سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 1:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

تولد آقاي بازيگر

 

گزارشي از جشن زاد روز استاد عزت الله انتظامي


با حضور دکتر حميد شاه آبادي معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مراسم نکوداشت هشتاد و هفتمين سالروز تولد  "استاد عزت‌الله انتظامي" بعد از ظهر دوشنبه 30 خردادماه  در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش پايگاه هنر ايران در اين مراسم که جمعي از هنرمندان و پيشکسوتان عرصه تئاتر، موسيقي ، هنر هاي تجسمي و سينماي کشور از جمله استاد مرتضي احمدي، ايرج راد، رخشان بني‌اعتماد، حسين پاکدل، محسن حسيني، مجيد سرسنگي، هوشنگ گلمکاني، حميدرضا صدر، عباس ياري، هومن برق نورد، مجيد جوزاني، حبيب رضايي، شهرام زرگر، خسرو سينايي، اصغر همت، علي پويان، يارتا ياران، مهدي ميامي، حسين پارسايي مدير بنياد رودکي، حسين مسافر آستانه مدير مرکز هنرهاي نمايشي و ... حضور داشتند جشن زاد روز تولد استاد انتظامي برپا شد .

در اين مراسم تابلويي نفيس به همراه هديه نقدي از سوي معاونت هنري به استاد انتظامي تقديم شد.در ابتداي جشن نماهنگي درباره انتظامي پخش شد که اختصاص به نمايش سکانس‌هايي از فيلم‌هاي مختلفي داشت که انتظامي در طول سال‌ها بازي کرده است.

پس از آن استاد محمود فرشچيان بر روي سن تالار وحدت حاضر شد و درباره انتظامي گفت: ساليان سال است که من نسبت به آقاي انتظامي ارادت خاصي دارم.

وي گفت: اين ارادت را مي‌توان در همه نقاط ايران نسبت به وي احساس کرد کمال هنرمندي و کمال هنر در کارهاي استاد به چشم مي‌خورد.

استاد فرشچيان در ادامه افزود : نيک انديشي و خير خواهي انتظامي مسئله‌اي است که شايد برخي از آن اطلاع نداشته باشند. اين مسئله به دليل عنايت، لطف و بزرگواري حضرت حق است که شامل حال او شده است. اميدوارم ساليان سال خداوند به ايشان عزت و سربلندي عطا کند.

پس از صحبت‌هاي فرشچيان بخش‌هايي از مستند "...وآسمان آبي" که اختصاص به زندگي استاد و گفتگو با او داشت پخش شد.

در ادامه رخشان بني‌اعتماد(کارگردان) با تشويق حاضران روي سن آمد و درباره انتظامي گفت: آقاي عزت‌الله انتظامي، آقايي هستيد به مفهوم واقعي کلمه " آقاي بازيگر" .

آقاي انتظامي درباره شما مي‌شود ساعت‌ها سخن گفت، فيلم ساخت و کتاب نوشت. من مي‌خواهم از خود شما الهام بگيرم که هميشه پاي امضايتان مي‌نويسيد عزت. و بي تعارف و اغراق بگويم که شما عزت تئاتر و فرهنگ سرزمين ايران هستيد.

بني‌اعتماد ادامه داد: شما عزت فرهنگ ما هستيد نه فقط به خاطر آثاري که از شما مانده بلکه به دليل کارهايي که نکرديد و فيلم‌هايي که بازي نکرديد.

در ادامه مراسم بخش‌هايي از فيلم سينمايي "گاو" ساخته داريوش مهرجويي پخش شد. و پس از آن سامان احتشامي قطعه "زندگي" ساخته خودش را به ياد مجموعه "هزار دستان" موسيقي اين سريال را با پيانو اجرا کرد.

حسين پاکدل ديگر سخنران مراسم بود که درباره انتظامي گفت: به من 10 دقيقه فرصت داده‌اند تا درباره استاد انتظامي صحبت کنم. 10 دقيقه زمان براي اينکه کسي بيهوده سخن بگويد بسيار کم است، اما براي اينکه آدم حرف پخته و بيهوده نزند وقت زيادي است.

وي ادامه گفت : حرف زدن درباره انتظامي دل آدم را مي‌لرزاند. 65 سال فعاليت براي رسيدن به عزت کار بسيار سختي است. ما در دنيايي زندگي مي‌کنيم که يک شبه چوب خشکي به شهرت مي‌رسد.

اما عزت‌الله انتظامي اگر به عزت سينماي ايران تبديل شده تنها به دليل شهرت نبوده است بلکه 65 سال به دنبال آدميت گشتن نشانه عزت اوست.

پاکدل افزود: آدمي زماني که به شهرت مي‌رسد ديگر مال خود نيست و به قول مارکز "کسان ديگري جاي ما زندگي مي‌کنند". عزت‌الله انتظامي گنجينه‌اي پر اعتبار است.

دفترچه پس‌اندازي که ما پيش عزت داريم هميشه پر است. خيلي سخت است که آدم عزت‌الله انتظامي باشد و هر هفته با وجود بيماري شنبه‌ها به خانه تئاتر برود. به موزه سينما و فرهنگستان هنر برود تا اگر مي‌تواند از اعتبارش براي بچه‌هاي سينما و تئاتر خرج کند.

وي گفت: هيچگاه شاهد اين نبوديم که انتظامي چيزي را براي خودش بخواهد. او هميشه چيزي را براي ديگران طلب مي‌کند.

بيائيد همه ما به يکديگر رحم کنيم و درباره هم انصاف داشته باشيم. من هيچگاه نديدم آقاي انتظامي درباره يکي از همکارانش بي انصافي کند.

پاکدل در ادامه با بيان اينکه براي اولين بار است که براي شخصي سينمايي تمبر يادبود ساخته شده است از استاد فرشچيان و ايرج راد دعوت کرد تا با حضور انتظامي از تمبر او رونمايي کنند.

استاد عزت‌الله انتظامي با تشويق حاضران در تالار روي سن قرار گرفت و از تمبر خود رونمايي کرد. پس از آن انتظامي، راد و فرشچيان هرکدام تمبر را براي يادبود امضا کردند.

فرشچيان بر روي تمبر نوشت: الهي تا جهان باشد به عزت، در جهان باشي. همچنين انتظامي تمبر خودش را که به تاريخ 30 خرداد 1390 بود با مهر باطل کرد.

پس از آن انتظامي جلوي سن آمد و ضمن قدرداني از حضور علاقمندانش در اين جشن گفت: ساليان درازي است که شما مردم من را بي‌قرار کرديد.

من از سالي که فعاليتم را شروع کردم با اين دست‌ها آشنا هستم. مردم ما بودند که باعث پيشرفت من شدند و من اينجا دست همه‌شان را مي‌بوسم.

انتظامي بعد از تشکر از حسين پارسايي مدير کل بنياد رودکي و مدير مرکز موسيقي بتهوون گفت: در ايران متاسفانه و بر خلاف ديگر کشورهاي دنيا مراسم نکوداشت و يادبود براي هنرمندان بعد از وفات آنها انجام مي‌شود.

بايد در سالروز تولد هنرمندان براي آنها مراسم يادبود برگزار کرد. من اينجا اعلام مي‌کنم که علي حاتمي زنده است و خواهش مي‌کنم براي برگزاري مراسم يادبود روز تولد او را انتخاب کنيد.

در ادامه انتظامي با نقل خاطراتي شيرين از دوران کودکي و تولدش براي کشورش ايران آرزوي آرامش و براي مردم لبي خندان را از خداوند آرزو کرد.

در پايان مراسم هدايايي از طرف خانه هنرمندان، بنياد رودکي، مرکز موسيقي بتهوون و استاد محمود فرشچيان به مناسبت تولد انتظامي به او اهدا شد. جشن تولد هشتاد وهفت سالگي عزت‌الله انتظامي با بريدن کيک تولدش که با تشويق حاضران و خواندن شعر تولدت مبارک همراه بود به پايان رسيد.

نظر دو بازيگر درباره استاد و مراسم زادروز او:

'ايرج راد' در حاشيه مراسم سالروز تولد عزت الله انتظامي در گفت وگو با خبرنگار ايرنا، گفت: براي مدت كوتاهي با عزت الله انتظامي در دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران همكلاس بودم و در اداره تئاتر نيز با يكديگر در حوزه تئاتر همكاري داشتيم و براي مردم در شهرهاي مختلف برنامه اجرا مي‌كرديم.

اين هنرمند پيشكسوت در مورد فعاليت‌هاي انتظامي در حوزه تئاتر، گفت: اين هنرمند به واسطه ساليان سال كار در عرصه تئاتر، در نمايش‌هاي اندكي ايفاي نقش كرده و با وسواس به انتخاب نقش مي‌پردازد.

وي در ادامه افزود: فعاليت در تئاتر نيازمند نيرو و انرژي بسياري است و البته انتظامي نيز مشتاق كاري در تئاتر است كه يادآور خاطرات سال‌هاي فعاليت ايشان در اين عرصه باشد، به همين دليل فعاليت اين هنرمند در حوزه نمايش كمتر شده است.

راد با اشاره به اين‌كه انتظامي در كار تصويري نيز با همين وسواس دست به انتخاب نقش مي‌زند، گفت: اين هنرمند هميشه يادآور مي‌شود كه به دنبال فعاليت در فيلم‌هاي فاخري است كه يادآور خاطرات سال‌هاي گذشته او در عرصه سينما باشند.

اين بازيگر تئاتر و تلويزيون در مورد اخلاق و منش انتظامي نيز اظهار داشت: تصويري كه من از انتظامي دارم تصويري از سال ها دوستي است، انتظامي انساني است كه طبعي بلند، وقت شناس، بزرگوار، آرام، انسان، آزاد‌منش، دقت و احترام به خود و ديگران را توامان دارد.

راد همچنين در خصوص برگزاري جشن‌هايي در تجليل از بزرگان عرصه هنر، گفت: برگزاري اين بزرگداشت‌ها علاوه بر اينكه مي‌تواند بر خود هنرمند تاثيرگذار باشد، به كساني كه در عرصه‌ هنر قدم مي‌گذارند و مي‌خواهند عمر خود را صرف كارهاي فرهنگي و هنري كنند ثابت مي‌كند كه روزي از آنها به واسطه اين فعاليت، قدرداني خواهد شد.

وي ادامه داد: البته كساني كه داراي ارزش و اعتبار فرهنگي و هنري هستند و مردم و جامعه را دوست دارند، در برخورد با مردم و جامعه اين احساس عاطفي را به‌دست مي آورند و قدرداني اصلي را از جانب مردم دريافت مي‌كنند.

راد در خصوص خاطراتي كه با اين هنرمند پيشكسوت در طول فعاليت‌هاي هنري مشترك داشته‌اند، نيز گفت: انتظامي فردي خستگي ناپذير است، زماني كه گروه خسته باشد سعي مي‌كند به گروه روحيه بدهد و با لطيفه‌ها و طنازي‌هايش شادابي را به گروه، هديه مي‌كند.

'حبيب اسماعيلي' در حاشيه مراسم سالروز تولد عزت الله انتظامي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: رسم در گذشته بر اين بود كه بعد از مرگ هنرمندان مراسم بزرگداشت برگزار مي كردند اما خيلي خوب است كه اين مراسم در دوران حيات هنرمندان برگزار شود.

وي ادامه داد: استاد انتظامي جزو كساني است كه به گردن تئاتر ايران حق دارد، او از نظر مالي بي نياز است اما هنرمنداني در عرصه تئاتر در سنين سالخوردگي هستند كه از نظر معيشتي، در وضيعت مناسبي قرار ندارند همچنين حتي اگر اين هنرمندان از نظرمالي بي‌‌‌‌‌نياز باشند، نياز به تعامل و حمايت دارند.

اسماعيلي ضمن قدرداني از مسوولان برپايي مراسم بزرگداشت عزت‌الله انتظامي، گفت: برگزاري اين بزرگداشت‌ها براي جواناني كه در شروع كار هستند مي‌تواند به عنوان تلنگري تلقي شود تا باور كنند زماني كه يك هنرمند خوب كار كند، كارهايش فراموش نخواهد شد و جايگاه خود را در ميان مردم حفظ خواهد كرد.

اين بازيگر سينما و تلويزيون افزود: امكان همكاري با انتظامي را نداشته‌ام اما به نظر من او با وجود سن و سال بالا، رفتار صميمانه اي با مردم دارد و با روحيه‌اي شاد فضاي هر جمع و مراسمي را تغيير مي‌دهد.

وي ادامه داد: قسمت اعظمي از آثار پرونده بازيگري انتظامي اعتبار خود را از حضور اين بازيگر پيشكسوت كسب كرده‌اند و موفقيت خود را به او مديون هستند.

 

 

سه‌شنبه 14 تير 1390 - 8:45


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری