يكشنبه 11 خرداد 1399 - 5:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

از لهجه استفاده درستي انجام داده‌ايم

 

گفتگو با فلورسام نويسنده فيلم نامه و بازيگر مجموعه توطئه فاميلي

 

 

مقدمه : فلورا سام از اوايل دهه هفتاد فعاليت بازيگريش را آغاز کرد . شيخ مفيد ، روزهاي زندگي ، همسايه ها ، شبي از شب ها ، نشاني و ماه عسل از جمله کارهاي مهم بازيگري و نويسندگي سام هستند .فلورا سام در عرصه کارگرداني تجربه ساخت چند تله فيلم   داشته است . مليحه شخصيتي که فلورا سام در مجموعه توطئه فاميلي آن را بازي مي کند  زني سنتي ، مقتدر و اهل خانواده است که در روند وقايع داستان مجموعه نقش مهمي دارد . با فلورا سام در مورد ويژگي هاي نقش و شخصيت مليحه گفتگويي انجام داده ايم . 

 

 دغدغه اصلي شما بازيگري است و يا نويسندگي ؟ 

 به بازيگري علاقه دارم و کار هنريم را با بازيگري آغاز کرده ام . چند سالي است که تمرکزم را روي کار نويسندگي گذاشته ام . نويسندگي يک کار مستقل تري است و طبق سليقه و نوع نگاهم  مي نويسم . براي کار بازيگر بايد منتظر بمانيد تا پيشنهاد حضور در کاري به شما انجام شود و بعد بتواند از ميان پيشنهادات يکي را انتخاب کنيد.

 

در تلويزيون کمتر نقش مناسب و کاملي براي خانمها وجود دارد چقدر به اين مسئله اعتقاد  داريد ؟

 بله اشاره درستي انجام داديد و در نتيجه دايره انتخاب نقش ها براي بازي محدود است و بايد دقت بيشتري انجام شود . در خيلي از مجموعه هاي تلويزيوني محوريت خانم ها هستند اما نقش ها اوج و فرود آن چناني ندارند و هر بازيگري مي تواند نقش را بازي کند. نقش هاي تک بعدي که شخصيت پردازي خاصي در مورد شخصيت زن در آن ديده نمي شود .  کارهاي خوبي هم وجود دارند اما به من پيشنهاد نشده است . نکته مهم ديگر در عرصه نويسندگي اين مسئله مهم است که در سينما و تلويزيون باندازه جايگاه واقعي نويسندگي ارزشي براي اين شغل قائل نيستند .

 

يکي از ويژگي هاي متن نوشته هاي شما حضور پررنگ و درست زنان در قصه فيلم نامه است . چگونه شخصيت مليحه در مجموعه توطئه فاميلي به وجود آمد ؟

 ديدگاهم در حين نوشتن فقط به اين موضوع جلب نيست که زنان کنشمند و مهم باشند . در تمام کارهايم مردان همپاي زنان در داستان فيلم نامه حضور موثري دارند . شخصيت پردازي را سواي جنسيت و مطابق بر ويژگي نقش انجام مي دهم . به عنوان يک نويسنده زن وظيفه خودم مي دانم که کمبودهاي حضور زنان را در مجموعه هاي تلويزيوني با پرداخت درست و لازم شخصيت زنها در کارهايم جبران کنم . اگر به تيراژ آغز مجموعه توطئه فاميلي توجه کنيد  متوجه مي شويد که زنان در در اين کار حضور جدي و اثر گذاري دارند و شروع سريال با صدا و کار کردن زنان در مزرعه برنج و خانه است .

 

به چه ميزان فضاي جغرافيايي شمال کشور به عنوان يک شخصيت در فيلم نامه مورد توجه شما بود ؟

به علت ويژگي داستان فيلم نامه مي بايد داستان در يک شهر کوچک و آرام اتفاق مي افتاد و دراين محيط کوچک آدمها  خيلي سريع يکديگر را پيدا مي کنند و همان طوريکه در داستان مجموعه مي بينيد باند دزدان خيلي سريع رامين را در حين فروختن جواهرات  پيدا مي کنند . در حالي که اگر داستان فيلم در تهران مي گذشت دزدان به راحتي نمي توانستند رامين را پيدا کنند . گروه توليد با توجه به آب و هوا و مناظري که در شهرهاي شما الي مورد بررسي قرار دادند  رامسر براي فيلمبرداري انتخاب شد . من از اين موقعيت در نوشتن فيلم نامه استفاده کردم و شغل رامين شخصيت اصلي را  فروشنده دورگرد شنبه بازارها انتخاب کردم و بعد ظهرها هم ويلا کرايه ميدهد . بنابراين شغل رامين متناسب شد با شهري که در آنجا زندگي مي کند .

 

به چه دليل از کمدي موقعيت در ساختار فيلم نامه استفاده کرديد ؟

 به کمدي موقعيت علاقه دارم وبيشتر از آن استفاده مي کنم . جابجايي آدمها و قرار گرفتن در موقعيت يکديگر بستر خوبي را براي استفاده از کمدي موقعيت ايجاد مي کند . جابجايي آدمها موقعيت کلاسيکي است که در خيلي از فيلمها و مجموعه هاي تلويزيوني مورد استفاده قرار مي گيرد و بسته به تفکر نويسنده ازآن استفاده مي شود .

 

استفاده از لهجه هاي مختلف در فيلم نامه را براساس چه موقعيت هايي مورد استفاده قرار داديد ؟

 علاقه داشتم هر شخصيتي در مجموعه يک لهجه داشته باشد اما تنها يک  شخصيت با لهجه نوشته شد .

 

آيا  اين شخصيت،  شخصيت مليحه بود؟

 بله و لهجه او را شيرازي انتخاب کردم . در اغلب کارها به گونه اي از لهجه استفاده مي شود که باعث رنجش مردم آن منطقه مي شود .علي رغم اينکه معتقدم بايد در قبال اين مسائل سعه صدر داشت اما برخي از مواقع براي اعتراض به مردم حق مي دهم . زيرا در برخي از سريال ها لهجه را براي آدمهاي دست و پاچلفتي ،دون پايه و ساده لوح مورد استفاده قرار مي دهند . در توطئه فاميلي تلاش کردم نه تنها هموطنان شيرازي از استفاده از اين لهجه دچار رنجش نشوند بکه با لهجه هم ارتباط درستي برقرار کنند . خوشبختانه از زماني که پخش سريال آغاز شده با واکنش منفي در قبال استفاده از لهجه مواجه نبوديم .

 

سه‌شنبه 7 تير 1390 - 9:57


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری