يكشنبه 11 خرداد 1399 - 15:43
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

يادگار گل سرخ

 

يادگار گل سرخ / گزيده شعر اميري فيروز كوهي ( صد سال شعر فارسي )

پژوهش و گزينش : ساعد باقري و سهيل محمودي

چاپ و شمارگان : اول / 89 ، 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير

 

مقدمه ، غزل‌ها ، قصايد ، تركيب‌بندها ، قطعه‌ها ،‌ مثنوي ، چهارپاره و واژه‌‌نامه بخشهاي مختلف كتاب يادگار گل سرخ را تشكيل مي‌دهد . اميري فيروزكوهي ( 1363- 1288 ) كه ساعد باقري و سهيل محمودي او را سرآمد شاعران حكمت‌پيشه پارسازيست معرفي مي‌كنند در دهكده فرح‌آباد فيروزكوه پا به عرصه حيات نهاد . او از همان هفت سالگي به همراه پدر به تهران آمد و به تحصيل در مدارس تازه تاسيس آن روزگار پرداخت . اميري فيروزكوهي و رهي معيري در بيست سالگي دوستي و رفاقتي را آغاز مي‌كنند كه تا آخر عمر ادامه مي‌يابد . آنها با علاقه بسيار موسيقي را مي‌آموزند . اميري خود تا سالها تار مي‌زده و با آواز برزگان عصر مانند غراب و نكيسا و تاج‌الذاكرين همسازي مي‌كرده است . اميري فيروزكوهي نرسيده به سي سالگي تحولي عميق در درونش ايجاد مي‌شود و شيوه زندگي‌اش را تغيير مي‌دهد و به فراگيري دانش‌هاي كلاسيك ادبي و فلسفي و ديني و فقهي مي‌پردازد . اميري همچنين با شاعران نامدار روزگار خود و موسيقي‌دانان سرشناسي كه هر يك در تاريخ هنر شهرت دارند حشر و نشر داشته است . اميري فيروزكوهي در مهرماه 1363 شمسي در تهران دعوت حق را لبيك گفت وپيكرش در حرم حضرت عبدالعظيم به خاك سپرده شد .

نويسندگان كتاب يادگار گل سرخ اميري فيروزكوهي و رهي معيري ،  هادي رنجي تهراني ، صابر همداني و گلچين همداني را از نخستين شاعران اين روزگار در رويكرد دوباره و توجه به سبك هندي مي‌دانند . از ديدگاه باقري و محمودي يكي از هوشمندانه‌ترين وجوه استفاده شاعرانه استاد اميري از حكمت در مضمون‌يابي‌هايش استفاده از نگرشي متناقض‌نماست . از نظر اينان پختگي انديشه و استقلال زبان شعري يا بعبارتي ديگر سال‌هاي اوج شاعري اميري فيروزكوهي از 1340شمسي جلوه مي‌كند . ساعد باقري و سهيل محمود شيدايي و شوريدگي و عاشقگي شعر اميري را از گونه ديگر مي‌دانند كه برخي ساده‌انگاران كمتر به درك آن پي برده‌ اند . نويسندگان كتاب حاضر در ادامه مطالب خود ادامه مي‌دهند كه منظومه‌هاي اميري فيروزكوهي بخش مهمي از آثار او به حساب مي ‌آيد و به اين امر اشاره مي‌كنند كه برخي صاحب‌ نظران براين عقيده هستند كه از جمله بكرترين و با طراوت‌ترين قسمت‌هاي ديوان اميري همين منظومه هاست . منظومه‌هايي كه شاعر حساس و با احساس ، در يك موضوع مركزي و محوري تمركز يافته و با قدرت خيال و عمق  انديشه و وسعت حوصله و گستردگي مجال ، چشم‌اندازهايي دقيق و روشن مي‌آفريند .

اي خواب ! اي جهان دگر در جهان خاك !

اي برزخ وجود و عدم در وجود ما !

تصويري از طبيعت بود و نمود چرخ

تمثالي از حقيقت غيبت و شهود ما

ادامه مطالب كتاب يادگار گل سرخ اين مطلب را واكاوي مي‌كند كه بخشي از قطعات اميري ، اخوانيه است و يادكردي از دوستي در اين گونه قطعات وجود دارد ، گاهي استاد به همراهي ، اظهار دوستي كرده است و گاه عرض ادبي به آستان استادي و بزرگي از بزرگان روزگار و قدرشناسي از محبت عزيزي انجام داده است از جمله آنها يكي قطعه‌اي است خطاب به « سيد استاد علامه آقا سيد جلال‌الدين آشتياني » و ديگري قطعه‌اي به  « دكتر احمد مهدوي دامغاني » . نويسندگان كتاب حاضر بخش مهمي از قطعات اميري را بيان همان حكمت‌ها و معرفت‌هايي مي‌دانند كه شاعر با بهره‌گيري از تجربه شخصي خود با تكيه بر دانش ژرف خود سروده است . باقري و محمودي در آسيب‌شناسي اين قطعات به طولاني بودن آنها اشاره مي‌كنند . از نظر اينان طولاني بودن قطعه‌ها  ، جذابيت كمتري براي خواننده كم حوصله دارد .

در قطعه « هيچ » از اميري فيروزكوهي مي‌خوانيم :

در حافظه پير ، از آنها كه بر او رفت

نقشي تهي از رنگ و جلا بود ، اگر بود

و آن عمر كه بگذشت بر او از بد و از نيك

گويي به جهان دگر از و عمر دگر بود

آري كه بر اين عاجز مضظر كم از هيچ

جز هيچ مگر رفت و به جز هيچ مگر بود ؟

يادگار گل سرخ / گزيده شعر اميري فيروزكوهي در چاپ اول خود با تيراژ3000 نسخه و با قيمت 25000 ريال توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير انتشار يافته است .

 

 

سه‌شنبه 14 تير 1390 - 10:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری