جمعه 20 تير 1399 - 4:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كتابشناسي: حضرت محمد(ص) در آيينه نشر سوره مهر

 


روايات گهربار

 نويسنده: بهروز ثروتيان .

تعداد صفحات: 377 ؛

نوبت چاپ: اول 1383 شمارگان: 2200

معرفي کتاب:

روايات گهربار، مجموعه‌اي از حكايت و اخبار و احاديث مربوط به رسول اكرم (ص) و ائمه اطهار(ع) و اولياء و عارفان جهان اسلام است كه از تفسير گرانقدر ابوالفضل ميبدي گزيده شده است. ابوالفضل ميبدي مؤلف تفسير (كشف‌الاسرار و عدة‌الابرار) كه خود از برادران اهل سنت است، اين تفسير را در شرح و گزارش تفسير عارف بزرگ خواجه عبدالله انصاري به سال 520 ه‍ . ق نوشته است و در نوبت سوم تفسير خود كه نظر عارفانه به آيات مقدس قرآني دارد اغلب شرح خود را به حكايات مربوط به اولياء و عارفان صدر اسلام اختصاص داده است. در اين مجموعه برخي از حكايات و رواياتي انتخاب شده كه اغلب در بزرگداشت مقام معنوي اميرالمؤمنين(ع) و ياران و پيروان او ذكر شده است و به خاطر آساني و سادگي و زيبايي متن مورد عنايت جوانان و... پژوهشگران و علاقه‌مندان قرار گرفته است. نظر به اينكه گزيدة كشف‌الاسرار خود سرفصل دانشگاهي است، چاپ نخستين آن در مدت بسيار كم و كوتاه و شايد در زماني كمتر از يكي دو ماه ناياب شده است. كوتاهي و زيبايي روايات بر شيريني آن مي‌افزايد و اغلب حكايات آن در محافل اخلاقي و ادبي سينه به سينه نقل مي‌شود و اندوخته علمي و اخلاقي به شمار مي‌آيد. در اينجا به چند كلمات قصار در اين مقال بسنده مي‌كنيم. بزرگي را پرسيدند راه از كدام جانب است؟ گفت از جانب تو نيست چون از تو گذشت از همه جانبهاست. اي شما كه ايمان آورده‌ايد و پيغام‌رسان را به راست داشتيد و پيغام مرا به جان و دل داشتيد ـ دشمن ما و دشمن خود را دوست مگيريد.

 

خوابنامه و باغ تناسخ

نويسنده: احمد عزيزي

تعداد صفحات: 258 ؛ قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ سوم: 1376

معرفي کتاب:

  مجموعه 27 قطعه شعر در قالب مثنوى با مضامين‏اجتماعى، اخلاقى و مذهبى است كه در دو بخش «باغ تناسخ» و«خوابنامه» ارائه شده است. بيشتر اشعار گلايه از اوضاع اجتماعى‏است، شطح گونه و در مايه‏هاى سبك هندى ادا شده است. وصف‏خداوند و مناجات با خدا، ستايش حضرت محمد (ص) از ديگر مواردمطرح شده در اين اشعار است.

 

 

زندگانى محمد (ص)

مؤلف : دكتر محمدحسين هيكل / مترجم : ابوالقاسم‏پاينده

تعداد صفحات: 832 ؛ قطع: وزيري

نوبت چاپ: چاپ دهم: 1380

معرفي کتاب:

كتاب حاضر نوشته محمدحسين هيكل پاشا، نويسنده‏مصرى است، كه در آن زندگى حضرت محمد (ص) را از روز تولد تاوفات، با بيانى ساده و ذكر مأخذ تاريخى بررسى نموده است.وضعيت عربستان پيش از اسلام، تولد، ازدواج و مبعث پيامبر،داستان غرانيق، بد رفتارى‏هاى قريش، معراج حضرت رسول، پيمان‏عقبه، هجرت رسول، جنگ‏ها (بدر، احد، خندق، بنى قريضه، خيبر،موته، خين و طائف)، قرارداد حديبه، همسران پيغمبر، فتح مكه،تبوك و مرگ ابراهيم، سال وفود، حج و وداع، بيمارى و وفات و دفن‏پيغمبر، عمده مطالبى است كه محتواى اين كتاب را دربر مى‏گيرد ودر خاتمه نيز به موضوع: تمدن اسلامى در قرآن، خاورشناسان وتمدن اسلامى، پرداخته شده و فهرست گراورها و نقشه‏ها و منابع‏آمده است.

يادداشت:چاپهاى قبلى اين كتاب توسط «انتشارات علمى» انجام‏شده و از چاپ هشتم به بعد توسط حوزه هنرى منتشر مى‏شود.

 

سالهاى سختى بود ...

 نويسنده: ابراهيم حسن بيگي .

تعداد صفحات: 32 ؛ قطع: خشتي

نوبت چاپ: دوم: 1376

معرفي کتاب:

در اين كتاب، شرحى از زندگى «مقداد» يكى از ياران حضرت‏رسول (ص) به صورت داستان گاه از زبان راوى و گاه از زبان خودمقداد، همراه با تصاوير ارائه شده است.

جريان ملحق شدن به سپاه دشمن براى فرار از مكه به مدينه وپيوستن به حضرت رسول (ص) و يارانش/ اعجاب حضرت رسول(ص)/ ازدواج مقداد/ نبرد و پيروزى در جنگ بدر/ همراهى با پيامبردر فتح مكه/ همراهى با حضرت على (ع) بعد از رحلت حضرت‏رسول (ص)/ شركت در آخرين جنگ در زمان خليفه دوم بعد ازمشورت با حضرت على (ع)/ نقل روايتى از پيامبر (ص) درباره مقداد،عمده مطالبى است كه محتواى اين كتاب را دربر مى‏گيرد. در پايان‏كتاب نيز فهرست منابع ذكر شده است.(چاپ اول: 1372)

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

دورترين گور

 نويسنده: محمد بکايي .

تعداد صفحات: 17 ؛قطع: خشتي

نوبت چاپ: اول: 1375

معرفي کتاب:

داستان اين كتاب مصور و رنگى يكى از روايات تاريخى‏اسلام است كه به ابوايوب از ياران حضرت رسول (ص) مى‏پردازد.جريان از آنجا آغاز مى‏شود كه ابوايوب وصيت مى‏كند او را دردورترين نقطه از خاك روم دفن كنند، همه كسانى كه از شرافت وعظمت خانه ابو ايوب خبر داشتند از اين وضعيت تعجب مى‏كنند.جوانى به نام «طعيمه» از ابوايوب دليل تقدس خانه‏اش و همينطورعلت وصيتش را مى‏پرسد. ابوايوب نيز در مقابل قولى كه از وى براى‏انجام وصيتش مى‏گيرد، مى‏گويد: «وقتى پيامبر (ص) به مدينه‏هجرت كرد همه آرزو داشتند ايشان در خانه آن‏ها اقامت كند. پيامبرافسار شترش را رها كرد و فرمود: «او محل اقامت ما را مشخص‏مى‏كند. و شتر از ميان بزرگان صاحب شرافت مدينه خانه محقر مراانتخاب كرد. اما اكنون من مى‏خواهم مرا در دورترين نقطه از خاك‏روم دفن كنند، تا صداى سم اسبان مسلمانان را كه مى‏روند صداى‏الله اكبر را در دورترين نقطه از مركز اسلام فرياد كنند، بشنوم.»

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

از ظهور اسلام تا سقوط بغداد

 نويسنده: علي محمد بشارتي .

تعداد صفحات: 441؛  قطع: وزيري

نوبت چاپ: چاپ دوم: 1379

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، كه در تكميل مباحث مطروحه در كتاب «تاريخ‏تحليلى ايران بعد از اسلام/ 1378« نوشته شده است مجلد اول ازمجموعه‏اى است كه بناست با عنوان مشترك «تاريخ تحليلى اسلام‏و ايران» تهيه و منتشر گردد.

تاريخ ايران را از زمان ظهور اسلام تا سقوط بغداد مورد بررسى وتجزيه و تحليل قرار مى‏دهد.

دعوت‏هاى پنهان و آشكار پيامبر (ص) به اسلام/ معراج حضرت‏رسول (ص)/ هجرت به يثرب/ فتح مكه/ حادثه غدير/ ترتيب نزول‏سوره‏هاى قرآن/ دفاع از مقام ولايت/ تفسير سوره كوثر/ خلافت‏ابوبكر/ اقدامات اوليه اميرالمومنين/ تحليل سه جنگ جمل، صفين ونهروان/ شخصيت چند بعدى امام مجتبى (ع)/ جنبه‏هاى مثبت ومنفى صلح/ حماسه كربلا/ فتح بغداد توسط احمد بن بويه/قدرت‏يافتن دوباره ايرانيان/ نقش ايرانيان در ترويج اسلام/ و... ازجمله موارد مطرح شده در اين كتاب است.

اين کتاب توسط پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

نخستين تلاوت

 نويسنده: محمد بکايي . طرح جلد: پرويز اقبالي .

تعداد صفحات: 17 ؛5 قطع: خشتي

نوبت چاپ: اول: 1376

معرفي کتاب:

اين داستان ماجراى نخستين تلاوت قرآن در كنار كعبه و دربرابر كفار و بزرگان قريش و توسط عبدالله بن مسعود است. وقتى‏عبدالله اين امر را بر عهده مى‏گيرد پيامبر به ياد مى‏آورد كه چگونه‏وى را اولين بار ديده و متأثر از عمل پيامبر، مسلمان شده و از ياران‏ايشان گشته است. اين كتاب به همراه تصاوير رنگى متناسب با متن‏ارائه شده و در پايان آن مأخذ كتاب ذكر گرديده است.

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

پيام و پيامبر

 مصاحبه کننده و گردآورنده: حامد حقيقت شناس گيلاني

تعداد صفحات: 322؛0 قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول 1388 شمارگان: 2500

معرفي کتاب:

 کتاب «پيام و پيامبر»که پيرامون منش،سيره وشخصيت پيامبر (ص) در قرآن ،تاريخ و روايات است به اهتمام حامد حقيقت شناس گيلاني در 35 گفتار تهيه و تدوين شده است.

مولف در اين مجموعه براي تحليل ابعاد گوناگون شخصيت و زندگاني پبامبر (ص) علاوه بر گزينش موضوعات مفيد و متنوع ، به سراغ شخصيت هايي رفته که در بحث هاي مطرح شده صاحب نظر بوده و بسياري از آنان در محورهاي مورد گفت و گو تاليفاتي هم ارايه کرده اند.اگر چه اين کتاب به برخي محورهاي مهم از زندگاني رسول خدا(ص)در قالب سوال هايي که مطرح شده اند،پرداخته است،ولي شخصيتي که خداي عالميان او را «رحمه للعالمين» و «کافه للناس» ناميده به مراتب فراتر از آن است که در چنين مجموعه اي مورد بازخواني و تحليل قرار گيرد.

گفت وگوبا آيت الله جعفر سبحاني از مراجع تقليد با عنوان «تاملي در حيات تبليغي پيامبر (ص)»،آيت الله ابوالقاسم خزعلي عضو مجلس خبرگان و رييس بنياد بين المللي الغدير با عنوان « پيامبر(ص) و دستاوردهاي فرهنگي ، تبليغي حج » و حجت الاسلام و المسلمين کاظم صديقي ،رييس دادگاه عالي انتظامي قضات و امام جمعه موقت تهران با عنوان «روش هاي فرهنگي –ارتباطي رسول الله(ص)» از مطالبي است که توسط برخي از مراجع و شخصيت هاي روحاني به رشته نگارش درآمده و گفت وگو با حسن بنيانيان رييس حوزه هنري ، غلامعلي افروز رييس سازمان نظام روان شناسي کشور و فاطمه آليا نماينده مجلس شوراي اسلامي نيز از سلسله گفتارهايي است که از سوي مسئولان کشوري نوشته شده و در اين کتاب ارائه شده است.

مصاحبه باعماد افروغ با عنوان «ارتقاي معرفت نبوي در جامعه» ، مهدي شجاعي باعنوان«جايگاه پبامبر (ص)در ادبيات فارسي » ، محمد رضا سرشاربانام«از هر زبان که مي شنوي نامکرر است »ومحمد علي مجاهدي باعنوان« شعر نبوي ،سرشاخه شعر ديني » نيز از مطالب پژوهشي کتاب حاضر است.همچنين ميز گردي که با حضور کارگردانان سينما درباره ساخت سريال پيامبر (ص) همچون فرج الله سلحشور ،جمال شورجه و شهريار بحراني برگزار شده بود، با عنوان «جامعه هنري و سيره رسول الله (ص)» به رشته نگارش در آمده و در اين کتاب گنجانده شده است.

 

 

آنک آن يتيم نظر کرده

معرفي کتاب:

 رمان « آنک آن يتيم نظر کرده» محمدرضا سرشار با ترجمه عربي بتول مشکين فام، استاد زبان و ادبيات عرب دانشگاه الزهرا، مراحل چاپ را در کشور لبنان طي مي کند.

اين کتاب که نسخه عربي آن توسط سوره مهر منتشر خواهد شد حاصل تحقيقات محمدرضا سرشار در متون معتبر تاريخي مرتبط با زندگي و سيره پيامبر ‌اسلام (ص)، در قالب داستاني و به لحني شاعرانه است.

«آنک آن يتيم نظر کرده » پيش از اين توسط دکتر جيمزکلارک به انگليسي ترجمه شده است.

 

 

چهارشنبه 8 تير 1390 - 12:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری