكنا، اين مراسم عصر روز 22 تيرماه با پخش سرود ملي جمهوري اسلامي ايران و تلاوت آياتي از كلام وحي توسط «منصور قصري‌زاده» آغاز شد.

مجري برنامه در ابتداي مراسم با تبريك اعياد شعبانيه، از ضرورت و نياز جهاني براي داشتن منجي براي حاضران سخن گفت.

همچنين «محمد روشن» رئيس دانشگاه سوره با اشاره به روز تولد حضرت علي‌اكبر(ع) و روز جوان و نزديك شدن به اعياد شعبانيه گفت: از محبت به امام عصر(عج) بايد به معرفت به آن امام بزرگ رسيد، زيرا محبت زود زايل مي‌شود و آنچه ماندگار است معرفت به ائمه معصومين (ع) است.

وي اظهار اميدواري كرد كه بتوان به مرحله‌اي از معرفت حضرت امام عصر(عج) دست يافت.

در ادامه مراسم حجت‌الاسلام والمسلمين زائري با بيان اينكه امام زمان (عج) آخرين كسي است كه تقدير الهي را در اجراي عمومي حق اعمال مي‌كند، گفت: اساس زندگي بشر انتخاب بين حق يا باطل است و در اين مسير از خلقت آدم تا قبل از قيامت اختلاف بين حق و باطل وجود خواهد داشت و اگر كسي در مسير حق قرار گرفت و موازين را بيشتر رعايت كرد زودتر به مقصد مي‌رسد.

وي افزود: خداوند به هنرمند زبان و قلم براي انتقال احساسات و اعتقادات داده است و هنرمند هرچيزي را خلق كند در دنيا باقي مي‌ماند.

حجت‌الاسلام زائري ادامه داد: در قرآن نيز آمده است كه در روز قيامت هر كسي تجسم اعمالش را مي‌بيند و هنرمند اگر اثري بر جاي گذاشت و باعث شد فردي يك قدم بيشتر در مسير حق بردارد اثر مثبت آن براي هنرمند باقي مي‌ماند.

وي در ادامه تاكيد كرد: تلقي اسلام و اهل‌بيت(ع) از حق تلقي كمي به معناي كليشه‌اي كه ما تصور مي‌كنيم نيست، بلكه ديدگاه غرب كمي است و ديدگاه اسلام كيفي است و هر كسي كه حق را شناخت و به آن عمل كرد حق مي‌شود و اگر هنرمندي براي خدا كار كند اثرش ماندگار مي‌شود و بُعد آخرتي پيدا مي‌كند كه قابل محاسبه و فنا شدن نيست.

در ادامه مراسم گروه موسيقي «راز نو» برنامه خود را اجرا كردند و در بخش پاياني مراسم، نمايشگاه آثار برتر اين جشنواره در نگارخانه سوره واقع در دانشگاه سوره توسط «سيدمحمد ساجدي» معاون فرهنگي و دانشجويي دانشگاه سوره افتتاح شد. لازم به ذكر است فراخوان اين جشنواره در سال 89 و در سطح كشوري در رشته‌هاي طراحي پوستر، لوگوتايپ، معرق، نمايشنامه‌نويسي كوتاه و نقاشي و در سطح بين‌الملل در رشته‌هاي طراحي پوستر، لوگوتايپ، نمايشنامه‌نويسي كوتاه برگزار شده است.

اين جشنواره با حمايت سازمان تبليغات اسلامي، انتشارات سوره مهر و سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشجويان كشور برگزار مي شود و از حدود 900 اثر ارسالي به اين دبيرخانه، آثاري از هنرمندان سوئيسي، مجارستاني و بوسنيايي نيز ارسال شده است.

به گزارش صداي شيعه در رشته طراحي پوستر، آثار در چارچوب زير شاخه‌هاي اميد و انتظار، ‏کعبه در انتظار، جوان در انتظار، جهان در انتظار، انتظار در انديشه من، حکومت جهاني و شهادت و انتظار يا ‏به صورت آزاد با محوريت امام موعود (عج) بوده، و استفاده از نام جشنواره در طراحي پوستر ضروري بوده است و ‏در رشته طراحي لوگو تايپ آثار مي‌توانستند به زبان‌هاي فارسي، انگليسي و عربي در چارچوب اسماء و القاب امام ‏موعود (عج) يا به صورت آزاد با محوريت امام موعود (عج) باشند‎.

در رشته نقاشي آثار ا مي‌توانستند در ‏چارچوب زير‌شاخه‌هاي اميد، آرامش، عدالت، جوان، انديشه من و جهان براي همه يا به صورت آزاد با ‏محوريت امام موعود (عج) باشند و در نمايشنامه‌نويسي کوتاه آثار ارسالي در اين رشته مي‌توانستند در چارچوب زير ‏شاخه‌هاي اميد و انتظار، کعبه در انتظار، جوان در انتظار، جهان در انتظار، انتظار در انديشه من يا به صورت ‏آزاد با محوريت امام موعود (عج) باشند‎. نمايشنامه‌ها نيز بايد حداکثر براي اجرايي 40 دقيقه اي طراحي شده باشند. نمايشگاه آثار برتر جشنواره از 12شعبان آغاز و تا 14 رمضان ادامه دارد‎.

همچنين، اختتاميه و اهداي جوايز اين جشنواره 23 مرداد 90 خواهد ‏بود: جوايز نفرات اول تا سوم به ترتيب 900 دلار،700 دلار و 500 دلار است و در هر رشته به 5 نفر از افراد ‏شايسته تقدير نيز جوايزي اهدا مي‌شود‎.

دبيرخانه جشنواره در نظر دارد به عنوان بخش جانبي، امامت در قرآن را با نگاه ويژه به آيه ‏تطهير و آيه مودت برگزار کند. بخش جنبي جشنواره در رشته‌هاي قلمزني، نقاشي، طراحي پوستر، طراحي ‏لوگو تايپ برگزار مي‌شود و جوايز نفرات برگزيده اين بخش نيم سکه بهار آزادي و دوره کتاب است‎.

همچنين، کارگاه تخصصي ورک شاپ نقاشي همزمان با برپايي نمايشگاه برگزار و مدت دريافت آثار از دبيرخانه ‏حداکثر يک ماه پس از پايان جشنواره است.

در ضمن تمامي آثار در سايت گروه صبح روشن به نمايش در مي‌آيد. آثار ارسالي برتر در ‏نمايشگاه به نمايش گذاشته و در قالب کتاب، منتشر و به تمامي شرکت کنندگان گواهي شرکت در جشنواره ‏داده مي شود‎.

 

 

سه‌شنبه 28 تير 1390 - 8:12


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری