سه‌شنبه 13 خرداد 1399 - 8:14
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

ديدار با اسطوره ها و قهرمانان ايران اسلامي

 

گزارشي از ديدار هنرمندان با جانبازان


صبح روز چهارشنبه 14 تير همزمان با سالروز ولادت با سعادت بزرگ جانباز کربلا، حضرت ابولفضل العباس(ع) و روز جانباز جمعي از هنرمندان انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با حضور در آسايشگاه جانبازان ثارالله با آنها به ديدار و گفت‌وگو نشستند.

به گزارش همشهري آنلاين حفيظ الله رفيعي، مدير انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با اشاره به هدف اين ديدار گفت: هدف کلي از اين ديدار ارتباط هنرمندان جوان با گروه‌هاي مختلف جانبازان 8سال دفاع مقدس بود که در کنار اين سعي کرديم از هنرمندان پيشکسوت سينما و تئاتر هم دعوت کنيم که در کنار هنرمندان جوان قرار بگيرند و يک ارتباط صميمانه با جانبازان که اسطوره‌ها و فرزندان و قهرمانان اين مرز و بوم هستند ايجاد شود.

رفيعي افزود: وظيفه ما پرداختن به موضوعات انقلاب و دفاع مقدس از جمله توليد نمايشنامه، تئاتر و حمايت از گروه‌هاي نمايشي مختلفي است که الان دارند با ما کار مي‌کنند.

ضرورت ايجاب مي‌کرد که نمايشنامه نويسان جوان و هنرمندان جوان نمايشنامه‌نويس و تعدادي از فارغ‌التحصيلان تئاتر بتوانند با ارتباط و گفت‌وگوي چهره به چهره با جانبازان به جهت ادبياتي که اين عزيزان دارند، به برخي از پرسش‌هايي که دارند دست پيدا کنند. در آسايشگاه ثارالله در حال حاضر تعداد 30نفر از جانبازان 70درصد به بالا که عمدتا قطع نخاعي هستند تحت مراقبت قرار دارند.

چشمان نافذ و ابري و لب‌هاي خشکيده و متبسم جانبازان گوياي رنجي نهفته از سال‌هاي دوران دفاع مقدس است که به خاطر آرامش ما آسايش خويش را فداکرده‌اند.

يکي از هزاران سينه‌سوخته‌اي که جواني خود را با خدا معامله کرده، هنرمند جانبازي است که سال 61 در عمليات مسلم ابن عقيل مجروح شده و مدت 28 سال است که روي تخت و ويلچر است. براي صحبت با او بايد سؤال را روي کاغذ بنويسي تا جوابت را بدهد.

او مدت 8سال است که نقاشي مي‌کند و حتي سقف اتاقش هم با نقاشي چهره‌هاي شهدايي که خود به تصوير کشيده مزين شده است. وي مي‌گويد: هيچ‌وقت بيکار نيستم، اگر کار هنري نکنم، ورزش مي‌کنم.

جانباز دفاع مقدس ديگري خطاب به هنرمندان مي‌گويد: متأسفانه نتوانستيم اين اعتقاداتي که رزمندگان به‌خاطر آن جانفشاني کردند را در بين جوانان نسل سوم جا بيندازيم.

 چرا اين‌ همه فيلم که در رابطه با جانبازان توليد مي‌شود، عمدتا ترحم آميز است، چرا به بعد حماسي کاري که جانبازان کردند توجه نمي‌شود، متأسفانه هنرمندان ما از دفاع مقدس فقط شهادت و جانبازي آن را مي‌بينند و جذابيت دفاع مقدس را هنوز نتوانسته‌ايم جا بيندازيم.

جانباز ديگري که سال64 بعد از عمليات والفجر8 در فاو مجروح شده و مدت 24سال است از ناحيه گردن قطع نخاع است، مي‌گويد: به‌رغم کاستي‌ها از وضعيت خودم راضي و شکر‌گزار هستم ولي از ناملايمات روزگار و وضعيت جامعه و برخي مسئولان ملول و رنجورم.

 

چهارشنبه 22 تير 1390 - 12:30


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری