جمعه 9 خرداد 1399 - 12:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

هنرمندان تجسمي و آثاري جديد

 

گزارشي از جديدترين آثار در نگارخانه ها


به گزارش احمد افشار خبرنگار همشهري آنلاين در موزه هنرهاي معاصر تهران مروري بر نيم‌ قرن نقاشي‌خط معاصر ايران به دبيري علي تن 5 تيرماه گشايش يافت. در بخشي از اين نمايشگاه تازه‌ترين آثار قرآني جليل رسولي با عنوان «نورعلي‌نور» به نمايش در آمد.

به گفته علي تن، دبير نمايشگاه «مروري بر نيم قرن نقاشي‌خط معاصر ايران» 2 گالري موزه هنرهاي معاصر تهران در اين نمايشگاه بزرگ به آثار قرآني جليل رسولي اختصاص يافته است. رسولي در مدت زمان 4 سال 40 اثر نقاشي‌خط با موضوع آيات قرآني و با عنوان نور علي نور خلق کرده‌ است که در اين نمايشگاه براي نخستين‌بار به نمايش در آمد.

همچنين به گفته علي تن، در مراسم افتتاح نمايشگاه مروري بر نيم‌قرن نقاشي‌خط معاصر ايران، کتاب مجموعه آثار قرآني جليل رسولي با عنوان نور علي نور رونمايي شد.

اما در مؤسسه فرهنگي هنري صبا نمايشگاه چاپ‌هاي کلاقه‌اي در معرض ديد عموم گذاشته شده است. اين نمايشگاه شامل حدود 40 اثر از حسين کلاقيچي گنجينه و 7 نفر از شاگردانش است. در اين نمايشگاه حدود 15 اثر از آثار به جا مانده از اين استاد فقيد و 25 اثر از شعله گنجينه، حجت بوستاني، زهرا تقدس نژاد، نسرين جعفرنژاد، مهدي خاويان، راضيه قوامي و آناهيتا مداحي به نمايش در ‌آمده است.

چاپ کلاقه‌اي يکي از روش‌هاي قديمي چاپ روي پارچه است که حسين کلاقيچي گنجينه، در اوان جواني آن را در تبريز احيا کرد و لقب پدر چاپ باتيک (کلاقه‌اي) ايران را به‌خود اختصاص داد. اين نمايشگاه تا 21‌تيرماه داير خواهد بود.

در گالري والي نمايشگاه نقاشي‌ها و ويدئو آرت راشين خيريه برپاست. در اين نمايشگاه 18 نقاشي با تکنيک اکريليک در ابعاد متفاوت و يک ويدئوآرت ارائه شده‌است. اين آثار به‌گونه‌اي است که در نگاه اول بيننده فکر مي‌کند براساس داستاني، اين تابلو‌ها توسط هنرمند تصوير‌سازي‌ شده است. اين نمايشگاه تا 7‌تيرماه بر پا بود.

در کافه گالري موزه هنر امام علي(ع) نمايشگاهي شامل آثار نقاشي نسيم تقي‌پور و آزاده صادقي‌نژاد برپا بود که با تکنيک‌هاي کولاژ، آبرنگ و اکرليک روي مقوا اجرا شده‌اند. در اين نمايشگاه 14 تابلوي نقاشي به نمايش درآمد.

در گالري آرت سنتر نمايشگاه نقاشي‌خط گروهي از پيشکسوتان اين عرصه برگزار شده است، که تا 20 تير ادامه دارد. اين مجموعه نفيس آثار نقاشي‌خط از استادان برجسته ديروز و امروز ايران زير يک سقف گردآوري کرده است که در ميان اين آثار نام‌هاي شناخته شده‌اي چون محمد احصايي، نصرالله افجه‌اي، احمد آريامنش، جواد بختياري، فرامرز پيلارام، علي تن، صادق تبريزي، هادي روشن‌ضمير، حسين زنده‌رودي، عليرضا سعادتمند و غلامحسين نامي به چشم مي‌خورد. براي بازديد از

اين نمايشگاه، مي‌توان از ساعت 16 تا 20 به اين گالري مراجعه کرد. از سوي ديگر، در حوزه مجسمه‌سازي نيز روز گذشته اکسپوي مجسمه‌سازي 90 در گالري شيرين آغاز به کار کرد که به‌مدت 25 روز تا 28 تيرماه ادامه خواهد داشت.

بهداد لاهوتي دبير اکسپو گفت: در اين نمايشگاه 138 اثر از 138 هنرمند مجسمه‌ساز عضو انجمن مجسمه‌سازان به نمايش و فروش گذاشته خواهد شد. وي با بيان اينکه در اين نمايشگاه بيشتر هنرمندان مجسمه‌ساز شرکت دارند، گفت: انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز جزو معدود انجمن‌هايي است که حدود 90 درصد مجسمه‌سازان در آن عضويت دارند.

لاهوتي هدف از برپايي اين اکسپو را مرتبط کردن هنرمندان مجسمه‌ساز با گالري‌دارها عنوان کرد و گفت: ما هم‌اکنون نيز به هدف خودمان رسيده‌ايم و بسياري از هنرمندان اکنون جذب گالري‌ها شده‌اند که اين مهم‌ترين هدف ما بود.

در حوزه مجسمه‌سازي، نمايشگاه ديگري نيز در نگارخانه آشيانه‌ مهر متشکل از آثار حجمي محمدحسن طاهري در حال برگزاري است. نيمي از منافع حاصل از فروش آثار اين نمايشگاه به‌نفع ايتام، ايدز و کودکان معلول جسمي ـ حرکتي اختصاص دارد.

اين نمايشگاه تا 17 تير در ميدان انقلاب، ابتداي خيابان کارگر شمالي، بعد از چهارراه فرصت، خيابان جواهري (کوچه جعفرزادگان)، پلاک 2، انجمن حمايت و ياري آسيب‌ديدگان اجتماعي ميزبان علاقه‌مندان است.

علاوه بر همه اينها، يک نمايشگاه گروهي نيز از هنرمندان افغان در فرهنگسراي نياوران برپا بود. در اين نمايشگاه آثار حدود 40 هنرمند و شخصيت فرهنگي مهاجر افغان در بخش‌هاي نقاشي، طراحي، طلاکوب، ميناکاري، فرش‌بافي، خوشنويسي، دوخت‌هاي سنتي و غذاهاي محلي افغانستان به نمايش درآمد.

 

سه‌شنبه 14 تير 1390 - 10:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری