پنجشنبه 10 مهر 1399 - 18:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

جشني براي وحدت و وفاق سينماي ايران

 

گزارشي از آيين گشايش پانزدهمين جشن سينماي ايران


 آيين گشايش پانزدهمين جشن سينماي ايران که شامگاه چهارشنبه 15 تيرماه در پرديس سينمايي ملت برگزار شد.

به گزارش همشهري آنلاين اين آيين گشايش با ابراز اميدواري کامران ملکي مجري مراسم آغاز شد. ملکي گفت: «خدا را شکر که نمرديم و شيريني گشايش جشن پانزدهم را هم خورديم.»

کيومرث پوراحمد که دبيري جشن امسال را برعهده دارد به سمبليک بودن پيراهن‌هاي سفيدي که دست‌اندرکاران جشن پانزدهم پوشيده‌اند اشاره کرد و آن‌ را نشانه‌اي به در کنار يکديگر بودن اهالي سينما دانست.

پوراحمد در اين مراسم اظهار اميدواري کرد که جشن پانزدهم خانه سينما چتري بر سر اهالي سينما از همه نوع تفکر و گرايش باشد.

پوراحمد خاطرنشان کرد: ما سينماگران نشان داديم که با وجود همه اختلافات اگر منافع‌مان در خطر باشد مي‌توانيم گردهم بياييم. گردهمايي باغ‌فردوس را که براي جلوگيري از قاچاق فيلم برگزار شد و دست‌اندرکاران با همه نوع گرايش‌ها جمع شدند، يادمان نرفته است.

سپس منوچهر محمدي ـ سخنگوي شوراي‌عالي تهيه‌کنندگان ـ در سخناني يادآور شد: به يک دليل خاص نسبت به جشن خانه سينما علاقه، حساسيت و نگراني دارم. شايد دوستان به خاطر داشته باشند زماني را که مرحوم سيف‌الله داد رئيس هيات‌ مديره و آقاي احمدرضا درويش مديرعامل خانه سينما بودند، ايده برگزاري جشن در آن دوره شکل گرفت و من نفر چهارم، پنجم بودم که مورد مشورت قرار گرفتم. من اين جمع و جمع‌هاي بزرگ‌تر را شاهد مثال مي‌آورم که بگويم پاره‌اي تصميمات درست اگر اصالت داشته باشند، دوام مي‌آورند.

در ادامه‌ با حضور کيومرث پوراحمد - دبير جشن پانزدهم - و فرشته طائرپور، امين تارخ از اعضاي شوراي سياستگذاري جشن و محمد مهدي عسگرپور ـ مديرعامل خانه سينما ـ از فرهاد توحيدي ـ دبير جشن چهاردهم خانه سينما ـ تقدير شد.

در ادامه همچنين از سيد محسن هاشمي، شاپور عالي‌دايي و منصوره وافري دست‌اندرکاران جشن چهاردهم تقدير شد. مديرعامل خانه سينما نيز در سخناني گفت: از تمام کساني که در تمام طول ساليان گذشته باعث شدند خانه سينما پابرجا بماند تشکر مي‌کنم.  

محمدمهدي عسگرپور همچنين خاطرنشان کرد: معمولا جشن‌ها وجشنواره‌ها به‌صورت طبيعي بايد محلي براي وفاق باشد اما اين درحالي است که اين اتفاق در کشور ما کمتر مي‌افتد که اين موضوع به وضعيت فرهنگي ما برمي گردد که براي ما پذيرش داوري يک جشن، کار خيلي سختي است.

وي به آيين‌نامه جشن خانه سينما اشاره کرد و گفت: امسال با تجربه چند‌سال گذشته آيين‌نامه بهتري نسبت به سال‌هاي قبل داريم، جشن خانه سينما را محل اتفاق نظر بدانيم و همگرايي را تا حد ممکن بالا ببريم.

پانزدهمين جشن سينماي ايران در حالي برگزار مي‌شود که شوراي عالي سينما نيز در تدارک جشن مشابهي است تا راه خود را از خانه سينما جدا کند.

هرچند دبير جشن پانزدهم با ابراز بي‌اطلاعي از برگزاري اين جشن عنوان کرد ايرادي ندارد که جشن ديگري هم برپا شود. کيومرث پوراحمد که به‌همراه مازيار ميري در نشست خبري پانزدهمين جشن سينماي ايران سخن مي‌گفت، افزود: اگر 20 جشن ديگر هم برگزار شود، درصورتي‌که برگزارکنندگان آنها در توان، مديريت و اهدافشان صادق و کوشا باشند، مي‌توانند جشن‌هاي خوبي باشند.

 او ابراز اميدواري کرد اختلافات صنفي جشن خانه سينما را تحت تأثير قرار ندهد. علاقه‌مندان سينما البته دوره‌هايي را به‌خاطر مي‌آورند که همين اختلاف‌هاي صنفي کار را به تحريم و بيرون کشيدن فيلم‌ها از جشن سينماي ايران کشانيد. بايد ديد امسال که شوراي عالي سينما قصد برپايي جشن دارد، جشن خانه سينما در چه شرايطي برگزار مي‌شود.

دبير پانزدهمين جشن خانه سينما تاکيد کرد: تلاش مي‌کنيم اين جشن را به دور از همه اختلاف نظرها برگزار کنيم، تا جايي که چتر اين جشن همه سينماي ايران را زير پوشش بگيرد.

کيومرث پوراحمد تصريح کرد: قرار است جشن خانه سينما همه سينماي ايران را فارغ از تمام تفاوت‌ها زير چتر خود بگيرد. کار زيبايي که مازيار ميري مدير اجرايي اين جشن انجام داده اين است که براي نخستين‌بار براي همه صاحبان فيلم‌ها و کارگردان‌ها، دعوتنامه‌ها و فرم‌هاي مراسم را از سوي دبيرخانه جشن ارسال کرده است و اين در جهت ايجاد يک چتر واحد براي همه سينماي ايران است.

پوراحمد افزود: امسال بعد از برگزاري جشن به 3 نفر از خبرنگاران که بهترين و بي‌طرفانه‌ترين پوشش خبري را داشته باشند، 3 هديه نفيس ارائه خواهد شد.

مازيار ميري نيز در اين نشست خبري گفت: نخستين گروه هيات انتخاب مستند روز 20 تيرماه کار خود را آغاز مي‌کند و داوري فيلم هاي بلند نيز 25 تيرماه آغاز خواهد شد. اين کارگردان سينما همچنين اظهار اميدواري کرد که کانديداهاي جشن خانه سينما اوايل شهريورماه معرفي شوند.

مازيار ميري افزود: نخستين جشن را روز هشتم شهريور ماه در ايوان شمس برگزار مي‌کنيم و جشن‌هاي ديگر با فاصله‌هايي3 روزه در همين مکان برگزار خواهند شد تا درنهايت جشن خانه سينما، اواخر شهريورماه در مکاني جديد بر پا شود.

در ادامه پوراحمد گفت: اين جشن در وسيع‌ترين شکلش که بخش فيلم‌هاي بلند داستاني را شامل مي‌شود، 87 داور دارد و به جز داوران هيچ کس حتي عوامل فيلم‌ها اجازه ورود به سالن و تماشاي فيلم را ندارند، بنابراين ديدن يک فيلم توسط 87 نفر که همه اهل سينما هستند يک نمايش عمومي نيست که نيازمند پروانه نمايش باشد، اين يک اکران خصوصي است.

 

چهارشنبه 22 تير 1390 - 12:39


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری