پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 12:11
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

موبايل

 

موبايل / گزيده مقالات نخستين همايش چالش‌ها و كاركردهاي فرهنگي موبايل

ويراستار : اصغر نژاد‌بخش

چاپ و شمارگان : اول / 88 ، 1000 نسخه

ناشر : سوره مهر

 

همايش ملي موبايل و چالش‌ها و كاركردهاي فرهنگي در دي ماه 1388 در شهر رشت برگزار شده است . غلامرضا قاسمي ؛ رييس همايش ، الوند رضازاده ؛ دبير همايش و دكتر مجيد قدمي ، دكتر محمدجواد مهدوي ‌نژاد و همچنين دكتر عليرضا قبادي هيات داوران اين همايش بوده‌اند . جهاني‌شدن اينجا و اكنون ؛ نوشته دكتر كاوه احمدي علي‌آبادي آسيب‌شناسي پديده‌ي رسانه‌اي نوين تلفن همراه ، پيامدها و راهكارهاي اجتماعي ؛ اصلاح و بازنگري ، نوشته دكتر مهدي سبحاني‌نژاد ، سياوش پورطهماسبي و آذر تاجور ، نقش تلفن همراه در ارتقاي سطح فرهنگ و هنر كشور و چالش‌هاي فراروي آن ؛ نوشته دكتر عليرضا رشيدي و محمد مهدي رشيدي ، تاثير تلفن همراه بر جوانان و خانواده ، نوشته علي‌اصغر جوادي و سيده طيبه موسوي ، تاثير تلفن همراه بر خانواده و جوانان ، نوشته سيدحسام هدايتي و ميترا قريشي ، معضلات اجتماعي و پيامدهاي استفاده نادرست از تلفن همراه ؛ نوشته نرگس قاسمي ، چالش‌ها و كاركردهاي فرهنگي موبايل ؛ نوشته ثريا مهران‌فر ، معضلات اجتماعي و پيامدهاي استفاده نادرست از تلفن همراه ، نوشته رضا نوروزي ، تاثير تلفن همراه بر سياست از منظر كاركردگرايي ، نوشته روح‌اله اسلامي و مجيد بيات‌ و همچنين تلفن همراه خالق زندگي ، نوشته سيدحميد زيداني شارو از مقالات مطرح شده در اين همايش ملي مي‌‌باشند .

در مقدمه اين كتاب به اين نكته اشاره مي‌شود كه امروزه صاحب‌نظران علم ارتباطات از طريق تلفن همراه « قلمرو فرديت » و هويت فردي و اجتماعي كاربران را تحليل مي‌كنند .  به نظر آنها يك ظرفيت جديد تكنولوژيكي ، براي فهم فرد و فرديت فراهم شده است كه از طريق آن مي‌توان خوانش هويتي جديد از فرد ارائه داد . اين مقدمه ادامه مي‌دهد كه نتايج تحقيقات ميداني نشان مي‌دهد كه احساس آزادي در ميان « دارندگان تلفن همراه » افزايش پيدا كرده است . در يكي از اين تحقيقات از ميان 700 نفر پاسخگو 6/44 درصد اظهار كرده‌اند كه تلفن همراه تاثير جدي در توسعه آزادي فردي داشته است .  

 مقدمه كتاب بسترسازي مناسب فرهنگي براي استفاده‌ي به جا از تلفن همراه در جامعه و برخورد علمي و آگاهانه با دست‌آوردهاي نوين علمي به ويژه تلفن همراه در به حداقل رساندن مضرات و خطرات ناشي از آن در جامعه بسيار تاثيرگذار مي‌داند .  همينطور فرهنگ‌سازي ، اطلاع‌رساني شفاف و منطبق بر خطوط قرمز واقعي نه سليقه‌اي مديران‌، بهره‌گيري گسترده از ديدگاه كارشناسي صاحب‌نظران علوم ارتباطات ، ضرورت امروز جامعه قلمداد مي‌كند . حوزه هنري استان گيلان در پايان با برگزاري نخستين همايش « چالش‌ها و كاركردهاي فرهنگي موبايل و جشنواره عكس‌هاي موبايلي‌ها / همراهان » اميدوار است توانسته باشد رهيافت‌ها و راهبردهاي هرچند كوچك براي چگونگي روبرو شدن با پديده تلفن همراه و چالش‌هاي جهاني‌سازي را ارايه نموده باشد .

روش تحقيق ، تعريف جهاني شدن ، امواج دوره‌هاي مختلف جهاني شدن ، ابزار يا نمادهاي جهاني شدن ! دستاوردهاي جهاني شدن ، آخرين موج جهاني شدن : انقلاب ارتباطات و اطلاعات ، جهاني شدن ، هويت‌بخشي و مردم محروم ، ابربزرگراههاي ارتباطاتي و شاهراه‌هاي اطلاع رساني جهاني ، فقر اطلاعاتي ، ارتباطات و توسعه در عصر جهاني شدن ، رسانه‌هاي محلي و تنوع فرهنگي ، فرهنگ جهاني و فرهنگ بومي ، نسبيت فرهنگي ، علل برخي از آسيب‌هاي اجتماعي عدم مشاركت ، آموزش از طريق اينترنت و همچنين روش پژوهش از جمله مباحث طرح شده در مقالات اول و دوم كتاب حاضر هستند .

مقاله سوم كتاب حاضر به قلم دكتر عليرضا رشيدي و محمد مهدي رشيدي هدف اساسي اين پژوهش را نقش تلفن همراه در ارتقاي سطح فرهنگ و هنر كشور و چالش‌هاي فراروي آن مي‌داند . روش تحقيق در اين پژوهش ، تحليلي بيان مي‌شود و اينكه براي اين منظور ديدگاه‌هاي صاحب‌نظران ، كتب ، پيشينه مطالعاتي و تحقيقات انجام شده مورد  مطالعه بررسي و تحليل قرار مي‌گيرد . نويسنده در پايان مقاله خود نتيجه‌گيري مي‌‌كند كه اهميت خاص تلفن همراه در دنيايي كه هر روز بيش از پيش به سوي گسترش اين وسيله مي‌رود ،‌ موجبات بسط ، نفوذ ، و تاثير آنرا فراهم مي‌آورد . اهميت خاص تحقيق در اين زمينه از آنروست كه اين وسيله تمامي وجوه حيات انسان را يكسره در برمي‌گيرد .

سير تحول تلفن همراه در ايران ، فرهنگ جوانان و تكنولوژي جديدي به نام تلفن همراه ، تاثيرات تلفن همراه بر جوانان و جامعه ، تلفن همراه و تاثيرات آن بر سلامت رواني و روحي فرد ، تلفن همراه و تاثير آن بر سلامت اجتماعي فرد ، مزيت‌ها و فوايد تلفن همراه ، تلفن همراه و توسعه ارتباطات بين فردي ، تلفن همراه و فوايد فردي ، تلفن همراه و خانواده مباحث مقالات چهارم و پنجم كتاب حاضر مي‌باشند . نويسندگان مقاله پنجم در پايان مباحث خود داشتن تلفن همراه در جامعه را گريزناپذير مي‌دانند و بر اين نكته تاكيد مي‌نمايند كه مي‌بايست چاره‌‌اي انديشيد تا خطرات و كاركردهاي منفي آن كم وكمتر شود . آگاه‌سازي عموم شهروندان به ويژه والدين و نوجوانان و بسترسازي فرهنگي ، كمك به نهادهاي فرهنگي و فرهنگ‌ساز در زمينه‌هاي مرتبط تلفن همراه ، برگزاري همايش و سخنراني در مدارس و دانشگاه‌ها و همچنين چاپ بروشور تبليغاتي مثبت و يا كتابچه‌هايي با نكات آموزنده با نكات اخلاقي و پرمحتوا و توزيع رايگان آن به همراه فروش دستگاه و يا سيم‌كارت تلفن همراه از جمله پيشنهادهايي است كه نويسندگان اين مقاله در جهت كاهش مضرات استفاده از تلفن همراه پيشنهاد مي‌كنند .

نرگس قاسمي ، نويسنده مقاله ششم كتاب چالش‌ها و كاركردهاي فرهنگي موبايل مقاله خود را با اين سوال آغاز مي‌كند كه معضلات اجتماعي و پيامدهاي استفاده نادرست از تلفن همراه چيست ؟‌ قاسمي اشاره مي‌كند كه نحوه نادرست از تلفن همراه در اماكن عمومي ، ناآشنايي با كاركردهاي اصلي تلفن همراه ، مكالمه‌هاي افراطي و طولاني ، قرار دادن بي هدف اين وسيله در اختيار نوجوانان و كودكان ، استفاده‌هاي غيراخلاقي و نيز برخي رفتارهاي نامتعادل با استفاده از اين وسيله از جمله مواردي مي‌داند كه كارشناسان عقيده دارند آثار اجتماعي و فرهنگي نگران‌كننده‌‌اي در بر داشته و در آينده نيز خواهد داشت . از ديدگاه نويسنده بيكار بودن جوانان ميزان استفاده از تلفن همراه را افزايش مي‌دهد كه به طور طبيعي جنبه‌هاي انحرافي آن بيشتر مي‌شود ، بنابراين توجه به اين امر و ايجاد تفريحات سالم در كاهش عوارض نادرست از تلفن همراه را موثر مي‌داند .

چالش‌ها و كاركردهاي فرهنگي موبايل ،‌ معضلات اجتماعي و پيامدهاي نادرست از تلفن همراه و همچنين تاثير تلفن همراه بر سياست از منظر كاركرد گرايي مقالات هفتم تا نهم كتاب حاضر مي‌باشند . در مقاله هفتم ثريا مهران‌فر نقش نهادهايي مانند سازمان تبليغات اسلامي و وزارت ارشاد و صدا و سيما را كه به نحوي با فرهنگ عمومي جامعه سروكار دارند را در جلوگيري از گسترش استفاده‌هاي منفي تلفن همراه مهم ارزيابي مي‌كند . از ديدگاه مهران‌فر همه چيز از مرداد سال 1373 آغاز شد ؛ زماني كه اولين موبايل‌ها به راه افتاد و ايرانيان با پديده ارتباطي جديدي آشنا شدند . از  نظر وي با توجه به قيمت ميليوني اين كالاي ارتباطي تازه ، بيشتر متقاضيان آن كساني بودند كه پس‌ انداز مناسبي داشتند و مي‌توانستند  قسمتي از آن را براي هزينه‌هاي تجملي بپردازند تا اينكه تلفن همراه خود به عنوان وسيله‌اي درآمد زا نقش جديدي را در زندگي مردم پذيرفت . ممنوعيت استفاده از موبايل در برخي مكان‌ها ، بلوتوث ، تكنولوژي امروز و امنيت در آن ، نگاهي به معضل بلوتوث‌هاي غيراخلاقي و فقر فرهنگي و همچنين بلوتوث ؛‌ حساسيت‌ها و واكنش‌ها از ديگر مواردي كه در ادامه نويسنده مقاله ابعاد گوناگون آن‌ها را واكاوي مي‌كند . ثريا مهران‌فر در پايان مطالب خود پيشنهاد مي‌دهد كه با فرهنگ‌سازي در جامعه مي‌بايست استفاده صحيح از اين ابزار را به سمت و سوي صحيح كشاند ، در اين راستا طرح بلوتوث قرآني در دانشگاه‌هاي ايران از نظر مهران‌فر طرحي كارآمد است كه به وسيله آن مي‌تون فضايي متفاوت در استفاده از موبايل در جامعه بوجود آورد .

خانواده در عصر تكنولوژي و همچنين معضلات اجتماعي تلفن همراه از ديگر مباحث مهم كتاب حاضر در مقاله‌اي به قلم رضا نوروزي مي‌باشد . روح الله اسلامي و مجيد بيات هم تاثير تلفن همراه بر سياست از منظر كاركردگرايي را واكاوي و تحليل و بررسي مي‌كنند .  آخرين مقاله كتاب حاضر ، تلفن همراه ؛ خالق زندگي به قلم سيدحميد زيداني شارو نام دارد . زيداني در مقاله خود سعي دارد آثار اين جادوي كوچك بر ادبيات و تعاملات انساني شناخته بشناساند . تلفن همراه و درونيات فردي ، تلفن همراه و وجود فرد ، تلفن همراه و اجتماعي شدن ، تلفن همراه و تعاملات اجتماعي  تلفن همراه هويت فردي و فردگرايي ، مفهوم خود ،‌ تلفن همراه و توسعه ارتباطات بين‌فردي ، توسعه انتخاب‌ها و تغيير در نظام ارزشي و ترجيحي فردي ، تلفن همراه دسترسي فوري و فرهنگ فوري و همچنين تلفن همراه بعنوان تكنولوژي فردي و خصوصي عناويني هستند كه توسط نويسنده در معرض آگاهي و قضاوت خوانندگان قرار مي‌گيرد . سيد حميد زيداني در پايان مقاله خود اذعان مي‌كند كه تلفن همراه در مركز انقلاب مخابراتي قرار گرفته است و يادآور مي‌شود كه تلفن همراه در طول يك قرن و اندي از موجوديتش زندگي اقتصادي و اجتماعي بشر را بيش از آنچه الكساندر گراهام بل در سال 1876 تصور مي‌كرد تغيير داده است . زيداني تلفن همراه را باعث ايجاد  هم‌نشيني ،‌ اشتغال و دسترسي ميليون‌ها نفر به اطلاعات مي‌داند كه دروازه‌اي بسوي جهان نوين و خالق يك زندگي جديد شده است .

گزيده مقالات نخستين همايش چالش‌ها و كاركردهاي فرهنگي موبايل در چاپ اول خود با تيراژ 1000 نسخه توسط انتشارات سوره مهر و با قيمت 4000 تومان انتشار يافته است .

 

شنبه 4 تير 1390 - 13:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری