پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 21:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

مراسم اختتاميه يادمان محمد نوري برگزار شد

 

مراسم اختتاميه يادمان محمد نوري شامگاه گذشته با اجراي 5 خواننده موسيقي پاپ و بدون معرفي برترين ها در تالار وحدت برگزار شد.

مراسم اختتاميه جايزه محمد نوري با اجراي قطعاتي از ساخته هاي محمد سرير،کامبيز مژدهي،فريبرزلاچيني ونادر ابراهيمي که در گذشته با آواز محمد نوري اجرا شده بود توسط هومن جاويد، رضا يزداني، خشايار اعتمادي ، علي تفرشي و ماني رهنما به روي صحنه رفت.

در ابتداي اين مراسم که با اجراي فرزاد جمشيدي،مجري با سابقه برنامه هاي سحرگاهي ماه رمضان بود پس از ارائه صحبت هايي در خصوص زندگي و آثار محمد نوري از هومن جاويد دعوت کرد که با ارکستر محمد نوري به رهبري لوريس هوويان همراه شود؛ هومن جاويد در اين بخش از برنامه ترانه "صداي مرد چوپان" را اجرا کرد.

پس از اجراي هومن جاويد چهره جديد موسيقي پاپ ، رضا يزداني که اغلب او را با آواز بر روي فيلم هاي مسعود کيميايي مي شناسند به روي صحنه آمد و قطعه سفرهاي دور به آهنگسازي و شعر نادر ابراهيمي را به سبک آواز خود خواند در اين بخش از برنامه پيتر سليمان پور به عنوان سوليست ساکسيفون ارکستر را همراهي کرد.

اجراي قطعه "اگر تو آمده بودي" با شعري از فريدون مشيري و آهنگسازي محمد سرير با آواز علي تفرشي به روي صحنه رفت و پس از آن نيز قطعه گريز با آواز ماني رهنما و پيانو نوازي نگين سرير اجرا شد.

قطعه آرزو يکي ديگر از قطعات براساس شعري از حسين منزوي و آهنگسازي محمد سرير بود که با آواز خشايار اعتمادي اجرا شد، اين خواننده موسيقي پاپ در ابتداي اجراي خود ضمن خوش آمد گويي به حاضرين در سالن گفت : در ابتدا اجازه مي خواهم که از شما علاقمندان که به پاس يادمان استاد بي بديل آواز ايران محمد نوري گردهم آمده ايد مراتب سپاس را به جا آورم ؛ خداوند مهر انسان ها را در قلب شما مي اندازد که باعث ماندگاري آنها باشيد و يکي از اين چهره هاي ماندگار محمدنوري است که با هدايت و حمايت معنوي دکتر محمد سريري در ساخت قطعات خاطره انگيز با آواز نوري اين چهره نامي هنر ايران زمين را جاويد کرد .

وي در ادامه افزود : من اين توفيق را دارم که ترانه اي از اين دو بزرگوار را که براي نخستين بار در سال 1347 اجرا شد را بار ديگر براي شما به روي صحنه ببرم.

اعتمادي پس از پايان صحبت هاي خود قطعه "آرزو" را با ساز پيانو تکنوازي کرد و پس از آن ترانه "باران" را خواند و به خانواده محمد نوري تقديم کرد.

اجراي قطعه " اي وطن" با تکنوازي ساز پيانو توسط رامين بهنام و آواز رضا يزداني از ديگر برنامه هاي اين اجرا بود ، در ادامه اين بخش قطعه بي کلام عروسي به آهنگسازي محمد سرير به روي صحنه رفت.

پس از پايان اين بخش از اجراهاي موسيقي مراسم تقدير از خانواده نوري انجام شد ، در اين بخش از برنامه حميد شاه آبادي معاونت هنري وزارت ارشاد، داود گنجه اي قائم مقام خانه موسيقي و محمد ميرزماني مديرکل دفتر موسيقي و محمد علي کشاورز به روي صحنه آمدند تا مراسم اهداي جوايز را به جا آورند.

قبل از اجراي مراسم اهداي جايزه محمد نوري ، محمد علي کشاورز در ميان حاضرين در جمع خطاب به فرزاد جمشيدي مجري مراسم گفت : من در درجه اول آکتور تئاتر هستم نه سينما و شما به اشتباه مرا به آکتور سينما خوانديد و نکته ديگر اينکه چرا نگفنيد شعر سفرهاي دور از نادر ابراهيمي است و نکته آخر اينکه محمدنوري پيش از اينکه خواننده باشد بازيگر تئاتر بود او کار خود را در عرصه نمايش با تئاتر "بلبل سرگشته" به نويسندگي و کارگرداني علي نصيريان آغاز کرد؛ هنرمند واقعي کسي است که انسانيت و کرامت داشته باشد که محمد نوري در طول سالها فعاليت خود از اين شرافت و کرامت برخوردار بود.

پس از پايان صحبت هاي کشاورز ، همسر محمد نوري به روي صحنه آمد و از يک عمر همراهي ايشان با محمد نوري تقدير شد ؛ همسر اين هنرمند هم جايزه خود را به انجمن خيريه سرطاني هاي ايران تقديم کرد ؛ محمد سرير يکي ديگر از هنرمنداني بود که به عنوان يکي از دوستان قديمي محمد نوري تقدير شد ؛ بهار مشيري دختر فريدون مشيري آخرين فردي بود که در به پاس همراهي پدرش با نوري در اين مراسم تقدير شد.

پس از پايان مراسم تقدير ، محمد سرير به روي صحنه آمد تا قطعه "آواز با عشق " را رهبري کند ؛ وي در ابتداي اجراي اين قطعه گفت : جاي محمد نوري در ميان ما خالي است ، محمد نوري يگانه هنرمندي است که در سه نسل ماندگار شده است و با وجود تنوع سليقه هايي که در بين نسل جوان است جاي خود را باز کرده است و در شرايطي که هنر موسيقي به سر مي برد و احساس مي کنم اين هنرارزشمند در سراشيبي است و انديشه نوري مي تواند پايه هاي موسيقي پاپ را محکم کند و مطمئن هستم اين انديشه در آثار جوانان فعال در اين عرصه منعکس خواهد شد و در کنسرت هايي که برگزار مي کنند اين انديشه را بيان مي کنند در واقع محمد نوري تکثير مي شود .

سرير در پايان گفت : قطعه"آواز با عشق" را همراه با فريدون مشيري در سال 76 ساختيم که به محمد نوري هديه داديم و او هم آواز اين قطعه را خواند و حالا هم اين قطعه را در اين مراسم به محمد نوري براي حضور موثر او در تاريخ فرهنگ و هنر تقديم مي کنم.

در ادامه اين مراسم قطعه "مرسدس" با آواز ماني رهنما اجرا شد و پس از آن علي تفرشي به همراه نيما دلنوازي نوازنده تار، بابک بني حسيني نوازنده دف به روي صحنه آمدند و همراه با ارکستر قطعه مي عشق را اجرا کردند .

رضا يزداني بار ديگر به روي صحنه آمد و قطعه خليج فارس و اي ايران را اجرا کرد ، هومن جاويد هم جان مريم را با همراهي حاضرين در سالن به روي صحنه برد و پايان بخش اين مراسم هم اجراي قطعه "وطن" با آواز دسته جمعي ، خشايار اعتمادي ، علي تفرشي، رضا يزداني، هومن جاويد و ماني رهنما بود.

 

چهارشنبه 15 تير 1390 - 9:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری