يكشنبه 19 مرداد 1399 - 12:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان سمنان

 

ترسيم چشم انداز فرهنگي استان سمنان از ديدگاه مديركل تبليغات اسلامي استان

 

خلاصه عملكرد اداره كل تبليغات اسلامي استان سمنان در سال 89 در گفتگو با مديركل تبليغات اسلامي استان سمنان

 

مقدمه:

با شکل گيري انقلاب و پايه گذاري حكومت ديني، جمهوري اسلامي ايران شكل گرفت و آنگاه ضرورت ايجاد نهادها و ارگانهاي كه بتوانند هر يك بنوعي مروج آرمانهاي فرهنگي و ديني و باورهاي فكري رهروان امام و پيروان اسلام در جامعه اسلامي باشند بصورت بي‌وقفه مدنظر مقامات ارشد كشور قرار گرفت.در اين راستا ديري نپاييد كه با فرمان امام راحل نهادهاي انقلابي يكي در پي ديگري شكل گرفتند و به انجام خدمات محوله مشغول گشتند.

در اول تيرماه 1360، نهادي منسجم، مستقل و وابسته به ولايت فقيه، تحت عنوان نهاد شوراي عالي تبليغات اسلامي به منظور پرداختن به امر تبليغات به وجود آمد.اين نهاد انقلابي، به جهت تبليغات ديني مردمي، سازمان دهي و هدايت نيروهاي مؤمن و تشکل‌هاي مردمي، احيا و اشاعه معارف و فرهنگ تاريخ اسلام، مقابله با تبليغات سوء و تهاجم فرهنگي دشمنان و رفع نيازهاي فرهنگي طبقات جامعه به ويژه جوانان، از متن انقلاب متولد شد و در گذرگاه‌هاي حساس و خطير که دشمنان اسلام در حذف انقلاب و فرهنگ اسلام ناب محمدي مي‌کوشيدند، وارد ميدان شد و رشد کرد.

اين نهاد ارزشمند در سير تکاملي خود، در چهاردهم فروردين ماه 1368، به فرمان حضرت امام خميني (ره) به سازمان تبليغات انقلاب اسلامي تغيير نام داد.

 

لذا به مناسبت آغاز چهارمين دهه از فعاليت سازمان خدمت حجت الاسلام و المسلمين علي شکري مدير کل محترم تبليغات اسلامي استان سمنان و جناب آقاي محمدحسن مقدم‌نيا مدير محترم روابط عمومي اين اداره کل رسيديم تا ضمن آشنايي با اهداف سازمان، به گوشه‌اي از عملکرد آنها نيز اشاره‌اي کرده باشيم.

 

مدير کل تبليغات اسلامي در ابتداي بحث با اشاره به اهميت و جايگاه استان سمنان در امور فرهنگي گفت: اين استان با توجه به اين که يک پيشينه و پايگاه مذهبي و تاريخي دارد از جمله استان‌هاي خوب و تأثيرگذار در بخش فرهنگي است و داشتن يک مديريت صحيح و مثبت در برنامه‌ريزي فرهنگي مذهبي در آن ضروري به نظر مي‌رسد لذا با اين اعتقاد و با همکاري همه همکارانمان در اين سازمان سعي کرده‌ايم اقدامات در خور شان مردم شريف استان داشته باشيم..

آنچه در ذيل مي‌خوانيد خلاصه‌اي از عملکرد اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان در سال 89 مي‌باشد که انشاءا... مورد رضاي خداوند و مردم شريف استان سمنان قرار بگيريد.

 

اعزام مبلغ:  

جناب آقاي شکري با توجه به در پيش بودن ماه نزول قرآن و ماه مبارک رمضان، از آمادگي سازمان براي اعزام مبلغ و مبلغه به نقاط مختلف استان بفرماييد.

با سلام و صلوات به روح بلند و ملکوتي امام راحل و آرزوي طول عمر مقام عظماي ولايت و موفقيت همه خدمتگذاران به نظام مقدس جمهوري اسلامي و ضمن تبريک به مناسبت اعياد رجب و شعبان به همه مسلمانان ايران بويژه مردم شريف استان سمنان بايد عرض کنم که برنامه‌هاي مختلفي جهت اعزام مبلغ درماه مبارک رمضان پيش بيني شده و اميدواريم دستگاه‌هاي مختلف استان از شبکه تبليغي (اعزام مبلغ) بيش از گذشته استفاده کنند.

سازمان براي اعزام مبلغ در ماه مبارک رمضان آمادگي کاملي دارد و برنامه‌هاي مختلفي را برنامه‌ريزي کرده است تا پاسخگوي نيازهاي استان باشد و البته با گرايشي که مردم به مسائل معارفي و ديني دارند، سعي داريم، آمار مبلغان اعزامي را در ماه مبارک رمضان افزايش دهيم.

حجت الاسلام شکري گفت: در سال 89 براي استقرار 36 روحاني در نقاط محروم يک ميليارد و 148 ميليون و 600 هزار ريال هزينه کرده‌ايم.

وي با اشاره به صرف 270 ميليون ريال براي اعزام  54 هزار نفر روز مبلغ و مبلغه در 17 مناسبت، تصريح کرد: در 17 مناسبت ملي و مذهبي سال گذشته، 24 مبلغ و مبلغه متخصص اعزام کرده‌ايم.

شکري در خصوص ساير عملکرد سازمان براي اعزام مبلغ و مبلغه به سراسر استان گفت: حمايت از فعاليتهاي فرهنگي به هشتاد نفر از روحانيان مستقر و طرح هجرت با هزينه‌اي به ميزان 000،358،10 ريال، برگزاري دو کارگاه آموزش تخصصي براي هفتاد و دو نفر از روحانيان مستقر و طرح هجرت با هزينه‌اي به ميزان 000،000،50 ريال و برگزاري پنج آيين ملي و مذهبي با هزينه‌اي به ميزان 000،000،14 ريال از ديگر عملکرد ما در اين بخش بوده است.

 

امور بانوان:

با توجه به اينكه حوزه بانوان يكي از مباحث مهم در تبليغ دين و فرهنگ اسلامي است، هدف از برگزاري نشست‌هاي تخصصي امور بانوان را توضيح دهيد؟ و بفرماييد فعاليت‌هاي گروه بانوان چه تاثيري در فرهنگ سازي و ارتقاء سطح دانسته‌هاي ديني بانوان استان دارد؟

هدف از برگزاري نشست‌هاي تخصصي جمعيت بانوان فرهيخته استان را مي‌توان ارتقاء سطح آگاهي، بينش و توانايي‌هاي گروه زنان و همچنين هم انديشي و ارائه راهكارهاي مناسب جهت مسائل و موضوعات جديد مبتلابه حوزه بانوان دانست. البته نبايد از نظر دور داشت كه بانوان فرهيخته استان با توجه به تاثير گذاري فوق العاده زياد بر روي كودكان و نوجوانان و ساير اقشار جامعه مي‌توانند نقش بسيار مهمي در پيشبرد اهداف فرهنگي و اجتماعي جامعه و انقلاب اسلامي ايفا كنند.

حال هر‌چه فعاليت‌هاي اين گروه فرهنگي‌تر و ديني باشد به همان ميزان تاثيرات بيشتري بر افكار و رفتار بانوان استان در ارتقاء دانسته‌هاي ديني و رفتار‌هاي مذهبي و حتي نوع پوشش و حجاب آنان دارد.

با توجه به اهميت مردم به آموزه‌هاي ديني اسلام و توجه ويژه مسئولين فرهنگي به ترويج فرهنگ عفاف و حجاب، بفرماييد استقبال بانوان استان از طرح‌ها و فعاليت‌هاي شما به چه صورت بوده است؟

در جواب به اين سوال بايد اين نكته را يادآوري كنم كه طي سالهاي پس از انقلاب اسلامي ايران و به خصوص سالهاي اخير بهتر است بگويم دهه اخير، در كليه امور فرهنگي و مهمتر از همه در بحث بسيار مهم، اثر گذار و زير بنايي عفاف و حجاب بانوان دستگاههاي فرهنگي ما اقدامات دفاعي را در برابر تهاجمات فرهنگهاي وارداتي بخصوص غرب پيش گرفته‌اند. البته به نظر مي‌رسد با توجه به اهميت موضوع عفاف و حجاب و فرمايشات مقام معظم رهبري(مد ظله العالي) و مراجع عظام تقليد حركتهاي خوبي آغاز گرديده است. هم چنين با توجه به روشنگريهاي رهبر انقلاب اسلامي و فعاليت‌هاي اخير دستگاه‌هاي فرهنگي كشور بخصوص سازمان تبليغات اسلامي و گروه برنامه‌ريزي ويژه بانوان معاونت فرهنگي، سطح آگاهيهاي مردم به رفتار‌هاي متناسب ديني و پذيرش فرهنگ اسلام ناب به مرحله قابل قبولي رسيده است. البته لازم به ذكر است در اين استان از يك سو فرهنگ بومي و دست نخورده سنتي مردم امكان فعاليت و كار را آسانتر كرده، اما از طرف ديگر مهاجرپذيري استان و ورود اقشار مختلف با فرهنگ‌هاي مختلف موانعي را ايجاد کرده که خوشبختانه با درايت مسئولان استان و کارشناسان امور بانوان سازمان تبليغات استان به دستاوردهاي خوبي دست يافته‌ايم.

مدير کل تبليغات اسلامي استان سمنان در ادامه خلاصه‌اي از عملکرد امور بانوان اين سازمان را در سال گذشته بدين شرح ذکر کرد:

1- اعزام 319 نفر مبلغه در مناسبت هاي ملي و مذهبي

2- ساماندهي و تکميل پرونده 205 نفر مبلغه 

3- طرح اوقات فراغت در 64 هسته فرهنگي و 19 بوستان معرفت با حضور 2172 نفر دانش آموز  دختر

4- برگزاري چهل گفتمان ديني ويژه بانوان

5- برگزاري سه کارگاه آموزش تخصصي براي 150 نفر از مبلغات

6-ساماندهي و کمک به 352 هيات مذهبي ويژه خواهران در سطح استان

7-کمک به پنج پژوهش برتر ويژه بانوان

8-برگزاري چهار همايش با عناوين مادران آسماني، حجاب و عفاف در سطح استان

9-برگزاري آيين اعتکاف با حضور 8010 نفر خواهر

10- برگزاري شش مسابقه در سطح استان با عناوين (ولايت، نماز، کرامت، ازدواج آسماني، براي ريحانه و محمد رسول الله) با حضور 2080 نفر شرکت کننده

11-توزيع 14000 جلد کتاب جهت تغذيه فکري بانوان استان

12- توزيع 400 عدد نرم افزار  جهت تغذيه فکري بانوان استان

13- ديدار با مديران مدارس علميه خواهران سطح استان و کمک فرهنگي به اين حوزه ها (کتاب، نرم افزار، برگزاري گفتمان ها و ...)

14- برگزاري 7 نشست علمي و تخصصي براي بانوان فرهيخته و تاثيرگذار در سطح استان

15- برگزاري 8 برنامه اردوي فرهنگي درون استاني و برون استاني با حضور 310 نفر اعضاي هيئات مذهبي بانوان

 

آموزش و پژوهش:

با عنايت به فرمايشات و تاکيدات مقام معظم رهبري در خصوص  محورهاي اساسي آموزش، تحقيق و پژوهش، لطفا در خصوص عملکرد سازمان در اين رابطه توضيحاتي بفرماييد.

در رويكرد جديد سازمان تبليغات اسلامي توجه خاصي نسبت به امر پژوهش و آموزش لحاظ گرديده و در اين راستا معاونت پژوهشي و آموزشي جهت هماهنگي بيشتر و سرعت‌گيري روند خدمات رساني به مردم، به يك معاونت جديد تحت نام معاونت پژوهشي و آموزشي تبديل گرديد.

مهمترين وظيفه اين معاونت برنامه‌ريزي و انجام مطالعات راهبردي و پژوهش‌هاي كاربردي در زمينه مسائل و نيازهاي فرهنگي اقشار مختلف جامعه اسلامي بويژه جوانان به منظور گسترش و تعميق معارف اسلامي و فرهنگ ديني است.

واحد پژوهشي و آموزشي اين اداره کل با استفاده از بازوهاي فكري و اجرايي خود علاوه بر فعاليتهاي فوق به انجام وظايف ذيل مشغول است:

1-برگزاري سه کارگاه آموزش تخصصي براي 150 نفر از روحانيان استان

2- برگزاري دو کارگاه آموزش ويژه مداحان استان با حضور 100 نفر 

3-برگزاري چهار کارگاه آموزشي ويژه مسوولان تشکلهاي مذهبي استان با حضور 160نفر

4-توزيع بيش از 60 هزار جلد کتاب جهت تغذيه فکري روحانيان و کتاب خانه هاي روستايي و شبستان و روحانيان مستقر

5-توزيع 1000 حلقه نرم افزار آموزشي جهت تغذيه فکري اقشار تاثير گذار استان

6- همکاري در برگزاري نشست تخصصي با حضور ائمه جمعه و علما و اساتيد دانشگاه در دانشگاه صنعتي شاهرود پيرامون مسائل روز

7-ديدار و نشست با علما و فضلا استان به ويژه ائمه جمعه

8-ديدار و نشست با مسوولان دفاتر نهاد مقام معظم رهبري در دانشگاه هاي استان

9- کمک به دبيرستان علوم و معارف اسلامي صدرا با اعتباري به ميزان 000،960،316 ريال

10- برگزاري 170 گفتمان ديني (مدارس، مساجد، حوزه هاي علميه و دانشجويي)در سطح استان با 000،300،152 ربال هزينه

11-تهيه 5000 جلد کتاب «چهل نکته پيرامون زندگي امام حسين (ع) » قطع پالتويي و توزيع بين مردم در آيين استقبال از رياست جمهوري در سومين سفر به استان

12-حمايت از دو پايان نامه سطح سه حوزه با عنوان خاتميت در قرآن و روايات، تصوير پردازي هنري قرآن بر اساس نظريه سيد قطب

 

امور مساجد:

جناب آقاي مدير کل، جهت آشنايي خوانندگان عزيزمان عرض مي‌کنيم که تجهيز و تقويت کتابخانه هاي مساجد روستائي تقويت مساجد محوري، تغذيه فکري ائمه جماعات فعال، اجراي طرح مسجد ياري، پشتيباني کتابخانه شبستان مساجد و بهداشت و نکوداشت مساجد از جمله وظايف واحد امور مساجد سازمان تبليغات مي‌باشد لطفا در خصوص عملکرد اين واحد براي تحقق وظايفش توضيحاتي بفرماييد.

مسجد کانون عبادت و رسيدن انسان به کمال معنوي و رستگاري در آن محقق مي‌گردد و نتيجه سعي و تلاش در اين راه تا ابد ماندگار است، مهمترين اهداف سازمان در امور مساجد اجراي برنامه‌هاي فرهنگي، تبليغي مي‌باشد که به شرح زير است.

1.تجهيز و تقويت کتابخانه هاي مساجد روستائي: اين سازمان به منظور غني سازي فرهنگ کتابخواني، با تأسيس کتابخانه‌هاي مساجد روستايي، با دارا بودن کتب مذهبي، سياسي، اجتماعي زير نظر امام جماعت مسجد (روحانيون مستقر) خدمات کتابخانه‌اي خود را به علاقمندان ارائه مي‌دهد.

2. تقويت مساجد محوري: به منظورارائه الگوي عملي براي سايرمساجد و برجسته نمودن اين مساجد در برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي و تأثيرگذاري در جذب جوانان و نمازگزاران اين طرح اجرا شده است.

3.تغذيه فکري ائمه جماعات فعال: سرمايه اصلي هر مسجد، نيروي انساني آن به ويژه امام جماعت مي‌باشد و مسلماً اعتلا بخشيدن به مساجد و جايگاه درخشان آن، مستلزم بهسازي نيروي انساني و حمايت و پشتيباني از آنها مي‌باشد که در اين راستا سازمان تبليغات اسلامي با ارسال امکانات نرم افزاري براي ائمه جماعات به منظور توسعه مبادلات فکري، به اين موضوع مهم توجه ويژه دارد.

4.اجراي طرح مسجد ياري: به منظور اطلاع از وضعيت کمي و کيفي مساجد و همچنين آسيب شناسي همراه با ارائه راهکارهاي عملي جهت رفع نواقص و کاستي‌هاي موجود در حد امکان با توجه به نقطه نظرات نمازگزاران و اهل مسجد طرح مسجد ياري اجرا مي‌گردد.

5.پشتيباني کتابخانه شبستان مساجد: کتابخانه‌اي است که در شبستان مساجد، نيازهاي ديني، مذهبي نمازگزاران را تأمين مي‌نمايد با توجه به نياز نمازگزاران به کتاب‌هاي مورد نياز ديني و مذهبي در وقت نماز و توقف در مسجد طرح شبستان مسجد با تأمين نياز فوق الاشاره در درون مسجد و انظار عمومي اجرا مي‌گردد.

6.بهداشت و نکوداشت مساجد: دهه سوم ماه شعبان المعظم که دهه تکريم نکوداشت مساجد نام گذاري شده است، هدف ارتقاي سطح بهداشتي مساجد و پاک نگهداشتن اين اماکن و احياي سنت‌هاي حسنه اسلامي است.در همين راستا و در جهت وظايف سازمان در بحث امور مساجد به توفيقات ذيل نيز دست يافته‌ايم.

1-تهيه و توزيع 1300 جلد کتاب بين ائمه جماعات مساجد استان جهت تغذيه فکري

2-تهيه و توزيع 1100 حلقه نرم افزار آموزشي بين ائمه جماعات مساجد استان جهت تغذيه

3- حمايت از 15 فعاليت طرح مسجد محوري

4-حمايت از 100 فعاليت فرهنگي ائمه جماعات مساجد

5- حمايت از برگزاري 35 آيين ملي، مذهبي و بومي

6-حمايت از فعالان امور ديني

 

تشکل هاي ديني:

عملکرد واحد تشکلهاي ديني اداره کل تبليغات اسلامي استان را بررسي و ارزيابي نموده و بفرماييد اين واحد در انجام شرح وظايفش به چه ميزان موفق بوده است؟

تشکلهاي ديني يک واقعيت پويا در جامعه است که در کنار مجاهدت و تبليغات روحانيت معظم نقش اساسي در توسعه و صيانت از عقائد ديني را داشته و ترويج احکام و اخلاق اسلامي کشور را موجب شده است.

اين ظرفيت بي‌نظير در کشور ما، مهمترين فرصت براي توسعه فرهنگ غني عاشورايي محسوب مي‌گردد و از طرف ديگر دشمن نيز در جهت آسيب رساني به اين مکان مهم تبليغ ديني مردم برنامه‌ريزي ويژه‌اي نموده است، لذا ساماندهي و سازماندهي و حمايت از اين تشکلها از وظائف مهم نظام مي‌باشد که بر عهده سازمان تبليغات اسلامي نهاده شده است.

تشکلهاي ديني موظف است تمام تشکلهايي که در حوزه دين فعاليت مي‌نمايند را تحت پوشش نظارتي و حمايتي قرار دهد که در حال حاضر هيئات مذهبي، مراکز فرهنگي، تبليغي و انجمن‌هاي اسلامي کارگري، کارمندي، محلات و اصناف را شامل مي‌شود.

تلاش در جهت ظرفيت‌يابي و ظرفيت سازي درشوراي هيئات مذهبي، کانون مداحان و تشکلهاي محوري، فعال شدن تشکلها در توسعه فرهنگ ديني، عقايد اسلامي و قرآن و احکام و اجراي 4 برنامه مشخص قرآن، احکام، وعظ و خطابه و مداحي  در تشکلهاي ديني از برنامه‌هايي است که در دستور کار ما قرار دارد.

مدير کل تبليغات اسلامي استان ضمن تشکر از زحمات بي‌دريغ مجموعه همکاران اداره کل تبليغات اسلامي سمنان، وضعيت عملکردي تشکلهاي ديني در اين استان را مطلوب ارزيابي نمود و گفت: امور جاري از محتواي خوبي برخوردار بوده و در تحقق بسياري از شاخصها بسيار خوب عمل گرديده است.

وي مهمترين دستاوردهاي اداره کل تبليغات اسلامي استان در حوزه تشکلهاي ديني اين سازمان را بدين شرح نام برد:

1-برگزاري پنج نشست ستاد ساماندهي شئون مذهبي فرهنگي استان با بيست و هشت مصوبه

2-برگزاري چهار نشست اعضاي شوراي هيئات مذهبي استان با 9 مصوبه

3- برگزاري 38 نشست شوراي هيئات مذهبي شهرستان هاي استان با 212 مصوبه

4-حمايت از 67 هيئات مذهبي، کانون هاي فرهنگي، انجمن هاي اسلامي و ساير تشکلهاي فرهنگي مذهبي استان

5-حمايت از 40 نفر از فعالان فرهنگي استان 

6-برگزاري انتخابات کانون مداحان در پنج شهرستان و يک بخش در سطح استان با حضور 96 کانديد و انتخاب 32 نفر عضو اصلي و 13 نفر علل بدل

7- برگزاري انتخابات کانون مداحان استان و انتخاب 5 عضو اصلي به همراه  2 نفر علل بدل

8-برگزاري انتخابات هيات رئيسه جديد شوراي هيئات مذهبي استان

9-حمايت مالي از برنامه هاي فرهنگي هيئات مذهبي در سطح استان از محل شاخص هاي قرآني

 

امور فرهنگي:

از آنجائيکه پيشرفت و تعالي هر کشوري منوط به ميزان سرمايه‌گذاري آن در امر تعليم و تربيت مي‌باشد، لطفا بفرماييد عملکرد شما در سال 89 درحوزه امور فرهنگي به چه صورت بوده است؟

کشورهاي پيشرفته جهان بيش از هر چيز ديگر مسائل فرهنگي و آموزشي را مدنظر داشته و دارند و با عنايت به اينکه دنياي جديد و بشر معاصر بيش از هر زمان در معرض سموم انحراف و تهاجم فرهنگي استکبار قرار دارد، اين بخش به منظور ايجاد بستر مناسب در راستاي احياي ارزشهاي ديني، فرهنگي و ارتقاء معارف و اخلاق اسلامي و نيز اشاعه و ترويج فرهنگ اسلامي، طرحها و برنامه‌هايي را ارائه نموده که مهمترين آنها عبارتند از :

1- برپايي 158 پايگاه اوقات فراغت در 54 هسته و 104 بوستان معرفت با حضور 4680 نفر دانش آموز « 2172 نفر دختر و 2058 نفر پسر»

2- برگزاري اردوي زيارتي سياحتي قم با حضور 95 نفر دانش آموز دختر و پسر

3- انتشار 22 نشريه ويژه طرح اوقات فراغت

 

دارالقرآن الکريم:

فعاليت‌هاي قرآني سازمان تبليغات اسلامي در سال 1361 و با حضور جمعي از اساتيد قرآني كشور راه‌اندازي گرديد. در آن زمان با توجه به ضرورت گسترش هرچه بيشتر فضاي قرآني در كشور و جبران عقب‌ماندگي‌هاي فرهنگي و قرآني اين مجموعه در قالب يك واحد و سپس يك بخش در پيكره سازمان تبليغات اسلامي راه‌اندازي و به انجام فعاليت‌هاي قرآني اهتمام ورزيد. به تدريج و در طول چندين سال اين بخش كوچك اداري تبديل به مجموعه‌اي فعال و گسترده با بيش از يكصد شعبه فعال قرآني در سطح كشور گرديد. طراحي و راه‌اندازي دهها برنامه قرآني براي نخستين بار از رهاوردهاي فعاليت دارالقرآن الكريم طي سال‌هاي اخير بوده كه به عنوان نمونه مي‌توان به تاسيس و راه‌اندازي اداره نظارت بر چاپ و نشر قرآن كريم در كشور، برگزاري دوره‌هاي تربيت معلم قرآن و برگزاري آموزش‌هاي عمومي قرآن كريم اشاره کرد. از اواسط سال 1380 و با توجه به نگرش جديد مورد نظر رياست سازمان تبليغات اسلامي جناب آقاي دكتر سيدمهدي خاموشي و با هدف بازنگري و ارتقا سطح كمي و كيفي فعاليت‌هاي قرآني و همچنين نياز جامعه به حركت‌هاي نوين و زيربنايي سازماندهي شده، پيشنهاد تاسيس سازمان دارالقرآن الكريم به عنوان يك موسسه وابسته به سازمان تبليغات اسلامي مطرح و با گردهم آوردن جمعي از نيروهاي كارآمد و زبده اين امر در خرداد ماه سال 1381 با ابلاغ رسمي رياست محترم سازمان تبليغات اسلامي جامه عمل پوشيد، حال بفرماييد عملکرد دارالقرآن کريم اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان چقدر در جهت اهداف تعريف شده آن گام برداشته و چه دستاوردهايي داشته‌ است؟

مديريت كلان سازمان دارالقرآن الكريم بر اساس ماده (12) اساسنامه آن بر عهده هيئت امناي سازمان است و داراي وظايف و اختياراتي است از جمله: تصويب اساسنامه، اصلاح يا تغيير مفاد آن، تعيين سياستها و خط‌ مشي فعاليت هاي سازمان، پيشنهاد نصب و عزل رئيس سازمان به رياست سازمان تبليغات اسلامي، تصويب تشكيلات و ساختار سازماني و.... مديريت اجرايي سازمان دارالقرآن الكريم بر عهده رئيس سازمان است كه با پيشنهاد هيئت امنا و با حکم رياست سازمان تبليغات اسلامي منصوب مي شود.

دارالقرآن الكريم اداره كل تبليغات اسلامي استان سمنان همچون ساير دارالقرآنهاي ادارات كل تبليغات اسلامي در سطح كشور زير نظر سازمان دارالقرآن الكريم (وابسته به سازمان تبليغات اسلامي) فعاليت مي‌نمايد و اهداف و ماموريتهاي سازمان را دنبال مي‌كند که در ادامه به پاره‌اي از كارهاي عملي، فرهنگي و آموزشي دارالقرآن استان بصورت گذرا اشاره مي نماييم.

1- بر گزاري 25 کارگاه آموزشي طرح قرآني 1444 با حضور 425 نفر قرآن آموز

2- بر گزاري 120 کارگاه آموزشي قرائت سطح يک با حضور 2040 نفر قرآن آموز

3- بر گزاري 60 کارگاه آموزشي قرائت سطح دو با حضور 1020 نفر قرآن آموز

4- بر گزاري 10 کارگاه آموزشي قرائت سطح سه با حضور 156 نفر قرآن آموز

5- بر گزاري 4 کارگاه آموزشي قرائت سطح چهار با حضور 67  نفر قرآن آموز

6- بر گزاري 30 کارگاه آموزشي ترجمه و مفاهيم سطح يک با حضور 510 نفر قرآن آموز

7- بر گزاري 14 کارگاه آموزشي ترجمه و مفاهيم سطح دو با حضور 219 نفر قرآن آموز

8- برگزاري 12 کارگاه آموزشي ترجمه و مفاهيم سطح سه با حضور 180 نفر قرآن آموز

9- بر گزاري 6 کارگاه آموزشي ترجمه و مفاهيم سطح چهار با حضور 90 نفر قرآن آموز

10- بر گزاري 5 کارگاه آموزشي طرح بينات 13 با حضور 150 نفر قرآن آموز

11- بر گزاري 1 کارگاه آموزشي تربيت نيروهاي متخصص تربيت ممتحن قرآن کريم با حضور 33 نفر از اساتيد قرآن

12- حمايت از برگزاري 41 محفل انس با قرآن کريم با حضور 7700 نفر از علاقه مندان

13- اهداء پانصد جلد قرآن کريم به مساجد و مراکز قرآني

14- حمايت از مراکز قرآني مردمي در سطح استان

15- حمايت از برنامه هاي قرآني مراکز و موسسات قرآني مردمي از محل ارتقاي شاخص هاي فرهنگي

 

عمراني:

لطفا در خصوص توفيقات سخت افزاري و يا بعبارت ديگر امور عمراني اداره کل تبليغات اسلامي استان در سال 89 نيز (ترجيحا) بصورت تيتروار توضيحاتي بفرماييد.

 

1-کمک به احداث خانه هاي عالم فولاد محله، فرومد و دشت شاد با اعتباري بالغ بر 130 ميليون ريال « از خانه هاي عالم موضوع تفاهم نامه با وزارت کشور»

2-کمک به تکميل مصلي شهرهاي شاهرود و دامغان با اعتباري به ميزان 1000 ميليون ريال

3-احداث و تجهيز پايگاه هاي فرهنگي حسينان و معلمان دامغان با اعتباري به ميزان 10 ميليون ريال

4-تکميل و تجهيز پايگاه فرهنگي تبليغي ايوانکي با اعتباري به ميزان 200 ميليون ريال با 85 درصد پيشرفت فيزيکي

5-تعمير ساختمان هاي تابعه اداره کل در شاهرود و گرمسار با اعتباري به ميزان 15 ميليون ريال

6-تکميل، تجهيز و تعمير پايگاه هاي فرهنگي استان در شاهرود، مهديشهر و دامغان با اعتباري به ميزان 120 ميليون ريال

7-تکميل ساختمان ستاد نماز جمعه سرخه با اعتباري به ميزان 200 ميليون ريال

8-احداث خانه عالم روستاي چشمه نادي با اعتباري به ميزان 50 ميليون ريال

9-تکميل، تجهيز و تعمير مساجد و حسينيه هاي سطح استان با اعتباري به ميزان 748 ميليون ريال

10-ايجاد مرکز داده هاي اينترنتي تبيان در شاهرود با اعتباري به ميزان 1000 ميليون ريال

11-بازسازي و مرمت خانه هاي عالم منطقه کوه زر  شامل احداث خانه عالم روستاي رشم با اعتباري به ميزان 170 ميليون ريال و احداث خانه هاي عالم روستاي شيمي با اعتباري به ميزان 170 ميليون ريال و تکميل و تجهيز خانه عالم کوه زر با اعتباري به ميزان 40 ميليون ريال

12-بازسازي و مرمت خانه عالم، حسينيه و تکاياي روستاي منطقه سطوه با اعتباري به ميزان 290 ميليون ريال

13-تامين تجهيزات و ماشين آلات اداره کل تبليغات اسلامي با اعتباري به ميزان 68 ميليون ريال

14-کمک به تجهيز مساجد و حسينيه هاي استان با اعتباري به ميزان 450 ميليون ريال

15-افتتاح پايگاه فرهنگي روستاي ابراهيم آباد سفلي با اعتباري به ميزان 450 ميليون ريال

16-افتتاح پايگاه فرهنگي روستاي کرنگ با اعتباري به ميزان 270 ميليون ريال

 

تملک دارايي:

1-اخذ اسناد مالکيت خانه عالم روستاهاي چاشم، درجزين، جليل آباد و چهار طاق

2-در اختيار گرفتن زمين جهت احداث خانه عالم در روستاي راهنجان شاهرود

3-در اختيار گرفتن زمين جهت احداث خانه عالم در روستاي قلعه شوکت شاهرود

4-در اختيار گرفتن زمين جهت احداث خانه عالم در روستاي جليل آباد گرمسار

5-در اختيار گرفتن زمين جهت احداث خانه عالم در روستاي آهوانو دامغان

6-در اختيار گرفتن زمين جهت احداث خانه عالم در روستاي ورزن ديباج دامغان

7-در اختيار گرفتن زمين جهت احداث خانه عالم در روستاي غياث آباد گرمسار

8-در اختيار گرفتن زمين جهت احداث خانه عالم در روستاي هشت آباد گرمسار

9-در اختيار گرفتن زمين جهت احداث خانه عالم در روستاي محمد آباد ميامي

10-در اختيار گرفتن زمين و احداث خانه عالم در روستاي زرين آباد دامغان

 

 

روابط عمومي::

حركت روابط عمومي آن چنان كه استنباط مي‌شود انجام عمل طرح‌ريزي شده‌اي است جهت اتخاذ مطلوب عموم جامعه براي يك سازمان به بيان ديگر: تلاشي است آگاهانه براي برانگيختن يا تحت تاثير قرار دادن مردم از طريق ارتباط مستمر و مناسب، تا از اين رهگذر پيرامون سازمان مثبت بيانديشند. به آن احترام بگذارند، حمايتش كنند و در نهايت در مواقع لزوم همراهش باشند جناب آقاي محمد حسن مقدم‌نيا مدير محترم روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان، در صورتي که با اين تعريف موافق مي‌باشيد در خصوص عملکرد روابط عمومي اداره کل براي دست يافتن به اين مهم توضيحاتي بفرماييد.

بله اين تعريف تا حد بسيار بالايي با واقعيت نزديک است ولي اين اهداف عالي تنها زماني ميسر مي‌گردد كه كارگزاران روابط عمومي يك سازمان ضمن آشنايي با اصول محكم و علمي اين رشته هنري كه از آن به عنوان هنر هشتم نام برده مي‌شود با بكارگيري ابزار و امكانات بالقوه فرهنگي، هنري نيروي عظيمي را در جهت نيل به اهداف و آرمان‌هاي ثبتي و اساسي آن سازمان بيافرينند تا بتوانند با كمك آن مجموعه افكار عمومي مورد نظر و برنامه‌ريزي شده را متاثر از خود گردانند.

جهت اداي بهتر اين مطلب و بيان روشن‌تر كاركردهاي مطلوب روابط عمومي مهمترين موارد مورد نظر را مي‌توان به شرح ذيل توصيف نمود: اطلاع‌رساني، افتتاح و ترغيب، مشاركت، وحدت و انسجام آنچه در حيطه اطلاع‌رساني قابل ذكر است: ارائه خبر، اطلاعات و تحليل‌ها از مجموعه عملكرد سازمان به گروه‌هاي دورني و بيروني آن و از اين گروه‌ها به مديريت سازمان، آنچه در حيطه اقناع و ترغيب قابل ذكر است؛ اينكه بايد از طريق استدلال، بحث و جذابيت‌هاي احساسي مردم را به داشتن باورها و انجام رفتارهاي مورد نظر سازمان رهنمون شد.

لذا به گوشه‌اي از عملکرد روابط عمومي سازمان براي تحقق اين مهم اشاره مي‌کنيم.

1-طراحي و چاپ بيش از 3000 متر مربع بنر به مناسبت هاي ملي مذهبي و نصب در سطح ميادين و معابر اصلي استان

2-تهيه و انتشار بيش از 1800 عنوان خبر در قالب اطلاع رساني و انجام گفتگو ويژه در مناسبت هاي ملي و مذهبي با مدير کل و ديگر مسوولان و کارشناسان تابعه اداره کل و پوشش خبري در حد بسيار مطلوب (با توجه به کم بودن دفاتر و نيروهاي تابعه اداره کل اين حجم پوشش خبري در مطبوعات بسيار قابل توجه مي باشد و اين تعامل بسيار خوب مطبوعات با روابط عمومي را متذکر مي شود)

3-طراحي و چاپ بيش از 12000 برگ پوستر به مناسبت هاي ملي و مذهبي و توزيع آن در سطح استان و کشور

4-انتشار بيش از 50 پيام تبريک، تسليت و آگهي در روز نامه ها و هفته نامه هاي محلي استان در مناسبت هاي ملي و مذهبي و اطلاع رساني

5-انتشار بيانيه در مناسبت هاي مختلف ملي و مذهبي و ...

8-ديدار مستمر با نمايندگان محترم خبرگزاري ها و ديگر اصحاب رسانه جهت تعامل بيشتر با سازمان

9-شرکت در جلسات شوراي اطلاع رساني استان و همکاري تنگاتنگ با اين شورا و روابط عمومي استانداري

10-برگزاري دو کارگاه آموزشي جهت رابطين روابط عمومي و بخشي از کارشناسان در سطح اداره کل و اهدا هداياي جهت دلگرمي همکاران براي تعامل بهتر با روابط عمومي

11-برگزاري دو نشست خبري مدير کل با نمايندگان محترم مطبوعات

12-همکاري در برگزاري آيين روز خبرنگار در شاهرود و اهدا هدايايي به تمام خبرنگاران با حضور دکتر رامين معاون مطبوعاتي وزارت ارشاد

13-ارتباط مستمر با مرکز و ارسال مطالب جهت درج اخبار در نشريات و سايت هاي وابسته

14-تهيه کنندگي نسخه پاياني فيلم مستند شير غران (مبارزه با خرافه گرايي)

 

دوشنبه 13 تير 1390 - 10:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری