چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 3:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

راز ستاره

 

راز ستاره / گزيده شعر جلال‌الدين همايي ( صدسال شعر فارسي )

پژوهش و گزينش : ساعد باقري و سهيل محمودي

چاپ و شمارگان : اول / 89 ، 3000 نسخه

ناشر : شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير‌

 

ابتداي كتاب راز ستاره درباره مجموعه صد سال شعر فارسي توضيح داده مي‌شود و اينكه اين مجموعه پاسخي به يك نياز چند وجهي است . اين مجموعه سامان دهنده نگاهي گذرا به شعر صد سال اخير است تا آشنايي مجمل اما فراگير علاقه‌مندان شعر فارسي را به طور عام و دانش‌آموزان و دانشجويان رشته ادبيات فارسي را به طور خاص با شعر اين دوره فراهم كند و از ديگر سو قرار است جبران‌كننده برخي ناديده‌انگاري‌ها و چشم‌پوشي‌هاي برآمده از « دعواي قالب‌ها» باشد . مولفان تاكيد مي‌كنند كه در انتخاب آثار هر شاعر به نكات ذيل توجه كرده‌اند : - بهترين آثار هر شاعر – معروفترين آثار هر شاعر كه گاه بي آنكه نام شاعر براي عامه روشن باشد ، بر سر زبان‌ها افتاده است – آثار جريان‌ساز كه ممكن است در زمره بهترين يا معروفترين آثار شاعر نباشد ؛‌ اما با استقبال‌ها  و تضمين‌هاي شاعران ديگر يا با نقد و نظرهاي گونه گون ، تاثير گذار بوده ؛ و يا آنكه ناظر به رخدادي بوده كه سبب شده است آن شعر مورد توجه قرار گيرد .  

مقدمه ،  غزل‌ها ، مثنوي‌ها ، قطعات و پندنامه‌ها ، قصايد ، ماده تاريخ‌ها ، رباعي‌ها و واژه‌نامه بخش ‌هاي مختلف كتاب حاضر است . مقدمه كتاب راز ستاره به شرح احوال و زندگي جلال‌الدين همايي ( 1359 – 1278) مي‌پردازد . استاد همايي ، فرزند ميرزا ابوالقاسم محمد نصير متخلص به طرب كوچك‌ترين فرزد شاعر عالم ، عارف هنرمند ، هماي شيرازي است . پدر و پدربزرگ او هر دو شاعر و صاحب ديوان شعرند . استاد همايي در سراسر زندگي‌اش به كاري جز تدريس و تاليف و طبع كتاب نپرداخت و هرگاه به او سمتي در دانشگاه پيشنهاد مي‌شد ، سريعا ً رد مي‌كرد . هماي هيچ گاه به مقامات دنيوي توجهي نكرد و همواره با سادگي زيست و وسوسه‌هاي ظاهري را پس زد و دامان خود را از برخي گرفتاري‌ها برچيد . استاد جلال‌الدين همايي در سال 1345 شمسي پس از ارايه طرحي كه استادان را به حضور تمام وقت ملزم مي‌كرد و به كار تحقيق و مطالعه او لطمه مي‌زد ، به ميل خود بازنشسته شد .  استاد همايي در گوشه خلوت خود به كار تحقيق در ادب و تاريخ و فلسفه و عرفان پرداخت و سرانجام در بيست و هشتم تيرماه سال 1359 شمسي در هشتاد سالگي پس از يك كسالت كوتاه ، كالبد خاكي را باز نهاد و قدم در سراي باقي گذاشت .

شادي ندارد آن كه به دل غمي ، الا اي فروزنده دل آفتاب و به سير آفتاب و مه از جمله عناويني است كه در ادامه مقدمه به آن پرداخته مي‌شود . در بخشي از مقدمه كتاب حاضر از خانم دكتر ماهدخت‌بانو همايي ، فرزند گرد آورنده ديوان استاد همايي درباره آخرين شعر استاد نقل مي‌شود كه آخرين شعري كه در ديوان استاد به خط خود او ضبط شده « پايان شب سخن‌سرايي » نام دارد . در اين مثنوي كه استاد خود ، آنرا وصيت‌نامه منظوم ناميده و در سه نسخه جداگانه غير از نسخه ديوان ، با خط خود براي سه فرزندش نوشته است ، نخست از حال خود و بيماري‌هايي كه جسم او را مي‌كاسته ، سخن رفته است . گويي كه كيفيت مرگ خود را كه به صورت سكته قلبي بوده ، پيش بيني كرده است اين مثنوي  همچون نامه صميمانه و تسليت‌آميزي است كه مسافر راه درازي به عزيزانش مي‌نويسد .

در مثنوي « يخ فروش » كتاب حاضر از كلام جلال‌الدين همايي مي‌خوانيم :

پيرمردي يخ‌فروش دوره‌گرد

در هواي گرم مي‌زد آه سرد

كاي دريغا چشم من در خواب شد

وآن همه سرمايه يخ آب شد

اي پسر ، عمر تو آن سرمايه است

كوش كان را رايگان ندهي ز دست

گر رود بخت تو از غفلت به خواب

مي‌شود سرمايه عمر تو آب

پيش كز حسرت برآري بانگ و جوش

پند گير از كار پير يخ‌فروش

عمر ما برف است و گشت ماه و روز

آفتاب تير و گرماي تموز

 « راز ستاره » با پژوهش و گزينش ساعد باقري و سهيل محمودي در چاپ اول خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 19000 ريال توسط شركت سهامي كتاب‌هاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميركبير‌ انتشار يافته است .

 

چهارشنبه 8 تير 1390 - 12:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری