پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 23:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

اجراي آسان تر موسيقي در شهرستان ها

 

حضور فعال هنرمندان موسيقي سنتي در شهرستان‌ها


به گزارش گروه ادب و هنر همشهري آنلاين اين روزها سالن‌هاي تهران در اختيار گروه‌هاي موسيقي پاپ است. به‌نظر مي‌رسد که گروه‌هاي موسيقي سنتي ايران سازهاي خود را در شهرستان‌ها کوک مي‌کنند؛ همايون شجريان و گروه همنوازان حصار به اصفهان، بندرعباس و شيراز رفت، جلال ذوالفنون در رشت به اجراي برنامه پرداخت.

 تنها گروه موسيقي سنتي که در تهران در خرداد به اجراي برنامه پرداخت، گروه دستان به سرپرستي حميد متبسم بود که تا 25 خرداد در تالار وحدت کنسرت داشت. حميد بهروزي‌نيا هم با گروه لوتوس به خوانندگي سينا سرلک از 25 تا 27 خرداد در سالن خليج‌فارس کيش کنسرت داد. آنطور که ايسنا نوشته‌است، گروه کر آوازي تهران هم در تالار شهيد آويني بندرعباس به اجراي برنامه پرداخت.

اجاره بالاي تالار وحدت

پيش از اين فارس در گزارشي با اشاره به تغيير رويه تالار وحدت به اين نکته اشاره کرد که برگزاري کنسرت در تالار وحدت نسبت به گذشته سخت‌تر شده‌است. اگر پيش از اين از فروش بليت 40 درصد به گيشه و 60 درصد به هنرمندان تعلق مي‌گرفت.

اما در رويه جديد تالار وحدت اجاره‌اي بالغ بر 5 ميليون تومان را در کنار 4 درصد ارزش افزوده و 5 درصد عوارض شهرداري درنظر گرفته که هر گروه با پرداخت هزينه سامانه فروش مبلغي حداقل حدود 6 ميليون تومان براي هر شب کنسرت خود بايد به تالار بپردازد، هرچند اين مطلب از سوي روابط عمومي بنياد رودکي تکذيب شد اما خبرهاي ديگر حاکي از صحت گزارش فارس است.

آنطور که مهر نوشته‌است، کنسرت ارکستر کامه راتا به رهبري کيوان ميرهادي بنابه درخواست رهبر اين ارکستر لغو شد.‌ او دليل لغو اين کنسرت را بالا‌رفتن تعرفه اجاره سالن و عدم‌توانايي پرداخت کل مبلغ پيش از برگزاري کنسرت اعلام کرد‌ه‌است.

ميرهادي به مقايسه قانون اوليه تالار وحدت پرداخته که ابتدا کنسرت برگزار مي‌شد و براساس درآمد حاصل از فروش بليت، درصد اجاره سالن کسر مي‌شد. اما با تعرفه‌هاي جديد بنياد رودکي، برگزار‌کنندگان کنسرت علاوه بر دريافت مبلغ کامل اجاره‌بها، مبلغي را که به‌منظور عوارض شهرداري بايد پرداخت کنند که از درآمد حاصل فروش بليت پرداخت مي‌شود؛ روشي که باعث شد او در مقام رهبر ارکستر از اجراي کنسرت انصراف بدهد.

قوانين راحتتر در شهرستانها

برگزاري کنسرت در تهران مشکلات زيادي دارد؛ مشکلاتي از قبيل گران بودن سالن. هرچند اجراي کنسرت در شهرستان‌ها مشکلات خاص خودش را دارد اما به‌نظر مي‌رسد که گراني اجاره سالن بهانه‌اي است براي اجرا در شهرستان‌ها.

 اين همان نکته‌اي است که ميرهادي به آن اشاره دارد. او اعلام کرد که به‌دليل پرداخت کامل هزينه پيش از اجراي کنسرت عملا نمي‌توانند در تهران به برگزاري کنسرت بپردازند، به همين دليل او ترجيح مي‌دهد که اين کنسرت را در شهرستان اصفهان برگزار کند.

تغيير زمان اجرا بهدليل ناهماهنگي

براي دومين‌بار است که زمان اجراي ارکستر ملي تغيير مي‌کند. آنطور که اعلام شده، قرار بود اين ارکستر در 24‌و‌25خرداد به مناسبت ميلاد حضرت علي(ع) کنسرتي را با عنوان «شب خالقي» در تالار وحدت برگزار کند که اين اجرا به زمان ديگري موکول شد.

 پيش از اين هم قرار بود اين کنسرت در اوايل خرداد و در استان البرز به اجراي برنامه بپردازد که کنسرت هم به روز ديگري موکول شد.

اگر کنسرت‌ ارکستر کامه راتا به رهبري کيوان ميرهادي به‌دليل مشکلات مالي لغو شد، اما کنسرت ارکستر ملي به دلايل ديگري از جمله عدم‌برنامه‌ريزي لغو شده‌است. کنسرت ارکستر ملي در استان البرز 8 و 9 ارديبهشت ماه همزمان با ايام فاطميه لغو شد تا يک ماه بعد در 5 و 6 خرداد در اين استان برگزار شود.

 هرچند مديراجرايي ارکستر تغييرات سن سالن شهيد فلاح نژاد کرج، زمان براي تبليغات، همزماني اجراي ارکستر سمفونيک تهران با ارکستر ملي و اشتراک نوازنده‌هاي اين دو ارکستر دولتي را از جمله مسائل تغيير زمان اجراي اين کنسرت اعلام کرد.

اما اين‌بار محسن رجب‌پور در مقام مدير اجرايي، کسي که برنامه‌ريزي ارکستر را برعهده دارد باز به اشتراکي اشاره کرده که مشکلاتي را براي اجراي ارکستر ملي در برداشته‌است. او گفت: «در تازه‌ترين کنسرت ارکستر موسيقي ملي، گروه کر دفتر موسيقي هم حضور دارد اما اين گروه در ايامي که قرار بود کنسرت ارکستر ملي برگزار شود، برنامه داشت و نمي‌توانست فعاليت‌هاي خود را بر تمرين با ارکستر متمرکز کند.

 از سوي ديگر قرار بر اين است که از يک خواننده مطرح براي اين اجرا دعوت به همکاري شود که يکي از گزينه‌هاي مطرح عليرضا قرباني بود که ايشان هم در اين ايام در خارج از کشور کنسرت داشت؛ از همين رو به‌دنبال رخ‌دادن مجموع اين عوامل، تصميم بر آن شد که تاريخ برگزاري کنسرت تغيير کند.»

آخرين اجراي ارکستر ملي در تهران که در حقيقت نخستين اجراي ارکستر ملي بعد از 2 سال سکوت بود، سال گذشته در بيست و ششمين جشنواره موسيقي فجر بود.

 پس از آن تنها در استان البرز سازهاي اين ارکستر نواخته شد؛ هرچند تاريخ نهايي اين کنسرت هنوز مشخص نشده‌ اما اعلام شده ‌است که اين ارکستر اواسط تيرماه به اجراي کنسرت خواهد پرداخت.

 

سه‌شنبه 7 تير 1390 - 10:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری