جمعه 16 خرداد 1399 - 0:50
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سيدرضا آباقي

 

برگزاري مراسم افتتاحيه كنگره شعر مذهبي هلال و رونمايي از كتاب نخلستان

 

مراسم افتتاحيه كنگره شعر مذهبي هلال، رونمايي از كتاب نخلستان و تجليل از شاعر و ذاكر اهل بيت (ع)؛ حاج غلامرضا سازگار با حضور رييس سازمان تبليغات اسلامي و جمعي از شعرا، مادحان و پيرغلامان اهل بيت (ع) در تالار سوره حوزه هنري برگزار شد.

 

**شعرا و مديحه سرايان اصلي ترين محور تشكل‌هاي ديني و مراسم‌هاي مذهبي هستند**

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،رييس سازمان تبليغات اسلامي اسلامي با حضور در اين مراسم که با همكاري و دفتر هنر و ادبيات هلال و حوزه هنري برگزار شده بود، از احياي بيش از 15 شرح صحيفه سجاديه توسط سازمان خبر داد و با تاكيد بر عمق بخشي به مضامين شعري گفت:شعرا و مديحه سرايان اصلي‌ترين محور تشكل‌هاي ديني و مراسم‌هاي مذهبي هستند.

دكتر سيد مهدي خاموشي در اين مراسم با اشاره به آيات قرآن و ذكر روايتي از امام صادق (ع) در مورد اهميت ولايت پذيري، ولايت مداري و حركت در مسير ولايت افزود:ولايت فقيه با محبت عجين شده است اگر كسي محبت نداشته باشد نمي‌تواند ادعا كند كه مطيع صادقي است.بايد محبت باشد تا اطاعت هم ميسر شود.

وي با اشاره به برگزاري كنگره شعر مذهبي هلال افزود: اين كار به همت خود شعرا انجام شده و كار سازماني نيست. قصد ما اين نيست كه بگوييم يك سازماني در كشور اين كار را انجام داده است اما هر كاري از دست ما بربيايد براي رونق اين سنخ فعاليت‌ها انجام مي‌دهيم. خود شعرا بايد تربيت كنند، نشر دهند، عمق بخشند و تعامل بين همديگر را گرمتر كنند. اين فضاسازي بايد توسط شبكه مدني شعرا شكل بگيرد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ضمن تقدير از زحمات غلامرضا سازگار ، تصريح كرد: شعرا و مديحه سرايان اصلي‌ترين محور تشكل‌هاي ديني و مراسم‌هاي مذهبي هستند بنابراين بايد براي عمق بخشي به مضامين شعري تلاش كنيم.

حجت‌الاسلام والمسلمين خاموشي با اشاره به منويات مقام معظم رهبري در خصوص اهميت مناجات در شعر و ادبيات آييني اظهار داشت: در طول 2 سال گذشته ما بيش از 15 شرح صحيفه سجاديه را احيا كرده‌ايم كه به زودي رونمايي از آن انجام مي‌شود. اين اثر مي‌تواند براي شعرا دستمايه خوبي جهت سرودن اشعار مناجاتي باشد.**وقتي شعر درست همه گير بشود بسياري از آسيبهاي مراسمهاي مذهبي از بين مي‌رود**
حجت الاسم حسين فتحي مدير دفتر هنر و ادبيات هلال نيز در اين مراسم ضمن تشريح و تبيين فعاليت‌هاي مختلف اين دفتر گفت:بعد از دسته‌بندي و جداسازي نغمه‌ها،اشعار و نوحه‌هايي كه در محافل مذهبي خوانده مي‌شد به اين نتيجه رسيديم كه بايد در بحث شعر رويكرد تازه‌اي را دنبال كرد. بحث اطلاع‌رساني مهمترين بحثي بود كه آن را پيگيري كرديم و بهترين اشعار را از طرق مختلف به دست برادران مداح و ذاكر اهل بيت (ع) رسانديم. وقتي شعر درست همه‌گير شود بسياري از آسيبهاي مراسمهاي مذهبي از بين مي‌رود.

فتحي با اشاره به راه‌اندازي سايت مدايح و تلفن گوياي «8920» ، تصريح كرد: در سايت مدايح آثار به صورت موضوعي دسته‌بندي شده و اشعاري براي تمامي مناسبت‌هاي مذهبي سال در اين سايت وجود دارد. به جز سايت ما از فن آوري‌هاي جديد تلفن گويا نيز استفاده كرده‌ايم. تماس‌گيرنده مي‌تواند در کنار دکلمه اشعار از طريق نمابر خود متن اشعار را نيز دريافت کند .

وي اظهار داشت: تا كنون 614 هزار نفر از سايت مدايح بازديد كرده‌اند. همچنين با گذشت چهار ماه از راه‌اندازي تلفن گويا، 14 هزار و 150 تماس با اين سامانه برقرار شده كه آمار قابل توجهي است.

وي با اشاره به مراحل تدوين كتاب نخلستان يادآور شد: در اين كتاب برگزيده اي از كل آثار استاد غلامرضا سازگار با نگاه جديدي بررسي و انتخاب شده است. يوسفعلي مير شکاک با برداشت‌هاي دقيق و عارفانه خود از 20 کتابي که موسسه هلال از سازگار منتشر کرده بود و 4 كتاب نخل ميثم با همکاري استاد ميرزايي بهترين اشعار را در كتاب نخلستان جمع آوري كرده است.در اين كتاب از شخصيت‌هايي همچون ابوطالب (ع) و صحابه پيامبر (ص) اشعار زيبايي وجود دارد كه در طول تاريخ ادبيات ما كمتر به آنها پرداخته شده است.

مدير دفتر هنر و ادبيات هلال به جلسه معنوي شعراي آييني با مقام معظم رهبري اشاره كرد و گفت: ما در صدد آن بوديم،که کنگره‌اي براي نقد و بررسي اشعار آييني تشکيل دهيم که بعد از ديدار شعرا با حضرت آيت الله خامنه‌اي اين کنگره اجرايي شد. در اين جلسه مقام معظم رهبري تاكيد كردند در شعر آييني علاوه بر مديحه و مرثيه، مناجات و توحيديه نيز بسيار اهميت دارد به همين دليل دبيرخانه نخستين كنگره شعر مذهبي هلال با موضوع امام سجاد (ع) در روز ميلاد اين امام كار خود را آغاز كرده است.

فتحي همچنين يادآور شد: سايت هلال بلورين از امروز براي دريافت شعر شعرا با موضوع امام سجاد (ع) آماده به کار است و در ايام شهادت اين حضرت نتايج اين مسابقه اعلام مي‌شود.**ايجاد گفتمان مذهبي در جامعه از اهداف برگزاري کنگره شعر مذهبي هلال است**

در ادامه اين مراسم شکار سري ،دبير کنگره هلال سازگار را به دلايل استمرار و تداوم کار شاعري،تمركز در يک ژانر به خصوص ،فراواني آثار و تنوع موضوع‌ها شاعري حرفه اي برشمرد و گفت: ايجاد فضا و گفتمان مذهبي در جامعه از جمله اهداف مهم برگزاري کنگره شعر مذهبي هلال است.

وي ادامه داد: انتخاب برندگان، جوايز و تمامي مراحل برگزاري اين کنگره حتي داوري ،در فضاي مجازي است.اين مسابقه در دو گروه مجازي «شعر مذهبي» در قالب‌هاي مختلف و «نغمه‌هاي مذهبي» شامل نوحه ،سرود و ترانه تشکيل شده و زير مجموعه‌هاي موضوعي کنگره شامل؛ امام سجاد (ع) و نيايش،با توجه به صحيفه سجاديه،امام سجاد (ع) و مضامين و دعاي ابو حمزه ،شخصيت مبارزاتي امام سجاد (ع)،خطبه‌هاي امام سجاد (ع) بعد از عاشورا و امام سجاد (ع) و قيام توابين مي‌شود.

شكارسري همچنين حجت الاسلام زماني ،حجت الاسلام فتحي ،زهتاب، هاشمي، بيابانکي و اسماعيل اميني را از اعضاي دبير خانه دايمي کنگره شعر مذهبي هلال برشمرد.


**لازم بود نخلها تبديل به نخلستان شود**

مراسم رونمايي از كتاب نخلستان با سخنراني علي انساني مداح و شاعر اهل بيت (ع) ادامه پيدا كرد.

وي بعد از تشکر از غلامرضا سازگار و دفتر هلال گفت:لازم بود نخل‌ها (4 جلد كتاب نخل ميثم سروده غلامرضا سازگار) با ويرايش‌ها،آرايش‌ها و پيرايش‌ها تبديل به نخلستان شود. از يوسفعلي مير شکاک ممنونم که بار اين مسئوليت را به شانه کشيد.

وي با تاكيد بر اهميت بسيار زياد نقد در ادبيات افزود: نقد دشمني نيست،نقد اهميت است و اين نقد است که شعر را بالا مي‌برد.
**نام «نخل ميثم» را به پيشنهاد آقاي انساني انتخاب كردم**

 

 


غلامرضا سازگار سخنران بعدي مراسم افتتاحيه كنگره شعر مذهبي هلال بود.
وي خود را متولد 1320 در قم معرفي کرد و گفت: 35 سال پيش چند نفر از رفقا مثل محمود تاري ،حسن اعتمادي و صادقي اشعار انقلابي من را مي‌گرفتند و مرا مورد لطف قرار مي‌دادند. روزي تصميم گرفتيم که صبح هاي شنبه جلسه اي براي رد و بدل اين اشعار در منزل تشکيل دهيم که با رونق گرفتن اين جلسات ما شب شعر‌ها را به مسجد و به نام مجمع‌الذاکرين منتقل کرديم که در اين 35 سال حدود 1600 جلسه تشکيل شده است.

وي در باره نام کتابش گفت:«ميثم»از ارادتمندان حضرت علي (ع)بود که به نخلي به دار آويخته شد و من تخلصم را ميثم گذاشتم و به پيشنهاد آقاي انساني نام نخل ميثم را براي آثارم برگزيدم که مجموع اين نخل‌ها کتاب نخلستان شد.


**آثار سازگار مفاتيح الحاجات مداحان است**

در ادامه حجت الاسلام جواد زماني از شعر سازگار و محبوبيت او گفت و از مجموعه شعر سازگار به عنوان مفاتيح الحاجات مداحان ياد کرد .

وي همچنين ضعف ادبيات امروز را کم توجهي به ادبيات تعليمي دانست و گفت: شعر استاد سازگار سرشار از آموزش،آيات و روايات و سهل و ممتنع بودن است.

در اين مراسم علاوه بر افتتاح دبيرخانه كنگره شعر مذهبي هلال و تجليل از استاد غلامرضا سازگار با حضور دكتر سيد مهدي خاموشي از كتاب نخلستان (برگزيده اشعار غلامرضا سازگار به كوشش يوسفعلي ميرشكاك) رونمايي شد.

 

سه‌شنبه 28 تير 1390 - 8:7


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری