شنبه 17 خرداد 1399 - 22:2
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

محمد عصاريان

 

در مديريت جديد حوزه، فعاليت هايمان کاناليزه تر شده است

 

گفتگو با رسول اوليازاده، رئيس خانه عکاسان ايران


«رئيس خانه عکاسان ايران از افزايش فعاليت هاي اين خانه در حوزه بين المللي خبر داد.» شنيدن اين جمله کافي است تا سرکي به رخدادهاي اين اواخر در خانه عکاسان ايران بزنيم تا از حضور پررنگ تر و طلائي عکاسان اين مجموعه در بيستمين جشنواره بين المللي عکس اتريش، حضور در جشنواره عکس امارات، هند، بلغارستان، آلمان و برپايي چندين مسابقه و جشنواره حرفه اي در داخل کشور شگفت زده شويم. رسول اوليازاده، معتقد است اگر سياستي غير از اين سياست پيش گرفته مي شد خانه عکاسان از ماهيت و اصل خود دور شده بود. هرچند نمي توان اين تغيير مديريت در حوزه را دخيل در پديد آمدن اين موفقيت ها ندانست. مثل هميشه آرام و مطمئن روبروي ما نشسته. با خوشرويي تمام به تک تک سؤالاتمان پاسخ مي دهد. هر چند ما هم پس از يک ساعت و ده دقيقه تأخير در انجام مصاحبه، در برابر اين آرامش راهي جز طرح سؤالاتمان نداشتيم.

 

- جشنواره هاي مختلف از جمله هند، افغانستان، اتريش، امارات، آلمان و... مثل اينکه خبرها بدجوري دست شماست؟

به نظرم اگر خانه عکاسان خانه عکاسان است بايد سنخيتي ميان فعاليت هايمان با بدنه خانه عکاسان وجود داشته باشد. ماهيت خانه عکاسان به گونه اي است که بايد در هر استان فعاليت جدي داشته باشد. يک فعاليت پيوسته که بتوان در تمام جنبه هاي داخلي و خارجي فعاليت کرد. با اين نگرش فعاليت مان را در سطح بين المللي به صورت جدي آغاز کرديم. نمايشگاه هائي در قالب ايران مثبت در خارج از کشور راه اندازي کرديم و سعي کرديم در قالب اين نمايشگاهها ظرفيت هاي مثبت ايران اسلامي در قالب فرهنگي، هنري، سياسي و اقتصادي و ورزشي را به ديگران بشناسانيم. سعي شد تمام جنبه هاي ايران زيبا و خوب را جمع آوري کنيم و در سطح اين نمايشگاه ها نمايش دهيم. اين نمايشگاه ها هم در قالب هفته هاي فرهنگي کشورهاي مختلف از جمله بلاروس، بحرين، قطر، فرانسه و انگليس و... برگزار مي شود.

 

- برگزاري هفته هاي فرهنگي که چندي است در کشورمان باب شده است آيا يک رفتار متقابل فرهنگي در دو کشور است؟

به طور کلي هر کشوري يک هفته فرهنگي دارد اما اين امکان وجود دارد که اين رفتارهاي فرهنگي بالاجبار رفتاري متقابل نباشد. البته نمي توان گفت فعاليت ما تنها به برپائي هفته هاي فرهنگي و نمايش ايران زيبا در قالب اين هفته ها خلاصه مي شود سال گذشته سعي شد با ارتباطي که با سازمان فرهنگ و ارتباطات برقرار کرديم چيزي حدود 100 قطعه عکس به مناسبت 22 بهمن و سي و دومين سالگرد انقلاب اسلامي منتشر و به خارج  از کشور ارسال کنيم که نمايندگان ما در ديگر کشور اين عکس ها را به نمايش بگذارند همچنين سعي کرديم اساتيدي هم به همراه عکس ها به کشورهاي مورد نظر اعزام کنيم که اين اساتيد مطلع پاسخگوي سؤالات بينندگان باشند.

 

- جدا از به بلوغ رسيدن خانه عکاسان و استفاده از تجربيات 16 ساله اين مرکز در مسير رسيدن به موفقيت هاي چشمگير سال جاري، نفوذ و ارتباط صميمي رئيس اين مرکز با رياست جديد حوزه هنري را مهمترين امر در رسيدن به مراحل موفقيت در خانه عکاسان مي بينند.احساس مي شود آقاي اوليازاده با مديريت جديد راحت تر کار مي کند؟

ببينيد، کلاً اوليازاده شخصي است که بسيار دير با کسي درگير مي شود شخصيت و منش اوليازاده اينگونه است که بسيار راحت با افراد مختلف ارتباط صميمي و موثر برقرار مي­کند. از طرفي نبايد گفت هر آنچه هست پس از حضور مديريت جديد رخ داده است. اينگونه نيست، بسياري از موفقيت هاي امروز، پايه گذاري شده در دوران مديريتي آقاي بنيانيان بوده است که اکنون ثمره هاي اين درخت قابل چيدن و چشيدن است خوب ما قبلاً چيزي تحت عنوان معاونت هنري در حوزه هنري نداشتيم امروز با پديد آمدن اين معاونت بسياري از کارها تسهيل شده است.

 

- احساس مي کنيد فعاليت در سبک مديريتي جناب بنيانيان اندکي سختگيرانه تر بود؟

سخت گيرانه نبود، امروز مسير فعاليت ها کاناليزه تر شده است امروز برنامه ها تعريف دارد امروز حوزه هنري مي داند که در چهار حوزه بايد به طور جدي کار کند، انقلاب، دفاع مقدس، خانواده و بيداري اسلامي.

 

- اين طرح ريزي دقيق در چه زماني رخ داد؟

با آمدن جناب مومني، محور مشخص است و برنامه طبق زمان بندي خاص و دقيق اجرا مي شود. به عنوان مثال 4 جلد از کتاب آقاي ناظمي چاپ شده است. پايه ريزي اين حرکت بزرگ در زمان مديريتي جناب بنيانيان اتفاق افتاده بود.

 

- منظور بنده اين است که به طور کلي ايرانيان يک سنت حسنه دارند به نام سنت کلنگ زني. کلنگ زده مي شود اما به ساخت و بهره برداري اهميتي داده نمي شود، نظر و رفتار مديري جديد چه ميزان با اين سنت همگون است؟

اگر بخواهيم اينگونه پيرامون مديريت قديم حوزه صحبت کنيم کمي بي انصافي کرده ايم. در آن زمان هم يک جلد کتاب از اين کتاب چاپ شد و حالا سه جلد ديگر زير چاپ رفته است اينگونه نبوده است که زمان بنيانيان دست و پاي ما بسته باشد در هر زمان سياست کاري دوره خودش عملي شده است ولي اکنون کارها روان تر انجام مي شود.

 

- در خبرها آمده بود که خانه عکاسان با برگزاري و شرکت در جشنواره ها و مسابقات مختلف عکس توانسته است عده اي از عکاسان نامي را جذب و برخي از عکاسان کشور  را در جشنواره هاي مختلف عکس طلائي کند. سؤال اين است که براي  نگهداشت و ادامه همکاري موفق و سالم با اين اشخاص چه سياستي را در نظر گرفته ايد؟

ما هر ساله مراسمي برگزار مي کنيم تحت عنوان 100 عکس، 100 عکاس که امروز اين اتفاق نيکو به 200 عکس، 200 عکاس تغيير ماهيت پيدا کرده است اين استقبال عکاسان حرفه اي به مناسبت سالگرد خانه عکاسان يک افتخار و موهبت براي ما محسوب مي شود از زمان مديريت بنده در اين مرکز حفظ و نگهداري از عکس و عکاس از سياست هاي مهم اين مرکز محسوب مي شده است. عده اي با روي کار آمدن بنده اعتقاد داشتند نمايشگاه هائي از اين دست برچيده خواهد شد که نه تنها اين اتفاق نيافتاد بلکه به کميت و کيفيت اين گونه مراسم نيز افزوده شد امروز براي ما مهم نيست که از شما عکس بگيريم و در داخل و خارج کشور نمايش دهيم و جايزه بگيريم مهم حفظ کردن عکاسي حرفه اي براي خانه عکاسان است چرا که هويت خانه عکاسان با حضور عکاسان در اين مرکز معني پيدا مي کند.

 

- از چه ابزارهائي براي حفظ اين هنرمندان استفاده کرده ايد؟

صداقت، سلامت و امانتداري

 

- بسته هاي حمايتي خاصي براي عکاسان در نظر نگرفته ايد؟

منظورتان را نمي فهمم.

-  از نگاه مالي:

بودجه اي براي تأمين نيازهاي مالي عکاسان در اختيار نداريم در ضمن اگر اين سه شاخصه را بتوانيم اجرائي کنيم عکاسان ما را روي چشمانشان مي گذارند البته زماني از عکاسان دعوت کرديم براي در اختيار داشتن بيمه تکميلي از خانه عکاسان ثبت نام کنند که اين اتفاق افتاد و اکثر عکاسان هم از اين امکانات بهره مند شدند.

 

 

- امروز عکاسي براي اکثر عکاسان شغل محسوب مي شود. عکاس سعي مي کند با گالري داران کم خرج و هزينه قرارداد امضا کند و به ديگر مراکز از جمله خانه عکاسان پشت کند حمايت هاي مالي مطمئناً مي تواند در جذب هر چه بيشتر و بهتر اين هنرمندان به کار آيد؟

ما براي اين افراد ايجاد اشتغال نمي توانيم بکنيم، بسته هاي حمايتي هم نداريم، شعار الکي هم نمي توانيم بدهيم. زماني گفتم هر عکاسي نياز به تکميل تجهيزات خود دارد به يک صندوق قرض الحسنه معرفي مي شود تا در اين امر ياريش کند يا مي توانم از ارائه بيمه تکميلي نام ببرم ما از اين دست کمک ها مي توانستيم بکنيم اما نمي توانيم به صورت صرف ايجاد  اشتغال کنيم از طرفي هر عکاسي مي تواند با هر کسي که دوست دارد قرارداد ببندد ما نمي توانيم جلوي او را بگيريم اما هيچ کجاي ايران اعتبار خانه عکاسان را ندارد بسياري از عکاسان حرفه اي و نيمه حرفه اي هستند که در نوبت نمايش آثارشان در گالري هاي ما هستند به نظر شما حرفه اي تر از افشين بختيار داريم. سال گذشته در همين ايام نمايشگاه ايشان با چنان استقبالي برگزار شد که بنده از ازدحام جمعيت احساس کردم در جشن سالگرد خانه عکاسان حضور پيدا کردم خوب اين که اعتماد دو طرفه براي ما و عکاسان حرفه اي است. ما از اين قبيل افراد زياد داريم. اينطور نيست که عکاسان حرفه اي برنامه اي براي حضور در خانه عکاسان نداشته باشند.

 

- کشور ما از جهت دارا بودن عکاس در جهان رکورددار است. از طرفي برخي معتقدند که اينکه خانه عکاسان مي گويد در فلان نمايشگاه يا جشنواره فلان مقدار عکس بدست ما رسيده است صرفاً يک کميت است و کيفيت در آن نقش کم رنگي ايفا مي کند و معتقدند اگر خانه عکاسان نقش پررنگي در جامعه عکاسي ايران پيدا کرده است بايد اين موفقيت را مديون رکورددار بودن ايران از نظر دارا بودن عکاسي در سطح جهان باشد.

ببينيد از سال 62 رشته اي با کمک دکتر شفاهيه در دانشگاه تهران به نام رشته تحصيلي عکاسي تأسيس شد که دانشجويان توانستند عکاسي را به صورت آکادميک آموزش ببينند در همان سال ها هم مراکزي به نام انجمن سينماي جوانان ايران هم بود که هم زمان در سراسر ايران دفاتري داشتند که از اين طريق به صورت ساليانه نمايشگاه يا جشنواره هاي عکس برگزار مي کردند افراد نامي همچون دکتر ستاري خروجي هاي آن سالها هستند. خانه عکاسان از سال 73 تأسيس شد و از سال 75 هم آموزش عکس و عکاسي به هنرجويان ارائه شد. از سال 77 به بعد هم انجمن هاي صنفي عکاسي همچون انجمن صنفي عکاسان انقلاب، تبليغات، ميراث فرهنگي و... راه اندازي شد که هر شاخه تحت عنوان فعاليت صنفي خودشان به کار ادامه دادند work shop  هاي مختلف و کلاس هاي آموزشي گسترده اي برگزار مي کردند. از سال 84 هم که بنده مديريت اين مجموعه را بر عهده گرفتم انجمن فارغ التحصيلان خانه عکاسان را تأسيس کرديم که متشکل از خروجي هاي موفق خانه عکاسان محسوب مي شدند. اين افراد که از سال 75 تحت آموزش قرار گرفته بودند تا سال 85 کسي گواهينامه اي به اين افراد اعطا نکرده بود که طي يک تصميم از سال 85 به بعد به تک تک اين فارغ التحصيلان گواهينامه اعطا شد و عضويت اين افراد در انجمن فارغ التحصيلان انجام گرفت برگزاري work shop ، کلاس هاي آموزشي و دعوت از اساتيد حرفه اي اين هنر تا به امروز به صورت مستمر ادامه داشته که از موفقيت هاي ويژه اين مرکز محسوب مي شود. اردوهاي عکاسي، نمايشگاه ها و برگزاري محافل نقد آثار از ديگر فعاليت هاي ما بوده است يک عکاس بايد در سيکل آموزش، عکاسي و نقد آثار حضور پررنگ داشته باشد تا ديده شود و آثار فاخر توليد کند اين رسالت ماست که از سال 85 به صورت ويژه به آن اهتمام ورزيدم.

 

-  پس معتقديد در اين يک دهه و نيم از پتانسيل هاي بالقوه استفاده شده است؟

بسياري از عکاسان حرفه اي امروز از دل خانه عکاسان بيرون آمده است.

 

- از عملکرد خودتان راضي هستيد؟

اينکه بگويم من آنم که رستم بود پهلوان کار درستي نيست.

 

- با توجه به امکانات؟

خروجي ها خروجي هاي خوبي بوده­اند بچه ها موفق عمل کردند.

 

- در برگزاري جشنواره ها و مسابقات مختلف مطمئناً از مديران ارشد هنري در اين زمينه مشاوره خواسته ايد. به فهم هنري مديران هنري نمره چند مي دهيد؟

قبلاً هم اشاره کردم که شخصيت اوليازاده يک شخصيت متعادل و قابل تعامل است اگر کاري بخواهد صورت بگيرد که يک طرف آن من باشم قطعاً کار به نتيجه مثبتي خواهد رسيد خودم با ديگران راحتم پس ديگران هم با من راحتند. من به فهم هنري مديران نمره قبولي مي دهم به عنوان مثال در حال حاضر داريم طرحي مي ريزيم پيرامون عکس انقلاب که با توجه به اينکه هنوز هيچ عکسي به معاونت هنري مجموعه نرسيده است اما اعتباري بالغ بر 100 ميليون تومان قرارداد بسته ايم

 

- آيا اين تنها به اعتبار شما برنمي گردد؟

خير. اين به فهم و درک هنري شخص از فهم و درک هنري بنده برمي گردد.

 

- پس همه چيز آروم و رنگي ست؟

دليلي ندارد سياه و سفيد ببينم.

 

- به نظر مي رسد بحث مميزي از نگاه خانه عکاسان پررنگ دنبال مي شود؟

از 100 نفر چند نفر اين نظر را دارند. اگر اکثريت 95 نفري اين نظر را دارند آن موقع بايد به کارمان شک کنيم.

 

- قبول داريد پررنگ عمل مي کنيد؟

اجازه بدهيد. ما چهارچوب داريم حوزه هنري تأسيس شده است تا هنر انقلاب اسلامي را ترويج کند آيا جشنواره فيلم فجر هنر انقلاب را ترويج مي کند؟

 

- شما بهتر مي دانيد.

اين کار را نمي کند. پس هر چيزي که در قالب اين هنر باشد را بنده مي تواند ترويج کنم.

 

- شايد در نگاه عکاسي ضعف هائي از اين گذرگاه تاريخي به چشم آمده است که عکاس با به رخ کشيدن آن سعي در ديده شدن و برطرف کردن اين نقاط ضعف دارد.

در نمايشگاه عکس دستاوردهاي پالايشگاه پتروشيمي عسلويه که هم زمان با نمايشگاه يکصدمين سالگرد اکتشاف نفت در مسجد سليمان برگزار شد اين به رخ کشيدن نقاط ضعف با نمايش عکس هايي از وضعيت اسفبار مردم شهر مسجد سليمان، اولين مکاني که نفت کشف شد، عملي شد و معاون وزير نفت برطرف کردن اين نقاط ضعف را در دستور کار خود قرار داد. يا نمايشگاه عکس بمباران سردشت از ديگر نمونه هاست از کسانيکه چنين نظراتي دارند و خودشان زماني  در اين مرکز کار مي­کردند بپرسيد در زمان فعاليت خودشان چند نمونه از اين نوع مراسم برگزار شد؟

بنده برج 7 سال 84 خانه عکاسان را تحويل گرفتم اين آقايان در برابر سؤال بنده که تا پايان سال چه برنامه هائي داريد؟ هيچ جوابي نداشتند اما امروز برنامه هاي ما تا آخر سال بسته شده است.

 

چهارشنبه 22 تير 1390 - 14:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری