دوشنبه 23 تير 1399 - 5:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

جاي چنين مجموعه اي خالي بود

 

 دکتر حسن بلخاري قهي در مراسم رونمايي از کتاب «تاريخ تطبيقي هنر» گفت:در ابتدا به دکتر گودرزي تبريک مي گويم که توانستند يک اثر خوب را به جامعه هنري کشور هديه کنند. حقيقتا جاي چنين مجموعه اي در کشور خالي بود.

به گزاش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، وي افزود: البته خوشا به حال دکتر و اين مجموعه که برنامه امروز، مراسم رونمايي است و جلسه نقد نيست، وگرنه شمشير از نقد بر مي کشيدم، لکن جلسه رونمايي است و نفس تقدير و پاسداشت از اين حرکت بسيار خوب.

اين پژوهشگر هنر ادامه داد: من به عنوان يک معلم بسيار کوچک دردانشگاه تهران اتفاقا درسي تحت اين عنوان دارم و اين گونه منابع براي دانشجويان بسيار ارزشمند است.

وي اظهار داشت: اين کتاب در زمينه تاريخ هنر تطبيقي و به ويژه هنر تطبيقي و تطبيق هنر جزو آغازين حرکت هاست و آغاز اين حرکت هر چقدر دقيق تر باشد اين ديوار تا ثريا، راست قامت بالا و بالاتر مي رود.

بلخاري با بيان اينکه بنيان بحث تاريخ تطبيقي هنر، بحث نويي است و کاملا هم در حوزه مطالعات هنر قرار مي گيرد افزود:جنس و ماده مطالعات تطبيقي هنر و تاريخ تطبيقي هنر، تاريخ هنر است و لذا از ويلن دورف تا جديدترين آثار ماده تاريخي، بحث، تطبيق هنر است، اما جنس ذاتي کار مطالعات نظري است.

وي ادامه داد: اينکه محقق مي آيد تاريخ را به صورت برشي و بعضا افقي، در ارتباط قضايا با هم مورد بررسي قرار مي دهد متاثر از يک سري بنيان هاي نظري است و که مختصر به اين بنيان ها اشاره مي کنم.

وي افزود: از آنجايي که دکتر گودرزي گفتند ادامه اين تاريخ تطبيقي در مورد شرق خواهد بود، نکته اي که مايلم در اينجا عرض کنم در مورد کتاب «مهابهارات» است، «بهگود گيتا» که بخشي از اين کتاب است در واقع آغاز مطالعات تاريخ تطبيقي هنر است.

وي در ادامه با اشاره به «بهگود گيتا» که در آن به تجسم خدا پرداخته است، افزود: ما مسلمانان تصوير گريز شديم چون خداوند حتي بر پيامبر خودش هم تصوير خود را نشان نداد و مسلمانان صاحب هنر تجريدي شدند، و لي در آئين هندو و نيز در دين مسيحت به دليل تجسم خدواند بر حضرت عيسي(ع)، هنر تجسمي شکل گرفت.

دکتر بلخاري اظهارداشت: در بحث تطبيقي هنر، رجوع به ريشه ها خيلي مهم است. نکته ديگر اينکه هنگامي که رنسانس رخ داد universe (عالم) تبديل به world (جهان) شد. در جهان پيش از رنسانس کلي گري حاکم بود و انسان مطلقا قادر به ادارک ماده بدون اتصال به معنا نبود و محال بود که در جهان قبل از رنسانس انسان شيئي را بدون اتصال و ارتباط با معنا بررسي کند و لذا در جهان قبل از رنسانس ما فورماليسم نداريم.

وي در ادامه به دوره بعد از رنسانس اشاره کرد و گفت: ولي در دوره بعد از رنسانس که علم ظهور مي کند و دين به محاق مي رود عقل جزيي نگر مقدم بر عقل کلي نگر مي شود و universe که عالم را در تماميت خودش مي بيند تبديل به جهان ماده مي شود.

دکتر بلخاري با اشاره به اينکه «از سي چهل سال پيش بحث هاي ميان رشته اي مطرح شد» ادامه داد: امروزه ما به اين حقيقت رسيده ايم که بايد علوم را حتي المقدور با هم ببينيم و رشته هاي هنري را در کنار هم بررسي کنيم. در چنين عرصه اي هنر تطبيقي ظهور مي کند و اين نگاه کلي و اصلي ما به هنر است. بنابراين ظهور مطالعات تطبيقي هنر را محصول رسيدن بشريت به تعادل مي دانم.

وي در ادامه سخنان خود 5 شيوه مطالعات هنر را اينگونه عنوان کرد شيوه طولي، شيوه برشي يا عرضي، تطبيقي فورم، تطبيقي مضموني و تطبيقي ميان رشته اي.

دکتر بلخاري قهي در پايان سخنان خود از حوزه هنري و سوره مهر براي انتشار اين کتاب ها تشکر کرد. دکتر بلخاري همچنين انتشار آثارش توسط اين ناشر را موجب خوشحالي خودش دانست.

در ادامه، مراسم گودرزي (ديباج) با بيان اينکه اين اثر هم مانند هر اثر هنري ديگري بايد مورد نقد قرار گيرد، گفت: به عنوان نويسنده قصد صحبت کردن در مورد اين کتاب را ندارم بلکه بايد منتظر ماند تا مخاطبان کتاب درباره اين مجموعه قضاوت کنند.

وي با بيان ضرورت تدوين کتاب هايي در زمينه هاي هنري افزود: متاسفانه به عنوان عضوي از اين جامعه بايد به واقعيتي تلخ اشاره کنم و آن اينکه در اين کشور هفتاد و چند ميليوني، افرادي که بتوانند درباره مباحث نظري هنر اظهار نظر کنند تعدادشان بسيار کم است و همين تعدادي که الان هستند به 100 نفر هم نمي رسند.

مدير مرکز هنرهاي تجسمي حوزه هنري با بيان اينکه« اين رنج سيستم کشور و جامعه دانشگاهي و حوزه پژوهشي ماست» افزود: همواره قصد معلمي داشته ام و تنها هدفم انتقال دانش است.

وي در ادامه گفت: متاسفانه مخاطبان ما در کشور عادت کرده اند که تاريخ را به صورت خطي بخوانند، ولي وقتي يک دوره تاريخي به صورت برش عرضي خوانده مي شود مخاطب مي تواند به يک تحليل دقيق از اين دوره دست يابد.

گودرزي (ديباج) اضافه کرد: براي مثال وقتي در ايتاليا تحول و اتفاقي رخ مي دهد در تاريخ تطبيقي به اين مسئله توجه مي شود که همزمان با اين تحول در ساير مناطق چه اتفاقاتي رخ داده است و اين تحول در ساير کشورها چگونه ديده شده است.

وي در پايان اظهار اميدواري کرد که اين مجموعه مورد استفاده جامعه دانشگاهي و دانشجويان رشته هاي مختلف هنري قرار گيرد.

در ادامه اين مراسم محسن مومني شريف؛ رييس حوزه هنري در اين مراسم با تشکر از مرتضي گودرزي ديباج گفت: دکتر ديباج هم در عرصه کار عملي و مديريت و هم در تدوين مباحث نظري فعاليت خوبي دارند.

وي با بيان خاطره اي گفت: 18 يا 19 سال قبل، جوان شاعري از شهرستان به دفتر هفته نامه سوره آمد و بدون مقدمه از آقاي ميرشكاك پرسيد كه مي‌خواهم مدرن شوم، بايد چه كار كنم؟ آقاي ميرشكاك هم نسخه‌ سركاري به او داد كه البته حالا اين جوان معروف و مشهور شده است.

وي با ابراز گلايه از برخي افراد که چشم به ديگران و تقليد از آنها دارند، ادامه داد: اين بيماري است كه وقتي اتفاقي در جهان مي‌افتد، برخي‌ مي‌خواهند از آن تقليد كنند و تا زماني كه نگاه ما اين‌گونه باشد و بي مقدمه و بدون توجه به زمينه‌هاي تاريخي، از اتفاقات جهان تقليد كنيم، استعدادهايمان هدر مي‌رود.

رئيس حوزه هنري گفت: ‌اگر در كشوري اتفاقي افتاده است، به خاطر شرايط آن كشور بوده كه مردم پذيراي آن اتفاق بوده‌اند و با تقليد آن نبايد انتظار داشت كه مردم كشورمان آن اتفاق را بپذيرند، اين همان نکته اي است که مجموعه چهارجلدي «تاريخ تطبيقي هنر» به ما تذكر مي‌دهد.

مومني در ادامه افزود: آقاي گودرزي هميشه گلايه داشتند که در حوزه هنري به نسبت توجه به ادبيات و کتاب هاي ادبي به کتاب هاي پژوهشي بي توجهي مي شودو کمتر درباره اين کتاب ها اطلاع رساني مي شود که تا حدي با قبول اين گلايه، اعلام مي کنم که بايستي برخي از کارهاي اطلاع رساني و نقد کتاب هاي پژوهشي و هنري در محيط هاي دانشگاهي و از سوي کساني همچون دکتر بلخاري صورت گيرد.

وي افزود: کارهاي زيادي در زمينه هنر و پژوهش هنر در حوزه هنري صورت گرفته که بايستي اين کتاب ها و آثار به جامعه دانشگاهي کشور معرفي شود.

در پايان اين مراسم، انتشارات سوره مهر با حضور محسن مومني شريف؛ رييس حوزه هنري و دکترحسن بلخاري، با اهداي لوح يادبود از زحمات دکتر مرتضي گودرزي ديباج براي تاليف اين کتاب قدرداني کرد.

مراسم رونمايي از مجموعه چهار جلدي«تاريخ تطبيقي هنر» با حضور و سخنراني دکتر حسن بلخاري قهي، استاد دانشگاه، محسن مومني؛ رييس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي و دکتر مرتضي گودرزي (ديباج)؛ مولف کتاب در سالن کنفرانس سوره مهر برگزار شد. همچنين در اين مراسم مرتضي سرهنگي، اميرحسين فردي، ناصر فيض، سيد مسعود صفوي و تعدادي ديگر از هنرمندان و مسئولان حوزه هنري حضور داشتند.

 

 

چهارشنبه 8 تير 1390 - 12:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری