دوشنبه 23 تير 1399 - 12:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

ابزاري براي تکثير انديشه

 


گزارش از مراسم افتتاحيه چاپخانه انديشه

 

از زماني که اولين نمونه‌هاي دستگاه چاپ ساخته شد تا امروز، زماني نسبتاً زياد و راهي دراز پيموده شده است. در اين مدّت انسان توانايي اين را پيدا کرد که حوزه نشر انديشه‌اش را گسترش داده و آثار فکري خود را به مردمان بيشتري عرضه کند و براي نسل‌هاي بعدتر به ميراث بگذارد. اهميت چاپ در تاريخ فکر و انديشه انسان بسيار بالا بوده تا جايي که از آن به عنوان يکي از چند اختراعات تاريخ‌ساز بشر ياد کرده‌اند.

در ايران مدّت‌ها طول کشيد تا اين اختراع وارد شده و جايگاهي پيدا کند. اولين چاپخانه در ايران در شهر تبريز تأسيس شد و عباس ميرزا نايب‌السلطنه فردي را به نام ميرزا زين‌العابدين تبريزي مأمور کرد تا فوت و فن چاپ را بياموزد و چاپخانه‌اي را در تبريز راه‌اندازي کند. ميرزا زين‌العابدين تبريزي در سال ۱۲۳۳ هجري قمري وسايل چاپ سربي را به تبريز آورد و چاپخانه کوچکي راه انداخت. اين وسايل از روسيه وارد شده بودند و نخستين کتابي هم که در اين چاپخانه چاپ شد، کتاب ميرزا ابواقاسم فراهاني حاوي قصه‌هايي از جنگ‌هاي ايران و روسيه بود. جالب آنکه دومين چاپخانه هم در بعدها در تبريز راه افتاد اما چاپ سربي نبود بلکه چاپ سنگي بود که فنآوري آن قديمي‌تر از چاپ سربي بود و ايرانيان اين چاپ را بيشتر پسنديدند و به کار گرفتند. از دلايل اين امر هم نبود حروف سربي فارسي متنوّع بود در حالي که در چاپ سنگي مي‌شد به هر شکل دلخواه نقش حروف را ايجاد کرد. تقريباً نود سال پس از تأسيس اولين چاپخانه در تبريز، نوه زين‌العابيدن تبريزي به وارد کردن دستگاه‌هاي جديد چاپ از اروپا به ايران اقدام نمود. او هشت نفر متخصّص را هم با خود آورد تا دستگاه‌ها را نصب و به ايرانيان کار با آنها را آموزش دهند. پس از آن به تدريج افراد ديگري هم به اين کار علاقه‌مند شدند و چاپخانه‌هاي مختلفي در ايران تأسيس شد و به چاپ کتاب و نشريه مشغول گرديدند.

تا امروز شمار زيادي چاپخانه در ايران تأسيس شده و برخي عمر نسبتاً درازي يافته و همچنان فعاليت خود را ادامه مي‌دهند و توانسته‌اند با شرايط روز تطبيق پيدا کنند. با اين همه، صنعت چاپ کشور چنان که بايد و شايد توانايي‌هاي کاملي براي ارائه خدمات مناسب و با کيفيت بالا به مشتريان مختلف را ندارد و همين کمبود، عامل و انگيزة تأسيس «چاپخانه انديشه» توسط سازمان تبليغات اسلامي بوده است. خدمات گسترده، نظم و دقّت بالاي خط توليد، روش‌هاي نوين ثبت و پيگيري و تحويل سفارشات، استفاده از دستگاه‌هاي کاملاً جديد و مدرن، ساختار مديريتي و اجرايي قوي و چابک، ظرفيت بسيار بالا، و هماهنگي و پيوستگي بخش‌هاي مختلف توليد از برجسته‌ترين ويژگي‌هاي اين چاپخانه است که بعد از حدود سه سال بررسي و کارشناسي و پيگيري سرانجام به مرحله فعاليت و بازدهي رسيده است.

اين چاپخانه از آنجا که قرار است در وهلة اول به نيازهاي سازمان تبليغات اسلامي براي توليد کتاب پاسخ دهد، مي‌تواند در اين زمينه و در واقع در جهت تکثير انديشه اسلامي مکتوب، بسيار کارآمد و کارساز باشد و آثار توليدشدة انباشته در مؤسسات و بخش‌هاي پژوهشي و آموزشي و تبليغي سازمان را در قالب کتاب توليد کرده و آماده عرضه به بازار نمايد. بدين ترتيب يک حلقة مهم در زنجيرة تبليغ فرهنگ ديني با راه‌اندازي اين چاپخانه جاي گرفت. فعاليت‌هاي دهة اخير سازمان تبيلغات اسلامي، حلقة قبل از اين، يعني توليد محتوا، را در اين زنجيره جاي داده و حلقة بعد از آن، رساندن اين محصولات به مخاطبان است که سازمان تبليغات براي آن هم برنامه‌ريزي کرده و شبكه توزيع فعال و کارآمدي را شکل داده است. اميد است اين مجموعة عظيم که حاصل تلاش بي‌وقفه مسئولان و کارکنان سازمان در بخش‌هاي مختلف است، بتواند در راستاي منويات و مطالبات رهبر معظّم انقلاب اسلامي و مأموريت‌هاي ابلاغ شده به سازمان عمل کرده و موجب تقويت بيش از پيش مباني اعتقادي و فرهنگ ديني در جامعه گردد.

 

 

سازمان تبليغات اسلامي به اقتصاد فرهنگ مي انديشد

آيين آغاز به كار رسمي چاپخانه انديشه هم زمان با اعياد شعبانيه در روز چهاردهم تير1390 مصادف با سوم شعبان 1432 با حضور مسئولين سازمان تبليغات اسلامي و برخي از شخصيت هاي فرهنگي كشور برگزارشد.

دكتر خاموشي در مراسم گشايش چاپخانه واژه پرداز انديشه، گفت: سازمان تبليغات اسلامي با بهره گيري از تجربيات متخصين حوزه نشر همواره مي كوشد تا جريان چرخه اقتصاد فرهنگ در حوزه نشركتاب را بهبود ببخشد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حجت الاسلام سيد مهدي خاموشي در مراسم گشايش چاپخانه واژه پرداز انديشه، راه اندازي اين چاپخانه را يك پروژه زيرساختي و فرهنگي خواند و گفت: يكي از مزاياي انقلاب اسلامي تقويت حوزه فرهنگ بويژه حوزه نشر است و سازمان تبليغات اسلامي همواره در تلاش ارتقاي كيفي حجم توليدات بويژه كتاب مي باشد.

وي افزود: سازمان سعي دارد با ارتقابخشي به توليدات خود، كتاب را به عنوان كالاي فرهنگي وارد چرخه مصرف فرهنگي خانوارهاي ايراني بيش از پيش كند.

دكتر خاموشي در ادامه با اشاره به انتشارات وابسته به سازمان تبليغات اسلامي همچون اميركبير، چاپ و نشر بين الملل و سوره مهر عنوان كرد: اين سازمان به عنوان سازمان فرهنگي دغدغه توليد محصولات فرهنگي بويژه فرهنگي ديني را دارد، همانطور كه مي دانيم سهم انتشارات حوزه دين سهم بالايي است.

وي افزود: يكي از وظايف سازمان نشر معارف اسلامي و هنر و ادبيات ديني است، لذا همواره سازمان مي كوشد بتواند با افزايش ظرفيت توليد در اين چاپخانه به اين مهم دست يابد. ناگفته نماند در اين مسير، چاپخانه به مدد صاحب نظران اين حوزه نيز نياز دارد. وي در پايان گفت: همواره به خاطر بسپاريم كه اگر حسني هست از ما نيست از خداوند است و اگر نقصي هست از ماست نه خداوند متعال.

رييس هيئت مدير چاپخانه انديشه:

سازمان با ارتقاي موسسات وابسته و غير وابسته رسالت خود را عملي کرده است

سيدحسن حسيني، در مراسم گشايش چاپخانه واژه پرداز انديشه گفت: سازمان تبليغات اسلامي در سه دهه اخير در راستاي ماموريت هاي محوله از سوي بنيانگذار جمهوري اسلامي و مقام معظم رهبري حفظه الله، گام هاي بلندي را در توسعه نشر ديني و قرآني برداشته و با ارتقاي موسساتي همچون اميرکبير، کتاب هاي جيبي و تاسيس موسساتي همچون سوره مهر، شرکت چاپ و نشر بين الملل و نشر الکترونيک و حمايت از ديگر موسسات وابسته و غير وابسته در عرصه نشر کتاب و ده ها نشريه و روزنامه، رسالت خود را عملي كرده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، رييس هيئت مدير چاپخانه انديشه، سيدحسن حسيني؛ افزود: نگاه سازمان در دهه اخير به حوزه نشر مکتوب و ضرورت توسعه و گسترش اين بخش از فعاليت ها سازمان را برآن داشت که ايده سه دهه گذشته توسعه حوزه هاي پراکنده سخت افزاري نشر که همان چاپخانه هاي مختلف سازمان است ارتقا بخشيده و احداث و استقرار يک کارخانه مدرن و با ظرفيت بالا که تمامي نيازهاي سازمان و موسسات وابسته و حوزه هاي تحت الحمايه سازمان را در بر مي گيرد، در دستور كار خود قرار داد.

حسيني به ظرفيت سازي، مدرن سازي و ايجاد جايگاه و شان صنعتي براي چاپ بويژه در حوزه نشر ديني و نگاه به بازارهاي منطقه اي و جهاني و نيز نگاه اقتصادي و سودآوري به حوزه فرهنگ و محصولات فرهنگي به تبلور اين ايده اشاره کرد و گفت: اين ايده برخواسته از نظرات بلند رياست عاليه سازمان دکتر خاموشي بود و زماني توجيه دار شد که با راهبردهاي سازمان در چشم انداز 20 ساله مبني بر هدف گذاري و تعيين شاخص در عرصه نشر مکتوب منطبق شد و بدنبال بازسازي و توسعه حوزه هاي نشر و تشكل هاي وابسته به سازمان که در سالهاي اخير شاهد بلوغ و کسب مقام هاي برتر اين موسسات بوده ايم.

وي افزود: ضرورت ايجاد حوزه سخت افزاري مدرن با قابليت هاي مختلف و ظرفيت مورد نياز سازمان بيشتر احساس گرديد و شرکت واژه پرداز انديشه با سرمايه گذاري مستقيم سازمان تبليغات اسلامي تشکيل شد و به ثبت رسيد.

سيدحسن حسيني با معرفي استراتژي شركت واژه پرداز انديشه، عنوان كرد: اساس ايجاد اين چاپخانه و تكيه بر مشتري مداري و محصول محور بودنش، برپايه مطالعه و نياز روز جامعه و بازار امروز شكل گرفته است، از روزآمدترين تكنولوژي، ماشين آلات، نيروي انساني كارآمد و استانداردهاي جهاني مديريت و كيفيت  صنعت چاپ بهره گرفته است تا با استقرار 54 دستگاه در حوزه هاي پيش از چاپ و چاپ و پس از چاپ تماي مراحل توليد و نياز مشتري را در زير يك سقف انجام دهد.

همچنين، اين مقام مسئول درباره استقرار سيستم جامع مديريت اطلاعات هايفلكس كه تنها سيستم نرم افزاري جامع و يكپارچه چاپ در كشور و دومين شركت در خاورميانه و جز 84 چاپخانه مجهز  به اين نرم افزار در جهان است موجب ايجاد يكپارچگي و هماهنگي بخش مختلف از جمله سفارش گذاري آنلاين و پيگيري آن تا مرحله تحويل (وب توپرينت)، مديريت سفارشات، برنامه ريزي توليد و نمايش آنلاين وضعيت دستگاه ها، مديريت مواد و انبار و ارائه گزارشات دقيق و منوع  به مدييت شده است.

وي در پايان مطرح كرد: اين شركت اميدوار است با اتكال به ذات باري تعالي با پيش رو قرار دادن اهداف عاليه سازمان كه توسط مقام معظم رهبري ترسيم شده است و همچنين با تعامل و همكاري تنگاتنگ با فرهيختگان و صاحبان  عرصه چاپ و نشر با بكارگيري توانمندي هاي خود با توليد 12 ميليون جلد كتاب و نشريه در سال، گام مهمي و موثري در توسعه نشر مكتوب و فرهنگ ديني و قرآني بردارد.

سيد حسن حسيني افزود: با اداره و مديريت شركت به شكل خصوصي و پرهيز از دريافت سوبسيدي دولت به شكل خودگردان در تعامل كامل با چاپخانه هاي بزرگ و مدرن بخش خصوصي بعنوان يك الگوي صنعتي فرهنگي سودآور در نهاد عمومي و انقلابي مطرح شود.

صنايع چاپ و بسته بندي ايران به سرعت در حال پيشرفت است

هاي دوك قائم مقام مديرعامل شركت ك.ب.آ، گفت: فعاليت هاي موفق هفت سال گذشته k.b.a در ايران، ما را نسبت به وسعت بازار ايران، امكانات و علاقه‌مندي هاي فراوان براي رشد و توسعه اقتصادي و از همه مهمتر توسعه فرهنگ همراه  با اقتصاد  همراه با اقتصاد و صنعت،  آگاه ساخته و با وجود  اطلاعات غيرصحيح  رسانه هاي غربي در مورد وضعيت اقتصادي ايران، ما بخوبي شاهد حركت موفقيت آميز صنعت چاپ و بهره گيري از بالاترين تكنولوژي هاي اين صنعت بوده ايم.

وي درباره نصب هاي قابل توجه ماشين هاي پيشرفته و تك k.b.a در ايران و ارتباطات مداوم با كارشناسان  حرفه اي چاپ اين كشور، درباره گشورمان گفت: ايران بعنوان يكي از بازارهاي برتر و موفق خاورميانه و آسياي ميانه قرار داده است. تكنولوژي پيشرفته و سيستم مديريتي مكانيزه اي كه در اين مجموعه راه اندازي شده است، اين پروژه را در رديف مهمترين پروژه هاي صنعت چاپ در اروپا قرار داده است.

و مدير كل بازرگاني آسيا وخاورميانه شركت ك.ب.آ درباره بهره گيري از سيستم mis در صنعت چاپ اروپا شروع شده است و اجراي آن در سازمان هاي اروپايي نيازمند تلاش و پي گيري هاي فراواني از طرف ك.ب.آ مي باشد. لكن مديران واژه پرداز انديشه، از زمان شروع و مراحل ابتدايي طراحي پروژه، سيستم  mis و مديريت مكانيزه چاپ را از اولويت هاي اصلي اين پروژه قرار داده است.

وي افزود: ما اعتقاد داريم انتقال دانش فني بايستي بتواند در توسعه فرهنگ و دانش جامعه تاثير داشته باشد، شركت ك.ب.آ  با آگاهي از نقطه نظرات مديريت عالي سازمان تبليغات اسلامي در اين جهت بسيار علاقه مند بوده و آمادگي خود را براي همكاري هر چه بيشتر در ايجاد يك واحد آموزش عالي  صنعت چاپ در كنار مجموعه واژه پرداز  انديشه اعلام مي كند.

اين قائم مقام مديرعامل درباره صنايع چاپ و بسته بندي ايران، اظهار كرد: صرف نظر از جنبه هاي سياسي و رسانه اي  ما اعتقاد داريم كه صنايع چاپ و بسته بندي ايران به سرعت در حال پيشرفت بوده  و در اين راه قدم هاي استواري برداشته شده است. تفكر مديريتي موجود در ايران  كه  اين حركت را نيرو بخشيده و همكاري در اين بازار پويا بسيار بسيار انگيزه مند و اميدوار  ساخته است.

اين شريك و سهامدار شركت، در پايان گفت: با آرزوي موفقيت براي شما و تاكيد  بر اينكه ك.ب.آ افتخار مي كند كه در مسير پيشرفت و موفقيت هايتان همواره در كنار شما بوده و آماده خادمتگزاري مي باشد.

لازم به يادآوري است، شركت واژه پرداز انديشه در سال 1389 و در مساحتي بالغ بر 22000 متر مربع راه اندازي و با طراحي مهندسي در بنا و تاسيسات با استانداردهاي روز دنيا در صنعت چاپ، اين مجموعه  را به يكي از مناسب ترين و مدرن ترين  گردش كارهاي موجود  در حوزه چاپ و نشر تبديل كرده است.

گفتني است، اين مركز با كمك روزآمدترين تكنولوژي ها، ماشين آلات، نيروي انساني كارآمد و متخصص  و با پايبندي به استاندارد جهاني مديريت و كيفيت صنعت چاپ،  توليد 12 ميليون جلد كتاب و نشريه در سال  را هدف خود قرار داده است و تمامي مراحل توليد را در زير يك سقف با زيربناي بيش از 4500 متر مربع در بخش هاي پيش از چاپ، چاپ و پس از چاپ به انجام مي رساند.

گفتني است، اين مراسم با حضور رييس سازمان تبليغات اسلامي، مدير بازرگاني خاورميانه اي شركت ك.ب.آ، قائم مقام مديرعامل شركت ك.ب.آ، مديران و كارشناسان سازمان تبليغات اسلامي، و فعالان حوزه نشر و شهرداري و فرهنگي چهاردهم ماه جاري برگزار شد.

 

چهارشنبه 15 تير 1390 - 11:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری