جمعه 16 خرداد 1399 - 23:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

4هزار مسجد پذيراي 600هزار معتکف در ايام‌البيض امسال بود

 

 معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي با اشاره اينکه در ايام‌البيض امسال 4هزار مسجد پذيراي 600هزار معتکف در سراسر کشور بودند گفت: ميزان استقبال جوانان از مراسم اعتکاف امسال بسيار چشمگير بوده به طوريکه 70 درصد شرکت کنندگان امسال را جوانان و نوجوانان تشکيل مي دادند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حجت الاسلام حسين روحاني نژاد اظهار داشت: اعتكاف يكي از سنت‌هاي حسنه پيامبر(ص) است و در روايات، احاديث و قرآن نيز به مراتب به اين سنت پسنديده تاكيد شده است كه مسلمانان به اعتكاف بنشينند و اعمالي كه براي معتكف بيان شده است را اجرا كنند. در حقيقت اعتكاف يك نوع حركت خودسازي، تربيت و مبارزه با نفس و به تعبيري ديگر گام نهادن در وادي معرفت است.

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي افزود: البته اعتكاف در اديان گذشته و در جوامع مختلف با شكل‌هاي مختلفي وجود داشته است. بشريت در هر شرايطي و با هر دين و مذهبي نيازمند معنويت است، به همين دليل مي توان گفت که اعتكاف در گذشته نيز بوده و اسلام به آن چهارچوبي داده و مسلمانان را به انجام آن دعوت كرده است.

وي با اشاره به اينکه در صدر اسلام به مراتب از انجام سنت اعتكاف غفلت مي شده است تصريح کرد: نه اينكه در قرون گذشته اعتكاف برگزار نمي‌شده، منتهي آنقدر نادر و كم بوده كه به معناي عدم برگزاري تلقي مي‌شده است اين رويه به همين شکل ادامه داشته تا در عصر ما و قبل از انقلاب، به طوري که در آن زمان در قم در مسجد امام حسن عسگري(ع) اعتكاف برگزار مي‌شد و تعداد اندكي معتكف مي‌شدند.

روحاني نژاد خاطرنشان کرد: سنت اعتكاف بعد از انقلاب اسلامي و در دوران دفاع مقدس كه تقريباً با همه جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل آميخته شده بود با نوعي معرفت و نورانيت نيز برگزار مي‌شد و نيازهاي معنوي رزمندگان اسلام را پاسخ مي‌داد و آنها را به آرامش روحي خاصي در آن زمان مي‌رساند.

 

***سازمان تبليغات اسلامي، احياگر سنت اعتکاف

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي گفت: بعد از دفاع مقدس، متوليان سازمان تبليغات اسلامي به اين فكر افتادند كه سنت حسنه اعتكاف را احياء كنند البته اين كار در آغاز سخت بود اما به هر حال شروع شد. 10 سال پيش در مجموع در سراسر كشور تعداد معتكفين به 500 نفر هم نمي‌رسيدند آن هم با تشويق و ترغيب‌هاي فراواني كه علماء، بزرگان، متصديان، اولياي امور فرهنگي و مساجد انجام مي‌دادند. وقتي كه اين فضاسازي و كار فرهنگي انجام شد، نظر علما و مراجع معظم و انديشمندان ديني بر اين شد كه بيشتر به اين حوزه بپردازند و با فتواهاي فكري، مباني نظري، مقالات و بررسي آثار و فوايدي كه اهميت به اعتكاف مي‌توانست داشته باشد فضاي عظيمي در رابطه با معنويت و اعتكاف و فهم آن در جامعه به وجود آوردند.

وي در همين راستا ادامه داد: از طرف ديگر هم مردم كه تشنه معنويت هستند احساس نياز كردند كه مي‌توانند گمشده خود را و آنچه كه به دنبالشان بودند را از طريق اعتكاف به دست بياورند لذا تجديدنظرهايي كه در نظرات فكري توسط مراجع تقليد صورت گرفت و بسترهايي كه فراهم شد و همچنين توصيه‌هاي مقام معظم رهبري، اين زمينه را فراهم كرد كه در كشور به بحث اعتكاف بيشتر پرداخته شود و به نقطه‌اي رسيديم كه رهبر معظم انقلاب از اعتكاف به عنوان يكي از رويش‌هاي انقلاب نام بردند.

حجت الاسلام حسين روحاني نژاد با اشاره به اينکه هر ساله شاهد افزايش تعداد معتكفين و مراكز برگزاركننده مراسم اعتكاف هستيم افزود: اين مراسم را به جزء در مساجد نمي‌توان در محل ديگري برگزار كرد و آن هم مساجدي كه جامعيت دارند.

معاون امور فرهنگي سازمان ضمن ابراز اميدواري از روند رو به رشد برگزاري مراسم اعتکاف در سراسر کشور گفت: امسال حدود 600 هزار  نفر معتكف در 4000 مسجد داشته‌ايم.

وي با اعلام اينکه بيش از 70 درصد شركت‌كنندگان امسال جوانان، دانشجويان، اساتيد دانشگاه‌ها و طلاب و علما هستند اظهار داشت: در مراسم اعتكاف امسال شاهد حضور پررنگ‌تر قشر بانوان نسبت به سال‌هاي پيش بوديم و اين اتفاق بسيار مهم است چون اينها هستند كه نسل بعد كشور را تربيت مي‌كنند. طبيعتاً مادري كه با اعتكاف آشنا شده و معرفت پيدا كرده هميشه حدود الهي را رعايت مي‌كند، بهتر مي‌تواند فرزندش را تربيت كند و كانون خانواده را گرم نگه دارد.

روحاني نژاد ادامه داد: زمينه‌ برگزاري اعتكاف به قدري در كشور زياد شده است كه اگر واقعاً مساجد بتوانند امكانات لازم را براي معتكفين فراهم كنند، مطمئناً اين عدد به يك ميليون نفر هم در سال خواهد رسيد. خوشبختانه در اين اعتكاف بيشترين استقبال‌كنندگان نسل جوان و تحصيل‌كرده بودند.

معاون فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي تصريح کرد: فعاليت‌هاي فرهنگي و تبليغي بسيار زيادي در زمينه اعتکاف انجام شده است، مثلاً در اين 10 سال در كمتر مغازه‌اي جزوه يا كتابي پيرامون اعتكاف بود اما امروزه صدها كتاب در اين زمينه نوشته شده است و تعداد زيادي حلقه‌هاي معرفت در اين مراسم به صورت گفتماني برگزار مي‌شود.

وي همچنين از سخنراني‌هاي ديني با حضور علماي بزرگ، فرصت‌سازي براي انديشه جوانان، مطالعه و تفكر براي معتكفين و پناه بردن بندگان خدا با رقيت و عبوديت به درگاه او به عنوان ديگر برکات اعتکاف ياد کرد و گفت: اميدواريم كه انشاءالله با مديريت سازمان تبليغات اسلامي و نقش برجسته مردم، مراسم اعتکاف به همين سبك و روش ادامه پيدا كند و روزي شاهد باشيم كه مساجد زيادي آمادگي برگزاري مراسم اعتكاف را دارند و اين آمار از مرز يك ميليون نفر هم عبور کند.

 

اداره کل امور فرهنگي معاونت فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي در استاي اجراي سياست‌هاي سازمان با درك اهميت و جايگاه ويژه مراسم اعتكاف در احياء و اشاعه معارف و تبلور حيات معنوي و تبيين و ترويج شاخص‌هاي اعتقادي، توسعه فرهنگ اعتكاف را در اولويت برنامه‌هاي خود قرار دادند.

از همين رو با مديرکل امور فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي پيرامون مراسم اعتکاف امسال و چگونگي اجراي آن در سراسر کشور گفتگوي کوتاهي را انجام داديم.

 

**اعتكاف، تمرين انقطاع از غير خداست

حجت الاسلام سيداسماعيل حسيني با اشاره به اينکه تاثير مثبت خلوت کردن در خانه خدا چيزي نيست که به اين زودي‌ها از دل معتکفان درگاه الهي بيرون برود گفت: چند سالي مي شود که مراسم اعتکاف آن طور که بايد و شايد در سراسر کشور اجرا مي شود. اکنون ديگر ماه رجب با مناسبت هاي بزرگ مذهبي بزرگش نمود بيشتري در ميان مردم پيدا کرده و سال به سال اقبال مردم مخصوصاً جوانان نسبت به سنت حسنه اي همچون اعتکاف بيشتر و بيشتر مي شود طوري که مساجد برگزار کننده اين مراسم ديگر جوابگوي خيل عظيم معتکفان نيست و خيلي‌ها با حسرت از رفتن به مسجد بازمي مانند و به خانه هايشان برمي گردند.

مدير‌كل امور فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي، اظهار داشت: در دوران جاهليت هم عملي به عنوان اعتكاف در ميان مردم موسوم بوده است. اين سنت در زمان پيامبر(ص) نيز مرسوم بوده و آن حضرت اعمال اعتكاف را به مسلمانان آموزش مي‌داده است. همه عبادات در يك هدف كلي مشترك مي‌باشند و براي هر يك از آن‌ها اهداف جداگانه‌اي نيز وجود دارد، به‌طور مثال عبادتي چون نماز باعث آرامش انسان مي‌شود، روزه گرفتن انسان را صبور مي‌كند، اما اعتكاف عملي است مركب از چند عبادت.

وي تصريح كرد: اعتكاف فرصتي مناسب است تا انساني كه در پيچ و خم‌هاي زندگي مادي خود غرق شده، خود را بازيابد و به قصد بهره‌برداري از از ارزش‌هاي معنوي از علايق مادي دست بكشد و خود را در اختيار پروردگار بگذارد. اعتكاف فصلي است براي گريستن، ريزش باران رحمت و شستن آلودگي‌هاي گناه و تطهير صحيفه اعمال براي نوراني ساختن دل و صفا بخشيدن به روح.

حسيني با بيان اينكه سياست‌ها‌ي اعتكاف امسال در 35 محور تجميع شده‌ بود، گفت: در آيين اعتكاف سال جاري همان طور كه پيش بيني مي شد، نزديك به 600هزار نفر در آن شركت داشتند. «ولايت مداري» و ضرورت ولايت پذيري در تمام ابعاد سياسي و اجتماعي نيز محور و شعار اصلي اين مراسم بود.

مديرکل امور فرهنگي افزود: توجه ويژه به اعلام همدردي با جريان بيداري اسلامي و قيام مسلمانان دركشورهاي اسلامي بخصوص كشورهاي بحرين و يمن و توجه جدي به مقوله خيزش‌هاي اسلامي از ديگر مولفه‌هاي اعتكاف امسال بوده است.

وي، ديگر ويژگي اعتكاف امسال را اطلاع رساني درخصوص برخي وقايع سياسي كشور اعلام کرد و گفت: در ادبيات اسلام ناب محمدي، دين هيچ گاه از سياست جدا نيست و به همين دليل در مراسم اعتكاف امسال اطلاع رساني در خصوص برخي مسايل سياسي كشور كه حساسيت افكار عمومي را بر انگيخته است مورد توجه قرار گرفت.

حجت الاسلام سيد اسماعيل حسيني از محورهاي مهم ابلاغيه اعتكاف امسال را که در سومين نشست مسئولان و رابطان اعتكاف در آستانه ايام‌البيض 1432ه.ق به رياست حجت‌الاسلام و المسلمين سيد مهدي خاموشي و با حضور كارشناسان فرهنگي و رابطين اعتكاف استان‌ها برگزار شد را همكاري با رسانه‌هاي جمعي، هدايت فعاليت‌هاي هنري به سوي مستند سازي ابعاد مختلف مراسم، هماهنگي با دستگاه‌هاي دولتي به منظور ايجاد تسهيلات لازم جهت شركت كارمندان و مديران استاني در مراسم روحبخش اعتكاف و ايجاد تنوع در بسته‌هاي فرهنگي اهدايي به معتكفان و گنجاندن محصولات فرهنگي انقلابي نظير رمان‌هاي دفاع مقدس و ساير محصولات جبهه فرهنگي انقلاب دانست.

مديرکل امور فرهنگي سازمان تبليغات اسلامي تاكيد كرد: ايجاد ارتباط مستمر با معتكفان و توجه به ويژ‌گي هاي آنان در برنامه ريزي‌هاي محتوايي نيز در دستور كار مجريان مراسم امسال قرار داشت و توصيه هاي اخلاقي و محتوايي كارشناسان و عالمان ديني در طول مراسم اجرا شد.

 

 

 

شنبه 4 تير 1390 - 13:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر