جمعه 20 تير 1399 - 16:51
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

سميرا حسن

 

عملکرد سازمان تبليغات اسلامي، ستودني است

 

گفتگو با حجت الاسلام محمدرضا آقاميري، قائم مقام و عضو هيئت مديره موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان

اول تيرماه ، روز ملي تبليغ و اطلاع رساني است. سالروز صدور فرمان تاريخي امام خميني (قدس سره الشريف) مبني بر تاسيس سازمان تبليغات اسلامي در سال 1360 هجري شمسي. سالروز تولد سازماني که براي تبليغ دين مبين اسلام ، تلاش مي کند. سازماني که منشاء خيرات و برکات فراوان است. سازماني که بجرأت مي توان گفت، در حال حاضر به واسطه موسسات تابعه و فعاليتهاي مختلفي فرهنگي ديني اش، بيشترين ارتباط را با آحاد جامعه خصوصا جوانان دارد. به همين منظور با حجت الاسلام والمسلمين محمدرضا آقاميري، قائم مقام و عضو هيئت مديره موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان (از موسسات وابسته به سازمان تبليغات) بزرگترين و مهمترين سايت فرهنگي کشور ، به گفتگو نشسته ايم که مشروح آن از نظر مي گذرد.

 

ارزيابي شما به عنوان يک شهروند روحاني، از فعاليتهاي فرهنگي سازمان تبليغات چيست ؟

ضمن تبريک روز تبليغ و اطلاع رساني به همه تلاشگران عرصه تبليغ، مستحضريد که اسم هر سازمان، بيانگر موضوع فعاليت آن سازمان است. از نام سازمان تبليغات هم پيداست که چه رسالت عظيمي بر دوش دارد و متولي و متصدي تبليغ و ترويج دين، احکام و انديشه هاي ديني و فرهنگ اسلامي در کشور است. اين سازمان با فرمان مقدس حضرت امام خميني (ره) با اين غرض و نيت تاسيس شد که بتواند به تبليغات ديني در کشور سرو سامان بدهد تا اين امر به شکل منسجم صورت بگيرد. سازمان هم از سال 60 تا کنون، در هر مقطع زماني به گونه اي به اين رسالت پرداخته، يک روز با اعزام روحاني و مبلغ به روستاها و شهرها و روزي ديگري با توليد انواع محصولات فرهنگي ديني، در واقع در هر زمان به فراخور زمانه و نياز روز مخاطبان خود ، برنامه ريزي و عمل نموده. طي ده سال گذشته که رياست سازمان بر عهده جناب آقاي حجت الاسلام والمسلمين دکتر خاموشي بوده، علاوه بر ساير فعاليتهاي قبلي، استفاده از فناوري هاي جديد و بروز ،نيز به فعاليتهاي سازمان اضافه شده و با تاسيس موسسات مختلف فرهنگي هنري تابعه ، با رويکردهاي مختلف فرهنگي، ديني، هنري و.. براي مخاطبان مختلف نظير جوانان، نوجوانان، دانش آموزان و کاربران اينترنتي، سعي در اداره فرهنگي جامعه توسط دين داشته است. امروز هم به عنوان يکي از پيشگامان عرصه فناوري هاي نو،تکنولوژي نوين را در قالب «منبر الکترونيکي » به خدمت تبليغ دين درآورده است. اين طرح بسيار موفق بوده و با استقبال خوب مخاطبان هم رويرو شده و به گونه اي است که اگر خطيبي در يک منبر فيزيکي ، مثلا 500 مخاطب داشته باشد، در يک منبر الکترونيک بيش از هزاران نفر مخاطب دارد. مخاطباني که مطلب را مي خوانند و نظر نيز مي دهند. حتي به نوعي ارتباطي دو طرفه نيز تعريف شده است. اين روش بسياري از هزينه ها را نيز کاهش داده است. مثلا قبلا براي انتقال مفاهيم ديني، يک کتاب با حداکثر تيراژ 2000 نسخه چاپ مي شد که شايد کمتر از 50% مخاطبان، مطالب آن را به دقت مطالعه مي کردند. اما حالا با استفاده از فناوري هاي نو، بسياري از اين هزينه ها کاهش يافته و برعکس گستره مخاطبان هم زياد شده است. حالا مطالب ديني را بيشتر از هزارن نفر در روز مطالعه مي کنند و بکار مي بندد. با همه اين اوصاف، مي توان نتيجه گرفت که فعاليت و عملکرد سازمان تبليغات اسلامي ، خصوصا در دوره رياست آقاي دکتر خاموشي ، بسيار موفق و ستودني بوده است. اين سازمان توانسته با آحاد مردم جامعه از هر نسلي ارتباط برقرار کرده و به فراخور حال و نياز مخاطب برنامه، فعاليت و محصول ارائه کند. سازمان توانسته هم مخاطب سنتي را ، با فعاليتهاي قبلي نظير اعزام مبلغ و روحاني حفظ کند و هم با استفاده از فناوري ها نو، پاسخگوي مخاطب جديد و جوان خصوصا اقشار تحصيل کرده و آشنا به اين فناوري ها باشد.

 

ميزان تاثيرگزاري فعاليتهاي سازمان را چطور ارزيابي مي کنيد؟

بحمدالله سازمان توانسته تاثير مثبت و بسيار موفقي را در جامعه بگذارد.راه اندازي و ساماندهي هيئات مذهبي، راه اندازي کانونهاي خودجوش و داوطلبانه جوانان در اقصي نقاط کشور، راه اندازي کانونهاي فرهنگي و مذهبي در مساجد، تاسيس سازمانها و موسسات متخصص در زمينه هاي مختلف فرهنگي هنري، بکارگيري فناوري هاي نوين در عرصه تبليغ، همه و همه، گوشه اي از فعاليتهاي سازمان تبليغات است. در مجموع، اين سازمان در عرصه فرهنگي کشور بسيار تاثير گزار بوده و فراتر از وظيفه ذاتي خود عمل کرده است.

 

موسسات زير مجموعه سازمان، چقدر توانستند در تبليغ و اطلاع رساني موفق عمل کنند؟

 همه موسسات زير مجموعه و وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، با هدف تبليغ و ترويج مفاهيم دين مبين اسلام فعاليت مي کنند و بسيار هم موفق بوده اند. مثلا حوزه هنري نياز مخاطبان هنرمند را برآورده کرده وبه محفلي فرهنگي براي حضور ايشان تبديل شده و فعاليتهاي موفقي را در انتقال مفاهيم ديني با بکارگيري فناوري هاي نو نظير انيميشن داشته. خبرگزاري مهم نيز همينطور. موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان نيز توانسته در جذب مخاطبان خصوصا مخاطبان و کاربران جوان فرهيخته بسيار موفق عمل کند. تبيان با راه اندازي اينترانت زمينه و بستر مناسب براي استفاده همه مردم در اقصي نقاط کشور از اينترنت پاک را به وجود آورده و مطالب مختلف ديني فرهنگي را به راحتي و به صورت رايگان در اختيار مخاطب قرار داده است.

 

فعاليتهاي تبيان در عرصه تبليغ، چگونه بوده است ؟

موسسه تبيان بخشهاي مختلفي دارد که هر کدام مخاطب خاص خود دارد. تبيان يکي از پيشگامان عرصه توليد بازي هاي رايانه اي با مفاهيم ديني و ملي است. مرکز idc تبيان نيز اين امکان را فراهم نموده که هر فردي در هر کجاي کشور بتواند با اتصال به شبکه اينترانت تبيان، از محتواي پاک و مطالب بيش از 100 سايت مختلف استفاده کند. همينطور سايت تبيان که به عنوان بزرگترين و مهمترين سايت فرهنگي ديني کشور شناخته شده است.روزانه بيش از 000/700/2 صفحه از اين سايت باز مي شود و روزانه بيش از 000/000/1 بازديد کنند دارد.مطالب اين سايت به شش زبان زنده دنيا منتشر مي شود و با تنوع بسيار مطالب توانسته يکي از مجريان طرح منبر الکترونيکي باشد. شبکه اجتماعي تبيان يا همان «سراي پاک ايرانيان» هم، جديدترين اقدامات وفعاليتهاي موسسه تبيان، براي سالم سازي محيط مجازي و نشر مفاهيم ديني ملي براي کاربران ايراني است. زماني ، فناوري هاي نو، به نوعي ابزار قدرت دشمنان اسلام بود که با هوشمندي ، به فرصتي براي تبليغ دين مبين اسلام تبديل شده که همه از نتايج دور انديشي وبلند همتي سازمان تبليغات اسلامي است. اما اين موضوع کار و وظيفه ما را هم به عنوان اعضاي سازمان تبليغات اسلامي، سنگين تر کرده. زيرا دشمن به اين امر حساس شده و روشهاي ديگري را به کار گرفته که زحمت و تلاش مضاعف همه تلاشگران عرصه تبليغ را مي طلبد.

خاطره اي از سال 60 و تاسيس سازمان تبليغات داريد؟

خبر تاسيس سازمان تبليغات و سر و سامان گرفتن عرصه تبليغ دين، براي همه طلبه ها و مبلغان ديني، خبر خوش و مسرت بخشي بود. زيرا در آن زمان به جهت نبودن يک سازمان هماهنگ کننده، بسياري از مبلغان با مشکلات مختلفي مواجه بودند اما با تاسيس سازمان ، يک نهاد متولي و به نوعي پشت و پناهي پيدا کردند. در حال حاضر اوضاع با قبل متفاوت شده وبا حمايتها و برنامه هاي سازمان، بسياري از مشکلات مبلغان و عرصه تبليغ، رفع شده. نمونه اش هم راه اندازي «خانه عالم» در همه روستاها و شهرهاي کشور به منظور اسکان و حضور مداوم مبلغ، روحاني، مداح و قاري براي تبليغ احکام و انديشه هاي ديني است.

 

سخن پاياني ؟

 توفيق و سعادت روز افزون همه تلاشگران عرصه تبليغ و اطلاع رساني خصوصا مبلغان احکام و انديشه هاي دين مبين اسلام را از درگاه ايزد منان خواستارم و اين روز خجسته و سي سالگي سازمان تبليغات اسلامي را به همه همکاران سازمان، خصوصا رياست انديشمند و فرهيخته اين سازمان جناب آقاي دکتر خاموشي تبريک عرض مي کنم.

 

شنبه 4 تير 1390 - 13:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری