يكشنبه 10 اسفند 1399 - 12:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

سرشار در «اقليم خاطره» از قلم زرين سخن گفت

 

شب داستان‌خواني «اقليم خاطره» با حضور محمدرضا سرشار، نويسنده، در حوزه هنري خراسان رضوي در نگارخانه رضوان مشهد برگزار شد. سرشار در اين نشست، درباره برخي ويژگي‌هاي آثار برگزيده جشنواره قلم زرين سخن گفت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، رمان 14 جلدي جاده جنگ به نويسندگي منصور انوري که روايتي تاريخي از جنگ در ايران در شهريور 20 تا پايان جنگ تحميلي است، جايزه قلم زرين دوره هشتم را از آن نويسنده اش کرد.

جاده جنگ توليد حوزه هنري خراسان رضوي به عنوان اثر برگزيده در بخش داستان هشتمين جشنواره قلم زرين انتخاب شد.

در اين مراسم بهمن دري معاون فرهنگي وزير ارشاد، محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري، محمدرضا سرشار نايب رييس هيات مديره انجمن قلم، محسن پرويز رييس هيات موسس انجمن قلم ايران، احمد شاکري دبير هشتمين دوره جشنواره قلم زرين و جمعي از نويسندگان و اعضاي انجمن قلم ايران حضور داشتند.

در بخش داستان اين جشنواره کتاب «جاده جنگ» تاليف منصور انوري به دليل پرداخت هنرمندانه داستان، تحقيقات ارزشمند موضوعي و انسجام ساختاري و روايتي در حوزه زماني و مکاني گسترده به عنوان کتاب برگزيده انتخاب شد.

داستان رمان جاده جنگ از روز سوم شهريور 1320 و ماجراي هجوم روس‌ها و متفقين از شمال شرقي خراسان به ايران و اشغال ايران توسط متفقين آغاز مي‌شود و با پايان جنگ تحميلي به اتمام مي‌رسد.

نويسنده در هفت جلد نخست مجموعه رمان ياد شده که روايتي واقعي و مستند از حوادث و رويدادهاي نيم‌قرن اخير را مدنظر دارد، حضور روس‌ها در ايران را مورد تأکيد قرار مي‌دهد.

همچنين اين کتاب در جلدهاي ديگر خود به شرح واقعه پانزده خرداد 1342، فعاليت‌ مبارزاتي گروه‌هاي اسلامي، تظاهرات مردمي، پيروزي انقلاب اسلامي، خرابکاري‌هاي گروهک‌هاي ضد انقلاب در کردستان و جنگ 8 ساله عراق عليه ايران خواهد پرداخت.

در ارتباط با پرداخت داستاني اين رمان چند جلدي و بخش مربوط به فضاي جنگ، نياز به ذکر است که چهار جلد آخر اين رمان به شکلي کلي به فضاي جنگ در دوران دفاع مقدس اختصاص يافته است.

همچنين در اين مجموعه، اگرچه رمان کل کشور را در روايت داستاني خود مد نظر دارد اما با توجه به حوادث دوره جنگ جهاني دوم وتجاوزات روسيه به خراسان، اين رمان از خراسان شروع و به خراسان هم ختم مي‌شود.

نياز به ذکر است که منصور انوري؛ نويسنده مجموعه رمان "جاده جنگ" که در حدود ده سال از وقت خود را صرف تحقيق اين مجموعه چهارده جلدي کرده، در نگارش اين اثر از منابعي همچون خاطرات شفاهي مردم مناطق مورد پرداخت در داستان، ‌اسناد موجود در آرشيو آستان قدس رضوي، بنياد شهيد و امور ايثارگران و گفتگو با سيد رضا شريفي، استفاده کرده است.

جشنواره قلم زرين در سه حوزه پژوهش و تحقيق ادبي، داستان و شعر برگزار شد که داوري بخش داستان آن بر عهده ي فيروز زنوزي جلالي، محمدعلي گوديني و سهيلا عبدالحسيني بود.

804کتاب در بخش داستان، 1890در حوزه شعر و 590کتاب نيز در بخش پژوهش در اين جشنواره مورد بررسي قرار گرفته بود که طي دو مرحله برگزيدگان هر بخش معرفي شدند.

در اين مراسم، سرشار به برگزاري جشنواره ملي قلم زرين اشاره کرد و گفت: اين جايزه در ۳ رشته داستان، نقد و پژوهش ادبي و شعر به کتاب‌هاي برگزيده سال اهدا مي‌شود.

وي با اشاره به كيفيت مطلوب برپايي اين جشنواره نسبت به آثار منتشر شده در سال گذشته (89) گفت: داوران اين جشنواره در هر سه رشته برگزيده اول را انتخاب مي‌کنند؛ ‌ضمن آنكه در اين دوره كتاب‌هاي برگزيده هر سه رشته در حد و قواره اثر برگزيده سال بود. براي نمونه برگزيده بخش داستان منصور انوري، نويسنده مشهدي بود که با اولين اثر داستاني‌اش توانست جايزه قلم زرين اين دوره را از آن خود کند.

سرشار به تمجيد از توانمندي‌هاي اين نويسنده پرداخت و گفت: نويسنده چند قسمت مجموعه تلويزيوني «در چشم باد» هم همين نويسنده بود که در تيتراژ اين سريال به آن اشاره شده بود.

اين داستان‌نويس درباره رمان «جاده جنگ»تصريح كرد: اين رمان تاکنون در پنج جلد منتشر شده است که اگر مجلدات بعدي‌اش نيز به چاپ برسد، گمان مي‌کنم از حجيم‌ترين رمان فارسي، يعني «کليدر» آقاي محمود دولت‌آبادي حجم بيشتري داشته باشد و به لحاظ کيفيت هم کار بسيار باارزشي است.

سرشار همچنين در باب جلسات آموزش و نقد داستان هم نکاتي را يادآور شد.

در اين نشست پس از داستان‌خواني تعدادي از پيشکسوتان و جوانان، «سرشار» هم يکي از داستان‌هايش را براي حاضران خواند.

گفتني است، هشتمين جشنواره قلم زرين 14 تيرماه همزمان با ولادت امام حسين(ع) و روز قلم در دفتر انجمن قلم برگزار شد.

 

 

دوشنبه 27 تير 1390 - 11:58


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری